با این که امکان دارد بهترین اهداف را هم در ذهن داشته باشید، دانستن این موضوع که هنگام پیدا کردن گوشی گم شده یا دزدیده شدن آیفون چه اقدامی خواهید کرد، سخت خواهد بود. خوشبختانه چند راه وجود دارد که می‌توانید برای بازگشت گوشی آیفون به صاحب اصلی آن انجام دهید. توجه داشته باشید که نگه داشتن گوشی هوشمند دیگران، حتی اگر نیت خوبی هم داشته باشید، ممکن است سرقت به حساب بیاید و به همین دلیل هم باید سریعا اقدامات لازم را انجام دهید. بد نیست بدانید امکان ورود به گوشی‌های آیفون به لطف قابلیت Activation Lock وجود ندارد. ما در گیکیطور قصد داریم اقدامات لازم هنگام پیدا کردن گوشی گم شده یا دزدیده شدن آیفون را مورد بررسی قرار دهیم.

1: شارژ گوشی آیفون دزدیده شده تمام شده

اقدام لازم: یک شارژر آیفون تهیه کنید و گوشی را از طریق آن، شارژ کنید تا بتوانید دستگاه را روشن نمایید.

باتری‌های مدرن گوشی‌های هوشمند هم عملکرد شگفت‌انگیزی ندارند، بنابراین بیشتر وقت‌ها شاهد خالی شدن شارژ باتری خواهید بود که احتمالا بیشتر از یک روز هم دوام نخواهد داشت. پس از متصل کردن گوشی به منبع انرژی، دکمه پاور را نگه دارید تا ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد.

در صورتی که بخواهید گوشی آیفون روشن شود، ابتدا باید آن را شارژ کنید. در صورتی که شارژر مخصوص گوشی‌های آیفون را در دسترس ندارید، باید یک کابل لایتنینگ قرض بگیرید یا خریداری نمایید.

2: گوشی گم شده دارای قفل صفحه است؟

اقدام لازم: یک کد را امتحان کنید، اما سعی نکنید این کار را چند بار انجام دهید. در صورتی که امکان دسترسی شما وجود دارد، وارد بخش تماس‌ها شوید و اپل آی دی را برای جزئیات تماس بررسی کنید.

پس از راه‌اندازی گوشی آیفون، یک صفحه قفل را مشاهده خواهید کرد. با فشار دادن دکمه صفحه اصلی یا کشیدن انگشت خود در پایین صفحه، گوشی آیفون به صورت خودکار از شما رمز عبور، لمس حسگر اثر انگشت یا سیستم تشخیص چهره را درخواست خواهد کرد.

پیدا کردن گوشی گمشده - 1

باید بدانید که احتمال باز شدن قفل گوشی آیفون بسیار کم است. در صورتی که بتوانید وارد گوشی شوید، مشخص خواهد شد که مالک گوشی اقدام به تعیین هیچ‌گونه رمز عبوری نکرده است و بدین ترتیب افراد مختلف می‌توانند به راحتی وارد دستگاه شوند و به اطلاعات مختلف دسترسی پیدا کنند.

در صورتی که قفل گوشی آیفون باز شود، برای دریافت اطلاعات بیشتر دو گزینه خواهید داشت. شما باید وارد تنظیمات شوید و سپس از بخش iTunes & App Store آدرس ایمیل مربوط به Apple ID مالک دستگاه را مشاهده کنید. در ادامه می‌توانید با ارسال یک ایمیل به مالک گوشی آیفون، اعلام کنید گوشی آیفون را پیدا کرده‌اید.

درباره مورد دوم هم باید وارد گوشی شوید و بخش مربوط به تماس‌ها را بررسی کنید. باید بتوانید یک تماس مناسب برقرار کنید و خبر پیدا کردن گوشی گم شده را بدهید. همچنین باید بتوانید نام مالک را در بالای لیست مخاطبین مشاهده کنید.

3: قسمت Medical ID آیفون را بررسی کنید

اقدام لازم: حتی اگر گوشی آیفون قفل باشد به شناسه پزشکی دسترسی پیدا کنید.

در صورتی که هنوز هم به دنبال مالک گوشی آیفون هستید، می‌توانید ویژگی مربوط به شناسه پزشکی را مورد بررسی قرار دهید. با این که هدف از این ویژگی، ارائه اطلاعات پزشکی مهم برای موقعیت‌های اورژانسی است، اما می‌توان سرنخ‌های بیشتری درباره هویت مالک گوشی به دست آورد. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که این قابلیت در ایران کاربرد ندارد.

برای دسترسی به Medical ID باید وارد صفحه قفل گوشی شوید و سپس روی گزینه Emergency موجود در سمت چپ قسمت پایین ضربه بزنید. در ادامه یک صفحه شماره را در نمایشگر خواهید دید که در سمت چپ آن، Medical ID قرار دارد و باید برای کسب اطلاعات بیشتر وارد بخش مربوطه شوید.

در صورتی که مالک گوشی قبل از گم کردن گوشی آیفون، اطلاعات خود را وارد کرده باشد، نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت و امیدواریم که این روش بتواند به شما در پیدا کردن مالک گوشی آیفون گم شده کمک کند.

4: آیا گوشی آیفون در حالت گم شده (Lost Mode) قرار دارد؟

اقدام لازم: به دنبال یک پیام باشید و با استفاده از جزئیات موجود در آن، تماس حاصل کنید.

گوشی آیفون یک کاربر برای سایر کاربران بدون فایده است، به شرط این که قابلیت Find My iPhone فعال باشد. یکی از ویژگی‌های گوشی آیفون را می‌توان Activation Lock دانست که مانع استفاده از آیفون، حتی پس از راه‌اندازی مجدد نرم افزار خواهد شد و همین مسئله هم به مالک اجازه می‌دهد گوشی گم شده را ردیابی کند.

گوشی گم شده - 7

در صورتی که قابلیت Lost Mode در گوشی آیفون فعال شده باشد، مالک وارد iCloud.com می‌شود و گوشی گم شده خود را ردیابی خواهد کرد. شما باید پیامی را ببینید که در این رابطه شما را آگاه می‌کند. این پیغام باید شامل شماره تماس یا آدرس ایمیل باشد تا بتوانید از طریق آن، مالک را پیدا کنید.

دانلود iCloud برای ویندوز

در صورتی که گوشی گم شده یا دزدیده شده به اینترنت متصل شود، مکان آن به راحتی از طریق iCloud برای مالک ارسال خواهد شد. قطعا باید سرویس Find My iPhone را از تنظیمات و ضربه زدن روی نام، سپس انتخاب Find My iPhone فعال کنید تا بتوانید هنگام گم کردن یا دزدیده شدن آیفون به منظور پیدا کردن موقعیت مکانی از آن استفاده کنید.

5: سعی کنید از Siri سوال کنید

اقدام لازم: سعی کنید برای به دست آوردن اطلاعات مالک گوشی از Siri کمک بگیرید.

در صورتی که گوشی آیفون در حالت آنلاین قرار داشته باشد، Siri می‌تواند کارهای زیادی انجام دهد، حتی اگر گوشی قفل باشد. این کار فقط در صورت فعال بودن گوشی هنگام پیدا کردن آن امکان‌پذیر است.

گوشی گم شده - 5

پس از شروع مجدد، Siri غیر فعال بوده تا زمانی که برای نخستین بار آن را باز کنید. فشار دادن و نگه داشتن دکمه هوم یا گفتن Hey Siri باعث شود بتوانید از سیری درباره مالک گوشی سوال کنید.

تعدادی ایده برای درخواست و پرسش از Siri وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • Call my Wife یا Husband ،mom ،dad ،boss
  • Read my Call Log؛ این مورد می‌تواند تماس‌های اخیر شما را اعلام کند.
  • Read my Last Message؛ این کار می‌تواند باعث شود گوشی به صورت خودکار نام مخاطب شما را به همراه متن پیام برای شما بخواند.
  • Who Owns this iPhone؛ احتمال این که نام مالک دستگاه را به شما اعلام کند، وجود دارد.
  • What is my Email Address یا می‌توانید از عبارت‌های دیگری همانند Phone Number هم استفاده کنید.

متاسفانه به نظر می‌رسد Siri در ارائه اطلاعات گوشی‌های هوشمندی که نیازمند رمز عبور هستند، محدودیت‌هایی دارد. درخواست از Siri برای خواندن لیست تماس‌ها یا اعلام نام مخاطبین را می‌توان بهترین روش عملی دانست.

6: یک عکس با دوربین بگیرید

گوشی گم شده - 6

اقدام لازم: از اطلاعات خود عکس بگیرید تا به صورت آنلاین همگام شود.

بسیاری از کاربران گوشی‌های آیفون، قابلیت iCloud Photos را فعال کرده‌اند؛ این ویژگی باعث می‌شود تمام فایل‌های تصویری و ویدیویی به صورت خودکار در iCloud همگام‌سازی و ذخیره شوند. این کار به شما اجازه می‌دهد با اطلاعات Apple ID بتوانید به تصاویر و فایل‌های ویدیویی خود در تمام دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل iOS، مک یا ویندوز دسترسی پیدا کنید. این ویژگی را می‌توان یک امتیاز بزرگ هنگام پیدا کردن گوشی گم شده دانست.

برای گرفتن یک عکس یا ویدیو نیازی به دانستن رمز عبور ندارید. در صفحه قفل صفحه و به منظور دسترسی به دوربین، کافی است روی نماد آن ضربه بزنید یا از سمت راست به چپ بکشید یا در گوشی‌هایی که قابلت لمس سه‌بعدی دارند، با فشار بیشتر روی دکمه دوربین این قابلیت را فعال کنید. در ادامه می‌توانید یک عکس بگیرید و پیشنهاد می‌کنیم تصویری از اطلاعات خود ثبت کنید.

هنگامی که این تصویر در iCloud ذخیره‌سازی شود و مالک وارد حساب کاربری iCloud Photos شود، می‌تواند اطلاعات تماس شما را از تصویر جدید ذخیره شده مشاهده کند.

در صورتی که هیچ‌کدام از روش‌های گفته شده نتوانند موثر واقع شوند، می‌توانید سیم‌کارت مالک را از گوشی خارج کنید و با مراجعه به یک شرکت مخابراتی و اپراتور سیم‌کارت او، اطلاعات آن را دریافت کرده و با صاحب خط تماس بگیرید. بعد از آن که تمام راه‌های ذکر شده را انجام دادید، پیشنهاد می‌کنیم گوشی را به نزدیک‌ترین مرکز پلیس ببرید و پس از ارائه گزارش، آن را برای تحویل به مالک، به نیروهای پلیس بدهید.

منبعMakeuseof
کارشناس نرم‌افزار و علاقه‌مند به دنیای تکنولوژی، گیم و سئو با بیش از ۵ سال سابقه کار در زمینه تولید محتوای سئو محور و مسلط به زبان انگلیسی؛ تولید محتوا بخشی از زندگی من است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید