در حال حاضر، قدرتمندترین کارت گرافیک جهان NVIDIA Titan RTX است. این کارت گرافیک ۲۴ گیگابایت حافظه GDDR6 دارد؛ ولی این‌طور که به نظر می‌رسد حتی این کارت گرافیک هم از اجرای روان بازی‌ها در رزولوشن 8K عاجز است؛ بنابراین اشتباه نیست اگر بگوییم که هنوز فاصله زیادی داریم تا بازی کردن 8K به یک موضوع دست‌یافتنی برای عموم تبدیل شود. رزولوشن 8K یعنی ۴۳۲۰×۷۶۸۰ پیکسل که می‌شود بیش از ۳۳ میلیون پیکسل؛ یعنی ۱۶ برابر رزولوشن Full HD است.

حال، نتیجه اجرای بازی Gears 5 روی یک کامپیوتر مجهز به Titan RTX نشان می‌دهد که فعلا باید دور رزولوشن 8K را خط بکشیم. اعضای وب‌سایت TweakTown، بازی Gears 5 را روی رزولوشن 8K و با کارت گرافیک Titan RTX اجرا کردند. نتایج این بررسی نشان می‌دهد که فعلا هیچ کارت گرافیکی در بازار وجود ندارد که بتواند بازی کردن 8K را تحمل کند؛ البته برای بازی کردن با رزولوشن 4K انتخاب‌های زیادی دارید.

در نظر داشته باشید که از لحاظ فنی این امکان وجود دارد که بازی Gears 5 را با رزولوشن 8K اجرا کنید، ولی برای این کار باید تغییراتی زیادی در تنظیمات بازی اعمال کنید. برای نمونه، حتی اجرای این بازی با تنظیمات گرافیکی میانی (Medium) در حالی که گزینه Motion Blur هم غیرفعال است، باز هم برای کارت گرافیک ۲۴۰۰ دلاری Titan RTX یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. این کارت گرافیک با این تنظیمات فقط نرخ ۲۷ فریم را ارائه کرد؛ یعنی با ۲۴۰۰ دلار (نزدیک به ۳۰ میلیون تومان) هزینه کارت گرافیک حتی نمی‌توانید با ۳۰ فریم بر ثانیه، بازی کردن 8K را تجربه کنید. نماینده AMD هم یعنی Radeon VII بازی Gears 5 را با رزولوشن 8K و تنظیمات میانی با نرخ خیلی ضعیف ۱۸٫۴ فریم بر ثانیه اجرا کرد.

نمونه تصاویر 8K ثبت‌شده از بازی Gears 5

البته این اعداد و ارقام با تنظیمات میانی به دست آمده است و اگر تنظیمات گرافیکی Gears 5 را روی حداکثر (Ultra) قرار دهید، Titan RTX حتی نمی‌تواند ۲۰ فریم بر ثانیه را نمایش دهد.

بنابراین بااینکه به‌صورت تئوری در حال حاضر بازی کردن 8K «امکان‌پذیر» است، ولی سخت‌افزار و کارت گرافیک خیلی گران‌قیمتی نیاز دارد و مانیتورهای 8K هم قیمت‌های باورنکردنی‌ای دارند؛ پس بهترین انتخاب این است که فعلا قید 8K را بزنید و با توجه به بودجه‌ای که دارید، بازی کردن با رزولوشن 1080p یا 4K را انتخاب کنید.

نتایج این آزمون‌ها همچنین کمی ادعای اخیر مایکروسافت را تحت شعاع قرار می‌دهد. این شرکت مدتی پیش اعلام کرد که نسل بعدی کنسول ایکس‌باکس یعنی پروژه اسکارلت قابلیت این را دارد که بازی‌ها با رزولوشن 8K و نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه اجرا کند. اگر این موضوع صحت داشته باشد، قیمت پروژه اسکارلت باید چند ۱۰ برابر ایکس‌باکس وان باشد و می‌دانیم که مایکروسافت امکان ندارد که قیمت زیادی را برای کنسول بعدی خود انتخاب کند. همین موضوع در مورد پلی استیشن 5 هم صادق است. نظر شما در این مورد چیست؟


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید