همه به آیتونز دسترسی ندارند یا بلد نیستند با آن کار کنند، اما نگران نباشید، روش‌های دیگری هم برای بک آپ گرفتن از آیفون وجود دارد که با استفاده از آن‌ها نیازی به آیتونز ندارید.

سال‌هاست اپل اکیدا توصیه کرده برای استفاده از قابلیت‌های آیفون و آیپد و نقل و انتقال اطلاعات، از آیتونز استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین استفاده‌های آیتونز در گذشته و در حال حاضر استفاده از آن برای بک آپ گرفتن از آیفون است. اما از آنجایی که همه بلد نیستند با این ابزار کار کنند تصمیم گرفتیم روش‌های دیگری را به شما معرفی کنیم. البته دلیل اصلی نگارش مقاله امروز در گیکیطور این است که از زمانی که سیستم‌عامل مک‌بوک‌ها به (macOS Catalina (10.15 آپدیت شد، کاربران دیگر آیتونزی ندیدند و عده زیادی وحشت کردند و به دنبال راهی بودند تا بتوانند از آیفون یا آیپدشان بک آپ بگیرند. راه‌های دیگری هم وجود دارد که برای بک آپ گرفتن از آیفون می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و هیچ نیازی هم به آیتونز نداشته باشید. این مقاله را بخوانید و امروز هم مطلب جدیدی یاد بگیرید.

بک آپ گرفتن از آیفون در macOS Catalina

آیتونز با شروع به کار macOS Catalina، بازنشسته شد. ممکن است فکر کنید اپل موزیک، برنامه‌ای که در مک‌بوک‌ها جایگزین آیتونز شد وظیفه بک آپ گرفتن از آیفون را برعهده گرفته است. این تفکر تا حدی منطقی است، اما درست نیست و اپل موزیک نمی‌تواند از آیفون یا آیپد شما بک آپ بگیرد. در macOS Catalina، ابزار Finder از آیفون شما بک آپ می‌گیرد. مراحل زیر را دنبال کنید:

. آیفون خود را با کابل USB به مک‌بوک متصل کنید.

2. پنجره جدیدی در Finder باز کنید.

3. در سایدبار سمت چپ پنجره Finder، روی آیفون کلیک کنید. اگر آیفون را نمی‌بینید، قسمت Locations را باز کنید.

4. صفحه مدیریت آیفون در پنجره Finder نمایان می‌شود. این صفحه به شما اجازه می‌دهد انتقال اطلاعات و بک آپ گرفتن از آیفون را انجام دهید. در قسمت Backups، روی «Back up all of the data on your iPhone on this Mac» کلیک کنید.

5. گزینه Back Up Now را انتخاب کنید.

می‌توانید بک آپ گرفتن از آیفون روی مک‌بوک را از طریق وای فای هم انجام دهید. برای راه‌اندازی این گزینه، مراحل 1 تا 3 بالا را انجام دهید. در صفحه مدیریت آیفون، گزینه‌ای وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد آیفون را در حالتی که به وای فای وصل است شناسایی کند، این گزینه با عنوان «Show this iPhone when on Wi-Fi» دیده می‌شود و باید آن را فعال کنید و روی Apply کلیک کنید. از حالا به بعد، اگر آیفون و مک بوک شما به یک شبکه وای فای وصل باشد، می‌توانید اطلاعات را منتقل کنید.

بک آپ گرفتن از آیفون با استفاده از iCloud

یکی دیگر از راه‌های بک آپ گرفتن از آیفون بدون آیتوتز، استفاده از iCloud است. با آیکلود، تمام بک‌آپ‌های شما به صورت بی‌سیم انجام می‌شود و نیازی به اتصال آیفون به لپ تاپ نیست و می‌تواند به صورت خودکار و وقتی آیفون شما قفل و به وای فای وصل است هم انجام شود. فقط کافی است آیفون شارژ کافی داشته باشد یا به شارژر وصل باشد. مراحل زیر را دنبال کنید:

1. مطمئن شوید که حساب iCloud شما فعال است و لاگین شده‌اید. معمولا وقتی آیفون را راه‌اندازی می‌کنید این کار را انجام می‌دهید، اما به هر حال بهتر است باز هم چک کنید.

2. آیفون را به وای فای وصل کنید.

3. تنظیمات (Settings) را باز کنید.

4. در قسمت بالای صفحه، روی اسم خودتان کلیک کنید.

5. روی iCloud ضربه بزنید.

6. روی iCloud Backup ضربه بزنید

7. اسلایدر iCloud Backup را فعال کنید تا سبز شود.

8. تمام شد! آیفون شما حالا به گونه‌ای تنظیم شده تا به طور خودکار از اطلاعات و داده‌های شما روی iCloud بک آپ بگیرد. بک آپ گرفتن از آیفون به این روش حتی زمانی که گوشی شما قفل است، به وای فای وصل است یا به شارژ است انجام می‌شود و لازم نیست نگران چیزی باشید. البته اگه می‌خواهید به صورت دستی بک آپ بگیرید، روی گزینه Back Up Now ضربه بزنید.

بک آپ گرفتن از آیفون با استفاده از برنامه‌های شخص ثالث

ممکن است علاقه‌ای به استفاده از Finder یا iCloud نداشته باشید و مک‌بوک هم نداشته باشید. چندین برنامه شخص ثالث وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بک آپ گرفتن از آیفون استفاده کنید. این برنامه‌ها به شما کمک می‌کنند روی مک‌بوک، لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی بک آپ بگیرید. این برنامه‌ها قابلیت‌های دیگری هم دارند که آیتونز، Finder و iCloud ندارند؛ مثلا به شما این امکان را می‌دهند تا به فایل‌های حذف یا مخفی شده دسترسی پیدا کنید. یادتان باشد، بهتر است از برنامه‌های متفرقه استفاده نکنید، چون Finder و iCloud واقعا خوب هستند (و با مک‌بوک و گوشی شما سازگاری کامل دارند).

برنامه‌ها و ابزارهای متفرقه و شخص ثالث زیادی وجود دارد که این کار را انجام می‌دهند، اما از آنجایی که بسیاری از آن‌ها می‌توانند به مک‌بوک، لپ‌تاپ یا آیفون آسیب بزنند، استفاده از آن‌ها را برای بک آپ گرفتن از آیفون پیشنهاد نمی‌کنیم.

اگر سوالی داشتید از ما بپرسید 😊

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید