تماس‌های تلفنی امروزه به قدری در همه جای دنیا در دسترس هستند که می‌توانیم تمام روز را با تلفن صحبت کنیم. بنابراین، تلفن‌های هوشمند ما روزانه تعداد زیادی تماس تلفنی دریافت می‌کنند که البته همه آن‌ها خوشایند نیستند. برخی مکالمه‌ها و تماس‌ها هستند که دوست ندارید به آن‌ها پاسخ دهید و بعضی دیگر را حتی روی گوشی موبایلتان ببینید. در مقاله امروز گیکیطور بلاک کردن شماره در گوشی را به شما آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید.

با این حال، گوشی‌های قدیمی قابلیت‌های محدودی داشتند و نمی‌توانستند از مالک خود در برابر تماس‌های آزاردهنده محافظت کنند و اپراتورهای همراه هم نمی‌توانستند چنین خدماتی را به کاربران خود ارائه دهند. در گذشته برای رها شدن از تماس‌های مزاحم، تغییر شماره و اصطلاحا عوض کردن خط خیلی راحت‌تر بود.

با ظهور تلفن‌های هوشمند، وضعیت به طور چشم‌گیری به سمت بهتر شدن پیش رفت و امکان بلاک کردن شماره تنها با چند روش ساده امکان‌پذیر شد. مزیت تلفن‌های هوشمند با سیستم‌عامل اندروید و iOS این امکان را به ما می‌دهند تا هر شماره‌ای را که نمی‌خواهیم دیگر تماسی از سمت او داشته باشیم، بلاک یا مسدود کنیم و دیگر هرگز نام آن فرد را روی گوشی خود نبینیم. در این مقاله نحوه بلاک کردن شماره در انواع گوشی‌های اندرویدی و آیفون را به شما یاد می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: تشخیص بلاک شدن شماره تلفن ؛ از کجا بفهمم بلاک شدم؟

البته تعداد زیادی از تلفن‌های هوشمند با سیستم‌عامل اندروید وجود دارند که به راحتی نمی‌توان فهمید چطور باید هر تماس ورودی را بلاک کرد. در این مقاله، در مورد بلاک کردن شماره در رایج‌ترین برندها و گوشی‌ها با شما صحبت می‌کنیم: از قابلیت‌های داخلی اندروید تا برنامه‌های شخص ثالث برای جلوگیری از دریافت پیام‌ها و تماس‌های ناخواسته.

آموزش بلاک کردن شماره در گوشی‌های پیکسل (Pixel) یا نکسوس (Nexus)

اگر یکی از گوشی‌های پیکسل گوگل (Pixel) یا نکسوس (Nexus) را دارید، برای بلاک کردن شماره مراحل زیر را طی کنید:

۱. برنامه Phone را باز کنید و به قسمت Call log بروید.

۲. روی شماره‌ای که می‌خواهید ضربه بزنید و گزینه Block/Report Spam را انتخاب کنید.

۳. در پنجره‌ای که باز می‌شود، گزینه Report a call as spam را بزنید و روی Block ضربه بزنید.

روش دوم

۱. برنامه Phone را باز کنید و روی آیکون منو (سه نقطه عمودی) درگوشه سمت راست ضربه بزنید.

۲. تنظیمات (Settings) را انتخاب کنید.

۳. به قسمت Call Blocking بروید و Add number را بزنید.

بلاک کردن شماره - ۱

بلاک کردن شماره در گوشی‌های سامسونگ (Samsung)

در میان خوانندگان ما، تعداد زیادی گوشی برند سامسونگ دارند. این کمپانی در کره جنوبی، بزرگ‌ترین تولید‌کننده گوشی‌های هوشمند (بعد از اپل) است. اگر گوشی سامسونگ دارید، برای بلاک کردن شماره کسی، مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. برنامه Phone را باز کنید. این برنامه آیکونی شبیه گوشی تلفن دارد و روی یک زمینه سبزرنگ قرار گرفته است.

۲. آیکون منو (سه نقطه عمودی) را انتخاب کنید. این آیکون در گوشه بالا سمت راست قرار دارد. بعد از ضربه زدن روی آیکون سه‌نقطه، منویی کشویی باز می‌شود.

۳. روی تنظیمات (Settings) ضربه بزنید. این گزینه در پایین‌ترین قسمت منوی کشویی قرار دارد.

بلاک کردن شماره - ۲

۴. روی دکمه Calls ضربه بزنید و Call rejection را انتخاب کنید. بعد از آن منوی Call rejection را می‌بینید. در این قسمت و برای بلاک کردن شماره ، گزینه Auto reject mode (اولین قسمت) را انتخاب کنید و بعد از آن می‌توانید انتخاب کنید تمام تماس‌های ورودی یا شماره خاصی را بلاک کنید.

بلاک کردن شماره - ۳

۵. سپس، به قسمت Auto reject list (دومین قسمت) بروید. روی + ضربه بزنید تا شماره جدیدی را به فهرست اضافه کنید. در این قسمت می‌توانید برای بلاک کردن شماره‌ای خاص، آن را تایپ کنید و یا آن را از فهرست مخطبان خود انتخاب کنید.

۶. همچنین در این حالت، می‌توانید کتگوری یا دسته‌بندی مشخصی را انتخاب کنید. مثلا شماره‌های مشابه، شماره‌هایی که تعدادی از اعدادش شبیه شماره مورد نظر بود یا به شماره خاصی شروع یا ختم می‌شد، بلاک شوند.

بلاک کردن شماره - ۴

همچنین اگر روز شلوغی دارید و نمی‌توانید جواب کسی را بدهید، می‌توانید با پیامی پیش‌فرض یا پیامی شخصی هم تماس‌های ورودی را ریجکت کنید. برای بلاک کردن شماره با پیام، مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. به منوی Call rejection بروید و گزینه آخر، یعنی Rejection messages را انتخاب کنید. روی آن ضربه بزنید و پیامی را که می‌خواهید به طرف مقابل فرستاده شود، انتخاب کنید یا اگر می‌خواهید پیام مورد نظر خود را داشته باشید، روی دکمه + ضربه بزنید.

۲. سپس روی Save ضربه بزنید.

بلاک کردن شماره - ۵

برای پاک کردن شماره از فهرست بلاک‌شده‌ها، به قسمت Auto reject list بروید و مخاطب را از حالت مسدود خارج کنید یا سه نقطه را بزنید و او را از فهرست بلاک کردن شماره حذف کنید.

بلاک کردن شماره - ۶

روند کلی بلاک کردن شماره در گوشی‌های دیگر با سیستم‌عامل اندروید هم تقریبا یکسان است و اگر گوشی اندرویدی دیگری دارید می‌توانید همین مراحل را طی کنید.

بلاک کردن شماره در گوشی‌های اچ‌تی‌سی (HTC)

بلاک کردن شماره - ۷

بلاک کردن شماره در گوشی‌های HTC بسیار ساده است و برای انجام آن کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. در رابط کاربری گوشی، برنامه Phone را باز کنید.

۲. روی کلید کاربردی منو کلیک کنید و گزینه Blocked Callers را انتخاب کنید.

۳. یک صفحه باز می‌شود، گوشه بالا سمت راست روی گزینه Add ضربه بزنید.

۵. تنها کاری که برای بلاک کردن شماره باید انجام دهید، اضافه کردن شخص مورد نظر از لیست مخاطبان یا دستی وارد کردن شماره است.

بلاک کردن شماره در گوشی‌های میزو (Meizu)

بلاک کردن شماره - ۸

برای بلاک کردن شماره در گوشی‌های تولید کمپانی میزو، مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. برنامه Phone را باز کنید و گزینه Dialing را انتخاب کنید.

۲. شماره مورد نظر را پیدا کنید و گزینه Black List را انتخاب کنید.

برای حذف شماره کسی از بلاک لیست یا اضافه کردن برای بلاک کردن شماره ، می‌توانید از روش دیگری هم استفاده کنید.

۱. برنامه Security را باز کنید و سپس روی Spam-blocking ضربه بزنید.

۲. گزینه Blacklist Settings را انتخاب کنید.

۳. روی دکمه Add to the blacklist ضربه بزنید.

بلاک کردن شماره در گوشی‌های شیائومی (Xiaomi)

بلاک کردن شماره - ۹

۱. برنامه Security را باز کنید و به برگه Blacklist بروید.

۲. روی تنظیمات Settings کلیک کنید (گوشه بالا سمت راست) و گزینه Enable Lock را انتخاب کنید.

۳. سپس، گزینه Black List Numbers را انتخاب کنید و شماره‌ای را که می‌خواهید بلاک کنید انتخاب و بلاک کردن شماره را کامل کنید.

بلاک کردن شماره در گوشی‌های ال‌جی (LG)

۴. در این قسمت منویی را می‌بینید که می‌توانید بلاک کردن شماره یا تماس‌های ورودی را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید کاری کنید تماس‌های ناشناس یا مخفی به طور خودکار ریجکت شوند، تمام تماس‌ها بلاک شوند و مخاطبان مزاحم از فهرست کسانی که می‌توانند به شما زنگ بزنند، حذف شوند.

با روش‌هایی که در بالا گفتیم بلاک کردن شماره های مزاحم خیلی راحت است. با این کار دیگر لازم نیست نگران تماس‌های ورودی ناخوشایند باشید. البته به این نکته توجه داشته باشید کسانی که توسط شما بلاک شدند، می‌توانند با برنامه‌های شخص ثالث مثل وایبر، واتس‌اپ یا تلگرام تماس بگیرند. اگر می‌خواهید هیچ تماس و پیامی از فرد مورد نظرتان نداشته باشید، بهتر است در تمام برنامه‌هایی که قابلیت تماس دارند هم بلاک شوند. امیدواریم آموزش بلاک کردن شماره برایتان مفید و کاربردی بوده باشد. اگر سوال یا مشکلی داشتید، با ما در ارتباط باشید.

اگر گوشی شما قابلیت بلاک کردن شماره را نداشت، می‌توانید از برنامه‌های شخص ثالث مثل Mr. Number، Call Blocker، Truecaller و Call Blacklist استفاده کنید. کار کردن با این برنامه‌ها بی‌نهایت ساده است و نیازی به آموزش خاصی ندارد.

بلاک کردن شماره در گوشی‌های آیفون (iPhone)

بلاک کردن شماره - ۱۰

برای بلاک کردن شماره افراد در آیفون باید مراحل زیر را طی کنید.

۱. تنظیمات (Settings) را باز کنید.

۲. صفحه را اسکرول کنید تا به Phone برسید.

۳. در پایین صفحه گزینه Blocked Contacts را انتخاب کنید.

۴. صفحه‌ای باز می‌شود که در آن Add New… را می‌بینید. روی این گزینه ضربه بزنید و از فهرست مخاطبان شخص مورد نظر را انتخاب کنید تا بلاک کردن شماره تکمیل شود.

اگر شماره شخص مزاحم را در فهرست مخاطبان خود ندارید، روش بالا به درد شما نمی‌خورد. برای بلاک کردن شماره ذخیره نشده مراحل زیر را دنبال کنید.

۱. روی برنامه Phone با عکس یک گوشی سفید در زمینه سبز در میان برنامه‌های گوشی ضربه بزنید.

۲. سمت راست شماره‌ای که می‌خواهید بلاک کنید، علامت ᵎ است که در دایره قرار دارد، ضربه بزنید.

۳. پایین صفحه گزینه Block this Caller را انتخاب کنید. این روش را می‌توانید برای مخاطبین ذخیره‌شده هم استفاده کنید و نسبت به روش قبل ساده‌تر است.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی کردید، ممنونیم 😊

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید