باید از این به بعد خود را برای اخبار مختلف و فراوان درباره کنسول‌های نسل بعد و برنامه‌های شرکت‌ها برای آن کنسول‌ها آماده کنید. در آخرین شماره‌ی مجله‌ی Dengeki PlayStation مصاحبه‌ای با «شوهی یوشیدا»، مدیر سابق استودیوهای جهانی سونی و رییس بخش جدید بازی‌های ایندی این شرکت، انجام شده است که اطلاعات جالبی در خصوص کار و آسانی بازی کردن با کنسول PS5 را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

بنابر گفته‌های شوهی یوشیدا (Shuhei Yoshida)، وقتی سخن از آسانی توسعه بازی و کار کردن با کنسول به‌زبان می‌آید، PS5 در سطح جدید و بالاتری قرار دارد. احتمالاً بسیاری از شما درباره‌ی سختی بیش‌ از حد ساخت بازی با کنسول پلی‌استیشن 3 چیزهایی شنیده باشید که چگونه این کنسول در زمان عرضه‌ی خود کار سازندگان را دشوار کرده بود. در همان زمان، بسیاری از بازی‌سازان شکایت‌های خود را از معماری سخت‌افزاری کنسول به‌گوش سونی رساندند و این انتقاد را می‌کردند که هم کارشان برای توسعه بازی با این کنسول دشوار شده و هم نمی‌توانند از حداکثر ظرفیت PS3‌ بهره ببرند.

بعد از تجربه‌ی نه‌چندان خوب با سخت‌افزار پیچیده PS3، سونی راه و روش دیگری را با کنسول PS4 در پیش گرفت و با نزدیک کردن معماری سخت‌افزار دستگاه به رایانه‌های شخصی، کار با آن را برای بازی‌سازان بسیار راحت‌تر کرد. این یکی از دلایلی بود که بازی‌سازان توانستند ارتباط بیش‌تر و بهتری با کنسول PS4‌ برقرار کنند و بتوانند در مدت زمان کمتری به ظرفیت‌های زیاد آن دست یابند.

به‌نظر می‌رسد که سونی بیش از پیش به اهمیت این موضوع پی برده و اکنون با توجه به مصاحبه‌ی جدید «یوشیدا» در آخرین شماره مجله Dengeki PlayStation، می‌توانیم بگوییم که این مورد در PS5 حتی بیش‌تر از قبل بهبود پیدا کرده است که بی‌شک، این موضوع خبر بسیار خوبی برای بازی‌سازان به‌حساب می‌آید.

شوهی یوشیدا درباره‌ی این موضوع در مصاحبه‌ی جدید خود می‌گوید:

دوران کنسول پلی‌استیشن 3 یکی از سخت‌ترین دوران در تاریخ 25 ساله‌ی SIE (سرگرمی‌های تعاملی سونی) بوده است. سختی ساخت و توسعه بازی [با سخت‌افزار پلی‌استیشن 3] قابل ملاحظه بود. باز‌ی‌سازان مختلفی به ‌ما می‌گویند که آسانی ساخت بازی و کار با پلی‌استیشن 5 در سطحی است که تاکنون آن را [در کنسول‌ها] ندیده‌ایم.

اگر سختی کار با سخت‌افزار به‌گونه‌ای شود که غلبه بر آن کار دشوار و طاقت‌فرسایی باشد، [بازی‌سازان] نمی‌توانند تمرکزی کافی برای ساخت بازی‌ها داشته باشند. به هرحال، اگر کار با سخت‌افزار راحت‌تر باشد، شما می‌توانید وقت بیش‌تر [و مفید‌تری] را برای خلق بازی‌ها در اختیار داشته باشید.

یوشیدا در ادامه‌ی صحبت‌های خودش به این نکته اشاره کرد که هرچند توسعه بازی برای کنسول PS5 تقریباً مشابه PS4 است، اما رویکردی ساده‌تر و بهینه‌تر را دنبال می‌کند.

با وجود شایعه‌های فراوانی که وجود دارد، سونی همچنان از شکل ظاهری کنسول یا سخت‌افزار دقیق آن پرده‌برداری نکرده است. در حال حاضر ما فقط می‌دانیم که می‌توانیم در تعطیلات زمستانی سال آینده، یعنی تقریباً یک سال دیگر، منتظر عرضه‌ی این کنسول نسل نهمی باشیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید