وقتی کسی شماره شما را بلاک کند، راه های تشخیص بلاک شدن شماره تلفن زیاد است. یکی از آن‌ها دریافت پیام‌های عجیب، ریجکت شدن و انتقال سریع تماس شما به پیام‌گیر صوتی است. در گیکیطور با هم نشانه‌هایی را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد کسی شماره شما را بلاک کرده است. همچنین راه‌هایی را هم به شما می‌گوییم که برای رفع مسدودی شماره تلفن کاربرد دارد.

از آنجایی که تشخیص بلاک شدن شماره تلفن خیلی ساده نیست، یادتان باشد بهترین راه فهمیدن اینکه بلاک شدید یا نه، سوال مستقیم از فرد مورد نظر است. اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید این کار را بکنید، راه های دیگری وجود دارد که برای تشخیص بلاک شدن شماره تلفن کاربرد دارد.

راه های تشخیص بلاک شدن شماره تلفن

بسته به اینکه فردی شماره تلفن شما را روی گوشی بلاک کرده باشد یا روی اپراتور، پیامی که دریافت می‌کنید یا راه تشخیص بلاک شدن فرق می‌کند. همچنین، عوامل دیگری هم می‌توانند نتایج مشابهی داشته باشند، مثلا ممکن است اپراتور شما یا فرد مورد نظر مشکل داشته باشد، گوشی او خاموش باشد یا باتری گوشی او تمام شده باشد یا حتی گزینه «مزاحم نشوید» یا «Do Not Disturb» را فعال کرده باشد. مهارت‌های کارآگاهی خود را فعال کنید و با نشانه‌های موجود بفهمید بلاک شدید یا نه.

نشانه اول: دریافت پیام‌های غیرعادی هنگام برقراری تماس

هیچ پیام مشخص و استانداردی وجود ندارد که بتوانید با شنیدن آن مطمئن شوید شماره تلفن شما بلاک شده است. از طرفی بسیاری از مردم نمی‌خواهند شما متوجه شوید که دقیقا چه زمانی شماره تلفن شما را بلاک کرده‌اند. اگر هنگام برقراری تماس، پیام غیرعادی دریافت کردید که قبلا آن را نشنیده بودید، می‌تواند یکی از راه های تشخیص بلاک شدن شماره تلفن باشد. پیامی که می‌شنوید با توجه به اپراتورهای مختلف فرق دارد؛ در ایرانسل بعد از یک بار بوق خوردن ریجکت می‌شوید و به شما گفته می‌شود «مشترک مورد نظر در حال مکالمه است». البته پیام قبل همیشه نشانه بلاک شدن شماره تلفن نیست و گاهی مخاطب واقعا در حال مکالمه است. اما اگر این پیام بیش از حد طولانی شد، به احتمال زیاد بلاک شدید. در اپراتور همراه اول پیام صوتی خاصی دریافت نمی‌کنید و با توجه به اینکه گوشی آیفون است یا اندروید، ریجکت می‌شوید و پیام اشغال بودن خط به شما داده می‌شود.

در موارد نادر ممکن است پیام‌های زیر را بشنوید:

 • مشترک مورد نظر در دسترس نمی‌باشد.
 • مشترک مورد نظر قادر به پاسخگویی نمی‌باشد.
 • شماره‌ای که با آن تماس گرفتید در شبکه موجود نمی‌باشد.
تشخیص بلاک شدن

اگر چند بار در طول روز یا هفته با شماره‌ای تماس گرفتید و هر بار همین پیام‌ها را شنیدید، تشخیص بلاک شدن شماره تلفن کاملا راحت است و در جواب به این سوال که « از کجا بفهمم بلاک شدم » ، می‌توانید بفهمید فرد مورد نظر شماره شما را بلاک کرده است.

استثناء:

اگر فرد مورد نظر شما زیاد به خارج از کشور سفر می‌کند، ممکن است ارتباط با او در یک کشور دیگر و با اپراتور دیگر ممکن نباشد. همچنین بعضی اختلالات مخابراتی می‌تواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود و پیام‌های عجیب دریافت کنید. همچنین گاهی مثل عید نوروز یا وقایع مهم دیگر که عده زیادی از خطوط موبایل یا تلفن ثابت استفاده می‌کنند، ممکن است باعث شود نتوانید مثل همیشه با فرد مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید.

نشانه دوم: تعداد بوق های انتظار

اگر فقط یک بار صدای بوق انتظار را شنیدید و بعد از آن ریجکت شدید یا به پیام‌گیر صوتی منتقل شدید، نشانه خوبی برای تشخیص بلاک شدن شماره تلفن است. در این مواقع، به احتمال خیلی زیاد فرد مورد نظر شماره تلفن شما را روی گوشی خود بلاک کرده که نتوانید با او تماس بگیرید. اگر هر روز یک یا چند بار با شماره مورد نظر تماس گرفتید و هر بار همین مسئله تکرار شد، مشخصا فرد مورد نظر شما را بلاک کرده است. اگر بیش از یک بار بوق انتظار را شنیدید و ریجکت شدید یا به پیام‌گیر صوتی منتقل شدید، احتمالا بلاک نشدید، اما فرد مورد نظر نمی‌خواهد تماس‌های شما را جواب بدهد و یا به هر دلیلی تماس را نادیده می‌گیرد.

استثناء:

اگر کسی که می‌خواهید با او تماس بگیرید گزینه «Do Not Disturb» را فعال کرده باشد، نه فقط تماس شما، بلکه تماس عده دیگری هم ریجکت یا به پیام‌گیر صوتی منتقل می‌شود. این پیام را زمانی هم می‌توانید بشنوید که باتری گوشی فرد مورد نظر تمام شده، گوشی را خاموش کرده یا آن را روی حالت پرواز گذاشته است. یک یا دو روز صبر کنید و دوباره تماس بگیرید، اگر باز هم همین پیام‌ها را دریافت کردید راه تشخیص بلاک شدن شماره تلفن است.

نشانه سوم: بوق اشغال و قطع شدن سریع

اگر بعد از هر تماس به سرعت بوق اشغال می‌شنوید یا تماس شما یک ثانیه وصل و بعد بلافاصله قطع می‌شود، می‌تواند نشانه تشخیص بلاک شدن شماره تلفن شما باشد. اگر چندین بار در یک روز یا چند روز امتحان کردید و همین مسئله تکرار شد، شماره شما توسط فرد مورد نظر و به احتمال زیاد از سمت اپراتور مسدود شده است. از میان راه های تشخیص بلاک شدن شماره تلفن ، این مورد کمتر رایج است و حداقل در ایران چنین چیزی دیده نشده است؛ اما اگر کسی در ایرانسل یا همراه اول نفوذ داشته باشد، ممکن است بتواند شما را در بلک‌لیست اپراتورها قرار بدهد.

گاهی ممکن است اپراتور یا گوشی آن‌ها اشکال فنی داشته باشد. برای اینکه مطمئن شوید خط شما سالم است یا فرد مورد نظر شما را بلاک نکرده، می‌توانید به شماره دیگری زنگ بزنید یا از کسی بخواهید شماره مورد نظر شما را بگیرد و ببینید چه اتفاقی میفتد.

راه های رفع مسدودی شماره تلفن وقتی کسی شماره شما را بلاک کرده است

راستش را بخواهید، هنوز روش موثق و کاربردی برای رفع مسدودی شماره تلفن بلاک شده از گوشی یا اپراتور فرد دیگر وجود ندارد. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید متوجه شوید خط شما از چه طریق بلاک شده است. اگر یک یا دو روش از راه‌های زیر را امتحان کردید و جواب نگرفتید، نشانه قطعی تشخیص بلاک شدن شماره تلفن است. در این موارد اگر برایتان مهم است، باید با کسی که شما را بلاک کرده صحبت کنید، یا اگر اهمیت چندانی ندارد، شما هم او را بلاک کنید یا بی‌تفاوت از این قضیه عبور کنید.

 • با استفاده از *67 شماره خود را مخفی کنید تا هنگام تماس شماره شما روی گوشی فرد مقابل نیفتد.
 • با استفاده از تنظیمات گوشی Caller ID خود را غیرفعال کنید.
 • از گوشی یک دوست یا کسی که به او اعتماد دارید، با شماره مورد نظر تماس بگیرید و اگر بلاک شده بودید با او صحبت کنید و دلیل را بپرسید.
 • اگر در شبکه‌های مجازی یا ایمیل با فرد مورد نظر در ارتباط هستید، از او بپرسید آیا شما را بلاک کرده یا نه و دلیل این کار را از او بپرسید.

هشدار!

تماس‌های مکرر با یک شخص خاص و بعد از تشخیص بلاک شدن شماره تلفن توسط او، می‌تواند مزاحمت تلقی شود و اگر از شما شکایت کند، مراجع قانونی با شما برخورد خواهند کرد.

2 دیدگاه‌ها

 1. سلام در همراه اول از کجا بفهمم در گوشی طرف مقابل بلاک شدم پیام براش میره هشداری مبنی بر مسدودیت نیست نمیدونم تماس هم گرفتم بوق اول خورد من قطع کردم که امیدوارم متوجه نشه و البته در سروش و واتساپ هم نمیدونم مسدودم یا نه چون در سروش عکس پروفایل را میبینم ولی حرفام دو تیک نمیخوره و در واتساپ عکس پروفایل مخاطب را نمیبینم ولی در لیست مخاطبان واتساپم هست میشه کمکم کنید بدونم بلاک و مسدود هستم یا نه گوشیم اندروید هست

  • سلام
   به اپراتور سیم‌کارت ربطی نداره.
   در گوشی اندروید اگر شماره‌تون بلاک شده باشه پیام «مشترک مورد نظر اشغال است» یا «در حال مکالمه است» را می‌شنوید و اصلا بوق آزاد نمی‌خوره.
   در گوشی آیفون هم تماستون ریجکت می‌شه یا بوق اشغال می‌زنه.
   سروش اگر عکس پروفایل رو می‌بینید یعنی بلاک نیستید، شاید فرد مورد نظر اپلیکیشن رو پاک کرده که تیک دلیوری زده نمی‌شه
   واتس‌اپ رو هم با گوشی شخص دیگه‌ای چک کنید، اگر عکس پروفایل فرد مورد نظرتون رو دیدید، یعنی شما بلاک شدید.
   ایشون اگر شما رو بلاک کنن از لیست مخاطبین شما حذف نمی‌شن، چون شماره ایشون رو دارین.
   پیامک یا SMS هم از سمت شما ارسال میشه اما به دست ایشون نمی‌رسه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید