اگر از علاقه‌مندان سریال‌های تلویزیونی هستید، احتمالاً در این سال‌های اخیر نام سریال اسپانیایی  La Casa de Papel را بارها شنیده‌اید. با توجه به معنای نام اسپانیایی اثر، در ایران این سریال با نام «خانه کاغذی» ترجمه شده است (ترجمه اسم فیلم براساس نام اسپانیایی آن صورت گرفته نه نام انگلیسی) اما نام انگلیسی آن Money Heist است که احتمالاً این نام بیش‌تر به گوشتان خورده است. سریال Money Heist از آن سریال‌های موفق و پرطرفدار نتفلیکس است که اکنون با عرضه فصل جدیدش فرصتی بسیار مناسبی فراهم شده تا به دلایل موفقیت‌ و همینطور معرفی سریال Money Heist بپردازیم و نظر عوامل سریال را نیز در این خصوص مرور کنیم. با سایت گیکیطور در ادامه‌ی مطلب همراه باشید.

نتفلیکس در سال‌های اخیر با گسترش شبکه اینترنتی خود و پخش و ساخت سریال‌های مختلف جدید و جالب توانسته در میان دوستداران فیلم‌های سینمایی و به‌خصوص سریال‌های تلویزیونی به جایگاه محکم و قدرتمندی دست یابد. هرچند در معرفی سریال Money Heist باید بگوییم این سریال از آثار اورجینال نتفلیکس نبوده و ابتدا در یک شبکهٔ اسپانیایی نمایش داده شده اما نتفلیکس با عرضه این سریال در سطح جهانی توانست هم سریال را محبوب‌تر کند و آن را به افراد بیش‌تری معرفی کند و هم به مخاطبان ثابت خود بیفزاید. ماه آوریل، فصل جدید سریال Money Heist یا همان La Casa de Papel منتشر شد و طرفداران این سریال توانستند هشت قسمت جدید از آن را در شبکه اینترنتی نتفلیکس ببینند. این سریال در حال حاضر با توجه به این فصل، پربیننده‌ترین سریال غیر انگلیسی‌زبان جهان است که قطعاً بخش قابل‌توجهی از این موفقیت به‌واسطه‌ی پخش آن توسط نتفلیکس صورت گرفته و همچنین اوضاع کنونی جهان هم تاثیر خود را در این قضیه بیش‌تر کرده است؛ چرا که مردم به‌دنبال تجربه‌ی سرگرمی‌های مختلف در خانه‌هایشان هستند. علاوه بر بازخورد خوب در نقاط مختلف جهان، سریال حتی در ایران هم بازخورد خوبی دارد و طرفداران نسبتاً زیادی پیدا کرده است. حتی تلویزیون ایران هم 22 قسمت از سریال «خانه کاغذی» را در دو بازه مختلف زمانی منتشر کرده است.

معرفی سریال Money Heist - یک

آلکس پینا، سازنده مادریدی این اثر باور دارد که فصل آخر سریال Money Heist این قدرت را دارد که هوای تازه‌ای به وضع‌ مشوش و نگران‌کننده این‌روزها ببخشد. او می‌گوید که این یک سفر هیجانی بی‌رحمانه تا بیش‌ترین حد ممکن است، مثل یک ترن هوایی. در معرفی سریال Money Heist، آلکس پینا قول‌ می‌دهد که مخاطبان در هنگام مشاهده‌ی این سریال به ویروس کووید 19 یا همان ویروس کرونا فکر نخواهند کرد. اثر قبلی آلکس پینا یعنی سریال‌ درام Locked Up در کنار سریال دلهره‌آور Elite از آثار معروف اسپانیایی بودند که در این سال‌های اخیر در سطح جهانی، مخاطبان عمده‌ای دریافت کرده‌اند. عمده‌ی موفقیت این سریال‌ها در کسب مخاطب جهانی، به خاطر پخش در نتفلیکس بوده است که بستر مشاهده‌ی گسترده‌ی آثار را فراهم کرده است تا افراد گوناگونی بتوانند این عناوین را مشاهده کنند.

با وجود این، در معرفی سریال Money Heist باید گفت این سریال نسبت به سریال‌های ذکر شده، در یک مقیاس دیگر و بزرگ‌تری قرار دارد. در چند ماه ابتدایی پس از عرضه فصل اول این سریال در سال 2017 میلادی، Money Heist توانست در آن زمان به پرمخاطب‌ترین سریال کشورهایی نظیر فرانسه، ایتالیا، آرژانتین و برزیل تبدیل شود. فصل سوم سریال هم که سال گذشته عرضه شد، به‌تنهایی در هفته اول عرضه‌اش توسط 34 میلیون خانوار دیده شد. تاثیر سریال در آن زمان روی مخاطب به‌قدری زیاد بود که طرفداران شدید سریال عکس‌های مختلفی از تتوهای خود را که برگرفته از شخصیت‌‌های معروف سریال بودند، برای آلکس پینا می‌فرستادند. شاید حتی بیان این نکته در معرفی سریال Money Heist جالب باشد که بدانید، این قضیه در پوشش بعضی از طرفداران تاثیر گذاشت تا جایی که ماسک معروف گروه شخصیت‌های اصلی این سریال در کنار کلاه مخصوص زنان در سریال «سرگذشت یک ندیمه» برای کسب جایگاه معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پوشش در یک سریال تلویزیونی در سال‌های اخیر با هم رقابتی طولانی داشتند. حتی در اعتراضات سیاسی در پورتو ریکو عده‌ای ماسک‌های معروف این سریال را به صورت زده بودند و همینطور در جریان یک دزدی در شهر نانت فرانسه، سارقان از این ماسک استفاده کرده‌ بودند. حتی جالب است بدانید در کشور آرژانتین که سریال در آنجا بسیار محبوب و پرطرفدار است، نام عده‌ای از فرزندان تازه به‌ دنیا آمده براساس شخصیت اصلی سریال انتخاب شده است.

از طرفی دلایل جذابیت و تقاضای بسیار زیاد سریال Money Heist مشخص است اما از آنطرف می‌توان گفت که این قضیه به‌طرز عجیبی وصف‌نکردنی است، حداقل نه در قسمت‌هایی مثل قسمت اول فصل سوم. آلوارو مورته که در سریال نقش مغز متفکر گروه یعنی پروفسور را ایفا می‌کند، در معرفی سریال Money Heist می‌گوید: «این سریال یک راک اند رول خالص است. وقتی که اولین قسمت آن را ببینید، غرق آن خواهید شد.»

اورسولا کوربیرو، دیگر ستاره این سریال پرطرفدار قبلاً در مصاحبه‌ی خود گفته بود «این سریال در خود چیز متفاوت و تازه‌ای دارد، به‌ویژه برای افراد غیر اسپانیایی. ما برای ابراز احساسات خود روی صحنه این روش را در نظر گرفتیم که احساسات خود را مستقیم و به این شکل روی صحنه ابراز کنیم.» آلکس پینا با این نکته موافق است که یکی از دلایل اصلی استقبال از سریال، ویژگی‌های خاص فرهنگی آن است. او می‌گوید: «در معرفی سریال Money Heist باید بگوییم احساسات، دوستی و پیوند برادری و عشق به اندازه‌ی هسته اصلی داستان اهمیت دارند. یک سرقت بی‌نقص، منطقی و جذاب وقتی به چاشنی احساسات لاتین آغشته شود، تبدیل به چیز دیگری می‌شود.»

در معرفی سریال Money Heist باید این نکته تاکید شود که اگر چیزی تحت عنوان یک درام اسپانیایی کم‌نظیر درباره‌ی سرقت وجود داشته باشد، آنگاه می‌توان بی‌درنگ به این سریال پرکشش اشاره کرد. این سریال مانند همتایان بریتانیایی خود یا حتی مجموعه‌های جنایی Scandi اثری کاملاً تاریک و با فضایی افسرده نیست بلکه همانطور که پینا هم گفته است، سریال «خانه کاغذی» ریشه در ادبیات اسپانیا و آن خطه دارد. پینا می‌گوید: «برخاستن علیه سیستم، امری بی‌پروایانه و ایده‌آل است – این دون کیشوت است! – با این وجود، من فکر می‌کنم این بیش‌تر از رگه‌های اسپانیایی، رگه‌های لاتین را در خود دارد. به همین خاطر، این قضیه آن را با آثار مشابه ژانر در فرهنگ‌های دیگر متفاوت می‌کند.»

خویشتن‌داری و پرهیز برای آلکس پینا و تیم نویسندگی سریال به‌ندرت نیاز بوده است، چرا که نتفلیکس بار دیگر بودجه سریال را برای فصل چهارم بالا برد تا هم کیفیت تولید سریال بالاتر رود و هم از بدلکاری‌های حرفه‌ای و هیجان‌انگیز بیش‌تری استفاده شود. این درحالی است که در جولای سال گذشته، سایت ورایتی تخمین زد که فصل قبل این عنوان در میان سریال‌های اسپانیایی بیش‌ترین بودجه به ازای هر قسمت را داشته است که این خود یک رکورد محسوب می‌شد.

براساس گفته‌های اورسولا کوربیرو، شخصیت‌های پرشور در معرفی سریال Money Heist حتی می‌توانند برای خالقانشان غیرقابل پیش‌بینی شوند. کوربیرو می‌گوید: «اگر در این زمان، ما شخصیت‌های خود را به‌خوبی نشناسیم، نابخشودنی است. اما نویسندگان سریال همچنان با قابلیت‌های خود می‌توانند گاهی ما را شگفت‌زده کنند.». آلوارو مورته در مورد سیر تکامل شخصیت خود و تحولاتش به خصوص در پایان فصل سه و پس از آن، توضیح می‌دهد: «من فکر می‌کنم شخصیت‌ها همیشه باید توسعه و تکامل یابند و اگر چنین روندی را سپری نکنند، شخصیت‌های خطی و صافی نام می‌گیرند. من قبلا از آن نوع بازیگرانی بودم که فیلمنامه را می‌خواندم و با خود فکر می‌کردم “اوه خدای من! شخصیت من هرگز چنین چیزی را نخواهد گفت!” حالا، ذهنیتم را تغییر داده‌ام. تمامی شخصیت‌های سریال، به‌ویژه شخصیت من یعنی «پروفسور»، هنوز چیزهای بسیار زیادی برای نشان‌دادن دارند.» البته این دقیقاً همان جنس از حرف‌هایی است که طرفداران می‌توانند با آن در انتظار شگفتی‌های زیادی در سریال باشند و خود را با تئوری‌های مختلف و جالب درگیر کنند.

معرفی سریال Money Heist - سه

همچنین در مواجه با La Casa de Papel همیشه حاشیه‌های سیاسی و مباحث مربوط به فلسفه “ضد سیستم” سریال مطرح است. پینا درباره‌ی این مضامین در معرفی سریال Money Heist می‌گوید: «چیزی که در وهله‌ی اول اهمیت دارد این است که یک سریال باید بتواند سرگرم‌کننده باشد اما از طرفی در اینجا ایده‌ی عمیق‌تری هم در زیرلایه در جریان است. تردید درباره‌ی دولت، بانک مرکزی، سیستم … این مفاهیم نمی‌توانند به‌خوبی گفته شوند مگر اینکه در یک روایت سرگرم‌کننده گنجانده شوند. در گذشته ژانر اکشن سطحی و کم‌عمق و فیلم‌های اجتماعی هم خسته‌کننده در نظر گرفته می‌شدند. حال چرا این دو مفهوم را در کنار هم قرار ندهیم و آن را با هم ترکیب نکنیم؟»

علیرغم تحسین و بازخورد خوب بین‌المللی از این اثر اسپانیایی، انگلستان در سال 2019 یکی از محدود مناطقی بود که این سریال در آنجا در لیست ده سریال پربازدید نتفلیکس قرار نداشت. هرچند آلکس پینا تاریخی برای پایان سریال مشخص نکرده اما او اذعان می‌کند که «خانه کاغذی» قرار است برای دوران خوبی مهمان ما باشد نه لزوماً یک دوره‌ی طولانی و خسته ‌کننده. او می‌گوید: «ما اینجا هستیم تا هرچه که نیاز است را در کوتاه‌ترین راه ممکن بگوییم. ما ترجیح می‌دهیم که مخاطب شبکه را با قلبی پر از تپش عوض کند نه از روی خستگی و ملالت.». با همه‌ی این‌ها، چیزی که در حال حاضر از سریال می‌دانیم این است که نتفلیکس آن را برای یک فصل دیگر تمدید کرده است و حداقل می‌توانیم در انتظار فصل پنجم آن بمانیم. اگر تاکنون این سریال را مشاهده نکردید و به سریال‌های پرتنش و جذابی که چنین مضامینی دارند علاقه ‌دارید، شاید اکنون فرصت مناسبی باشد تا این اثر را تماشا کنید تا تجربه خاص آن را که به گفته‌ی سازنده‌اش از فرهنگ لاتین و همینطور اسپانیایی آمده، بچشید. اکنون چهار فصل و در واقع 38 قسمت از این سریال منتشر شده است که فصل چهارم آن از تاریخ 3 آوریل 2020 روی شبکه نتفلیکس در دسترس بوده است.

آیا شما این سریال را مشاهده کرده‌اید؟ نظر شما درمورد معرفی سریال Money Heist چیست؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید