احتمالا تا به حال بارها با مشکل روشن نشدن لپ تاپ و کامپیوتر یا بالا نیامدن ویندوز (بوت نشدن) مواجه شدید و اولین چیزی که به ذهنتان رسیده این بوده که «وای! لپ تاپم سوخت !». اما واقعا در اکثر مواقع مشکل، سوختن لپ‌تاپ یا خراب شدن سخت‌افزار اصلی نیست و ممکن است مسئله ساده‌ای باشد که به راحتی حل شود. در گیکیطور نکاتی تخصصی را به شما می‌گوییم تا لپ تاپ یا کامپیوتری را که روشن نمی‌شود یا ویندوز آن بالا نمی‌آید خودتان تعمیر کنید.

اگر امروز برای کار آماده شدید ولی وقتی دکمه لپ تاپ یا کامپیوترتان را فشار دادید و با مشکل روشن نشدن لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی‌تان مواجه شدید، یک نفس عمیق بکشید و دلایل احتمالی و راه‌های رفع مشکل را بررسی کنید تا بتوانید خودتان در خانه این مشکل را حل کنید.

روش 1 : منبع برق را چک کنید

روشن نشدن لپ‌تاپ

خرابی منبع برق یا شارژر لپ‌تاپ اغلب یکی از شایع‌ترین مشکلات است. موارد مختلفی وجود دارند که می‌توانند باعث این مشکل شوند، استفاده از شارژر اشتباه برای لپ‌تاپ (که ولتاژ اشتباهی به لپ‌تاپ می‌دهد و ممکن است باعث مشکلات بزرگ‌تری شود) تا نوسان و جرقه زدن در پریز.

روشن نشدن لپ تاپ - 0

بنابراین بررسی کنید که آداپتور لپ‌تاپ، گزینه صحیح تغذیه لپ‌تاپ شماست و ولتاژ و آمپرهای مناسبی را برای لپ‌تاپ شما فراهم می‌کند یا نه. برچسب یا برند منبع تغذیه و لپ‌تاپ این موضوع را تأیید می‌کند که شارژر مناسب لپ‌تاپ شما هست یا نه. بسیاری از لپ‌تاپ‌ها، به خصوص محصولات یک تولیدکننده، از یک دوشاخه استاندارد استفاده می‌کنند و اگر بیش از یک کابل و دوشاخه داشته باشید، خیلی سخت نیست که شارژر اشتباه را انتخاب کنید. دوشاخه‌ها و حتی ظاهر آداپتورها و شارژرها ممکن است یکسان باشد، اما ولتاژ کافی را به لپ‌تاپ شما ندهند و همین باعث روشن نشدن لپ تاپ شود.

اگر مطمئن هستید شارژر لپ‌تاپ درستی را استفاده می‌کنید، سیم داخل دوشاخه را بررسی کنید. از یک پیچ‌گوشتی استفاده کنید تا دوشاخه را باز کنید و اگر قطعی سیم یا اتصالی در آن وجود دارد تعمیر کنید و دوشاخه را با یک نمونه سالم تعویض کنید. اگر یک کابل شارژ یدک دارید، بهترین و سریع‌ترین راه این است که بتوانید تست کنید دوشاخه مشکل دارد یا مسئله جای دیگری است.

در مرحله بعد کابل شارژر را بررسی کنید. چرا که با حمل کردن آن‌ها در همه‌جا، ممکن است سیم آسیب دیده باشد و در جایی قطعی پیدا کرده باشد. نقاط ضعیف‌تر سیم‌ها، نقاط اتصال به لپ‌تاپ و آداپتور هستند و احتمال خرابی آن‌ها بیشتر است. اگر می‌تواند لق زدن سیم یا سیم‌های باریک رنگی درون غلاف اصلی را ببینید، وقت آن رسیده که به فکر خرید یک منبع تغذیه (PSU) جدید باشید.

روشن نشدن کامپیوتر شخصی

منبع تغذیه کامپیوترهای شخصی هم می‌تواند در بسیاری موارد مشکل‌ساز باشد. احتمال اینکه یک پاور و منبع تغذیه یدک برای تست و یا نصب داشته باشید، خیلی کم است، بنابراین بهتر است اول دوشاخه و پریز برق را چک کنید. در منبع تغذیه هم یک اتصال وجود دارد، اما برای بررسی، باید آن را از کامپیوتر خارج کنید (که کار بزرگ و وحشتناکی نیست) و قسمت فلزی آن را باز کنید و ببینید مشکل از پاور کامپیوتر است یا نه.

روشن نشدن لپ تاپ - 1

یکی از رایج‌ترین مسائل مربوط به منبع تغذیه کامپیوتر این است که کامپیوتر به جای اینکه در بوت شدن و شروع به کار مشکل داشته باشد، اصلا روشن نمی‌شود و خاموش می‌شود.

اگر چراغ LED پاور روشن می‌شود و نشان می‌دهد که برق به آن می‌رسد، مطمئن شوید که دکمه پاور در کیس کامپیوترتان به درستی به پاور متصل شده و کار می‌کند.

روش 2: صفحه‌نمایش را بررسی کنید

روشن نشدن لپ تاپ

تمام صفحه‌نمایش‌های خارجی از جمله پروژکتور و مانیتور را از لپ تاپ جدا کنید تا مطمئن شوید آن‌ها دلیل روشن نشدن لپ تاپ یا بوت نشدن ویندوز نیستند.

اگر چراغ LED لپ تاپ شما روشن شد و توانستید صدای هارد یا فن دستگاه را بشنوید، اما تصویری روی مانیتور ظاهر نشد، چراغ اتاق را خاموش کنید و ببینید آیا تصویر خیلی ضعیفی از ویندوز را می‌بینید یا نه.

ممکن است با خودتان فکر کنید لپ تاپ کار نمی‌کند و ویندوز بالا نمی‌آید، اما در واقع صفحه‌نمایش لپ‌تاپ است که مشکل دارد.

روشن نشدن لپ تاپ - 2

اگر تصویر ضعیفی روی مانیتور وجود دارد و می‌توانید صفحه ورود به ویندوز را ببینید، احتمالا اینورتر مشکل پیدا کرده است، اما این گزینه فقط به لپ‌تاپ‌های قدیمی مربوط است و مربوط به دورانی است که صفحه‌نمایش‌ها LED نشده بودند. پس این گزینه خیلی مورد نظر ما نیست، علاوه بر اینکه تعویض اینورتر و خرید قطعه یدک مناسب کار ساده‌ای نیست.

اگر به نظر می‌رسد لپ‌تاپتان به خوبی کار می‌کند و در حال بوت شدن است، اما هیچ تصویری روی مانیتور دیده نمی‌شود، احتمالا پنل LCD آن مشکل پیدا کرده است. تعویض صفحه لپ‌تاپ امکان‌پذیر است، اما کار ساده‌ای نیست و خرید یک LCD جدید هم می‌تواند پرهزینه باشد.

روشن نشدن کامپیوتر

اگر مانیتور کامپیوتر شخصی‌تان مشکل پیدا کرده باشد، کار زیادی از دستتان بر نمی‌آید، اما کار ساده‌ای که می‌توانید انجام بدهید این است که کابل برق یا کابل تصویر یا حتی کل مانیتور را عوض کنید و ببینید مشکل از کامپیوتر است یا مانیتور.

روشن نشدن لپ تاپ - 3

روش 3: درایوهای USB یا کارت‌های حافظه را جدا کنید

با فرض اینکه همه چیز، از جمله منبع تغذیه و صفحه‌نمایش سالم است، ممکن است کامپیوتر شما قبل از شروع به کار ویندوز، جایی در میانه راه مشکل پیدا می‌کند.

یکی از دلایل و مشکلات قدیمی این است که یک درایو USB یا کارت حافظه یا کارت‌خوان به کیس متصل است که باعث بوت نشدن کامپیوتر می‌شود. به طور معمول هم پیام خطایی با عنوان «Operating system not found» را مشاهده می‌کنید که احتمالا وحشت زیادی به دل شما می‌اندازد، اما واقعا ترسناک نیست و مثل دیگر مشکلات روشن نشدن لپ تاپ یا کامپیوتر قابل حل است.

بیشتر اوقات، این پیام به معنای این است که BIOS سعی می‌کند ویندوز را پیش از بوت شدن از یک هارد درایو داخلی، از یک درایو خارجی (که همان کارت حافظه یا USB است) که به کامپیوتر متصل است بخواند و از آن‌جایی که ویندوزی روی این دیوایس‌ها وجود ندارد، ویندوز بالا نمی‌آید و پیغام خطا می‌دهد.

حتی ممکن است دیسک یا DVD داخل دستگاه مانده باشد و باعث بروز مشکل شود.

روش 4: از دیسک نجات استفاده کنید

اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا کارساز نبود، می‌توانید ویندوز را با دیسک نجات یا USB که ویندوز روی آن قرار دارد نجات بدهید.

اگر چنین چیزی در اختیار دارید، DVD Windows می‌توانید به شما کمک کند، اما اگر سی دی ویندوز را در اختیار ندارید، می‌توانید نسخه مشابه ویندوز خودتان را دانلود کنید و آن را روی یک سی دی یا فلش USB بریزید. با استفاده از این موارد می‌توانید مشکل ویندوز را حل کنید.

اگر سیستم عامل شما ویروسی شده و باعث روشن نشدن لپ تاپ یا کامپیوتر شما شده است، استفاده از دیسک نجات که از سمت شرکت خدمات آنتی‌ویروس ارائه می‌شود، می‌تواند کامپیوتر شما را اسکن کند و بدافزارها را پاک کن و ویندوز شما را به حالت اول برگرداند.

روش 5: سخت‌افزارهای معیوب یا ناسازگار را بررسی کنید

اگر اخیرا حافظه جدید یا سخت‌افزار دیگری روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود نصب کردید، ممکن است باعث روشن نشدن لپ تاپ یا کامپیوتر شود. این قطعات جدید را بردارید و اگر به قطعات قدیمی خود دسترسی دارید، آن‌ها را نصب کنید و دوباره تست کنید و ببینید مشکل رفع شده یا نه.

اغلب راه‌اندازی کامپیوترها و لپ‌تاپ‌هایی که قطعات آن‌ها تعویض شده، کار ریسکی و خطرناکی است. بهترین کار این است که همه قطعات به جز آن‌هایی که برای بوت شدن BIOS لازم است، جدا کنید و ببینید مشکل حل می‌شود یا نه. قطعات ضروری برای روشن شدن لپ تاپ یا کامپیوتر موارد زیر هستند:

  • مادربورد
  • پرازنده (CPU) با گرماگیر و فن نصب شده
  • کارت گرافیک (اگر خروجی گرافیکی روی مادربورد وجود ندارد، تمام کارت‌های گرافیک مستقل را جدا کنید)
  • کارت حافظه (سایر موارد را حذف کنید، یک مموری رم را در اسلات صفر قرار بدهید)
  • منبع تغذیه
  • مانیتور

سایر سخت‌افزارهای دیگر غیرضروری هستند؛ برای روشن کردن لپ تاپ یا کامپیوتر به هارد درایو، درایو نوری یا دیگر اجزا نیازی نیست.

اگر با تمام اقدامات بالا همچنان مشکل روشن نشدن لپ تاپ یا کامپیوتر ادامه داشت، آن را به یک تعمیرکار مجاز نشان دهید و اجازه دهید کار تعمیر را او انجام دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید