بازی آن سوی باران یا Linn: Path of Orchards یکی از بهترین، زیبا‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین بازی‌های سبک پلتفرمر است. این بازی طراحی هنری فوق‌العاده‌ای دارد که با یک نگاه، اولین چیزی که برایتان تداعی می‌شود، بازی جذاب و زیبای Monument Valley است. این بازی الهام درست و هوشمندانه‌ای از بازی «دره یادبود» گرفته و سیستم کنترل بازی و پویایی محیط آنقدر دقیق و حساب‌شده است که به طور کامل دست بازیکن را باز می‌گذارد تا در یک محیط بسته هم بتواند با آرامش و خیال راحت جواب معماها را پیدا کند. در نقد و بررسی و معرفی بازی آن سوی باران با ما همراه باشید.

معرفی بازی آن سوی باران (Linn: Path of Orchards)

یکی از سایت‌های مطرح در معرفی بازی‌ها به اسم پاکت‌گیمر درباره بازی ELOH توصیف زیبایی دارد:

«بعد از ۱۵ مرحله تازه فهمیدم اشتباه بازی می‌کنم. فکر می‌کردم بازی ELOH یک بازی معمایی معمولی است. اما این بازی موزیکال هر چیزی هست جز یک بازی معمایی معمولی!»

بازی آن سوی باران هم دقیقا چیزی شبیه ELOH است، یعنی تا وقتی نفهمید چطور باید درست بازی کنید، نمی‌توانید از بازی لذت ببرید. نقطه‌ای که می‌فهمید بازی دقیقا چیست و چطور باید از آن لذت ببرید، در مراحل اولیه بازی نیست و شاید تا آن زمان هیچ انگیزه‌ای در شما برانگیخته نشود. با پشت سر گذاشتن چند مرحله با خودتان فکر می‌کنید این بازی هم یک بازی معمایی و پازلی عادی است و فقط طراحی و رنگ و لعاب قشنگی دارد. اما اگر بخواهید این بازی را مثل یک بازی پازلی معمولی بازی کنید، در حق خودتان و این بازی جفا کرده‌اید و بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای بازی آن سوی باران (Linn) بیفتد.

بیشتر بخوانید: بازی های معمایی اندروید ؛ مهارت حل مسئله‌تان چقدر است؟

بازی‌های پلتفرمر یکی از متنوع‌ترین سبک‌های بازی در موبایل است که در سیستم‌عامل اندروید و iOS عنوان‌های بسیار زیادی با این محوریت و سبک ساخته و عرضه شدند. این بازی‌ها قوانین خاص خودشان را دارند و به مخاطب این فرصت را می‌دهند تا الگوها و قوانین را به راحتی یاد بگیرند (البته نه همیشه!). بازی آن سوی باران در خارج از ایران با نام Linn: Path of Orchards شناخته می‌شود و یکی از بازی‌های پلتفرمر است که در بازارهای بین‌المللی با استقابل بی‌نظیری مواجه شده و قطعا یکی از بازی‌های ایرانی موفق آن سوی آب‌هاست.

بازی آن سوی باران - ۱

داستان بازی آن سوی باران

بازی آن سوی باران روایتی مبهم دارد و داستان نگهبانی به نام «آبان» را روایت می‌کند که جنسیت او خیلی مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد دختر باشد. این نگهبان یا گاردین برای بازسازی درختی باستانی به نام درخت «نور» ماجراجویی در معابد را شروع می‌کند. می‌بینید؟ این بازی حتی از نظر داستانی هم شبیه Monument Valley است ولی باز هم جذابیت‌های خودش را دارد و باید برای سازندگان آن کلاه از سر برداشت و تعظیم کرد.

به گفته وبسایت پاکت‌گیمر، بازی آن سوی باران یکی از بهترین عنوان‌های پلتفرمر است، چون «سازندگان آن هیچ ترسی نداشتند تا با مکان و زمان‌بندی با احساسات ما بازی کند» و این توصیف هم یکی از آن جملاتی است که باید آن را طلا گرفت!

اگر سازندگان بازی‌های پلتفرمر باهوش باشند، قوانین را وضع می‌کنند و به بازیکن اجازه می‌دهند این قوانین و محدودیت‌های آن‌ها را پیدا کنند و اگر بازی به اندازه کافی شجاعت داشته باشد، به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا هر از گاهی این قوانین را زیر پا بگذارند تا به جایگاه والاتری نائل شوند! سازندگان بازیLinn: Path of Orchards به اندازه‌ای باهوش بودند تا این مسئله را درک کنند و بازی را طوری طراحی کنند که شما برای هر قدمی که روی زمین برمی‌دارید یا پرش‌هایی که باید انجام بدهید فکر کنید. باید مهارت کافی وجود داشته باشد تا بازی طوری طراحی شود که بازیکن را گمراه یا خسته نکند و هر مولفه‌ای به خوبی در بازی استفاده شود و سازندگان بازی آن سوی باران در بیشتر قسمت‌ها این نکته را رعایت کردند.

بازی آن سوی باران - ۲

گیم‌پلی بازی آن سوی باران

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، در نگاه اول، بازی آن سوی باران را شبیه Monument Valley می‌بینید، اما این بازی در اصل یک بازی پلتفرمر دوبعدی است. در این بازی محیط پیرامون خود را تغییر نمی‌دهید و به جای آن سعی می‌کنید بپرید، سر بخورید و خودتان را در مراحل مختلف بازی هدایت کنید.

ساده‌تر توضیح می‌دهیم تا راحت‌تر متوجه گیم‌پلی بازی شوید. گیم‌پلی بازی آن سوی باران طوری است که ممکن است بازی را روی یک سطح صاف شروع کنید و وقتی شروع به دویدن می‌کنید، سطح هم شروع به حرکت کردن کند. بارها پیش می‌آید بازی را از یک سمت سکو شروع می‌کنید، چندین بار می‌چرخید و در نهایت در سمت دیگر سکو فرود می‌آیید.

بیشتر بخوانید: معرفی بازی Monument Valley ؛ لذتی شیرین اما کوتاه

گیم‌پلی کلی بازی آن سوی باران سبق و سیاق بازی‌های رانر را دارد. «آبان»‌ خودش شروع به حرکت می‌کند و کاری که شما باید بکنید این است که با نهایتا سه حرکت او را هدایت و کنترل کنید. در واقع باید کاری کنید او بپرد (Jump)، روی هوا سر بخورد (Slide) و پرش دوگانه (Double Jump) داشته باشد. به دلیل وجود پویایی محیط و محدودیت‌های کنترل، بازی آن سوی باران یکی از متفاوت‌ترین بازی‌های سبک پلتفرمر است.

بازی آن سوی باران - ۳

ساختار متنوع، پیچیده و همیشه در حال تغییر باعث می‌شود نتوانید در اولین تلاش خود مرحله‌ای را پشت سر بگذارید. این مسئله باعث می‌شود بازی به ورطه تکرار کشیده نشود و همیشه سرگرم‌کننده و چالش‌برانگیز باشد.

در بازی آن سوی باران بعد از شروع شدن مرحله، پلتفرم‌ها یا سکوها، الگوهای مخصوصی دارند و در نهایت یک دروازه وجود دارد که باید با توجه به حرکت پلتفرم‌ها بتوانید از آن‌ها رد شوید و به دروازه برسید تا مرحله تمام شود. در هر مرحله اشیایی نورانی به نام «شارد» (Shard) وجود دارند که باید آن‌ها را جمع کنید تا یکی از سه چالش مرحله را پشت سر بگذارید. هر مرحله سه چالش مخصوص دارد و در بیشتر آن‌ها جمع کردن «شارد»هاست.

این نکته را در نظر بگیرید هدف اصلی شما در بازی آن سوی باران رسیدن به دروازه در مدت زمانی مشخص و تمام کردن مراحل با انجام کمترین تعداد حرکات و پرش‌های ممکن است.

بازی آن سوی باران چهار فصل دارد، هر فصل ۱۴ مرحله و چند مرحله فرعی دارد که با عنوان «حالت شب» یا Night Mode در اختیار گیمر قرار می‌گیرد. این مراحل کمی پیچیده‌تر و چالش‌برانگیز‌تر هستند و احتمالا یکی از مهم‌ترین دلایل آن این است که در تاریکی شب انجام می‌شوند.

گرافیک و طراحی مراحل بازی ؛ بهتر از عالی

طراحی و رنگ‌بندی مراحل در بازی آن سوی باران فوق‌العاده است. تنوع مکان‌ها، پیچیدگی معماها، سطوح دشواری و موارد دیگر، همگی دست به دست هم دادند تا یک بازی بی‌نظیر خلق شود که نه تنها در ایران، بلکه در بازارهای بین‌المللی هم یک گزینه تحسین‌شده باشد و نام ایران را هم در فهرست سازندگان بهترین بازی‌های اندروید قرار دهد.

بازی آن سوی باران - ۴

بیشتر بخوانید: بهترین بازی های اندروید

سازنده بازی یعنی استودیوی Crescent Moon Games به خوبی از ایده بازی‌های پلتفرمر و رانر استفاده کرده و در تمام مراحل سعی کرده نوع حرکت سازه‌ها را تغییر بدهد و با هم متفاوت باشند تا هر بار چالش جدیدی در انتظار بازیکن باشد. محدودیت‌هایی که هنگام هدایت و کنترل شخصیت اصلی بازی دارید هم یکی از ویژگی‌هایی است که به عنوان مکمل مراحل به حساب می‌آید و بازی آن سوی باران را از یک بازی معمایی و پلتفرمر عادی دور می‌کند.

محدودیت کنترل در بازی یعنی اینکه در هر مرحله اکثر مواقع باید بپرید و بعد از پرش فقط دو حرکت یعنی پرش دوگانه و سرخوردن در هوا باقی می‌ماند. اگر بخواهید دوباره این پرش‌ها و حرکات را تکرار کنید، باید آبان روی سطح صاف قرار بگیرد.

افتخارات و دستاوردهای بازی آن سوی باران

بازی آن سوی باران - ۵
 • بازی منتخب گوگل پلی و اپ استور اپل
 • بهترین بازی سال جشنواره بازی‌های رایانه‌ای ایران در سال ۱۳۹۷
 • بهترین بازی سال جشنواره بازی‌سازان مستقل ایران
 • بهترین دستاورد طراحی بازی جشنواره بازی‌های رایانه‌ای ایران
 • بنده دیپلم افتخار دستاورد هنری جشنواره بازی‌های رایانه‌ای ایران
 • کسب عنوان بهترین بازی ژانر پلتفرمر در جشنواره بازی‌های رایانه‌ای ایران
 • کاندید دستاورد موسیقی جشنواره بازی‌های رایانه‌ای ایران

ویژگی‌های بازی آن سوی باران

 • ۶۰ مرحله متفاوت در دنیایی متحرک و زیبا
 • معماهایی چالش‌برانگیز و محرک خلاقیت
 • موسیقی اتمسفریک
 • کنترل آسان، پریدن، سر خوردن و پرش‌های دوگانه یا حرکت‌های معلق آرام و سریع
 • ماموریت‌های بیشتر برای گیمرهای حرفه‌ای و طالب چالش بیشتر

سخن آخر ؛ فرشته نجات بازی‌سازان ایرانی

بازی آن سوی باران - ۶

بازی آن سوی باران زیباترین، بهترین و متفاوت‌ترین تجربه شما در سبک پلتفرمر و معمایی خواهد بود. دنیای Linn: Path of Orchards همیشه در حال حرکت است و لحظه‌ای روی سطح صاف هستید و لحظه بعد همه‌چیز زیر و رو می‌شود و باید «آبان» را به مقصدش که دروازه‌ای نورانی است برسانید. بازی آن سوی باران یکی از آن بازی‌های جذابی است که صنعت بازی‌های موبایلی ایران به آن نیاز داشت.

بازی زیبا و جذاب آن سوی باران را می‌توانید رایگان از بازیک دریافت کنید.

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید