از نوجوانی به دنیای تکنولوژی علاقه زیادی داشتم، به همین دلیل دنبال کردن اخبار و محصولات جدید همیشه من را شگفت‌زده می‌کرد. همیشه از اینکه چطور می‌توان یک گوشی همراه ساخت یا برای یک برنامه موبایل کدنویسی کرد لذت می‌بردم. امروز و در این مقاله قرار است درباره ساخت ربات تلگرام با شما صحبت کنیم. برنامه‌ای که از محبوبیت زیادی برخوردار است.

این اعتیاد به دنیای تکنولوژی من را به گیکیطور رسانده است. در گیکیطور انواع مقالات فناوری و تکنولوژی را برای شما آماده می‌کنیم.

با ما همراه باشید!

صفر تا صد ساخت ربات تلگرام

ساخت ربات تلگرام اصلا کار ترسناکی نیست و نیازی هم نیست که حتما یک برنامه‌نویس حرفه‌ای باشید تا بتوانید این کار را انجام دهید. با چند رشته کد و API (رابط کاربری برنامه‌نویسی) به راحتی می‌توانید یک ربات جذاب و سرگرم‌کننده بسازید و حتی روزی از این راه کسب درآمد کنید. ما صفر تا صد ساخت ربات تلگرام را به شما می‌گوییم.

ربات تلگرام می‌تواند با رابط کاربری برنامه‌نویسی Intercom مورد استفاده قرار بگیرد تا راهی باشد برای اینکه صاحبان کسب و کار یا کسانی که ربات را می‌سازند، بتوانند با مشتریان خود ارتباط داشته باشند. همچنین می‌توان اتوماسیون را هم به آن اضافه کرد تا منابع مفیدی مثل چت زنده را هم به گزینه‌های این ربات اضافه کرد. مثل چیزی که در ربات oratio شاهد آن هستیم.

اوراتیو

تلگرام مکانی عالی برای ربات‌های ارتباط با مشتری است و در ماه بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و هر سال رشد ۵۰ درصدی دارد. تلگرام پلتفرمی است که قطعا از آن استفاده می‌کنید، چون در حال خواندن این مقاله هستید و می‌خواهید ساخت ربات تلگرام را تجربه کنید. ساخت ربات برای تلگرام بی‌نهایت راحت است.

به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم راهنمای قدم به قدم ساخت ربات تلگرام را آماده کنیم و بتوانیم کمکی کرده باشیم تا بتوانید گلیمتان را از آب بیرون بکشید، چیز جدیدی یاد بگیرید یا همانطور که قبلا گفتیم، از این راه کسب درآمد کنید.

یکی از ربات‌هایی که توسط یکی از گیک‌های تکنولوژی ساخته شده درباره اخبار هکرهاست و قرار است قدم به قدم ساخت ربات تلگرام آن را آموزش دهیم.

ربات تلگرام اخبار هکرها

با دانشی که از این مقاله کسب می‌کنید و با کمی مطالعه بیشتر، می‌توانید برای شرکتی که در آن کار می‌کنید، یا کسب و کار خود، یک ربات پشتیبانی برای چت کردن با مشتریان، یک RSS فید ریدر، یک کنترل پنل برای خانه هوشمند خود و یا هر ربات دیگری بسازید. پروژه‌های کوچک برنامه‌نویسی مثل این راهی عالی برای سرگرم شدن و یاد گرفتن یک دانش جدید است. هر چه بیشتر مطالعه کنید، ماهرتر می‌شوید و در ساخت ربات تلگرام سریع‌تر عمل خواهید کرد.

در این مقاله شما موارد زیر را یاد می‌گیرید:

  • ساخت ربات تلگرام از صفر
  • نحوه اضافه کردن دستورات جدید به واژگان ربات تلگرام
  • دستورات نهایی ساده برای ایجاد فایل‌ها و هدایت آن‌ها در فولدرها
  • آشنایی مقدماتی با زبان برنامه‌نویسی Ruby
  • نحوه گسترش Ruby با جم‌ها
  • نحوه آموزش ربات برای پاسخ دادن به سوالات از فهرست پاسخ‌های تعریف شده

پیش از شروع به موارد زیر نیاز دارید:

  • یک ترمینال Bash: این ترمینال بیشتر با macOS و Linux عرضه می‌شود و روی بیشتر ویندوزها نصب نیست. اگر راهنمای ساخت ربات تلگرام را در حالی مطالعه می‌کنید که سیستم‌عامل ویندوز دارید و به آخرین نسخه آپدیت نیست، می‌توانید از شبیه‌سازهای لینوکس یا macOS استفاده کنید.
  • Ruby: درباره این زبان برنامه‌نویسی مطالعه کنید. اگر با ویندوز کار می‌کنید از این ابزار استفاده کنید.
  • باندلر (Bundler):‌ باندلر به شما کمک می‌کند جم‌های روبی را مدیریت کنید. جم‌ها کاربری بیشتر و کامل‌تری به شما می‌دهند و دستتان برای مدیریت و شخصی‌سازی هنگام ساخت ربات تلگرام بازتر است. باید یک رابط کاربری به رابط کاربری تلگرام و ربات خود اضافه کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که gem install bundler را به ترمینال اضافه کنید تا آن را نصب کند.
  • یک ویرایشگر متن: می‌توانید از Notepad یا TextEdit استفاده کنید، اما گزینه‌ای که بیشتر از همه توصیه می‌شود و یک ویرایشگر هدفمند متن است، Atom است.

وقتی تمام موارد بالا فراهم شد، کار ساخت ربات تلگرام را شروع کنید.

مرحله ۱: تلگرام دسکتاپ را دانلود و نصب کنید

ساخت ربات تلگرام - ۳

تلگرام اساسا یک برنامه موبایل است، اما برای اهداف توسعه و برنامه‌نویسی، باید آن را روی سیستم‌عاملی نصب کنید که می‌خواهید کار کدنویسی را با آن انجام دهید. به همین دلیل برای ساخت ربات تلگرام و برای اینکه راحت‌تر کار کنید، نسخه دسکتاپ این برنامه را روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود نصب کنید. با این کار می‌توانید کدهای رابط کاربری برنامه‌نویسی ربات تلگرام را از ویرایشگر متن کپی پیست کنید.

وقت دریافت رابط کاربری برنامه‌نویسی (API) است.

مرحله ۲: با BotFather چت کنید تا کلید API خود را دریافت کنید

ساخت ربات تلگرام یک پروسه جدید و منحصربه‌فرد است که بیشتر آن درباره تعامل شما با یک ربات تلگرام است. این ربات BotFather است. در برنامه تلگرام نام کاربری او را جستجو کنید و با او صحبت کنید.

ساخت ربات تلگرام - ۴

دستور آغاز مکالمه را با تایپ کردن start/ شروع کنید.

در قدم بعد می‌بینید دستوراتی روی صفحه ظاهر می‌شود که به شما کمک می‌کند ربات خود را بسازید، ویرایش و یا مدیریت کنید. از آنجایی که این اولین تجربه شما در ساخت ربات تلگرام است، باید دستور newbot/ را انتخاب کنید.

ساخت ربات تلگرام - ۵

ساخت ربات تلگرام در مراحل اولیه و در مقایسه با ساخت ربات توییتر، بسیار راحت‌تر است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت ربات تلگرام می‌تواند یک ابزار عالی باشد.

بعد از اینکه دستور newbot/ را انتخاب کردید، باید یک نام و یک نام کاربری برای ربات خود انتخاب کنید. نام ربات چیزی است که کاربران شما ربات را با آن می‌بینند و می‌شناسند و نام کاربری چیزی است که با آن می‌توانند ربات شما را پیدا کنند. به یک نام کاربری جذاب فکر کنید، این نام کاربری باید منحصربه‌فرد باشد و بهتر است که کوتاه و به‌یادماندنی باشد.

ساخت ربات تلگرام - ۶

بعد از اینکه این مراحل تمام شد، کلید رابط کاربری برنامه‌نویسی ربات به شما داده می‌شود. کلید API به تلگرام می‌فهماند کدی که در حال نوشتن آن هستید، مربوط به این ربات خاص است. هر بات کلید API مخصوص به خود را دارد و نباید آن را با هیچکس به اشتراک بگذارید، چرا که می‌توان ربات را دزدید یا از آن برای اعمال شیطانی و نیت‌های بد استفاده کرد.

مرحله ۳: جم‌ها و دایرکتوری ربات را راه‌اندازی کنید

ترمینال را باز کنید و دستور mkdir telegram-bot را اجرا کنید. این دستور یک دایرکتوری جدید برای فایل‌های ربات شما می‌سازد. بهتر است فایل‌ها را در یک پوشه نگه‌داری کنید تا مدیریت آن‌ها ساده‌تر باشد. دایرکتوری را با cd telegram-bot هدایت کنید و سپس کارهای زیر را انجام دهید.

touch Gemfile
touch bot.rb
atom .

این کار دو فایل نانوشته و سفید ایجاد می‌کند، یکی از آن‌ها برای مشخص کردن جم‌ها و دیگری جایی است که کدهای ربات شما جان می‌گیرند و فعال می‌شوند. دستور آخر دو فایل را در Atom باز می‌کند.

ساخت ربات تلگرام - ۷

در سایدبار Atom روی گزینه Gemfile کلیک کنید و متن زیر را کپی کنید:

ساخت ربات تلگرام - ۱2

این کار به باندلر می‌گوید تا رابط Ruby را از rubygems.org به API تلگرام بیاورد.

برای کامل کردن را‌ه‌اندازی جم، به ترمینال برگردید و bundle را تایپ کنید. اگر راه را درست رفته باشید، در این مرحله از ساخت ربات تلگرام باید تصویر زیر را مشاهده کنید.

ساخت ربات تلگرام - ۸

این کار برای راه‌اندازی جم بود. حالا به مرحله مورد علاقه من یعنی کدنویسی در ساخت ربات تلگرام رسیدیم.

برنامه‌نویسی اولین ربات تلگرام

کد واقعی که قرار است به طور دائم در سرور تلگرام اجرا شود، در bot.rb است. این قسمت در حال حاضر خالی است، اما قرار است آن را به جم تلگرام که در مرحله قبل باندل کردیم لینک کنیم و ساخت ربات تلگرام را شروع کنیم.

کدهای زیادی برای نوشتن وجود ندارد. وقتی کارتان تمام شد، باید چیزی شبیه تصویر زیر داشته باشید.

ساخت ربات تلگرام - ۹

در تلگرام، کد بالا کار زیر را انجام می‌دهد:

ساخت ربات تلگرام - ۱۰

بیایید در این قسمت از آموزش ساخت ربات تلگرام ببینیم هر بخش دقیقا چه کاری انجام می‌دهد و کد آن را هم بنویسیم.

ساخت ربات تلگرام - ۱3

در کدهای بالا به جای Token از API که BotFather به شما داده استفاده کنید.

زبان برنامه‌نویسی Ruby تقریبا خیلی راحت حدس می‌زند هر کد چه کاری انجام خواهد داد. سه خط بالا به پرونده شما قابلیت ربات تلگرام را اضافه می‌کند و سپس از کلاس TelegramBot یک گزینه ربات جدید ایجاد می‌کند که توسط API شما احراز هویت شده و به همین دلیل برنامه می‌داند داد‌ه‌ها را کجا بفرستد.

بخش بعدی در ساخت ربات تلگرام یک لوپ کدنویسی بزرگ است. ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد، اما وقتی آن را به قسمت‌های سازنده تقسیم کنیم، ساده می‌شود.

ساخت ربات تلگرام - ۱4

خط اول به بات می‌گوید که به دستورات عمل کند و وقتی دستوری می‌رسد، آن را به متغیر message انتقال بدهد. عبارت puts لاگ دستورات را به ترمینال می‌فرستد بنابراین شما می‌توانید ببینید هنگام اجرای ربات چه اتفاقی میفتد.

اعمال پاسخ دادن ربات در یک اظهارنامه ذخیره می‌شود. ورودی اظهارنامه از کد message تغذیه می‌کند و این اتفاق بعد از زمانی است که توسط متد get_command_for پاک شده است. متن پاسخ ربات بر اساس دستوری که ذخیره شده داده می‌شود و در نهایت پیش از آنکه لوپ دوباره شروع شود به send_with فرستاده می‌شود.

با این راه‌اندازی، می‌توانید ربات خود را در تلگرام پیدا کنید و دستور start/ و greet/ را به ربات بدهید و از ساخت ربات تلگرام خود لذت ببرید و ببینید ربات چطور عمل می‌کند.

برای این کار تغییرات را در Atom ذخیره و ruby bot.rb را در ترمینال اجرا کنید. تا زمانی که ترمینال باز است و اجرا می‌شود، ربات شما پاسخ می‌دهد!

ربات جذاب خود را سفارشی کنید

ساخت ربات تلگرام شما تمام شد و رباتی که ساختید خوب است، اما خیلی هیجان‌انگیز و جذاب نیست. بیت‌های ساده آن‌جا هستند، به این معنی که می‌توانید آن‌ها را تغییر بدهید و به راحتی گسترش دهید و هر قابلیتی که می‌خواهید به آن اضافه کنید.

بخش‌هایی که هنگام سفارشی کردن باید به آن‌ها توجه کنید، خط‌هایی هستند که دستورات when /command/i در آن‌ها نوشته شده و متن‌هایی که بین نقل‌قول‌های خط‌های reply.txt قرار دارند. این‌ها ورودی‌هایی هستند که ربات می‌پذیرد و پیام‌هایی که می‌فرستد به عنوان پاسخ عمل می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید ربات در جواب کاربر به دستور greet/ پاسخ متفاوتی بدهد، باید مقدار reply.text زیر خط دستور خوشامدگویی (when /greet/i) را تغییر دهید. در ادامه می‌توانید گزینه‌های جایگزین را ببینید:

ساخت ربات تلگرام - ۱5

همانطور که می‌بینید، در ساخت ربات تلگرام خود راه‌های مختلف سلام کردن را گذاشتم و سپس یکی از آن‌ها را با استفاده از متد نمونه به یکی از پیام‌ها اضافه کردم.

مرحله پایانی؛ ربات خود را به یک گزینه فوق‌العاده تبدیل کنید

پس از ساخت ربات تلگرام می‌توانید هر تعداد دستور، پاسخ یا ویژگی را که می‌خواهید به ربات اضافه کنید. از این قسمت به بعد بیشتر کار تخیل، خلاقیت و گوگل کردن است. اگر می‌خواهید موارد بیشتری درباره ربات تلگرام یاد بگیرید، باید زبان برنامه‌نویسی Ruby را بدانید. با کمی تمرین و اعتماد به نفس سالم می‌توانید کارهای زیادی با ربات خود انجام دهید.

برای اینکه انگیزه بگیرید و ببینید دیگران چه کردند، می‌توانید فهرستی از ربات‌های موفق تلگرام را ببینید.

امیدواریم آموزش ساخت تلگرام برای شما مفید بوده باشد. اگر مشکل یا سوالی داشتید با ما در گیکیطور مطرح کنید.

منبعProcess
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید