اخیرا فتوشاپ به صورت یک پکیج کامل و با Adobe Creative Cloud و برنامه‌های دیگر مثل InDesign و Adobe Bridge عرضه می‌شود. اگرچه طی سال‌های اخیر، رابط کاربری این برنامه تا حد زیادی تغییر کرده، اما فتوشاپ همچنان به عنوان یکی از قدرتمندترین ابزار ویرایش عکس شناخته می‌شود که طرفداران بسیار زیادی دارد. با این حال عده زیادی هستند که کار کردن با این ابزار را بلد نیستند. در گیکیطور با آموزش مقدمات فتوشاپ با شما هستیم.

با ماه همراه باشید! 🙂

نکته

اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار می‌گیرند، برای نسخه دسکتاپ فتوشاپ نسخه ۲۰۱۹ (ویندوز و مک) قابل استفاده است.

آموزش مقدمات فتوشاپ ؛ محیط کار پیش‌فرض

در اولین قدم آموزش مقدمات فتوشاپ، وقتی عکسی را با این برنامه باز می‌کنید یا صفحه جدیدی ایجاد می‌کنید، به محیط کار پیش‌فرض برنامه هدایت می‌شوید. رابط کاربری قابل تغییر و شخصی‌سازی است، اما قالب پیش‌فرض شامل چهار قسمت اصلی است:

 • تسک‌بار اصلی
 • گزینه‌های ابزار
 • جعبه یا نوار ابزار
 • پالت‌ها یا لایه‌ها

اگر برای پیدا کردن ابزار یا پنل خاص نیاز به کمک دارید، روی آیکون «ذره‌بین» در گوشه راست برنامه کلیک کنید تا ابزار مورد نظرتان را جستجو کنید. همچنین این امکان وجود دارد تا ابزارهای رایگان گرافیکی را از وبسایت Adobe دانلود و روی فتوشاپ خود نصب کنید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۱

راهنمایی

برای برگرداندن تنظیمات فتوشاپ به حالت اول، بعد از باز کردن فتوشاپ، کلیدهای Ctrl+Alt+Shift (روی ویندوز) یا Command+Option+Shift (روی مک) را همزمان نگه دارید.

تسک‌بار اصلی فتوشاپ

یکی از موارد مهمی که در آموزش مقدمات فتوشاپ باید درباره آن صحبت کنیم، تسک بار اصلی است. این قسمت شامل نه منو است.

 • File
 • Edit
 • Image
 • Layer
 • Type
 • Select Filter
 • 3D
 • View
 • Window
 • Help

اگر در انتهای منو چند نقطه (…) داشت، انتخاب آن یک دیالوگ باکس جدید باز می‌کند. برای مثال، اگر File > Place Embedded را انتخاب کنید، به قسمتی هدایت می‌شوید که باید عکس دیگری را که می‌خواهید با عکس اول ادغام کنید، انتخاب کنید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۲

راهنمایی

می‌توانید از کلیدهای میانبر فتوشاپ برای باز کردن فایل‌ها، بزرگنمایی، پالت‌های تصویر و موارد دیگر استفاده کنید.

گزینه‌های ابزار فتوشاپ

در ابتدای آموزش مقدمات فتوشاپ درباره قسمتی به نام گزینه‌های ابزار صحبت کردیم، این قسمت جایی است که می‌توانید تنظیمات ابزار فعال را تغییر دهید. این نوار ابزار به زمینه و محتوایی که در حال کار کردن روی آن هستید، حساس است؛ به این معنی که با توجه به ابزاری که انتخاب می‌کنید، متفاوت است. برای مثال، وقتی ابزار نوشتن متن (Text) فعال باشد، می‌توانید اندازه، فونت و هم‌ترازی متن را تنظیم کنید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - 3

نوار ابزار فتوشاپ

یکی دیگر از قسمت‌های مهم در آموزش مقدمات فتوشاپ ، قسمت نوار ابزار است. آیکون‌هایی که در سمت چپ محیط کار دیده می‌شوند، نشان‌دهنده ابزارهایی هستند که می‌توانید با آن‌ها کار کنید. گزینه فلش‌ها (Arrow) در بالای صفحه را انتخاب کنید (دقیقا زیر آیکون خانه یا Home) تا بتوانید نوار ابزار را گسترش دهید و تمام ابزارها را ببینید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۴

روی هر ابزاری که کلیک می‌کنید چند ثانیه نگه دارید یا روی آن راست کلیک کنید تا منوی فرعی و ابزارهای اضافی باز شوند.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۵

با آموزش مقدمات فتوشاپ با شما هستیم و با قسمت نوار ابزار و آموزش آن ادامه می‌دهیم. روی چند نقطه (…) در پایین نوار ابزار کلیک کنید تا بتوانید تنظیمات را تغییر دهید، تنظیمات پیش‌فرض را عوض کنید و حتی میانبرهای صفحه‌کلید را تغییر دهید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۶

راهنمایی

بعضی ابزارها کلیدهای میانبر یکسان دارند. برای مثال، دو ابزار Rectangle Marquee وElliptical Marquee با کلید M برنامه‌ریزی شدند. برای اینکه بین آن‌ها جابجا شوید، Shift+M را فشار دهید.

قسمت رنگ‌ها

در آموزش مقدمات فتوشاپ و در قسمت رنگ‌ها باید به این نکته اشاره کنیم که در نوار ابزار دو مربع رنگی در پایین نوار ابزار وجود دارد که رنگ پیش‌زمینه و پس‌زمینه را تعیین می‌کند. برای اینکه رنگ‌ها را تغییر دهید روی این مربع‌ها کلیک کنید.

 • رنگ پیش‌زمینه (Foreground Color) زمانی استفاده می‌شود که بخواهید چیزی را رنگ کنید، تصویر را با رنگ خاصی پر کنید یا قسمت‌های انتخاب شده را رنگ کنید.
 • رنگ پس‌زمینه (Background Color) زمانی به کار می‌رود که بخواهید از گرادیان استفاده کنید، قسمت‌های پاک یا حذف شده تصویر را پر کنید و یا زمانی که بخواهید بوم یا صفحه کار خود را گسترش دهید.
آموزش مقدمات فتوشاپ - ۷

نکته

رنگ‌های پس‌زمینه و پیش‌زمینه را هم می‌توان با بعضی فیلترها و افکت‌های ویژه استفاده کرد.

دکمه‌های حالت صفحه

روی آیکون «حالت صفحه» در گوشه سمت راست نوار ابزار کلیک کنید تا ظاهر محیط کارتان را تغییر دهید. این هم بخشی دیگر از آموزش مقدمات فتوشاپ که باید بدانید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۸

دکمه F را فشار دهید تا بین سه حالت مختلف جابجا شوید. وقتی روی هر کدام از حالت‌های فول اسکرین یا تمام‌صفحه هستید، می‌توانید منوبار را با استفاده از دکمه‌های ترکیبی Shift+F فعال یا غیرفعال کنید. همچنین می‌توانید نوار ابزار، نوار وضعیت و پالت‌ها را با کلید Tab فعال و غیرفعال کنید. برای اینکه فقط پالت‌ها را حذف کنید و نوار ابزار فعال باشد، از کلیدهای ترکیبی Shift+Tab استفاده کنید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۹

پالت‌های فتوشاپ

قسمت مهم دیگری که در آموزش مقدمات فتوشاپ باید درباره آن صحبت کنیم، پالت‌ها هستند. در سمت راست برنامه فتوشاپ، می‌توانید پالت‌ها و پنل‌های باز شده پالت‌ها را ببینید. گروه‌های پالت‌های مجزا می‌توانند در محیط کار جابجا شوند. تنها کاری که باید بکنید این است که روی نوار عنوان آن‌ها کلیک کنید و هر جای محیط کار که خواستید بکشید و رها کنید.

آیکون منو در نوار عنوان را انتخاب کنید تا فهرست گزینه‌های بیشتر را ببینید. روی گزینه Close Tab Group کلیک کنید تا پالت مخفی شود.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۱۰

اگر پالت‌هایی را که نیاز دارید نمی‌بینید، روی گزینه Windows در تسک بار اصلی کلیک کنید و پالتی را که می‌خواهید انتخاب کنید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۱۱

ذخیره پریست‌های محیط کار در فتوشاپ

در آموزش مقدمات فتوشاپ و برای  ذخیره محیط کار شخصی خود، مسیر زیر را دنبال کنید:

Window > Workspace > New Workspace

در این قسمت می‌توانید تنظیمات محیط کار را ذخیره کنید. وقتی در آینده به مسیر Window > Workspace بروید، محیط کارهای جدید ذخیره شده در بالای منو را می‌بینید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۱۲

برای بازگرداندن پالت‌ها به محل اولیه خود، مسیر زیر را دنبال کنید:

Window > Workspace > Reset

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۱۳

صفحه اسناد یا عکس‌ها در فتوشاپ

اگر بیش از یک عکس را در محیط کار خود باز کنید، برگه جدیدی زیر نوار گزینه‌های ابزار و در صفحه اصلی محیط کار باز می‌شود. می‌توانید خیلی راحت و سریع بین اسناد جابجا شوید و این کار فقط با کلیک روی برگه‌ها انجام می‌شود.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۱۴

در آموزش مقدمات فتوشاپ و در آخرین قسمت آموزش، درباره صفحه اسناد یا عکس‌ها صحبت می‌کنیم. زیر تصویر، نوار وضعیت قرار دارد که اطلاعات مختلفی را درباره نسخه فعلی عکس یا سند در اختیار شما قرار می‌دهد. در نوار وضعیت روی علامت پیکان کلیک کنید تا بتوانید اطلاعاتی را که می‌خواهید انتخاب کنید.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۱۵

آخرین قسمت در آموزش مقدمات فتوشاپ، درباره بزرگ‌نمایی عکس یا سند است. ابزار Zoom یا View برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید پنجره سند یا عکسی که در حال کار کردن روی آن هستید را بزرگ یا کوچک‌نمایی کنید، گزینه Resize Windows to Fit box را در نوار گزینه‌های ابزار انتخاب کنید. گزینه Fit to Screen را انتخاب کنید تا تمام تصویر در محیط کار قرار بگیرد.

آموزش مقدمات فتوشاپ - ۱۶

راهنمایی

برای بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی تصاویر بدون استفاده از ابزار زوم، کلید Ctrl (روی ویندوز) یا Command (در مک) را بگیرید و از کلید مثبت (+) یا منفی (-) استفاده کنید.

امیدواریم آموزش مقدمات فتوشاپ برای شما کاربردی بوده باشد. اگر سوالی دارید یا کمکی می‌خواهید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید