یکی از طرح‌هایی که در دولت دوازدهم و توسط وزارت ارتباطات انجام شد، طرح بزرگ رجیستری گوشی های موبایل است. بر اساس اطلاعات موجود، طرح رجیستری به‌منظور مبارزه با قاچاق گوشی های موبایل و ورود آن‌ها از طریق مبادی غیرقانونی در کشور راه‌اندازی شد و تاکنون توانست سهم بسیار زیادی را در شفافیت واردات و فروش گوشی های موبایل در کل کشور داشته باشد. یکی از اتفاقاتی که اخیرا شاهد آن هستیم، خرید گوشی ارزان و رجیستری کردن آن با پاسپورت بوده که قصد داریم این مسئله را موردبررسی قرار دهیم، زیرا توانسته به راهی مناسب برای دور زدن طرح رجیستری تبدیل شود.

خرید گوشی ارزان بدون رجیستری

همان‌طور که می‌دانید وضعیت قیمت ارز در ایران پس از تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا دچار نوسان‌های زیادی شد و گوشی های هوشمند افزایش قیمت قابل‌توجهی را تجربه کردند. یکی از راه‌های ورود گوشی موبایل به کشور را می‌توان از طریق پاسپورت دانست که به گوشی های مسافرتی معروف شده‌اند؛ فرض کنید شما به یک مسافرت خارج از کشور رفته‌اید و یکی از گوشی های مورد علاقه خود را خریداری کرده‌اید، اما سوال این است که چگونه باید از گوشی خریداری‌شده در ایران استفاده کنید؟ آیا گوشی هوشمند شما غیرفعال خواهد شد؟ پاسخ قطعا منفی بوده و روش‌هایی برای رجیستر کردن گوشی مسافرتی وجود دارد که باعث شده هم‌اکنون بازار خرید گوشی های ارزان داغ شود.

این‌طور که پیداست، روش قانونی که برای رجیستر کردن گوشی های مسافرتی در نظر گرفته شده توانسته موجب کلاه‌برداری‌های زیاد و ایجاد یک بازار ثانویه شود. بله، درست متوجه شدید، بازار ثانویه‌ای که می‌توان جدیدترین گوشی های موبایل که به‌صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند را تحت عنوان گوشی های مسافرتی، رجیستر کرد و بدین ترتیب، خرید گوشی ارزان امکان‌پذیر شده است. ابتدا باید روش رجیستر کردن و شرایط لازم به‌منظور فعال‌سازی گوشی های مسافرتی را توضیح دهیم.

رجیستر کردن گوشی های مسافرتی

هنگامی‌که مشکلات ارزی گریبان واردات گوشی های هوشمند را گرفت، ورود گوشی های جدید و رجیستر کردن آن‌ها تحت عنوان گوشی های مسافرتی شکل گرفت و بدین ترتیب شاهد رجیستر شدن گوشی های زیادی بودیم، اما به‌سرعت قانون تغییر کرد و با برقراری اتصال سامانه گمرک به سامانه نیروی انتظامی، کلیه افرادی که به‌صورت حقیقی از کشور خارج می‌شوند شناسایی خواهند شد و فقط این دسته از افراد می‌توانند گوشی های مسافرتی را رجیستر کنند.

توجه داشته باشید که داشتن پاسپورت برای رجیستری، آن‌هم پاسپورتی که بیشتر از سه ماه از آخرین تاریخ مسافرت نگذشته باشد، مسئله بسیار مهمی به‌حساب می‌آید. درصورتی‌که یکی از مسافرین در خارج از کشور گوشی خریداری کند، می‌تواند پس از ورود به کشور اقدام به پرداخت هزینه گمرک نماید تا رجیستر شدن گوشی انجام شود.

شاید از خود بپرسید چگونه خرید گوشی ارزان به گوشی های مسافرتی مربوط می‌شود؟ این موضوع روشن است؛ هم‌اکنون گوشی های زیادی به‌صورت قاچاق در بازار کشور وجود دارند که با قیمت‌هایی بسیار پایین‌تر از گوشی های رسمی و مورد تائید وزارت ارتباطات فروخته می‌شوند و کاربران می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند، سپس با استفاده از پاسپورت، فعال‌سازی را انجام دهند.

اخیرا خبرهای زیادی مبنی بر سوءاستفاده‌های انجام شده از کارت ملی و پاسپورت مسافرین که قصد سفر به ترکیه داشتند در فضای مجازی پیچید. این‌طور که پیداست، مسافرین به برخی از آژانس های مسافرتی اطمینان کردند و پاسپورت‌های خود را در اختیارشان قرار دادند که پس از مدتی متوجه شدند گوشی‌های هوشمندی به نام آن‌ها ثبت و رجیستر شده است.

هم‌اکنون خرید گوشی ارزان در کشور امکان‌پذیر بوده و به‌عنوان یک نقص مهم طرح بزرگ رجیستری به‌حساب می‌آید. بد نیست بدانید کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی زیادی هم وجود دارند که به مرکز مهمی برای خرید و فروش پاسپورت تبدیل شده‌اند و افراد زیادی پاسپورت خود را در ازای دریافت وجه در اختیار کاربرانی قرار می‌دهند که گوشی ارزان قیمت خریداری کرده‌اند و قصد دارند آن را فعال کنند.

همان‌طور که می‌دانید، پیاده‌روی اربعین به یکی از زمان‌های سوءاستفاده از طرح رجیستری گوشی های موبایل تبدیل شده است. تعداد بسیار زیادی از ایرانیان با تهیه پاسپورت به عراق سفر می‌کنند، اما آیا تمام آن‌ها اقدام به خرید گوشی خواهند کرد؟ قطعا پاسخ منفی است و این فرصت طلایی را در اختیار کسانی قرار می‌دهد که به دنبال خرید و فروش پاسپورت هستند.

در گروه‌های تلگرامی دیده شده کاربران و مسافران اطلاعات مربوط به خود و پاسپورت را با دریافت مبالغی همانند ۴۵۰ هزار تومان در اختیار کاربرانی قرار می‌دهد که گوشی ارزان قیمت خریداری کرده‌اند و هم‌اکنون به دنبال فعال‌سازی آن هستند.

اگر بخواهیم اختلاف قیمت میان گوشی های غیرقانونی در بازار و گوشی های رجیستر شده را اعلام کنیم، می‌توانیم به گوشی گلکسی ای ۷۰ (Galaxy A70) اشاره کنیم که هم‌اکنون با قیمت‌هایی همانند ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسند، اما امکان خرید آن با قیمت ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تومان وجود دارد. فرض کنید یکی از افراد اقدام به خرید گوشی کند و پاسپورت را در اختیار داشته باشد یا بخواهد آن را با قیمتی همانند ۴۰۰ هزار تومان خریداری نماید، قطعا مبلغ قابل‌توجهی را صرفه‌جویی کرده و بدین ترتیب سامانه همتا و طرح رجیستری را دور خواهد زد.

توجه داشته باشید خرید گوشی ارزان فقط معطوف به طرح رجیستری گوشی های مسافرتی نبوده و راهکارهای بیشتری هم وجود دارد که واقعا شگفت‌انگیز است.

این‌طور که پیداست می‌توان کد IMEI گوشی های چینی را به‌راحتی تعویض کرد و این کار توسط افرادی سودجو انجام می‌شود و بدین ترتیب، کلیه گوشی های چینی که به‌صورت غیرقانونی وارد بازار شده‌اند، رجیستری خواهند شد و امکان استفاده از آن‌ها در شبکه ملی فراهم است.

در حالت کلی می‌توان گفت طرح بزرگ رجیستری گوشی های موبایل نتوانسته به چشم‌اندازی که ترسیم کرده بود، دست پیدا کند و هم‌اکنون شاهد شکل‌گیری بازارهای جدیدی هستیم که در آن گوشی های جدید با قیمت بسیار مناسب در حال خرید و فروش هستند.


یک دیدگاه

  1. من یچیزی رو متوجه نشدم
    تو همون مثال a70 خودتون، شخصی ۳۶۰۰ بابت گوشی بده ۴۰۰ تومن هم برای خرید اطلاعات پاسپورت بده تا اینجا میشه ۴ میلیون. تا جایی که میدونم برای رجیستر کردن گوشی مسافرتی باید هزینه گمرک و … رو پرداخت کرد که اون ۴ میلیون در کنار هزینه گمرک و… میشه تقریبا همون ۴۴۰۰ بازار! پس چه لزومی داره شخصی از این راه بخواد استفاده کنه؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید