این روزها به‌خاطر عرضه‌ بازی Death Stranding بر روی کنسول پلی‌استیشن 4 به هرجا که نگاه کنیم، اخبار مختلفی از این بازی و حاشیه‌هایش را می‌بینیم. به‌تازگی مدس میکلسن، یکی از بازیگران برجسته این اثر، در مصاحبه‌ای با سایت ایندپندنت در مورد مقایسه Death Stranding با برکسیت اظهار نظر کرده است.

در بازی دث استرندینگ، جهان به‌خاطر یک حادثه آخرالزمانی که باعث شده قلمرو مردگان و زندگان با هم آمیخته شود، از هم گسسته و جدا شده است. شهرها در سرتاسر مکانی که قبلا ایالت متحده آمریکا بوده، ارتباط خود با دیگران را از دست داده‌اند و موجوداتی که با نام BT ها شناخته‌ می‌شوند، برای شکار انسان‌ها پرسه می‌زنند. شخصیت اصلی بازی یعنی Sam Porter Bridges با بازی نورمن ریداس وظیفه دارد تا شبکه‌ی ارتباطی این شهرها را دوباره راه‌اندازی کند تا جامعه برای بقا و مقابله با خطر انقراض شانس دیگری داشته باشند.

هیدئو کوجیما با ساخت بازی‌هایی با مضامین سیاسی غریبه نیست و ما او را با سری متال گیر و داستان پیچیده‌اش که مضمونی سیاسی و انتقادی به ابرقدرت‌ها داشت، می‌شناسیم. طبیعی است که داستان بازی Death Stranding هم با چنین مضامینی بیگانه نباشد. کوجیما اخیرا در یکی از مصاحبه‌های خود در مورد مضامین داستان دث استرندینگ گفته بود:

رییس جمهور ترامپ در حال حاضر در حال ساخت یک دیوار است. از آن طرف شما با برکسیت مواجه هستید که در آن انگلستان می‌خواهد خودش را [از اتحادیه اروپا] جدا کند. دیوارهای زیادی وجود دارند و افرادی که فقط به‌خودشان در جهان فکر می‌کنند. در دث استرندینگ، ما از پل‌ها برای برقراری ارتباط استفاده کرده‌ایم، گزینه‌ای وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده یا آن‌ها را خراب کنید. این‌ها همه برای این است که مردم در مورد معنا و مفهوم ارتباط فکر کنند.

مقایسه Death Stranding

با این حال، مدس میکلسن به‌ این اندازه در مورد این استعاره تند و تیز حرف نمی‌زند. در نظر او، مقایسه این قضیه صرفا با ترامپ یا برکسیت ملال‌آور است. میکلسن درباره‌ی مقایسه Death Stranding با برکسیت و ترامپ می‌گوید:

همه چیز درباره‌ی برکسیت یا ترامپ نیست. به‌صورت ساده [بگویم] این جهان هیدئو است و ارتباطی پیچیده و ناشناخته با دنیای ساحل [جایی که BT ها هم حضور دارند] دارد.

میکلسون در ادامه اذعان داشت که پیام سیاسی بازی مستقل کار می‌کند و صرفا به زمان خاصی مربوط نیست.

شما می‌توانید این حرف را درباره‌ی جنگ جهانی دوم یا جنگ جهانی اول هم بگویید. شاید حتی قادر باشید چنین سخنی را در رابطه با دوران سقوط امپراطوری روم بزنید. به همین خاطر [فقط] مقایسه‌ با تغییرات سیاسی بریتانیا و آمریکا خسته‌کننده است.

شما همیشه می‌توانید فیلمی بسازید که بسیار مستقیم حرفش را بگوید. من فکر می‌کنم جهان بزرگ‌تر از آن است. بسیار پیچیده‌تر از آن است.

بازی Death Stranding هم‌اکنون برای کنسول ‌پلی‌استیشن 4 در دسترس است و تابستان سال آینده برای رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد که شما می‌توانید آن را در استیم یا فروشگاه اپیک پیش‌خرید کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید