پس از اینکه انتقادهای فراوانی از عملکرد بازی‌های انحصاری شرکت مایکروسافت در نسل هشتم کنسول‌های خانگی صورت گرفت، این شرکت برای برطرف کردن ضعف کمبود استودیوهای داخلی خود، در این یک سال و نیم اخیر چندین استودیو را به مجموعه خود اضافه کرده تا بتواند در نسل آینده تمرکز بهتری روی بازی‌های انحصاری خود داشته باشد.

هرچند با توجه به گفته‌های قبلی مدیران بخش ایکس باکس، به‌نظر می‌رسید مایکروسافت مدتی برای خرید استودیوهای بازی سازی جدید دست نگه ‌دارد و فعلاً بر روی همین استودیوهای فعلی تمرکز کند اما شایعه‌های جدید خبر می‌دهند که احتمالاً مایکروسافت قصد ندارد روند خرید استودیوهای مستقل و اضافه‌ کردن آن‌ها به مجموعه‌ی خود را متوقف کند. البته، در یکی از مصاحبه‌ی دیگر، «فیل اسپنسر» گفته بود که هنوز کار آن‌ها با خرید استودیوهای جدید تمام نشده است.

اگر بخواهیم گزارش‌های اخیر را باور کنیم، مایکروسافت در حال حاضر مشغول مذاکره برای خرید یک استودیوی لهستانی است. به‌تازگی در جریان پادکستی بوریس نیسپیلاک، کارگردان لهستانی، که در گذشته مستندی به‌نام We Are Alright درباره‌ی ساخت بازی‌های مستقل خلق کرده بود، گفته است که چند تن از نمایندگان مایکروسافت اخیراً در لهستان بوده‌اند؛ زیرا به‌نظر می‌رسد که آن‌ها به استودیویی علاقه‌مند شده‌اند که می‌توانند آن را بخرند. نیسپیلاک می‌گوید اطمینان دارد که مایکروسافت حداقل با یک استودیو صحبت کرده است اما این را نمی‌داند که آیا مذاکره آن‌ها موفقیت‌آمیز بوده و استودیویی را تصاحب کرده‌اند یا نه.

وقتی سخن از استودیوهای بازی سازی در لهستان به زبان می‌آید، اولین نگاه به سوی CD Project Red و همچنین استودیو Techland خواهد رفت اما باید این نکته را در نظر گرفت که این دو استودیو از استودیوهای بزرگ صنعت محسوب می‌شوند. به‌خصوص سی دی پراجکت رد که علاوه بر ارزش مالی عظیمش، اکنون به یکی از قطب‌های صنعت تبدیل شده است و خریده شدن آن توسط شرکت دیگری بسیار دور از ذهن است. Techland هم استودیو بزرگی محسوب می‌شود که راضی شدن مدیرانش برای انجام این معامله چندان کار راحتی نیست اما اگر مایکروسافت بتواند آن‌ها را راضی کند، می‌توانیم بگوییم شاهد یک خرید بزرگ و مهم دیگر از مایکروسافت بوده‌ایم.

علاوه بر دو استودیو بالا، استودیوهای مستعد و خوب کوچک‌تری وجود دارند که می‌توانیم خرید آن‌ها را توسط مایکروسافت کاملاً محتمل بدانیم. از میان استودیوهای احتمالی، می‌توان به Bloober Team (سازنده دو بازی Blair Witch و Layers of Fear)، استودیو The Astronauts، استودیو The Farm 51 و People Can Fly اشاره کرد. به‌ نظر می‌رسد که در میان این‌ استودیوها، People Can Fly محتمل‌ترین گزینه است؛ چراکه قبلاً با مایکروسافت برای ساخت بازی Gears of War: Judgment همکاری داشته است.

همان‌طور که در بالا گفته شده، این خبر به‌صورت قطعی تایید نشده است و تضمینی وجود ندارد که آیا مایکروسافت استودیوی دیگری را و این بار از لهستان خریداری می‌کند یا خیر. با این حال، چیزی که می‌توانیم در حال حاضر از آن مطمئن باشیم، این است که مایکروسافت برنامه‌های جدی‌تری برای نسل بعد و استودیوهای داخلی ایکس باکس تدارک دیده است. همانطور اخیراً یکی از سران ایکس باکس گفته بود که در نسل آینده در هر سه یا چهار ماه یک بازی انحصاری از استودیوهای داخلی مایکروسافت منتشر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید