قفل گوشی هوشمند را می‌توان یکی از مهم‌ترین روش‌های حفظ اطلاعات شخصی همانند تصاویر و فایل‌های ویدیویی دانست. امروزه شاهد نگه‌داری اطلاعات شخصی، کاری و مالی درون گوشی های هوشمند هستیم و قفل کردن موبایل را می‌توان یک مسئله مهم توصیف کرد که باید مورد توجه قرار گیرد. قرار دادن رمز عبور ساده است، اما فراموشی رمز عبور می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد. در این مقاله قصد داریم روش ریکاوری پسورد در گوشی های اندرویدی را آموزش دهیم.

آیا مطمئن هستید رمز عبور گوشی را فراموش کرده‌اید؟

قبل از آن که بخواهید وارد مراحل بازیابی پسورد موبایل شوید، بهتر است اطمینان حاصل کنید رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید. برخلاف گوشی های آیفون که در گذشته اجازه قرار دادن رمز عبور با چهار رقم را می‌دادند و هم اکنون به شش رقم ارتقاء یافته‌اند ، سیستم عامل اندروید امکان انتخاب پسورد با تعداد متفاوت اعداد را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در حقیقت دانستن طول اعدادی که برای رمز عبور استفاده کرده‌اید، می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در یادآوری شما داشته باشد.

1: باز کردن گوشی با قفل هوشمند (Smart Lock)

بر اساس اطلاعات موجود، Smart Lock را می‌توان یکی از ویژگی‌های سیستم عامل اندروید دانست که به شما اجازه می‌دهد تحت شرایط خاص، امنیت گوشی موبایل را دور بزنید. شما می‌توانید قفل هوشمند را با ورود به تنظیمات و سپس بخش امنیت و موقعیت مکانی (Security & Location) مشاهده کنید.

برای ایجاد تغییرات در ویژگی قفل هوشمند باید رمز عبور فعلی خود را وارد کنید، سپس پنج گزینه ممکن را برای باز کردن قفل هوشمند، آن هم بدون وارد کردن پسورد مشاهده خواهید کرد:

تشخیص بدن: گوشی موبایل احساس خواهد کرد که در اختیار شما قرار دارد و به طور خودکار قفل را باز خواهد کرد.

موقعیت‌های مکانی قابل اعتماد: شما می‌توانید از موقعیت مکانی خود برای باز کردن پسورد گوشی موبایل استفاده کنید؛ در حقیقت باید همراه گوشی به موقعیت مکانی که مشخص کرده‌اید، بروید تا قفل باز شود.

دستگاه‌های قابل اعتماد: با این کار می‌توانید قفل دستگاه خود را هنگام متصل شدن از طریق بلوتوث به ردیاب تناسب اندام یا ماشین، باز کنید.

شناسایی چهره: این ویژگی می‌تواند از سیستم تشخیص چهره استفاده کند. توجه داشته باشید که فناوری تشخیص چهره می‌تواند حریم خصوصی شما را دچار مشکل کند.

تطابق صوتی: قفل گوشی شما با شنیدن صدای مورد اعتمادی که از قبل تعیین شده است، باز خواهد شد.

در صورتی که قبل از فراموشی رمز عبور گوشی، یک یا چند مورد از موارد بالا را تنظیم کرده باشید، می‌توانید ریکاوری پسورد گوشی اندروید را به راحتی انجام دهید. با این حال شما نمی‌توانید تنظیمات Smart Lock را بدون وارد کردن رمز عبور فعلی تغییر دهید، بنابراین هنوز هم نیازمند بازنشانی تنظیمات کارخانه هستید، اما حداقل می‌توانید همه چیز را از اول آغاز کنید.

2: تنظیمات گوشی های سامسونگ

آیا شما هم دستگاه سامسونگ در اختیار دارید؟ غول تکنولوژی کره جنوبی توانسته روش‌های مختلفی را برای ریکاوری پسورد گوشی های اندرویدی تنظیم کند.

استفاده از پین پشتیبان (فقط در گوشی های اندروید قدیمی)

در صورتی که دارای گوشی قدیمی سامسونگ با سیستم عامل اندروید 4.4 کیت کت یا حتی قدیمی‌تر از آن هستید، می‌توانید یک پین پشتیبان را تنظیم کنید. شما پس از وارد کردن نادرست رمز عبور یا الگویی که تعیین کرده‌اید، باید مراحل زیر را برای بازگشایی پسورد دنبال کنید:

 • روی گزینه Backup PIN ضربه بزنید، البته در صورتی که آن را به خاطر دارید.
 • پین موردنظر را در بخش مربوطه وارد کنید، سپس روی گزینه Done ضربه بزنید.
 • شما وارد بخش تنظیم الگو خواهید شد تا بتوانید آن را تغییر دهید.

قابلیت Find My Mobile (تمام نسخه‌های سیستم عامل اندروید)

قابلیت Find My Mobile

شرکت سامسونگ برای تمام گوشی‌های هوشمند، یک ویژگی با نام Find My Mobile در نظر گرفته که می‌تواند امکان کنترل از راه دور را در اختیار شما قرار دهد. شما باید از طریق گوشی وارد حساب سامسونگ شوید و برای انجام این کار، لازم است اتصال وای فای یا داده تلفن همراه خوبی داشته باشید. شما کافی است برای تنظیم مجدد رمز عبور گوشی از طریق قابلیت Fine My Mobile، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • آدرس findmymobile.samsung.com را در کامپیوتر خود باز کنید.
 • با حساب سامسونگ خود وارد شوید.
 • گزینه Unlock My Device را انتخاب و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

3: از دستور Forgot PIN استفاده کنید (اندروید 4.4 یا قبل از آن)

در صورتی که شما دارای گوشی های اندروید با سیستم عامل Android 4.4 KitKat یا قدیمی‌تر هستید، می‌توانید مجددا پسورد را از طریق قفل صفحه تنظیم کنید. این روش از حساب کاربری گوگل استفاده خواهد کرد و در ادامه باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • الگوی نادرست را وارد کنید تا زمانی که پیام تلاش‌های ناموفق را مشاهده نمایید. شما باید 30 ثانیه بعد، مجددا تلاش خود را ادامه دهید.
 • شما باید روی گزینه Forgot Pattern ضربه بزنید و سپس بخش جدیدی برای وارد کردن اطلاعات حساب کاربری گوگل مشاهده خواهید کرد.
 • آدرس ایمیل و پسورد خود را وارد کنید.
 • هم اکنون گزینه مربوط به تنظیم مجدد الگوی صفحه نمایش را در اختیار دارید. به سادگی روی برگه ورود به سیستم ضربه بزنید، سپس وارد تنظیمات Screen Unlock شوید و یک الگوی جدید را تعریف نمایید.

متاسفانه شاهد حذف این قابلیت توسط گوگل در گوشی های هوشمند جدید هستیم.

4: برخی روش‌های هک را امتحان کنید

در صورتی که Smart Lock را تنظیم نکرده‌اید یا گوشی قدیمی اندرویدی ندارید و حتی دارای گوشی های برند سامسونگ هم نیستید، روش‌های بالا به شما کمک نخواهند کرد؛ شما باید اقدامات شدیدتری را انجام دهید که عملا مربوط به هک کردن است. توجه داشته باشید که هک کردن نمی‌تواند بهبود شرایط را تضمین کند و این احتمال وجود دارد باعث خرابی گوشی شود.

حذف کردن فایل PIN با ADB

حذف کردن فایل PIN با ADB

شما می‌توانید با ابزار Android Debug Bridge یا همان (ADB) از طریق کامپیوتر خود به پرونده‌های گوشی موبایل دسترسی پیدا کنید؛ هم اکنون باید برای پاک کردن پرونده بخش امنیت قفل گوشی هم از ابزار ADB استفاده کنید.

 • قابلیت USB debugging روی گوشی هوشمند شما فعال شده است.
 • شما به کامپیوتر خود اجازه داده‌اید از طریق ADB به گوشی شما وصل شود.
 • گوشی هوشمند شما رمزگذاری نشده است. این کار در اندروید مارشمالو انجام خواهد شد، بنابراین این دستگاه برای گوشی های جدید کار نخواهد کرد.

در صورتی که گوشی هوشمند شما برای شرایط ذکرشده مناسب نیست، می‌توانید قفل گوشی را با روش‌های زیر باز کنید:

 • گوشی خود را از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل کنید.
 • پنجره مربوط به Command Prompt یا ترمینال را در فهرست نصب ADB باز کنید.
 • Adb shell rm/data/system/gesture.key را تایپ و Enter را فشار دهید.
 • گوشی خود را مجددا راه‌اندازی کنید. پس از انجام این کار، صفحه قفل گوشی باید از بین برود.
 • این یک شرایط موقتی است، بنابراین PIN یا قفل الگوی خود را مجددا راه‌اندازی کنید.

خراب کردن Lock Screen

این روش برای گوشی های اندرویدی مجهز به سیستم عامل اندروید 5.0 تا 5.1.1 است؛ بنابراین فقط برای تعداد اندکی از گوشی های هوشمند مناسب خواهد بود، اما ارزش امتحان کردن را دارد.

شما باید برای خراب کردن قفل صفحه اقدامات زیر را به صورت گام به گام دنبال کنید:

 • روی گزینه تماس‌های اضطراری موجود در صفحه قفل گوشی ضربه بزنید.
 • کلید ستاره را 10 بار انتخاب کنید.
 • برای برجسته کردن این متن، دو بار ضربه بزنید و گزینه کپی (Copy) را انتخاب کنید.
 • نمادهای کپی شده را در کنار ستاره‌های اصلی، قرار دهید یا Paste کنید.
 • این روند را تا جایی ادامه دهید که دیگر ستاره ها با دو بار ضربه زدن برای کپی شدن، برجسته نشوند.
 • میانبر دوربین را باز کرده و بخش اعلان‌ها را به سمت پایین بکشید.
 • روی نماد تنظیمات (Settings) در جایی که از شما خواسته می‌شود رمز عبور را وارد کنید، ضربه بزنید.
 • روی بخش موردنظرتان که باید اطلاعات را وارد کنید، فشار دهید و گزینه Paste را انتخاب نمایید، سپس این فرآیند را چندین بار تکرار کنید تا کاراکترهای بیشتری Copy و Paste شوند.
 • در نهایت صفحه قفل خراب خواهد شد و امکان دسترسی به گوشی هوشمند فراهم می‌شود.

5: ریست فکتوری سیستم عامل اندروید

ریست فکتوری

در صورتی که هیچ کدام از روش‌های ذکرشده نتوانند عملکرد قابل قبول را برای شما به دنبال داشته باشند، لازم است ریست فکتوری (تنظیمات کارخانه) را در نظر بگیرید؛ توجه داشته باشید که انجام این کار می‌تواند تمام اطلاعات گوشی هوشمند را از بین ببرد.

در صورتی که وارد حساب کاربری گوگل شوید و از تمام اطلاعاتتان پشتیبان تهیه کنید، قطعا می‌توانید بخش زیادی از اطلاعات خود را بعد از ریست فکتوری، بازیابی کنید. همانطور که می‌دانید، گوشی قفل بوده و رمز عبور خود را هم فراموش کرده‌اید، از طرفی برای ریست فکتوری باید گوشی باز شود و بهترین راه را می‌توان استفاده از قابلیت Find My Device گوگل دانست؛ در صورتی که این ویژگی را در گوشی موبایل خود فعال کرده باشید، می‌توانید روی گزینه پاک کردن دستگاه (Erase Device) کلیک کنید تا تنظیمات مجدد کارخانه انجام شود.

اگر امکان بازنشانی تنظیمات کارخانه از طریق Find My Device گوگل وجود ندارد، باید کار را به صورت دستی انجام دهید که شامل مراحل زیر خواهد بود:

 • دستگاه را خاموش کنید.
 • بعد از این که صفحه گوشی به طور کامل سیاه شد، دکمه‌های حجم صدای پایین و پاور را به صورت همزمان فشار دهید و نگه دارید تا منوی بوت اندروید اجرا شود. توجه داشته باشید ورود به منوی بوت اندرویدی در دستگاه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد.
 • برای برجسته کردن گزینه Recovery Mode، باید کلید حجم صدای پایین را دو بار فشار دهید، سپس دکمه پاور را فشار داده و آن را تایید کنید.
 • دکمه پاور را نگه دارید و سپس دکمه حجم صدای بالا را فشار دهید تا وارد حالت ریکاوری شوید.
 • برای انتخاب گزینه Wipe Data/Factory Reset باید از دکمه های حجم صدا استفاده کنید. مراحل بازنشانی تنظیمات کارخانه را گام به گام ادامه دهید.
 • هنگامی که گوشی اندرویدی شما مجددا راه‌اندازی شد، وارد تنظیمات شوید و از شما خواسته می‌شود به حساب گوگل بروید تا فایل پشتیبان را بازیابی نمایید.

شاید روش‌های ذکرشده به شما در باز کردن قفل گوشی اندروید کمک کنند، اما قطعا در ریکاوری پسورد گوشی اندروید موثر نیستند و شما باید اقدامات احتیاطی زیر را به منظور حفظ رمز عبور و جلوگیری از فراموش کردن آن، انجام دهید.

در این بخش قصد داریم چند نکته را برای به یاد آوردن رمز عبور گوشی اندرویدی آموزش دهیم:

 • یک کپی فیزیکی از پسورد گوشی موبایل خود را در مکانی امن نگه دارید.
 • یک رمز ساده انتخاب نکنید، اما آن را به گونه‌ای انتخاب نمایید که به یادماندنی باشد.
 • اطمینان حاصل کنید وارد حساب گوگل شده‌اید و یکی از گزینه‌های Smart Lock را فعال کرده‌اید.
 • در صورتی که قصد دارید بازنشانی تنظیمات کارخانه (Reset Factory) را انجام دهید، ابتدا از تمام اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید