کیبورد یکی از پرکاربردترین لوازم جانبی کامپیوتر است. قبل از خرید هر دیوایس یا وسیله‌ای باید تحقیق کنید، پرس و جو کنید، مدل‌های مختلف را ببینید، نقد و بررسی‌های نوشته‌شده را بخوانید و خلاصه با چشم باز انتخاب کنید تا دو روز بعد از خرید پشیمان نشوید و ضرر نکنید. اگر به فکر خرید یک کیبورد هستید باید به چند نکته مهم توجه کنید. در راهنمای خرید کیبورد در گیکیطور با ما همراه باشید تا این نکات مهم را با هم مرور کنیم و بتوانیم انتخاب درست‌تری داشته باشیم.

یکی از مشکلات بزرگی که هنگام خرید کیبورد با آن روبرو هستیم، تنوع بیش از حد محصولات در بازار است. صدها نوع کیبورد در بازار وجود دارد و هر کدام قابلیت‌ها و ویژگی‌های خودشان را دارند. فکر کردیم شاید بررسی و توضیح ویژگی‌های کلی کیبوردهای موجود در بازار به شما کمک کند. به همین دلیل راهنمای جامع خرید کیبورد را برای شما آماده کردیم تا تصمیم مناسب‌تری بگیرید.

در راهنمای خرید کیبورد مهم‌ترین نکاتی را که پیش از خرید کیبورد باید به آن‌ها توجه کنید، برای شما لیست کردیم.

راهنمای خرید کیبورد ؛ همه‌چیز درباره یک خرید هوشمندانه

ارگونومی

راهنمای خرید کیبورد - 1

این مسئله واقعا مهم است. اگر کارتان ایجاب می‌کند ساعت‌ها پشت کامپیوتر بنشینید و مشغول تایپ کردن باشید، بهتر است کیبوردی بخرید که از نظر طراحی و ارگونومی ویژگی‌های قابل قبولی داشته باشد.

کیبوردها اشکال مختلفی دارند. بعضی از آن‌ها کلیدهای جداگانه دارند، منحنی هستند و حتی قابلیت‌های حرکتی دارند. همیشه باید به نیاز و آناتومی بدن خود توجه کنید و یک منحنی یادگیری داشته باشید. تا زمانی که دستان شما به کلید جدید عادت نکند و ندانید چطور باید انگشتان خود را روی دکمه‌ها حرکت دهید، باید همیشه این انتظار را داشته باشید که در ابتدای استفاده از کیبورد، تایپ کردن ممکن است عجیب و حتی گاهی ناراحت‌کننده باشد.

اگر به راهنمای خرید کیبورد اهمیت بدهید و انتخاب درستی داشته باشید، در نهایت از ما تشکر خواهید کرد و مچ و دستانتان هم از شما تشکر می‌کنند. کیبوردهای ارگونومیک برای این طراحی و ساخته شده‌اند که بعد از یک روز کاری طولانی، مچ و دست‌های شما کمترین فشار و خستگی را متحمل شده باشند.

کیبورد باسیم یا بی‌سیم

راهنمای خرید کیبورد - 2

درست مثل ماوس، اینکه کیبورد باسیم یا بی‌سیم باشد، کاملا به خودتان بستگی دارد و یک ترجیح کاملا شخصی است. کیبوردهای بی‌سیم یا باسیم هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند.

کیبوردهای بی‌سیم محدوده حرکت شما را کم می‌کنند، اما در عوض نیازی به باتری ندارند و هیچ‌وقت نگران مشکلات اتصال و قطع و وصلی نخواهید بود. کیبوردهای وایرلس شما را از پشت میز نشستن یا محدود بودن نجات می‌دهند و می‌توانید روی مبل یا نیمکت بنشینید و کارتان را انجام دهید و درگیر سیم و دست و پاگیر بودن آن نباشید.

در راهنمای خرید کیبورد به این نکته اشاره می‌کنیم که بیشتر کیبوردها از USB یا بلوتوث برای اتصال بی‌سیم استفاده می‌کنند. اگر از بلوتوث استفاده می‌کنید، حتما این نکته را در نظر داشته باشید که دستگاه مورد نظر شما هم از فناوری بلوتوث داخلی پشتیبانی کند، در غیر اینصورت باید یک گیرنده بلوتوث تهیه کنید و دستگاه را همگام‌سازی (Pair) کنید.

کلیدهای پرکاربرد و کلیدهای مدیا

راهنمای خرید کیبورد - 3

بیشتر کیبوردها با کلیدهای پرکاربرد و مدیای متنوعی عرضه می‌شوند که هر کدام از آن‌ها کاربردهای خاص خودشان را دارند. تنها در صورتی از داشتن این کلیدها محروم می‌شوید که یک کیبورد مسافرتی بخرید. این کلیدها مثل کلیدهای میان‌بر، انجام بعضی کارها را سریع‌تر می‌کنند و می‌توانید به راحتی به قابلیت‌های مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید.

کلیدهای مدیا یا رسانه شامل کلیدهای کنترل حجم صدا، ویدیو و نور و رنگ هستند. این کلیدها زمانی بیشتر کاربرد دارند و ارزشمند می‌شوند که بخواهید از آن در اتاق نشیمن و برای کنترل موارد مختلف استفاده کنید.

کلیدهای پرکاربرد که در راهنمای خرید کیبورد به آن‌ها اشاره کردیم، کلیدهایی هستند که می‌توانید با فشار دادن یا ترکیب آن‌ها، کارهای خاصی را انجام دهید و بسیاری از کیبوردها این ترکیبات را با دکمه‌های تک لمسی جایگزین کرده‌اند. اگر آهنگ‌ساز، گرافیست یا ویرایشگر ویدیو هستید، با استفاده از این دکمه‌ها می‌توانید ساعت‌ها در وقتتان صرفه‌جویی کنید.

ابعاد و اندازه‌های کیبورد

راهنمای خرید کیبورد - 4

اگرچه این واقعیت درست است که اکثر کیبوردها از دکمه‌های دقیقا یکسان استفاده می‌کنند، اما بعضی از آن‌ها با این هدف طراحی می‌شوند که قابل حمل باشند و بتوانید آن‌ها را به راحتی از جایی به جای دیگر انتقال دهید.

در راهنمای خرید کیبورد توجه به این مسائل است که باعث می‌شود خرید هوشمندانه و رضایت‌بخشی داشته باشید. کیبوردهای کوچک‌تر از حد استاندارد معمولا نام‌پد (صفحه‌کلید عددی سمت راست کیبورد) ندارند و حتی ممکن است کلیدها کوتاه‌تر باشند یا فاصله بین آن‌ها کم باشد یا اصلا فاصله‌ای نداشته باشند. اگر کیبورد را برای تبلت می‌خواهید یا قرار است دائم آن را از جایی به جای دیگر منتقل کنید، ابعاد کوچک و جمع و جور می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

کیبوردهای بزرگ‌تر یعنی کلیدهای میانبر و مدیای بیشتر. اگر به دنبال خرید کیبورد گیمینگی هستید که دکمه‌های مدیای فراوان، پورت‌های USB و امکانات فوق‌العاده‌ای داشته باشد، بدون شک باید کیبوردی بزرگ بخرید.

دلیل اصلی خرید و استفاده از کیبورد

مردم به روش‌های مختلف از کیبورد استفاده می‌کنند و هر کس در راهنمای خرید کیبورد به دغدغه و نیاز خودش توجه می‌کند. گیمرها به دنبال ویژگی‌های پیشرفته هستند که قطعا یک کارمند ساده نیازی به آن‌ها ندارد و بالعکس. نیاز و دلیل اصلی خرید کیبورد را مشخص کنید تا محدوده انتخابتان مشخص شود و بتوانید راحت‌تر انتخاب کنید.

گیمرها

گیمرها افراد خاص و منحصربه‌فردی هستند که راهنمای خرید کیبورد را مثل سایر افراد نمی‌بینند. آن‌ها به دنبال ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی هستند که برای بیشتر مردم تعریف نشده است. مواردی مثل دکمه‌های قابل برنامه‌ریزی، نورپس‌زمینه رنگی و نام‌پدهای قابل تعویض از جمله ویژگی‌هایی هستند که عملکرد گیمرها را بهبود می‌بخشند و تجربه گیمینگ فراموش‌نشدنی به گیمر می‌دهند.

اگر یک گیمر هستید، به دنبال کیبوردهایی باشید که به طور خاص برای گیمرها طراحی و ساخته شده و لیبل بهترین کیبوردهای گیمینگ را دارند. البته در راهنمای خرید کیبورد باید این نکته را در نظر بگیریم که این کیبوردها قیمت بالایی دارند، اما بیشتر گیمرهای حرفه‌ای به شما می‌گویند که این هزینه ارزش دارد.

کاربران رسانه

شما با موسیقی که گوش می‌دهید و فیلم‌هایی که می‌بینید شناخته می‌شوید. کاربران رسانه کسانی هستند که تمام آهنگ‌ها و فیلم‌های خود را روی کامپیوتر ذخیره می‌کنند. وقتی می‌خواهید یک کامپیوتر انتخاب کنید، به ویژگی‌های کیبورد و دکمه‌های میانبر مثل کنترل صدا، جستجوی آهنگ و دکمه‌های Play/Pause توجه کنید.

اگر از لپتاپ خود برای ذخیره فیلم استفاده می‌کنید اما برای تماشای فیلم، لپ‌تاپ را به تلویزیون متصل می‌کنید، یک صفحه‌کلید بی‌سیم برای شما راحت‌تر خواهد بود. با کیبورد بی‌سیم می‌توانید روی مبل لم بدهید و فیلم را به راحتی عقب و جلو کنید. حتی مینی کیبوردهایی هم وجود دارند که به طور خاص برای کاربران مدیا طراحی شده‌اند و بعضی از آن‌ها تا حد زیادی شبیه ریموت کنترل‌ها هستند.

کارمندان ادارات یا فری‌لنسرها

فرقی نمی‌کند کارتان ورود اطلاعات به سیستم باشد یا تولید محتوای متنی و انتشار آن در اینترنت، در هر صورت باید ساعت‌ها با کیبورد کار کنید و یکی از موارد مهمی که در راهنمای خرید کیبورد باید به آن توجه کنید، همین مسئله است. هنگام خرید کیبورد مخصوص کار و تایپ، به خودتان و مچ دست و انگشتانتان لطف کنید و کیبورد ارگونومیکی بخرید که ممکن است کمی گران باشد، اما مطمئن باشید به نفع خودتان عمل کردید.

هنگام تحقیق و استفاده از راهنمای خرید کیبورد به این مسئله می‌رسید که ارگونومیک بودن گاهی فقط یک صفت است و کیبوردهایی در بازار هستند که به اسم ارگونومیک شناخته می‌شوند، اما در واقع هیچ بویی از ارگونومیک بودن نبرده‌اند. اگر می‌توانید، کیبورد یکی از دوستان یا یکی از کیبوردهای ارگونومیک شناخته شده را تست کنید. اگرچه شاید لازم باشد کار کردن با این نوع کیبوردها را یاد بگیرید، اما باید خیلی سریع بتوانید بگویید کیبوردی که زیر دستتان است راحت است یا نه.

اگر نمی‌توانید پیش از خرید کیبورد را تست کنید، به دنبال ویژگی‌هایی مثل کلیدهای خمیده و استراحتگاه مچ دست باشید. برخی کیبورد‌ها دارای قطعه‌های جداشونده هستند تا بتوانید کلیدهای سمت چپ و راست کیبورد را هر چقدر که می‌خواهید از هم جدا کنید.

مسافران و جهان‌گردها

به هر دلیلی که هست، ممکن است بخواهید کیبوردتان را در یک کوله‌پشتی بگذارید و سفر کنید. بعضی افراد تا حدی به وسایلشان عادت دارند که نمی‌توانند کار کردن بدون آن‌ها را تصور کنند. نگران نباشید، کیبوردهای جمع و جور و کوچک که کلیدهای کوتاهی دارند، برای شما ساخته شده‌اند.

در راهنمای خرید کیبورد می‌خوانید که کیبوردهای قابل حمل معمولا سبک و گاهی تاشو هستند. این کیبوردها معمولا برای صرفه‌جویی در فضا و دارا بودن ابعاد کوچک‌تر، نام‌پد سمت راست را ندارند. احتمالا در این کیبوردها کلیدهای میانبر و کاربردی F هم دیده نمی‌شود. با این حال، فقط به خاطر اینکه این کیبوردها کوچک هستند، لزوما ارزان‌تر نیستند. بسیاری از کیبوردهای قابل حمل نسبت به کیبوردهای استاندارد باسیم گران‌تر هم هستند.

امیدواریم با خواندن راهنمای خرید کیبورد بتوانید خرید خوبی داشته باشید.

منبعLife Wire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید