سیستم‌عامل‌های بازی‌های آنلاین مملو از شکارچیان و مجرمان سایبری است. در این مقاله هشت راه برای ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان را به شما می‌گوییم تا تجربه بازی‌کردن کودکانتان را به یک تجربه امن و آموزنده تبدیل کنید و آن‌ها را از خطر دور نگه دارید.

بسیاری از سیستم‌عامل‌ها و سایت‌های بازی آنلاین پر از شکارچیان، مجرمان اینترنتی یا کلاه‌برداران مخفی پشت پرده هستند. این افراد به دنبال کودکان ساده و ناآگاه هستند تا از آن‌ها سوءاستفاده کنند یا به دنبال کودکانی هستند که از آن‌ها به عنوان دروازه حمله خود استفاده کنند.

این وظیفه والدین است که محیط دیجیتالی جدید فرزندان خود را بررسی کنند و نحوه کار کردن با آن را یاد بگیرند تا بتوانند هنگام بازی کردن آن‌ها را در امان نگه دارند. اما ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان چگونه است؟ در این مقاله هشت مورد را به شما می‌گوییم تا برای شروع با آن‌ها آشنا شوید.

روش‌های ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان

ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان - ۱

۱. کنترل‌های والدین را فعال کنید

برای والدینی که فرزندانشان به صورت آنلاین بازی می‌کنند، کنترل والدین می‌تواند بهترین روش برای ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان باشد. کنترل والدین به شما این امکان را می‌دهد صفحه‌نمایش و زمان بازی فرزندان خود را محدود کنید، نوع محتوایی که به آن دسترسی دارند زیر نظر داشته باشید و از همه مهم‌تر، ارتباط برقرار کردن با افراد غریبه را مسدود کنید.

تنظیمات و ویژگی‌های کنترل والدین به نوع وسیله‌ای که فرزندانتان با آن‌ها بازی می‌کند بستگی دارد. قطعا باید برای هر وسیله‌ای از جمله گوشی هوشمند، کامپیوترهای دسکتاپ و کنسول‌هایی مثل پلی‌استیشن، نینتندو و 3DS اطلاعات کسب کنید.

برنامه‌های کنترل والدین هم وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را نصب کنید. با این کار می‌توانید برای بازی‌های آنلاین محدودیت زمانی تنظیم کنید، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های دیگر را رصد کنید و در فضای مجازی مراقب فرزندانتان باشید. حتی برخی از این برنامه‌ها به والدین اجازه می‌دهند در فواصل زمانی مشخص دستگاه کودک را قفل کنند یا به طور مخفیانه از نمایشگر عکس بگیرند و ببینند او در چه حالی است.

تنظیمات حریم خصوصی کنسول به شما این امکان را می‌دهد افرادی را که می‌توانند به کودکان پیام دهند ببینید یا از پیام دادن غریبه‌ها به فرزندانتان جلوگیری کنید.

ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان - ۲

۲. از رمز عبور قوی و سخت استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان استفاده از رمز عبور قوی برای اکانت و دستگاه‌های مورد استفاده آن‌هاست. هم‌چنین لازم است به آن‌ها یاد بدهید نباید رمز عبورشان را در اختیار کسی قرار دهند. فرزندان تحت هیچ شرایطی نباید رمز عبور و سایر اطلاعات شخصی خود را با دیگران (به خصوص غریبه‌ها) به اشتراک بگذارند. هم‌چنین باید بدانند هیچ‌وقت نباید اطلاعات خصوصی مثل اطلاعات بانکی یا رمز عبور شبکه‌های اجتماعی و سیستم‌عامل بازی خود را در اختیار کسی قرار دهند. برای ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان بهتر است به آن‌ها آموزش دهید از احراز هویت دو عاملی (2FA) یا احراز هویت چند عاملی (MFA) استفاده کنند.

به فرزندان خود یادآوری کنید که هرگز نباید از رمز عبوری که برای حساب‌های کاربری دیگر استفاده می‌کنند، برای بازی‌های خود هم استفاده کنند. این کار باعث می‌شود حمله‌های سایبری و کلاهبرداری در سطح وسیع‌تری رخ بدهد و آن‌ها باید مطمئن شوند بعد از هر بار بازی کردن به طور کامل از حساب‌های کاربری بازی‌های خود خارج شوند.

ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان - ۳

۳. بازی‌ها را از منابع معتبر دانلود کنید

به فرزندان خود بیاموزید برای دانلود برنامه‌ها و بازی‌ها از شما اجازه بگیرند و آن‌ها را فقط از منابع مطمئن مثل گوگل‌پلی‌ و بازیک دانلود کنند. به کودکان بزرگ‌تر خود درباره خطرات دانلود بازی‌ها و برنامه‌ها از سایت‌های متفرقه و نامطمئن آموزش دهید. بسیاری از هکرها از بدافزارها و برنامه‌های ویروسی استفاده می‌کنند تا یک بازی، یک برنامه یا کد تقلب آلوده را به کودکان شما بدهند. از روش‌های ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان این است که به آن‌ها آموزش دهید فقط از منابعی بازی دانلود کنند که احتمال آلوده و ویروسی‌بودن آن‌ها صفر است. بدافزارها می‌توانند دستگاه کودک شما را هک کنند و تمام اطلاعات شخصی آن‌ها را بدزدند.

ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان - ۴

۴. بازی‌هایی متناسب سن فرزندانتان انتخاب کنید

رتبه‌بندی بازی‌های ویدیویی به والدین کمک می‌کند قبل از خرید یا نصب، مطمئن شوند محتوای بازی برای فرزندانشان مناسب است یا نه! رتبه‌بندی بازی‌ها با توجه به مکان زندگی، نوع دستگاه و نوع سیستم‌عامل متفاوت است. اپ‌استور اپل و گوگل‌پلی از رتبه‌بندی جهانی استفاده می‌کنند. اعداد رتبه‌بندی را نشان می‌دهند. برای مثال، ۴+ به این معنی است که این بازی هیچ محتوای بدی برای کودکان ندارد و عدد ۱۷+ به این معنی است که این بازی ممکن است حاوی مطالبی باشد که برای کودکان زیر ۱۷ سال مناسب نباشد!

ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان - ۵

۵. روی لینک‌های دانلود یا فایل‌های دانلود از سمت غریبه‌ها کلیک نکنید

به فرزندان خود یادآوری کنید هرگز روی لینک‌های ارسال شده در گروه چت توسط افراد غریبه کلیک نکنند. حتی کسانی که دوستان آن‌ها هستند ممکن است ناخواسته لینک‌هایی ارسال کنند که می‌توانند خطرناک باشند. لینک‌های فیشینگ یا کلاهبرداری مالی اینترنتی معمولا با وعده کد تقلب یا رد کردن مرحله‌ای سخت برای کودکان ارسال می‌شوند و کودکان باید بدانند هرگز روی این لینک‌ها کلیک نکنند. این کار باعث ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان می‌شود.

ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان - ۶

۶. دستگاه را به طور مرتب به‌روزرسانی کنید

مطمئن شوید دستگاه بازی فرزندانتان به طور مرتب با جدیدترین نسخه کار می‌کند و به طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود. کنسول‌ها و سایر دستگاه‌ها اغلب بدون ارتقای سیستم‌عامل عرضه می‌شوند و دستگاه‌هایی آسیب‌پذیر هستند. به محض اینکه دستگاه یا کنسول بازی برای کودک خود خریداری کردید، آن را به‌روزرسانی کنید.

ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان - ۷

۷. حواستان به هدفون‌ها باشد

این مورد از روش های ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان به ویژه برای والدینی صادق است که کودکان خردسال دارند. ممکن است فکر کنید با خرید هدست و وصل کردن آن به دستگاه فرزندتان می‌توانید همیشه خانه را ساکت نگه دارید، اما نمی‌دانید که ممکن است با یک غریبه صحبت کنند. بعضی از شکارچیان آنلاین وانمود می‌کنند کودک هستند و پشت پرده در کمین هستند تا حمله کنند. آن‌ها با کودکان کم سن و سال دوست می‌شوند و به مرور اعتماد آن‌ها را جلب می‌کنند و ممکن است به روش‌های مختلف از آن‌ها سوءاستفاده کنند.

در این قسمت از مقاله ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان باید به کودکان آموزش دهید با شما صادق باشند. شکارچیان به کودک شما یاد می‌دهند مکالمات خود را از شما مخفی کنند و از آن‌جا که والدین نمی‌دانند فرزندانشان با یک شکارچی صحبت می‌کنند، خطرات زیادی آن‌ها را تهدید می‌کنند. شکارچیان از بچه‌ها می‌خواهند عکس و فیلم برای آن‌ها بفرستند و حتی بدتر از آن ممکن است از کودکان بخواهند در زندگی واقعی با هم ملاقات و از آن‌ها اخاذی کنند.

ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان - ۸

۸. از Wi-Fi عمومی استفاده نکنید

وقتی بیرون از خانه هستید، بچه‌ها ممکن است وسوسه شوند به یک منبع وای‌فای رایگان و بدون امنیت وصل شوند. اما باید به آن‌ها یاد بدهید وصل شدن به شبکه‌های ناامن و عمومی می‌تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد. در این موارد هکرها به راحتی می‌توانند بین دستگاه فرزند شما و منبع اتصال قرار بگیرند و اطلاعات شخصی کودکان را سرقت کنند. هم‌چنین آن‌ها می‌توانند به اطلاعات حساب بانکی شما یا فرزندتان دسترسی پیدا کنند.

جمع‌بندی؛ امنیت سایبری را به کودکان خود آموزش دهید

هیچ‌وقت برای آموزش امنیت سایبری به کودکان دیر نیست. با استفاده از روش های ایمن سازی بازی های آنلاین برای کودکان و نوجوانان می‌توانید امنیت آن‌ها را هنگام بازی کردن و در زندگی روزمره تامین کنید. بنابراین مهم است هر چه سریع‌تر در مورد خطراتی که ممکن است کودک شما را تهدید کند به آن‌ها آموزش دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید