وقتی کسی شماره شما را بلاک کند، راه های تشخیص بلاک شدن شماره تلفن زیاد است. یکی از آن‌ها دریافت پیام‌های عجیب، ریجکت شدن و انتقال سریع تماس شما به پیام‌گیر صوتی است. در گیکیطور با هم نشانه‌هایی را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد کسی شماره شما را بلاک کرده است. همچنین راه‌هایی را هم به شما می‌گوییم که برای رفع مسدودی شماره تلفن کاربرد دارد.

از آنجایی که تشخیص بلاک شدن شماره تلفن خیلی ساده نیست، یادتان باشد بهترین راه فهمیدن اینکه بلاک شدید یا نه، سوال مستقیم از فرد مورد نظر است. اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید این کار را بکنید، راه های دیگری وجود دارد که برای تشخیص بلاک شدن شماره تلفن کاربرد دارد.

راه های تشخیص بلاک شدن شماره تلفن

بسته به اینکه فردی شماره تلفن شما را روی گوشی بلاک کرده باشد یا روی اپراتور، پیامی که دریافت می‌کنید یا راه تشخیص بلاک شدن فرق می‌کند. همچنین، عوامل دیگری هم می‌توانند نتایج مشابهی داشته باشند، مثلا ممکن است اپراتور شما یا فرد مورد نظر مشکل داشته باشد، گوشی او خاموش باشد یا باتری گوشی او تمام شده باشد یا حتی گزینه «مزاحم نشوید» یا «Do Not Disturb» را فعال کرده باشد. مهارت‌های کارآگاهی خود را فعال کنید و با نشانه‌های موجود بفهمید بلاک شدید یا نه.

نشانه اول: دریافت پیام‌های غیرعادی هنگام برقراری تماس

هیچ پیام مشخص و استانداردی وجود ندارد که بتوانید با شنیدن آن مطمئن شوید شماره تلفن شما بلاک شده است. از طرفی بسیاری از مردم نمی‌خواهند شما متوجه شوید که دقیقا چه زمانی شماره تلفن شما را بلاک کرده‌اند. اگر هنگام برقراری تماس، پیام غیرعادی دریافت کردید که قبلا آن را نشنیده بودید، می‌تواند یکی از راه های تشخیص بلاک شدن شماره تلفن باشد. پیامی که می‌شنوید با توجه به اپراتورهای مختلف فرق دارد؛ در ایرانسل بعد از یک بار بوق خوردن ریجکت می‌شوید و به شما گفته می‌شود «مشترک مورد نظر در حال مکالمه است». البته پیام قبل همیشه نشانه بلاک شدن شماره تلفن نیست و گاهی مخاطب واقعا در حال مکالمه است. اما اگر این پیام بیش از حد طولانی شد، به احتمال زیاد بلاک شدید. در اپراتور همراه اول پیام صوتی خاصی دریافت نمی‌کنید و با توجه به اینکه گوشی آیفون است یا اندروید، ریجکت می‌شوید و پیام اشغال بودن خط به شما داده می‌شود.

در موارد نادر ممکن است پیام‌های زیر را بشنوید:

 • مشترک مورد نظر در دسترس نمی‌باشد.
 • مشترک مورد نظر قادر به پاسخگویی نمی‌باشد.
 • شماره‌ای که با آن تماس گرفتید در شبکه موجود نمی‌باشد.
تشخیص بلاک شدن

اگر چند بار در طول روز یا هفته با شماره‌ای تماس گرفتید و هر بار همین پیام‌ها را شنیدید، تشخیص بلاک شدن شماره تلفن کاملا راحت است و در جواب به این سوال که « از کجا بفهمم بلاک شدم » ، می‌توانید بفهمید فرد مورد نظر شماره شما را بلاک کرده است.

استثناء:

اگر فرد مورد نظر شما زیاد به خارج از کشور سفر می‌کند، ممکن است ارتباط با او در یک کشور دیگر و با اپراتور دیگر ممکن نباشد. همچنین بعضی اختلالات مخابراتی می‌تواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود و پیام‌های عجیب دریافت کنید. همچنین گاهی مثل عید نوروز یا وقایع مهم دیگر که عده زیادی از خطوط موبایل یا تلفن ثابت استفاده می‌کنند، ممکن است باعث شود نتوانید مثل همیشه با فرد مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید.

نشانه دوم: تعداد بوق های انتظار

اگر فقط یک بار صدای بوق انتظار را شنیدید و بعد از آن ریجکت شدید یا به پیام‌گیر صوتی منتقل شدید، نشانه خوبی برای تشخیص بلاک شدن شماره تلفن است. در این مواقع، به احتمال خیلی زیاد فرد مورد نظر شماره تلفن شما را روی گوشی خود بلاک کرده که نتوانید با او تماس بگیرید. اگر هر روز یک یا چند بار با شماره مورد نظر تماس گرفتید و هر بار همین مسئله تکرار شد، مشخصا فرد مورد نظر شما را بلاک کرده است. اگر بیش از یک بار بوق انتظار را شنیدید و ریجکت شدید یا به پیام‌گیر صوتی منتقل شدید، احتمالا بلاک نشدید، اما فرد مورد نظر نمی‌خواهد تماس‌های شما را جواب بدهد و یا به هر دلیلی تماس را نادیده می‌گیرد.

استثناء:

اگر کسی که می‌خواهید با او تماس بگیرید گزینه «Do Not Disturb» را فعال کرده باشد، نه فقط تماس شما، بلکه تماس عده دیگری هم ریجکت یا به پیام‌گیر صوتی منتقل می‌شود. این پیام را زمانی هم می‌توانید بشنوید که باتری گوشی فرد مورد نظر تمام شده، گوشی را خاموش کرده یا آن را روی حالت پرواز گذاشته است. یک یا دو روز صبر کنید و دوباره تماس بگیرید، اگر باز هم همین پیام‌ها را دریافت کردید راه تشخیص بلاک شدن شماره تلفن است.

نشانه سوم: بوق اشغال و قطع شدن سریع

اگر بعد از هر تماس به سرعت بوق اشغال می‌شنوید یا تماس شما یک ثانیه وصل و بعد بلافاصله قطع می‌شود، می‌تواند نشانه تشخیص بلاک شدن شماره تلفن شما باشد. اگر چندین بار در یک روز یا چند روز امتحان کردید و همین مسئله تکرار شد، شماره شما توسط فرد مورد نظر و به احتمال زیاد از سمت اپراتور مسدود شده است. از میان راه های تشخیص بلاک شدن شماره تلفن ، این مورد کمتر رایج است و حداقل در ایران چنین چیزی دیده نشده است؛ اما اگر کسی در ایرانسل یا همراه اول نفوذ داشته باشد، ممکن است بتواند شما را در بلک‌لیست اپراتورها قرار بدهد.

گاهی ممکن است اپراتور یا گوشی آن‌ها اشکال فنی داشته باشد. برای اینکه مطمئن شوید خط شما سالم است یا فرد مورد نظر شما را بلاک نکرده، می‌توانید به شماره دیگری زنگ بزنید یا از کسی بخواهید شماره مورد نظر شما را بگیرد و ببینید چه اتفاقی میفتد.

راه های رفع مسدودی شماره تلفن وقتی کسی شماره شما را بلاک کرده است

راستش را بخواهید، هنوز روش موثق و کاربردی برای رفع مسدودی شماره تلفن بلاک شده از گوشی یا اپراتور فرد دیگر وجود ندارد. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید متوجه شوید خط شما از چه طریق بلاک شده است. اگر یک یا دو روش از راه‌های زیر را امتحان کردید و جواب نگرفتید، نشانه قطعی تشخیص بلاک شدن شماره تلفن است. در این موارد اگر برایتان مهم است، باید با کسی که شما را بلاک کرده صحبت کنید، یا اگر اهمیت چندانی ندارد، شما هم او را بلاک کنید یا بی‌تفاوت از این قضیه عبور کنید.

 • با استفاده از *67 شماره خود را مخفی کنید تا هنگام تماس شماره شما روی گوشی فرد مقابل نیفتد.
 • با استفاده از تنظیمات گوشی Caller ID خود را غیرفعال کنید.
 • از گوشی یک دوست یا کسی که به او اعتماد دارید، با شماره مورد نظر تماس بگیرید و اگر بلاک شده بودید با او صحبت کنید و دلیل را بپرسید.
 • اگر در شبکه‌های مجازی یا ایمیل با فرد مورد نظر در ارتباط هستید، از او بپرسید آیا شما را بلاک کرده یا نه و دلیل این کار را از او بپرسید.

هشدار!

تماس‌های مکرر با یک شخص خاص و بعد از تشخیص بلاک شدن شماره تلفن توسط او، می‌تواند مزاحمت تلقی شود و اگر از شما شکایت کند، مراجع قانونی با شما برخورد خواهند کرد.

48 دیدگاه‌ها

 1. سلام در همراه اول از کجا بفهمم در گوشی طرف مقابل بلاک شدم پیام براش میره هشداری مبنی بر مسدودیت نیست نمیدونم تماس هم گرفتم بوق اول خورد من قطع کردم که امیدوارم متوجه نشه و البته در سروش و واتساپ هم نمیدونم مسدودم یا نه چون در سروش عکس پروفایل را میبینم ولی حرفام دو تیک نمیخوره و در واتساپ عکس پروفایل مخاطب را نمیبینم ولی در لیست مخاطبان واتساپم هست میشه کمکم کنید بدونم بلاک و مسدود هستم یا نه گوشیم اندروید هست

  • سلام
   به اپراتور سیم‌کارت ربطی نداره.
   در گوشی اندروید اگر شماره‌تون بلاک شده باشه پیام «مشترک مورد نظر اشغال است» یا «در حال مکالمه است» را می‌شنوید و اصلا بوق آزاد نمی‌خوره.
   در گوشی آیفون هم تماستون ریجکت می‌شه یا بوق اشغال می‌زنه.
   سروش اگر عکس پروفایل رو می‌بینید یعنی بلاک نیستید، شاید فرد مورد نظر اپلیکیشن رو پاک کرده که تیک دلیوری زده نمی‌شه
   واتس‌اپ رو هم با گوشی شخص دیگه‌ای چک کنید، اگر عکس پروفایل فرد مورد نظرتون رو دیدید، یعنی شما بلاک شدید.
   ایشون اگر شما رو بلاک کنن از لیست مخاطبین شما حذف نمی‌شن، چون شماره ایشون رو دارین.
   پیامک یا SMS هم از سمت شما ارسال میشه اما به دست ایشون نمی‌رسه

  • سلام
   خیر پیام ارسال شده توسط شما به طرف مقابل نمی‌رسه، ممکنه برای شما پیام دریافت برسه اما در واقع چیزی به طرف مقابل نمیرسه
   اگر گوشی رو در حالت Do Not Disturb گذاشته باشه بله پیام و زنگ بهش میرسه و بهش نشون داده می‌شه اما برای شما بوق اشغال یا ریجکت میخوره ولی طرف مقابل پیام شمارو دریافت می‌کنه

   • سلام الان با ایرانسل به شماره همراه اول پیام میدم مینویسه ارسال ناموفق ولی همون موقع زنگ زدم بهش گوشیو جواب داد تو بلاک تماس نیستم وگرنه بوق نمیخورد و جواب نمیداد

    • سلام
     ممکن است ایراد از خط شما باشه
     شارژ نداشتن، آنتن‌دهی ضعیف یا تنظیمات ارسال پیامک که ممکنه نذاره پیام ارسال کنید

 2. اگر چند بار در فاصله یک ساعت تماس گرفته شود (اوپراتور همراه اول سیستم عامل دو طرف مکالمه اندروید) سریع بره رو لاین بیزی و یک بار هم بره تماس شما فروارد میشه.. چقد ممکنه طرف مقابل شماره بلاک کرده باشه

  • سلام
   در فاصله یک ساعت قطعی نمی‌شود نظر داد.
   در چند روز و ساعت‌های مختلف بررسی کنید، اگر هر بار اشغال شد یعنی بلاک شدید.

 3. سلام. وقت بخیر.شما در پاسخ های قبلی فرمودید که اگه کسی خطمون رو بلاک کرده باشه،پیامک هم براش فرستاده نمیشه! اما وقتی من پیامک میفرستم،اطلاع میده که رسیده به اون شخص.. دیلیوری میشه ! و اینکه با یک گوشی دیگه که امتحان کردم،وقتی من رو ریجکت کرد،تماسم رد خودکار شد اما پیامکم براش فرستاده شد..در چه صورتی پیامک واقعا به دست شخصی که بلاکت میکنه میرسه و از کجا باید متوجه شد..ممنون میشم بهم که راهنماییم کنید

  • سلام
   بله دفعه قبل هم عرض کردم خدمتتون دلیوری پیام به دستتون می‌رسه، اما پیام به دست شخص مورد نظرتون نمی‌رسه.
   اگر با گوشی یا خط دیگه امتحان کردید و تماستون ریجکت نشده، خط شما بلاک شده و اگر پیامی بفرستید به دستش نمی‌رسه.
   بهترین کار اینه که با خط دیگه‌ای باهاشون تماس بگیرید و صحبت کنید تا انشالله مشکل حل شه.
   فقط در یک صورت پیام شما به دست شخص مورد نظرتون می‌رسه که با خط دیگه‌ای که شماره اون رو نداره پیام بدید.

  • سلام
   متاسفانه به جز تماس گرفتن با خط دیگه‌ای، نمی‌تونین با خط خودتون تماس بگیرید
   با شماره‌ای تماس بگیرین که می‌دونین ایشون نداره

  • سلام وقت بخیر ،من ب شماره زنگ میزنم اوپراتور رایتل ،وقتی زنگ میزنم اوپراتور اعلام میکنه شماره ی مورد نظر اشغال میباشد ،این هم نشانه ی بلاک شدن است ؟

   • سلام
    اگر با فواصل زمانی مختلف این پیام داده می‌شود و اشغال بودن غیرعادی باشد بله
    با خط دیگه‌ای امتحان کنید، اگر اشغال نبود یعنی بلاک شدید

 4. سلام
  یک بار به مخاطبم با خط ناشناس (اپراتور همراه اول) تماس گرفتم و بعد با ایرانسل که خط خودم بود
  اولی بوق خورد و جواب نداد با خط دوم گفت در دسترس نمیباشد ممکنه که خطم بلاک باشه؟

  • بله اگه با دو خط مختلف تماس گرفتین و دو نتیجه مختلف داشته خطی که ریجکت شده یا گفته در دسترس نیست بلاک شده

 5. سلام من الان چند ماه هست با شخصی هر چه تماس می گیرم بدون هیچ بوقی سریع رد میدهد و این کار را با چندین خط همراه و ثابت هم انجام داده ام ولی باز هم همان اتفاق افتاده ، آیا امکان دارد که تمام تماسهای دریافتی ناشناس را مسدود کرده باشد . و برای ارتباط و رفع مسدودی آن باید چه اقدامی انجام دهم . ممنون میشوم اگر جواب مناسبی برایم بدهید چون خیلی مهم هست

  • سلام
   بله می‌تونن تنظیمات گوشی رو جوری تغییر داده باشن که تماس‌های ورودی که مخاطبان ذخیره شده ایشون نیستن ریجکت شن.
   بهترین کار پیام دادن در شبکه‌های اجتماعی مثل واتس‌اپ یا تلگرامه و اینکه ازشون بخواین به تماس شما با شماره‌ای که بهشون میدین پاسخ بدن

 6. سلام
  دقیقا سوال کاربر بالا (اکبر) برای من اتفاق میفته. وقتی با دوتا شماره هام که شخص مورد نظر هردو رو داره تماس میگیرم ، بدون اینکه هیچ زنگی بخوره بوق یه سره میزنه اما رد نمیکنه. مثل وقتی که گوشی تلفن ثابت رو بد میزاری. فقط،بوق یه سره میزنه. تلگرام هم پیام دادم. که پیام اول باز شد.. و دومی هم باز شد ولی عرض چند،دقیقه بلافاصله تیک دوم برداشته شد. ولی اولی که فایل بوده روی دو تیک مونده. دلیلش چیه؟
  ممنون میشم جواب بدید. خیلی مهمه

  • سلام
   هر دو شماره شما بلاک شده، وقتی بلاک شده باشید، در بعضی گوشی‌ها یک بوق می‌خوره ریجکت می‌شه، اما در حالت کلی بدون اینکه بوق بخوره ریجکت میشد. بدون شک بلاک شده شماره‌تون.
   فایلی که دیده شده قبل از این بوده که بلاک بشید
   شاید ایشون شما رو میوت کرده تا پیام‌هاتون رو نخونه
   اگر تصویر پروفایل ایشون رو نمی‌بینید و پیام Last Seen a Long Time Ago رو می‌بینید یعنی بلاکتون کردن

  • سلام ببخشید ی سوال داشتم مثلا اگر یک شخص شماره منو بلاک کرده باشه دیگه پروفایل ها و بازدیدهای فضای مجازیشم نباید برای من بالا بیاد؟؟؟یعنی کلا بلاک میشم مثلا من الان شک دارم که یک نفر شمارمو بلاک کرده یا نه؟واتساپم رو همون لحظه که آخرین پیام رو داد بلاک کرد ولی تلگرام پروفایل و بازدیدش برام میاد و حتی همین برنامه شادم که استفاده میکنم بازدیدش میاد برام مثل سابق که مال خیلی وقت پیش هست.

  • سلام ببخشید من یکی دو روزی هست با شماره ای تماس میگیرم میگه مشترک مورد نظر پاسخگو نیست لطفا بعدا شماره گیری نمایید البته قبلش شش هفتا بوق میخوره بعد اینو میگه آیا من بلاک شدم؟

   • سلام
    خیر بلاک نشدید، فقط ایشون پاسخ نمی‌دن و خطشون ایرانسله احتمالا و بعد از بوق زدن و جواب ندادن این پیام رو میده

 7. سلام علیکم خسته نباشید ببخشیدشماگفتین با*۶۷مخفی کنم شماره ام راتانشان داده نشود یعنی چه اول شماره ای راکه می خواهم واردکنم تایپ کنم یا؟ممکن است نحوه ی استفاده از*۶۷راتوضیح دهید تشکراززحمات وپاسخ های سرکارمحترم

 8. سلام اگه شمارمون بلاک شده باشه با روش با که گفته با ستاره۶۷ تماس بگیریم شماره ما رو طرف مقابل نمیبینه

  • سلام
   اگه بلاک شده باشید نمی‌تونین تماس بگیرید
   شماره شما ذخیره شده تو گوشی ایشون و بلاک شده
   با شماره دیگه‌ای زنگ بزنین که بلاک نشده باشه

   • سلام
    خیر فقط با تماس می‌تونین متوجه شید بلاک شدید یا نه
    اگر بلاک باشید خیر پیامی براشون ارسال نمیشه

   • سلام ممنون از پاسخگویی شما. با توجه به نشانه ها شماره من بلاک شده در حالیکه بلاک هستیم چطور شخص مورد نظر متوجه تماس ما میشه؟ پیامک که برای من دلیورش میاد.

    • احتمالا شما رو تو لیستی قرار دادن که به محض تماس ریجکت شید و برای شخص مورد نظر هم میسد کال میفته
     پیام هم دلیوریش برای شما میاد ولی به دست ایشون نمیرسه
     البته بلاک کردن حالت‌های مختلف داره
     احتمالا فقط گزینه‌ای رو فعال کردن که شما تماس می‌گیرید ریجکت شید

 9. باسلام،دوستم منو چندماه پیش توتلگرام بلاک کرد ولی بعداون دوبار دیلیت اکانت زدم ولی بازهمچنان نه ع پروفایل نشان میده نه اخرین بازدید ،مگه دیلیت اکانتم درست نیست ؟هروقت دیل میکردم میشد دید ولی این سری نه،مشکل چیه🙏

  • سلام
   هر بار که جوین شید برای ایشون پیام میده و ممکنه باز بلاکتون کنه یا ایشون خودش دیلیت اکانت کرده

 10. سلام
  ببخشین من به یه شماره زنگ میزدم خاموش بود میگفت دستگاه مشترک مورد نظر خاموش میباشد،از ۲ روز پیش اصلا شماره شو نمیگیره فقط میزنه call ended
  چی شده یعنی؟ گوشی منم ساده س نه اندرویده نه آیفون

  • سلام
   ممکنه دستگاه روشن شده باشه و شما رو بلاک کرده باشن
   با خط دیگه‌ای تماس بگیرید، اگر بوق خورد که یعنی بلاک شدید، اگر نه احتمالا سیم‌کارت رو سوزوندن یا خط تخلیه شده

 11. سلام من همراه اولم مخاطبمم همینطور زنگ میزنم اول یه تک بوق آزاد میزنه و بعد بوق ممتد اشغال . یا چند تا بوق اشغال میزنه الانم که میگه شماره مشترک مورد نظر در شبکه موجود نمی باشد . پیامکم میزنم میزنه ارسال شد . با یه خط دیگه واتساپ باز کردم قبلا اسمش رو داشتم اما الان ندارم یعنی بلاک شدم میشه راهنمایی ام کنید

  • بله اگه بوق آزاد می‌خوره و بعد ریجکت میشید یعنی بلاک شدید
   اگه برای مدتی بگه شماره در شبکه نیست و واتس‌اپ هم ندارن، احتمالا اکانت واتس‌اپ رو پاک کردن و احتمالا سیم‌کارت رو سوزوندن

 12. وقت بخیر،یکی بهم پیام داد منم همون لحظه جوابشو دادم،ینی پیامی ک اون فرستاد باپیامی ک من براش فرستادم جفتشم تو۲۰:۳۸بود،ولی پیام من وقتی تو detailsنگا میکنم سنت نوشته نشده،این ینی چی؟ینی بلاکم کرده؟اگه جواب بدین ممنون میشم⁦♥️⁩

  • سلام
   ممکنه مشکل آنتن‌دهی، شارژ نداشتن یا قطعی و خاموشی خط طرف مقابل باشه
   دوباره ارسال کنید، اگر باز هم ارسال نشد، تماس بگیرید، اگر بلاک شده باشید بوق اشغال می‌خوره

 13. سلام
  من خیلی وقت هست که با هر شماره ای تماس می گیرم چه ثابت و چه همراه کلا رد می دهد و یا خاموش است
  با تمام این صحبت های دوستان احتمالا تمام شماره ها را بلک کرده و فقط مخاطبین مورد نیاز خودش را نگه داشته است
  آیا نرم افزار یا چیز دیگری هم وجود دارد که بتوان فهمید که او چه موقع تلفن خود را فعال می کند و با او تماس برقرار کرد
  اگری راهی وجود دارد لطفا راهنمایی کنید
  ممنونم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید