برای بهبود یا افزایش طول عمر باتری گوشی اندروید خود چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید؟ پیشنهادهای مختلفی وجود دارد که می‌توانند در حفظ و بهبود عمر باتری گوشی به شما کمک کنند، اما در گیکیطور قصد داریم 12 راه برای صرفه‌جویی، بهینه‌سازی و افزایش عمر باتری گوشی اندروید را به منظور بهبود وضعیت باتری به شما معرفی کنیم. قطعا اعلام تعداد زیادی روش نمی‌تواند تاثیر خوبی داشته باشد و فقط باعث سردرگمی خواهد شد، بنابراین سعی کردیم تا بهترین روش‌های بهبود عمر باتری گوشی اندروید را به شما معرفی کنیم.

بهترین نکات برای کنترل مصرف و افزایش عمر باتری گوشی اندروید

توجه داشته باشید ما فقط نکات و روش‌هایی را برای صرفه‌جویی و بهبود عمر باتری گوشی مطرح کرده‌ایم. شایان ذکر است راه‌حل‌های زیر برای استفاده در گوشی های هوشمند مجهز به سیستم عامل اندروید 10 و پایین‌تر عمل می‌کند.

1: حذف برنامه های غیر ضروری گوشی

عمر باتری گوشی اندروید - 0

بدون تردید می‌توان گفت اکثر کاربران، برنامه‌هایی را در گوشی هوشمند خود نصب کرده‌اند که در پس‌زمینه فعال هستند و باعث مصرف باتری می‌شوند، اما مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

در صورتی که برنامه‌هایی در گوشی هوشمند اندروید خود نصب کرده‌اید، اما هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌کنید، بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام به شناسایی و حذف برنامه‌های موردنظر نمایید. به عنوان مثال برخی برنامه‌های خبررسان یا قفل‌گذاری که قطعا کاربرد زیادی نخواهند داشت.

بد نیست بدانید برنامه‌های لانچر شخص ثالث سیستم عامل اندروید هم می‌توانند تاثیر زیادی روی مصرف باتری و کاهش طول عمر آن داشته باشند. در صورتی که احساس می‌کنید برنامه‌های زیادی برای انتخاب دارید و نمی‌توانید تصمیم بگیرید کدام یک از آن‌ها را حذف کنید، کافیست برنامه‌های اساسی را انتخاب کنید.

2: تنظیم میزان روشنایی صفحه نمایش

این روش را اکثر کاربران به خوبی می‌دانند، اما اهمیت زیادی برای آن قائل نیستند. شما به سادگی می‌توانید Adaptive Brightness را در گوشی هوشمند خود فعال کنید تا ماندگاری بیشتری از عمر باتری گوشی را تجربه کنید. کافیست برای انجام این کار وارد قسمت تنظیمات شوید و سپس از منوی Display، گزینه موردنظر را پیدا نمایید.

با این که ممکن است پایین آوردن میزان روشنایی را بتوان ایده مناسبی به منظور بهبود عملکرد باتری دستگاه دانست، اما احتمالا تاثیر منفی روی چشمان شما خواهد گذاشت.

3: شارژ کردن صحیح گوشی اندروید

عمر باتری گوشی اندروید - 1

مطالعات نشان داده نباید دستگاه خود را پس از شارژ کامل، کماکان متصل به منبع انرژی نگه داشت. برخی موارد مهم در زمینه شارژ صحیح باتری گوشی وجود دارد که باید مدنظر قرار دهید:

  • به جای شارژ طولانی، می‌توانید مدت زمان کمتری را برای شارژ دستگاه تعیین کنید.
  • گوشی خود را به طور مداوم به برق وصل نکنید.
  • منتظر نمانید تا باتری شما به صفر درصد نزدیک شود.

در صورتی که نکات ذکرشده را رعایت کنید، قطعا می‌توانید ماندگاری و بهبود عملکرد باتری گوشی اندروید را رقم بزنید.

4: وای فای، دیتای موبایل و بلوتوث را خاموش کنید

افراد زیادی هستند که به صورت دائم به دیتای موبایل و وای فای یا بلوتوث متصل هستند و همین مسئله می‌تواند در تخلیه باتری گوشی تاثیر زیادی داشته باشد، حتی اگر به صورت فعال هم از گوشی خود استفاده نکنند.

باید عادت کنید در زمانی که نیازی به اینترنت یا بلوتوث ندارید، وای فای، دیتای موبایل و بلوتوث گوشی را به منظور دوام بیشتر عمر باتری گوشی اندروید خاموش کنید. همچنین می‌توانید تمام این اقدامات را تنها با فعال کردن حالت هواپیما، انجام دهید.

5: مدیریت و غیرفعال کردن نوتیفیکیشن‌ها

گاهی وقت‌ها تمایل داریم اعلان برنامه‌های خود را نادیده بگیریم، اما آن‌ها متوقف نمی‌شوند. ایجاد صدا و لرزش هنگام اعلان‌ها باعث می‌شود باتری گوشی تخلیه شود. شما می‌توانید به منظور صرفه‌جویی و حفظ شارژ باتری گوشی اندروید، نمایش اعلان‌ها را مدیریت کنید. به عنوان مثال می‌توانید سعی کنید آن‌ها را برای دوره‌ای که نیاز ندارید، ساکت یا غیرفعال کنید.

6: استفاده از نسخه Lite و Go اپلیکیشن گوشی

عمر باتری گوشی اندروید - 2

به طور معمول نسخه کامل یک برنامه را در گوشی اندروید خود نصب کرده‌اید، اما اگر می‌خواهید باتری گوشی شما دوام بیشتری داشته باشد، می‌توانید از نسخه‌های Lite یا Go استفاده کنید که می‌توان به فیسبوک لایت (Facebook Lite) یا یوتیوب گو (Youtube Go) اشاره کرد.

هنگامی که نسخه لایت یا Go را نصب کردید، معمولا منابع سیستم را سبک‌تر کرده و مصرف باتری گوشی اندروید را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد. توجه داشته باشید که این نسخه‌ها ممکن است تمام ویژگی‌های نسخه کامل برنامه را نداشته باشند.

7: دسترسی وای فای، اسکن بلوتوث و مکان‌یابی گوگل را غیرفعال کنید

عمر باتری گوشی اندروید - 3

فعال بودن و ارائه دسترسی کامل به منظور اسکن وای فای، بلوتوث و جستجوی موقعیت مکانی می‌تواند ناخوشایند باشد. با فعال کردن این گزینه‌ها یک برنامه می‌تواند اطلاعات مربوطه را به دست آورد و همین فعال بودن می‌تواند باعث مصرف باتری شود.

در صورتی که این گزینه‌ها را غیرفعال کنید، ممکن است مانع استفاده بی‌رویه از باتری شوید. شما می‌توانید تنظیمات مورد نظر را از طریق ورود به تنظیمات و بخش موقعیت مکانی به دست آورید.

8: استفاده از Digital Wellbeing

در صورتی که گوشی شما دارای Digital Wellbeing است، می‌توانید برای محدود کردن استفاده از اپلیکیشن‌ها و مدیریت زمان کار کردن با گوشی وارد بخش مدیریت شوید. در حقیقت با کاهش زمان کار کردن با گوشی، ماندگاری عمر باتری گوشی اندروید شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

9: از برنامه‌های «باحال» ولی بیهوده دوری کنید

شما باید از برنامه‌هایی که لزوما باعث بهبود عملکرد دستگاه نمی‌شوند و صرفا جنبه ظاهری دارند، دوری کنید و می‌توان آن‌ها را در زمره موارد زیر به حساب آورد:

  • تصاویر زنده پس زمینه
  • اعلان‌های شناور
  • ویجت‌های سه بعدی

10: از حالت محافظ باتری (Battery Saver) استفاده کنید

هر تولیدکننده‌ای با قابلیت متفاوت Battery Saver شناخته می‌شود، اما چیزی که مهم است، عملکرد بالا و قابل قبول این حالت است که می‌تواند باعث دوام باتری گوشی اندروید شود. لازم به ذکر است بدانید هنگام فعال کردن حالت محافظ باتری، ویژگی‌های خاص محدود خواهند شد.

11: فعال کردن حالت تاریک (Dark Mode)

در صورتی که گوشی هوشمند شما دارای نمایشگر آمولد است، حالت تاریک می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف باتری شود.

12: روت کردن گوشی

لزوما شما به منظور بهبود عمر باتری گوشی نیازی به روت کردن گوشی اندرویدی نخواهید داشت، اما در صورتی که دارای گوشی روت شده هستید، می‌توانید موارد زیر را برای افزایش ماندگاری عمر باتری گوشی اندروید در نظر بگیرید:

  • از برنامه Greenify برای غیرفعال کردن موقت برنامه‌ها و کاهش تخلیه باتری استفاده کنید.
  • شما می‌توانید پردازنده را تحت تاثیر قرار دهید که قطعا می‌تواند روی عملکرد و افزایش دوام عمر باتری گوشی تاثیرگذار باشد.
  • استفاده از رام‌های سفارشی می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در صرفه جویی باتری داشته باشند.

در حال حاضر می‌توانید با استفاده از 12 روش بالا، صرفه‌جویی و بهینه‌سازی و افزایش عمر باتری گوشی اندروید را تجربه کنید. بد نیست با پیشرفت فناوری و در آینده نزدیک امکان دارد روش‌های جدیدتر و کارآمدتری هم برای بهینه‌سازی مصرف باتری گوشی اندروید طراحی شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید