اضافه کردن دکمه خانه (Home) به آیفون می‌تواند عالی باشد. این کار زمانی مزیتی فوق‌العاده به حساب می‌آید و کاربرد دارد که دکمه خانه گوشی شما شکسته یا به هر دلیلی از کار افتاده باشد. این قابلیت برای کسانی که مشکلات حرکتی و دسترس‌پذیری دارند هم بسیار خوب است. در گیکیطور شما را با قابلیتی به نام AssistiveTouch در آیفون آشنا می‌کنیم. با آموزش استفاده از AssistiveTouch با ما همراه باشید!

اضافه کردن دکمه Home به صفحه‌نمایش می‌تواند میانبری عالی برای بعضی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های مفید آیفون باشد. برای اضافه کردن دکمه Home باید از قابلیتی به نام AssistiveTouch استفاده کنید. در ادامه شما را با آموزش استفاده از AssistiveTouch آشنا می‌کنیم.

نکته

مقاله آموزش استفاده از AssistiveTouch برای آیفون‌هایی کاربرد دارد که سیستم‌عامل آن‌ها iOS 12 به بعد است. برای نسخه‌های قدیمی‌تر، مراحل راه‌اندازی و استفاده از این ویژگی ممکن است کمی متفاوت باشد. این مراحل برای تمام آیفون‌ها قابل استفاده است و فقط برای گوشی‌هایی با دکمه Home نیست. یعنی اگر آیفون X و جدیدتر هم داشته باشید، می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید.

آموزش استفاده از AssistiveTouch - یک

قابلیت AssistiveTouch چیست؟

قابلیت AssistiveTouch به شما این امکان را می‌دهد تا روی صفحه‌نمایش آیفون خود یک دکمه خانه مجازی داشته باشید. این دکمه خانه مجازی به شما اجازه می‌دهد تمام اعمال دکمه فیزیکی Home را انجام دهید، اما به جای فشار دکمه خانه، روی آیکون مخصوص آن روی صفحه‌نمایش ضربه بزنید. در آموزش استفاده از AssistiveTouch می‌خوانید این دکمه، میانبرهایی را هم در اختیار شما قرار می‌دهد که برای انجام اعمال اصلی آن به دکمه خانه نیاز داشتید و به شما اجازه می‌دهد میانبرهای پیش‌فرض را تغییر داده، شخصی‌سازی کنید و کارهایی که برای انجام آن‌ها به چند دکمه نیاز است را با یک بار ضربه زدن به اتمام برسانید.

قابلیت AssistiveTouch در اصل برای کسانی طراحی شد که از نظر فیزیکی مشکل دارند و فشار دکمه یا گرفتن چند دکمه با هم برای آن‌ها سخت است. از آن زمان به بعد، این ویژگی برای مشکلات فیزیکی آیفون، مثل شکستگی دکمه Home یا از کار افتادن آن استفاده شد. همچنین کسانی که فکر می‌کردند فشار دادن مداوم دکمه خانه ممکن است باعث خرابی آن شود، از این دکمه مجازی استفاده کردند. عده‌ای هم راحتی را دوست دارند و می‌خواهند به جای فشار دادن چند دکمه با لمس یک دکمه، تمام کارهای مهم را انجام دهند.

آموزش استفاده از AssistiveTouch و اضافه کردن دکمه خانه (Home) روی صفحه‌نمایش آیفون

برای اینکه بتوانید با آموزش استفاده از AssistiveTouch ، دکمه خانه را به صفحه‌نمایش آیفون اضافه کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. در iOS 13 و بالاتر روی تنظیمات (Settings) و بعد Accessibility ضربه بزنید.

اگر از iOS 12 استفاده می‌کنید، مسیر Settings > General > Accessibility را دنبال کنید.

۲. به Touch و بعد AssistiveTouch بروید تا بتوانید دکمه را فعال کنید.

اگر از iOS 12 استفاده می‌کنید، فقط کافی است از قسمت Accessibility روی AssistiveTouch ضربه بزنید.

آموزش استفاده از AssistiveTouch - دو

۳. در صفحه AssistiveTouch ، اسلایدر را فعال کنید تا سبز شود.

۴. بعد از فعال کردن این دکمه، آیکون گردی روی صفحه ظاهر می‌شود. این دایره طوسی رنگ، همان دکمه خانه مجازی است که در ابتدای مقاله آموزش استفاده از AssistiveTouch درباره آن صحبت کردیم.

نحوه استفاده از AssistiveTouch در آیفون

با فعال شدن دکمه AssistiveTouch ، برای موارد زیر می‌توانید از آن استفاده کنید.

روی آیکون ضربه بزنید. بعد از باز شدن صفحه این دکمه، منویی را مشاهده می‌کنید که گزینه‌های زیر را دارد:

اعلان‌ها (Notifications): دسترسی سریع به Notification Center

شخصی (Custom): دسترسی سریع به میانبرها یا اعمالی که ایجاد کردید

دستگاه (Device): دسترسی سریع و تک‌لمسی به اعمال رایج آیفون مثل قفل کردن گوشی، کم یا زیاد کردن صدا، بی‌صدا کردن گوشی یا خارج کردن گوشی از حالت بی‌صدا و غیره.

سیری (Siri): دسترسی سریع به سیری (تعجب کردید، نه؟)

مرکز کنترل (Control Center): آشکارسازی مرکز کنترل (یک سورپرایز دیگر J )

خانه (Home): اجرای عمل مشابه فشار دادن دکمه فیزیکی خانه. حتی مثل دکمه خانه، می‌توانید دو بار روی آن ضربه بزنید.

آموزش استفاده از AssistiveTouch - سه

وقتی یکی از این گزینه‌ها را انتخاب کردید، می‌توانید با ضربه زدن روی فلش برگشت در مرکز پنجره، به صفحه قبل بازگردید.

می‌توانید با گرفتن و کشیدن این دکمه آن را هر جایی از صفحه که می‌خواهید قرار دهید تا موقعیت آن برای شما راحت‌تر باشد و اگر مشغول پیام دادن یا بازی کردن هستید، مزاحمتی برای شما ایجاد نکند.

آموزش شخصی‌سازی AssistiveTouch روی آیفون

بعد از مدتی کار کردن با این دکمه مجازی و حتی در ابتدای یادگیری آموزش استفاده از AssistiveTouch شاید بخواهید اعمال و محل قرارگیری بعضی گزینه‌ها را تغییر بدهید. خیلی راحت می‌توانید این کار را انجام دهید. فقط کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. در iOS 13 و بالاتر، مسیر Settings > Accessibility > Touch > AssistiveTouch را دنبال کنید.

در iOS 12، مسیر Settings > General > Accessibility > AssistiveTouch را دنبال کنید.

۲. در این قسمت می‌توانید کنترل کنید با یک یا دو بار ضربه یا لمس طولانی مدت دکمه یا بخش‌های مختلف آن چه اتفاقی بیفتد. برای اعمالی که می‌خواهید تغییر بدهید، روی منو ضربه بزنید.

۳. عملی را که می‌خواهید، از فهرستی که در اختیارتان است، انتخاب کنید.

آموزش استفاده از AssistiveTouch - چهار

۴. برای دو بار ضربه زدن (Double-Tap) و لمس طولانی (Long Press)، می‌توانید زمان مورد نیاز برای اجرای اعمال را هم انتخاب کنید و تنظیم کنید که اگر دو بار لمس یا لمس طولانی شما از مدت مشخصی بیشتر طول کشید، دکمه کارکرد عادی خودش را داشته باشد. این ویژگی را می‌توانید در قسمت Double-Tap Timeout و Long Press Duration کنترل کنید.

راهنمایی

می‌توانید کاری کنید در صورت استفاده نکردن، دکمه Home مجازی مات یا کمرنگ شود. برای این کار به قسمت Idle Opacity مراجعه کنید و اسلایدر را با توجه به سلیقه و دلخواه خود تغییر دهید.

آموزش غیر فعال کردن قابلیت AssistiveTouch در آیفون

دیگر نمی‌خواهید از دکمه Home مجازی روی صفحه‌نمایش استفاده کنید؟ با دنبال کردن مراحل زیر AssistiveTouch را غیر فعال کنید.

۱. در iOS 13 و بالاتر مسیر Settings > Accessibility > Touch > AssistiveTouch و اگر از iOS 12 استفاده می‌کنید، مسیر Settings > General > Accessibility > AssistiveTouch را دنبال کنید.

۲. اسلایدر AssistiveTouch را خاموش کنید تا سفید شود.

آموزش استفاده از AssistiveTouch چطور بود؟ سخت بود؟ قبلا این ویژگی را می‌شناختید؟ الان که کار کردن با این قابلیت را یاد گرفتید، چه استفاده‌ای از آن می‌کنید؟ با ما در میان بگذارید.

منبعLife Wire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید