مایکروسافت در حال ساخت نسخه‌ای جدید از ویندوز 10 بوده که به طور کاملا انحصاری برای دستگاه‌های دارای صفحه‌نمایش دوگانه و تاشدنی طراحی شده است. «ویندوز 10 ایکس» (Windows 10X) با نام مستعار Santorini را می‌توان تلاش جاه‌طلبانه‌ای از سوی مایکروسافت به منظور طراحی مجدد ویندوز 10 برای دستگاه‌هایی همانند تبلت‌های انعطاف‌پذیر که قادر به انجام کارهایی مشابه لپ‌تاپ‌ها هستند دانست؛ البته این دستگاه‌ها هنوز در دسترس قرار ندارند.

مایکروسافت بیش از ۷ سال قبل توانست تبلت سرفیس و لپ‌تاپ هیبریدی را تولید کند و در سال‌های اخیر هم از یک دستگاه عجیب به یک دستگاه پرچم‌دار ویندوزی تبدیل شد؛ هم‌اکنون مایکروسافت آماده است تا جسورانه از مدل جدید، رونمایی کند.

مطالب پیشنهادی

بیشتر بخوانید: مایکروسافت سرفیس پرو ایکس معرفی شد

«جو بلفیوری» (Joe Belfiore)، مدیر بخش Windows Experiences اظهار داشت:

ما افرادی را می‌بینیم که از تبلت و لپ‌تاپ استفاده می‌کنند. ما فرصتی را برای هر دو مورد در مایکروسافت دیدیم و به همراه شرکای خود، سعی کردیم برخی از شکاف‌ها را پر کنیم و محصولات جدیدی ارائه دهیم.

«سرفیس نئو» (Surface Neo) را می‌توان به عنوان چشم‌انداز مایکروسافت درباره «ویندوز 10 ایکس» دانست. به نظر می‌رسد سایز این دستگاه بزرگ باشد و شباهت زیادی به یک مجله فلزی دارد، اما این سایز بزرگ به دلیل قرارگیری دو نمایشگر ۹ اینچی منعطف بوده که در کنار هم، یک صفحه نمایش ۱۳ اینچی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

شاهد یک لولای پیچیده هستیم که همانند اکثر دستگاه‌های سرفیس، این اجازه را به سرفیس نئو می‌دهد که به حالت‌های مختلف تبدیل شود. در حالت کلی می‌توان گفت کیفیت بالای ساختی که از سخت‌افزار شرکت مایکروسافت انتظار می‌رود، به خوبی در این دستگاه مشخص است.

بد نیست بدانید یک کیبورد هوشمند بلوتوث هم وجود دارد که شما می‌توانید آن را در قسمت عقب دستگاه قرار دهید. حتی یک قلم باریک جدید سرفیس اسلیم هم موجود بوده که توسط حالت مغناطیسی، به دستگاه متصل می‌شود و شباهت زیادی به قلم جدید مایکروسافت در «سرفیس پرو ایکس» (Surface Pro X) دارد.

شما می‌توانید از سرفیس نئو به‌عنوان یک لپ‌تاپ و یک تبلت در حالت‌های مختلف که تاکنون مشاهده نکرده‌ایم، استفاده کنید. کماکان شرکت مایکروسافت اطلاعات جدیدی از سخت‌افزار سرفیس نئو فاش نکرده است، اما می‌دانیم که قدرت آن توسط تراشه‌های Intel Lakefield تامین می‌شود.

شرکت‌هایی همانند اچ پی، لنوو و Dell در حال کار روی دستگا‌ه‌های دارای دو صفحه‌نمایش یا حتی انعطاف‌پذیر هستند که مجهز به ویندوز 10 ایکس خواهند بود؛ بنابراین مایکروسافت و سرفیس، تنها نیستند. بد نیست بدانید که مایکروسافت، ویندوز 10 ایکس را با همکاری تیم سخت‌افزاری سرفیس تولید کرد.

«کارمن زلاتف» (Carmen Zlateff)، مدیر تیم مهندسی ویندوز 10 ایکس اظهار داشت:

هنگامی‌که ما نخستین بار کار را برای این پروژه آغاز کردیم، بدیهی است سخت‌افزار لازم را برای شروع کار در اختیار نداشتیم، بنابراین تمام نمونه‌های اولیه را در سرفیس گو و پرو مورد آزمایش قرار دادیم؛ ما موفق شدیم کار را مدت‌ها قبل‌تر از آماده شدن سخت‌افزار، آغاز کنیم.

این یک همکاری اساسی را نشان می‌دهد و نرم‌افزار و سخت‌افزار به طور کاملا یکپارچه خواهند بود. به همین علت، دستگاه‌های فعلی ویندوز 10 قادر نیستند به ویندوز 10 ایکس ارتقاء پیدا کنند.

در نگاه اول به نظر می‌رسد دو نمایشگر «سرفیس گو» (Surface Go) در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و به‌وضوح می‌توان فاصله بین دو نمایشگر سرفیس نئو را مشاهده کرد؛ این مسئله عمدی بوده و نمایشگرها می‌توانند عملکرد کاملا مستقل را در کنار یکدیگر داشته باشند. ایده اصلی چگونگی انجام این کار از ایده Postures مایکروسافت گرفته شده است؛ اصطلاحی که این شرکت برای حالت‌های مختلف ویندوز 10 ایکس استفاده می‌کند.

بلفیوری گفت:

ما معتقدیم دستگاه‌های مجهز به صفحه‌نمایش دوگانه جدید می‌توانند به مشتریان ما کمک کنند تا شکاف میان مصرف و بهره‌وری را تغییر دهند. این دستگاه‌ها فراتر از یک لپ‌تاپ و تبلت معمولی هستند، زیرا از برخی حالت‌های جدید هم پشتیبانی می‌کنند.

مایکروسافت افرادی را که از این دستگاه برای سناریوهای مختلف استفاده می‌کنند پیش‌بینی می‌کند، حتی برخی از آن‌ها ممکن است از سرفیس نئو به عنوان یک لپ‌تاپ استفاده کنند. شما می‌توانید دستگاه را بچرخانید تا جهت نمایش برنامه و محتوای موجود به‌صورت کاملا هوشمند تغییر کند. بد نیست بدانید برنامه‌های Microsoft Office با افزودن مواردی همانند لیست اسلایدها در پاورپوینت، استفاده هوشمندانه‌ای از صفحه‌نمایش دوم دستگاه‌هایی همانند سرفیس نئو را رقم خواهند زد.

روش‌های مختلفی برای استفاده از ویندوز 10 ایکس وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • یادداشت برداری: این حالت به شما اجازه می‌دهد در هر صفحه نمایش، یک برنامه تمام‌صفحه داشته باشید. به عنوان مثال، می‌توانید در یک نمایشگر از مرورگر برای وب‌گردی استفاده کنید و در نمایشگر دوم هم برنامه یادداشت برداری را مورد استفاده قرار دهید که می‌توان این ویژگی را برای دانش‌آموزان، بسیار مناسب عنوان کرد. به‌راحتی می‌توانید از یک قلم یا صفحه‌کلید سخت‌افزاری برای یادداشت‌برداری استفاده کنید.
  • Mobile Presentation: این قابلیت می‌تواند محتوا را همانند پاورپوینت در قسمت بیرونی دستگاه قرار دهد و این در حالی است که می‌توانید یادداشت‌های داخل آن را بخوانید و توسط صفحه‌کلید، کنترل کنید.
  • قابل حمل بودن: شما می‌توانید دستگاه مجهز به صفحه نمایش دوگانه را در حالت کتابی قرار دهید؛ شرایطی که روی یک سطح صاف قرار گیرد و شما از یک صفحه کلید جداشونده برای کار کردن استفاده کنید. این کار شباهت زیادی به استفاده از مانیتور دوگانه در محیط خانه دارد.
  • خواندن: این حالت شامل استفاده از دستگاه همانند کتاب با یک دست یا هر دو دست می‌شود که امکان یادداشت‌برداری توسط قلم را هم فراهم می‌کند.
  • لپ‌تاپ: شما می‌توانید از نرم‌افزار یا صفحه‌کلید سخت‌افزاری در یکی از نمایشگرها استفاده کنید و محتوای معمولی آن هم در بالای صفحه‌نمایش، قابل مشاهده خواهد بود.

درحالی‌که می‌توان خواندن، ارائه و کلیه قابلیت‌ها را تمام چیزی دانست که شما از دستگاه‌های مجهز به صفحه‌نمایش دوگانه انتظار دارید، اما سرفیس نئو را می‌توان یک حالت لپ‌تاپ هم معرفی کرد که موردعلاقه کاربران زیادی است.

زلاتف بیان کرد:

این دستگاه‌ها می‌توانند از صفحه‌کلید نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری استفاده کنند. با این‌که می‌دانیم کاربران به خوبی روش تایپ کردن روی صفحه‌نمایش را آموخته‌اند، اما انجام این کار در دستگاه‌هایی که هنوز هم یک حالت از رایانه را ارائه می‌دهند، کار دشواری است.

در دستگاه مایکروسافت سرفیس نئو ، می‌توانید یک صفحه‌کلید سخت‌افزاری را در بالای نمایشگر قرار دهید و از آن با روش‌های هوشمندانه استفاده کنید. برخلاف سایر دستگاه‌های مایکروسافت سرفیس ، این کیبورد فاقد صفحه لمسی است، اما بسته به مکانی که آن را قرار داده‌اید، صفحه‌نمایش به‌عنوان یک حسگر لمسی در زیر یا بالای صفحه‌کلید عمل خواهد کرد. بیشتر حسگرهای لمسی از شیشه ساخته شده‌اند؛ بنابراین مایکروسافت معتقد است که استفاده از آن، طبیعی خواهد بود.

آنچه در مقایسه با لپ‌تاپ‌های معمولی بسیار متفاوت به نظر می‌رسد، امکان جابه‌جایی آزاد صفحه‌کلید است. این امکان وجود دارد که ویندوز 10 ایکس، یک بخش ورودی جدید را بالاتر از موقعیت صفحه‌کلید -که مایکروسافت از آن به‌عنوان WonderBar یاد می‌کند- بسته به موقعیتی که دستگاه را قرار می‌دهید نمایش دهد؛ می‌توان گفت از لحاظ مفهومی شباهت زیادی به Touch Bar شرکت اپل دارد، اما محدودیت کمتری داشته و البته بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. شما در این قسمت می‌توانید هنگام پاسخگویی به پیامک و ایمیل‌ها به اموجی و فایل‌های گیف دسترسی داشته باشید.

بلفیوری در این رابطه گفت:

هدف ما این است که طرفداران ویندوز 10 قادر به استفاده از ویندوز 10 ایکس، بدون کوچک‌ترین پیچیدگی در یادگیری باشند. ما می‌خواهیم عملکرد ناوبری آشنا به نظر برسد. ما می‌خواهیم کاربران به‌راحتی بتوانند برنامه‌های موردنظرشان را دریافت کنند و درنهایت، ما می‌خواهیم که کاربران احساس استفاده از ویندوز 10 را داشته باشند.

به نظر می‌رسد ویندوز 10 ایکس شباهت زیادی به ویندوز 10 دارد. اینطور که پیداست، مایکروسافت ریشه‌های اصلی ویندوز را به صورت کامل از بین نبرده است.

بلفیوری افزود:

ما اصالت ویندوز را از بین نبردیم، اما در حال تکامل هسته ویندوز 10 هستیم. کاری که ما انجام خواهیم داد، تکامل ویندوز 10 بوده که می‌توان آن را در قالب فناوری OneCore توصیف کرد.

فناوری OneCore را می‌توان مجموعه‌ای مشترک از فناوری‌هایی دانست که مایکروسافت روی آن‌ها کار کرده تا شرایط به‌کارگیری ویندوز در انواع دستگاه‌های رومیزی و حتی کنسول ایکس‌باکس وان و هدست HoloLens، ایجاد شود؛ در حال حاضر ویندوز 10 ایکس هم بخشی از خانواده همین دستگاه‌ها به‌حساب می‌آید.

حتما برای شما سوال‌هایی درباره برنامه‌ها ایجاد می‌شود که باید بگوییم ویندوز 10 ایکس همانند ویندوز فون می‌تواند به حیات خود توسط برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی که واقعا از نمایشگرهای دوگانه پشتیبانی می‌کنند ادامه دهد یا ممکن است به دلیل عدم وجود برنامه‌های کاربردی از بین برود.

شرکت مایکروسافت قصد دارد با دو روش، این مشکل را حل کند. اولین روش را می‌توان تشویق توسعه‌دهندگان برنامه‌های ویندوز به منظور ایجاد برنامه‌هایی دانست که مبتنی بر نمایشگرهای دوگانه باشند.

زلاتف در این رابطه اظهار داشت:

ما در تلاش هستیم بهترین برنامه‌های کاربردی موردنیاز کاربران همانند MAIL، تقویم و پاورپوینت را به‌گونه‌ای طراحی کنیم تا در صفحه‌نمایش دوگانه کارایی داشته باشند و تجربه‌ای قابل‌قبول و منحصربه‌فرد را از سیستم‌عامل و دستگاه نشان دهد. هدف نهایی ما این است که اکثر برنامه‌های ویندوز استور (WINDOWS STORE) در ویندوز 10 ایکس هم کارایی داشته باشند.

بد نیست بدانید که شما می‌توانید برنامه‌های رایج ویندوز ۳۲ بیت را در ویندوز 10 ایکس هم اجرا کنید. مایکروسافت از فناوری Container به منظور اجرای برنامه‌های قدیمی استفاده می‌کند، اما آسیب زیادی به باتری وارد نمی‌شود؛ این مسئله حائز اهمیت است، زیرا دستگاه‌های جدید با نمایشگر دوگانه باید در مقایسه با لپ‌تاپ یا تبلت‌ها قدرت باتری بیشتری داشته باشند و لازم است عملکرد مایکروسافت هم در زمینه دوام باتری هوشمندانه باشد.

مایکروسافت اطلاعات دقیقی از عملکرد فناوری Container ارائه نمی‌دهد، اما به نظر می‌رسد برنامه‌های رایج به جای این‌که کاملا مجازی‌سازی شوند، در یک Container جدا اجرا خواهند شد؛ زیرا هیچ نیازی به اجرای ماشین مجازی به دلیل وجود تراشه داخلی اینتل نخواهد بود. مایکروسافت اعلام کرده است که اطلاعات نرم‌افزاری بیشتری از ساخت را در ماه می سال ۲۰۲۰ میلادی ارائه خواهد داد.

اگر برنامه‌های رایج ویندوز را کنار بگذاریم، ویندوز 10 ایکس به برنامه‌های پیشرو وب (PWA)، برنامه‌های جهانی ویندوز (UWP) و برنامه‌هایی که کد محلی و وب را با هم ترکیب کرده‌اند متکی خواهد شد. با قاطعیت می‌توان گفت مایکروسافت در زمینه جلب نظر توسعه‌دهندگان به‌منظور تولید برنامه‌های جهانی ویندوز برای ویندوز 10 موفق نبوده است. برخلاف اقدامات شکست‌خورده در Windows RT یا Windows 10S، قادر خواهید بود تمام برنامه‌ها را دانلود کرده و عملکردی مشابه ویندوز 10 معمولی را تجربه کنید.

مایکروسافت در این نسخه از ویندوز موفق به ایجاد تغییراتی در رابط کاربری شده است.

بلفیوری در ادامه افزود:

ما فکر می‌کنیم این احساس برای افرادی که امروزه از تبلت‌ها و گوشی‌های همراه استفاده می‌کنند، آشنا است. ما سعی کردیم صفحه‌نمایش را با برنامه‌هایی همانند مرورگر یا اسناد ترکیب کنیم که برای شما کارایی دارند. تمام تلاش خود را برای برقراری تعادل میان آشنا بودن رابط کاربری و پیشرفت به کار گرفته‌ایم.

اگر از بحث برنامه‌ها خارج شویم، افراد زیادی هستند که نیاز به دستگاه‌های مجهز به نمایشگر دوگانه را زیر سوال می‌برند. قطعا بدون امتحان کردن یکی از دستگاه‌های دارای نمایشگر دوگانه، تشخیص تفاوت میان آن‌ها و تبلت به همراه لپ‌تاپ، دشوار است، اما مایکروسافت معتقد است آن‌ها بخشی از آینده خواهند بود.

زلاتف در این رابطه توضیح داد:

به مادرانی فکر کنید که در یک اتوبوس، برخی از کارهای خود را انجام دهند. این دستگاه برای کلیه افرادی که نیازمند افزایش بهره‌وری در مراحل مختلف زندگی روزمره هستند، مناسب خواهد بود.

سرفیس نئو هنوز در دسترس قرار ندارد و در حال توسعه در زمینه نرم‌افزار و سخت‌افزار است، اما به نظر می‌رسد تولیدکننده تجهیزات اصلی و حتی مایکروسافت نتوانند تا پاییز سال ۲۰۲۰ میلادی، آن را برای فروش عرضه کنند.

ویندوز 10 ایکس برای دستگاه‌هایی مشابه گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها طراحی نشده است، اما بیشتر برای تبلت‌هایی که به لپ‌تاپ تبدیل می‌شوند مناسب بوده که می‌توان به محصولات سری سرفیس همانند سرفیس نئو اشاره کرد؛ این بدان معنا نیست کمپانی به فکر دستگاه‌های دارای صفحه‌نمایش دوگانه کوچک‌تر نباشد و می‌توان به Surface Duo اشاره کرد که سایزی مشابه گوشی هوشمند دارد و مجهز به اندروید است.

قبل از آن که سرفیس نئو بخواهد به دست مشتریان برسد، ممکن است بسیاری از قابلیت‌ها تغییر کنند.

بلفیوری اظهار داشت:

یکی از دلایلی که باعث شده هم‌اکنون درباره آن صحبت کنیم، ساخت سخت‌افزارهای منحصربه‌فرد و در اختیار داشتن فروشندگان نرم‌افزارهای مستقل و همچنین داشتن تجربه کاربری است؛ این چیزی است که اکوسیستم به سمت تکامل آن در حرکت است. ما به بازخورد و نظرات کاربران دقت خواهیم کرد و موارد زیادی می‌توانند تغییر کنند، اما خواستیم انجام این کار را به گوش جهان برسانیم.

مایکروسافت در یک رقابت بسیار جدی قرار دارد. گوگل در حال افزودن قابلیت پشتیبانی بومی از گوشی‌های تاشدنی در اندروید بوده و حتی سامسونگ عملکرد سریع‌تری داشته و گوشی «گلکسی فولد» (Galaxy Fold) را عرضه کرده است، ال‌جی هم یک گوشی اندرویدی با دو صفحه‌نمایش تولید کرده است و به نظر می‌رسد تلاش‌های بیشتری در سال آینده انجام خواهد شد.

مایکروسافت تمرکز خود را روی نقاط قوت خود در تبدیل تبلت به لپ‌تاپ قرار داده و این در حالی است که تولیدکنندگان گوشی‌های اندرویدی در تلاش هستند گوشی‌های هوشمند را به تبلت تبدیل کنند. با پیشرفت فناوری در یک دهه آینده، می‌توانیم گوشی‌هایی را مشاهده کنیم که به تبلت یا حتی لپ‌تاپ تبدیل می‌شوند.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید