نسل هشتم بازی‌های ویدئویی برای کمپانی مایکروسافت و هوادارانش، حداقل در زمینه کمیت بازی‌های انحصاری چندان پربار نبوده است؛ اما از سویی، برخی از  عناوین انحصاری عرضه شده کنسول دوست داشتنی مایکروسافت در نسل هشتم، نه تنها نسبت به نسخه‌های قبلی خود پیشرفت کرده‌اند، بلکه موفق شدند تا با بازگشت قدرتمندانه در نسل هشتم کنسول‌های خانگی، طرفداران را راضی نگه دارند. موفقیت بازی Gears Of War 4 و همچنین اهمیت بسیار زیاد این فرنچایز برای مایکروسافت، به ما اطمینان می‌داد که ساخت نسخه پنجم در دستور کار قرار دارد، اما معرفی شدن این بازی در مراسم E3 2018 بود که همه را شوکه کرد. بازی برای اولین بار با تغییر نام مواجه شده بود و با توجه به تریلر نمایش داده شده، گویا همه چیز در این بازی متفاوت است و داستان Gears 5 متفاوت به نظر می‌رسید.

یاران چرخ‌دنده

Gears 5 با نمایشی احساسی از کیت، یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های نسخه قبلی معرفی شد. نمایشی که بعدها و با صحبت‌های «راد فرگوسن» (Rod Fergusson) رئیس استودیو Coalition به همه فهماند که با نسخه‌ای متفاوت در سری طرف هستیم. سری Gears Of War همیشه در کنار روایت داستانش، رویکردی احساسی به همراه داشت، اما فضای محکم، تقریبا مردانه و ریتم سریع داستان، مجالی برای بروز احساسات را به شخصیت‌ها نمی‌داد. با این همه اما سازندگان Gears 5 تصمیم گرفته‌اند تا با تکیه بر روایتی هیجان انگیز که برخلاف گذشته، بر احساسات، تعارضات و درونیات شخصیت‌هایش تاکید دارد، داستانی عمیق را روایت کنند. داستانی که بتواند سه شخصیت معرفی شده در نسخه چهارم، یعنی «کیت دیاز» (Kait Diaz.)، «جی.دی فینیکس» (JD Fenix) و «دلمونت  “دل” واکر» (Delmont “Del” Walker) را به اندازه تیم چهارنفره سه‌گانه ابتدایی، خاطره انگیز کند.

معرفی شدن Gears 5، با دو تغییر بزرگ همراه بود، در قدم اول و در نمایش، شاهد رویکرد کاملا احساسی‌تر داستان Gears 5، موسیقی تأثیرگذار و البته شروع سفری عجیب بودیم، سفری که قرار است مخاطبان را همراه با کیت برای یافتن یکی از بزرگ‌ترین راز‌های سری به مناطق شمالی سیاره بفرستند. همان‌طور که از اولین نمایش بازی مشخص بود، کیت پس از ماجراهای نسخه چهارم و از دست دادن مادرش، گردنبند او که حامل نمادی از ملکه لوکاست‌هاست را به همراه خودش دارد و به نظر می‌رسد که این گردنبند، باعث شده تا کیت کابوس‌هایی عجیب‌وغریب را در رابطه با لوکاست‌ها و Swarm (دشمنان معرفی شده در Gears Of War 4) ببیند. کابوس‌های غریب کیت و غم از دست دادن بسیاری از کسانی که به آن‌ها علاقه داشته، باعث شده‌اند که او با واکنش‌های احساسی شدید، به دنبال یافتن پاسخی برای سوال‌هایش باشد، از رابطه قریب خانواده‌اش با لوکاست‌ها گرفته تا منشأ این موجودات عجیب که گویا قصد منقرض شدن هم ندارند.

در نقطه مقابل اما، طبق گفته‌های راد فرگوسن، جی.دی فنیکس، که حالا به یکی از فرماندهان نظامی تبدیل شده، باید بنا به وظیفه‌اش عمل کند و سلامت جان افرادش و همچنین مردم را در اولویت قرار دهد، چنین تصمیمات مهمی باعث شده‌اند که جی.دی در Gears 5 رفتاری سرد و البته منطقی‌تر داشته باشد، با این‌همه اما او همچنان سعی می‌کند تا از فروپاشی گروه و پیوند دوستی میان اعضای گروه جلوگیری کند و به دوستانش اطمینان دارد.

در قدم دوم، تغییر عظیم دیگر شکل گرفته به پروتاگونیست داستان Gears 5 مربوط است و برخلاف نسخه چهارم، در Gears 5 ما کنترل کیت را بر عهده خواهیم داشت. به نظر می‌رسد سازندگان بازی برای ایجاد حس و حالی احساسی‌تر در داستان و همچنین در راستای پرداخت هرچه بیشتر شخصیت‌ها، چنین تصمیمی گرفته‌اند. از نظر راد فرگوسن، با اینکه مخاطبان در Gears Of War 4 کنترل جی.دی را بر عهده می‌گرفتند، اما داستان بازی و تمامی رخدادهای آن حول محور کیت و خانواده او می‌چرخید، به بیان ساده‌تر، کیت شخصیت اصلی داستانی بود که ما آن را از زاویه دید جی.دی فینیکس مشاهده می‌کردیم. اما در نسخه پنجم، سازندگان تصمیم گرفته‌اند تا با روایت داستان از زاویه دید کیت، بیشتر از قبل روی او و داستان که حول محور کیت و خانواده‌اش شکل گرفته، تمرکز کنند.

بازگشت به نقطه شروع

به نظر می‌رسد سفر پرماجرای کیت، به مناطق شمالی و جایی که همه ماجراها از آنجا آغاز شده است، با همراهی مارکوس فینیکس و دل انجام شود. برخلاف جی.دی که حالا به یک فرمانده تبدیل شده و مسئولیت‌های بسیاری دارد، دل و مارکوس تصمیم می‌گیرند تا با همراهی کیت در این سفر و دنبال کردن کابوس‌های او، به یکی از مهم‌ترین سوال‌های سری پاسخ دهند، و رابطه میان کیت و ملکه لوکاست‌ها را کشف کنند.

طبق گفته‌های سازندگان، استودیو Coalition با ساخت Gears Of War 4 قابلیت‌های خودش در ساخت عنوانی درجه‌یک و البته یکی از نسخه‌های بسیار خوب سری Gears را نشان داد. حالا آن‌ها قصد دارند تا در ساخت نسخه جدید، دست به خلاقیت‌ بزنند و عنوانی با رویکرد و شخصیت منحصر به خودشان خلق کنند. عنوانی که راد فرگوسن آن را پر از نوآوری، تغییرات زیاد، هیجان‌انگیز و متفاوت توصیف می‌کند. عنوانی که باوجود تفاوت‌های بسیار همچنان به ریشه‌های سری متصل بوده و حس مشابهی با نسخه‌های قبلی را به مخاطب منتقل می‌کند.

با این‌همه تغییرات ایجاد شده در روایت بازی و تکیه بر احساسات و تعارض‌های میان شخصیت‌ها، باعث شده که سری Gears مسیری جدید را پیش بگیرد، مسیری که به نظر می‌رسد بی‌تأثیر از سبک روایی وابسته به احساس و سینمایی برخی از عناوین داستان محور نیست. با این‌همه اما، تیم چندنفره دل، مارکوس، کیت و جی.دی پتانسیلی بسیار زیاد برای خلق داستانی بی‌نظیر را دارند. داستانی که این بار ما را به مناطقی کاملا جدید در سیاره سرا (Sera) خواهد برد. مناطقی که به نظر می‌رسد نه‌تنها نسبت به نسخه‌های قبلی بسیار وسیع‌تر باشند، بلکه دست مخاطبان را هم برای گشت‌وگذار در محیط‌های عظیم بازی، باز بگذارند. ماجرای غریب شخصیت‌های بازی Gears 5 که قرار است سفری احساسی و البته هیجان‌انگیز باشد، از طرفی کیت را به مرکز توجه داستان تبدیل می‌کند و از سوی دیگر، دست سازندگان را برای نوآوری‌های بسیاری در بخش گیم‌پلی و طراحی محیط‌ها باز می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: همه آنچه که باید از Gears 5 بدانید

اما این محیط‌های جذاب، تنها تغییراتی نیستند که شاهدشان خواهیم بود، چراکه به نظر می‌رسد استودیو Coalition علاوه بر حفظ کردن عناصر اصلی گیم‌پلی سری، دست به تغییرات سازنده‌ای در گیم‌پلی زده است، در قدم اول داستان متفاوت بازی به سازندگان اجازه می‌دهد تا گیم‌پلی سینمایی‌تر و در نتیجه هیجان‌انگیزتری را خلق کنند. این سبک بدون شک مضرات مخصوص به خودش را خواهد داشت، اما از سویی می‌تواند تجربه بخش داستانی را به‌شدت ارتقا ببخشد. در قدم بعدی، حضور کیت که از نظر روانی چندان سالم به نظر نمی‌رسد، به‌عنوان شخصیت اصلی قابل بازی و همچنین سفر شخصیت‌ها به مکانی غریب و ناشناخته، امکان حضور دشمنانی کاملاً جدید و در نتیجه سلاح‌هایی جدید را در بازی ایجاد می‌کند.

به دنبال این تغییرات اما بزرگ‌ترین تغییری که در نمایش اولیه بازی شاهدش بودیم رخ خواهد داد و آن تغییر ریتم و سرعت در گیم‌پلی بازی است. سری Gears Of War همیشه اکشنی جذاب داشته اما وزن زیاد شخصیت‌ها و سلاح‌های سنگینشان، در کنار وابستگی به سنگر گرفتن، اکشنی منطقی اما کند را می‌ساخت، ریتمی که به نظر می‌رسد در نسخه پنجم به‌طور کلی دچار تحول شده باشد، چراکه کیت در نمایش بازی، با سرعت حرکت کرده، شلیک می‌کند و حتی بدون پناه گرفتن با دشمنان درگیر می‌شود، از سویی شاهد دشمنانی خاص در همین نمایش بودیم که به نظر می‌رسد مبارزه با آن‌ها سرعت عمل و واکنش‌هایی نسبت سریع‌تر از نسخه‌های قبلی را طلب کند.

به‌طور کلی به نظر می‌رسد که این بار Coalition قصد ساخت یک عنوانی کاملا متفاوت نسبت به قسمت‌های گذشته سری محبوب Gears دارد؛ اما تا زمان انتشار بازی، قضاوت بی‌فایده است!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید