از سگا تا پلی استیشن 4

دهه شصتی‌ها حتما تجربه اولین شماره‌های مورتال کمبت را در کلوپ‌های محل به یاد دارند؛ چطور ساعت‌ها با سگا (کنسول جنسیس شرکت سگا که در ایران به سگا معروف بود) کامبت‌های مختلف، به‌خصوص کمبت ۲ را بازی می‌کردیم. آن موقع‌ها چیزی به اسم «دفترچه رمز» در بازار برای خرید وجود داشت که تمام حرکات شخصیت‌ها و به اصطلاح فینیشینگ‌های‌شان در آن نوشته شده بود و اتفاقا فروش خوبی هم در بین گیمرها داشت. این دسته از افراد که دوران نوجوانی‌شان را با مورتال کمبت‌های ۱، ۲ و ۳ گذارندند، همیشه تعصب خاصی روی نسخه‌های کلاسیک این بازی داشتند و هیچ‌کدام از کمبت‌هایی که بعدا روی پلی‌استیشن‌ها آمد نتوانست آن حس نوستالوژیک را زنده کند. حتی فیلم مورتال کمبت هم که سال ۱۹۹۵ اکران شد، با این‌که فیلم باکیفیتی نیست، ولی جایگاه ویژه‌ای در بین گیمرهای قدیمی دارد. حالا ۲۷ سال پس از معرفی اولین شماره از بازی مورتال کمبت، استودیو ندررلم با همکاری شرکت برداران وارنر، یازدهمین شماره از این بازی را منتشر کرد و ادعا می‌کنند که این بازی، نزدیک‌ترین تجربه را به مورتال کمبت‌های ۱ و ۲ دارد. ما هم در گیکیطور که خودمان را گیمرهایی قدیمی می‌دانیم، طبیعتا برای بررسی مورتال کمبت 11 فورا آن را خریدیم تا بتوانیم درباره آن صحبت کنیم.

داستان بازی؛ پایان داستان ۲۷ ساله مورتال کمبت

پیش از هر چیز باید بدانید که بخش داستانی مورتال کمبت 11، دقیقا از جایی شروع می‌شود که بخش داستانی مورتال کمبت 10 یا همان مورتال کمبت ایکس تمام شده بود. اگر به یاد داشته باشید، در پایان داستان مورتال کمبت 10، رِیدِن از این‌که همیشه حملات زیادی به زمین می‌شود، خشمگین شده و تصمیم می‌گیرد تا مُهر شیناک را به کمرش ببندد تا قدرت تاریک او را به خودش اضافه کند و تمام دنیاهای دیگر را نابود کند. اما شرایط بازی آن‌جایی عوض می‌شود که «کرونیکا»خدای زمان (که در روند بازی بیشتر با او آشنا می‌شوید)، تصمیم می‌گیرد زمان را به ابتدای پیدایش جهان هستی برگرداند و دنیا را دوباره در کنار فرزندانش بسازد؛ دنیایی بدون رِیدِن و تفکرات مثبت‌گرانه او. کرونیکا برای این‌که بتواند ماشین‌زمانش را بدون هیچ مزاحمتی آماده کند، قهرمانان قدیمی دنیای مورتال کمبت را مثل باراکا، اسکارلت، نوب سایبات و شائو کان را از گذشته به زمان حال می‌آورد؛ البته این کار باعث می‌شود که شخصیت‌های مثبت لیو کانگ، کونگ لائو، کیتانا، جید و رِیدِن هم ظاهر شوند.

پس خبر خوب این‌که اکثر شخصیت‌های کلاسیک مورتال کمبت در این بازی حضور دارند. شائو کان با پتک معروفش به‌شدت عالی طراحی شده و همه حرکت‌های معروفش را هم دارد؛ هنوز هم همه را پست و بی‌ارزش می‌داند و دیالوگ‌های او با شخصیت‌های دیگر، عالی است. جانی کیج و دخترش هم که دو نفره مقدار طنز بازی را در سطح خیلی بالایی نگه داشته‌اند؛ به‌خصوص وقتی‌که این دو نفر، اسکورپیون را به‌خاطر جمله معروف «Get Over Here!» مسخره می‌کنند. به هر صورت، اگر خودتان را یک کمبت باز کلاسیک می‌دانید، قطعا از روند داستان و تعامل بین شخصیت‌ها احساس رضایت می‌کنید.

در مقایسه با کمبت ایکس، کاراکترهای بازی، شخصیت بهتری دارند و در روند بخش داستانی، زمان زیادتری به توسعه شخصیت هر کدام از کاراکترها اختصاص داده شده است. البته در نظر داشته باشید که هر بخش از بخش داستانی، از چند ۱۰ دقیقه صحنه‌های سینمایی و نهایتا سه یا چهار مبارزه تشکیل شده است؛ یعنی در حقیقت، یک فیلم طولانی مورتال کمبت 11 را می‌بینید که هر از گاهی هم باید کنترل یکی از شخصیت‌ها را به‌دست بگیرید. اگر بخواهید همه صحنه‌های سینمایی را رد کنید، می‌توانید بخش داستانی بازی را در کمتر از دو ساعت تمام کنید. البته با توجه به داستان بسیار جذاب و هیجان‌انگیز، پیشنهاد می‌کنیم که این کار را نکنید!
در هر حالت، بهتر است که بخش داستانی بازی را حتما تمام کنید؛ چرا که با این کار، شخصیت «فراست» آزاد می‌شود و می‌توانید او را در بخش‌های دیگر بازی انتخاب کنید.

گیم‌پلی؛ برای مورتال‌بازهای کلاسیک، نه جدید

اگر مدت زیادی را صرف بازی کردن مورتال کمبت ایکس کرده باشید، مطمئنا پس از بازی کردن مورتال کمبت 11 احساس می‌کنید که با بازی کندتری طرف هستید. این حس دور از واقعیت نیست. استودیوی سازنده، سعی کرده است تا روند بازی را تا حد ممکن به نسخه‌های کلاسیک مثل مورتال کمبت 2 نزدیک کند؛ ولی تغییرات گیم‌پلی کمبت 11 فراتر از این است. اگر سری به بخش «آموزش» بازی بزنید، متوجه می‌شوید که باید چندین ساعت مبارزه تمرینی را پشت سر بگذارید تا همه اصول این بازی را یاد بگیرید. اصولی که گاها بسیار پیچیده می‌شوند؛ مثلا، باید دقیقا بدانید که هر کدام از ضربات شما چه کسری از ثانیه طول می‌کشد و سعی کنید از ضرباتی استفاده کنید که زمان کمتری در مقایسه با ضربه حریفتان دارد. بنابراین بهتر است پیش از اینکه دوستانتان را به مبارزه دعوت کنید، بخش «آموزشی» بسیار طولانی و سخت بازی را تمام کنید. بد نیست بدانید که اگر تمام مراحل بخش آموزشی را تمام کنید، صدای «شائو کان» به‌عنوان راوی بازی آزاد می‌شود و می‌توانید آن را از بخش تنظیمات صدا جایگزین صدای راوی اصلی کنید.

شخصی‌سازی؛ ۱۰ دلار برای یک عینک جدید جانی کیج

اما مهم‌ترین بخش مورتال کمبت 11 که اتفاقا باعث شد که نقدهای زیادی هم به آن وارد شود، بخش شخصی‌سازی آن است. مورتال کمبت 11 بخشی دارد که در آن می‌توانید شخصیت‌های بازی را بنا به سلیقه خودتان تغییر دهید. شاید هم بتوانیم این بخش را جذاب‌ترین بخش بازی بدانیم. این موضوع فقط به لباس، کمربرند، کلاه و عینک آفتابی محدود نیست و حتی می‌توانید انتخاب کنید که شخصیت‌ها با چه حرکت و سبکی مبارزه را شروع کنند و پس از پیروز شدن هم چه حرکت نمایشی انجام دهند. در این بخش، حتی می‌تواند مشخص کنید که اگر حوصله بازی نداشتید و خواستید اختیار بازی‌تان را به هوش مصنوعی بسپارید، چگونه با شخصیتتان مبارزه کند. در نهایت، فهرست همه فیتالیتی‌ها و بروتالیتی‌هایی را هم که فعال کرده باشید، در این بخش نشان داده می‌شود.
در نگاه اول، چنین بخشی بسیار هیجان‌انگیز است، ولی وقتی بدانید که برای این‌که بتوانید یک عینک جدید را به شخصیت جانی کیج اضافه کنید، باید چندین ساعت در بخش کریپت بازی کنید یا چند ده دلار واقعی پول خرج کنید، قید شخصی‌سازی را می‌زنید و با همان یکی دو دست لباس ابتدایی و بروتالیتی‌های موجود بازی خواهید کرد.

بله، درست حدس زدید؛ مورتال کمبت 11 سیستم «پرداخت درون بازی» دارد. آن‌هایی که با موبایل زیاد بازی می‌کنند، با اصطلاح «پرداخت درون بازی» کاملا آشنا هستند؛ ولی گیمرهای کامپیوترهای شخصی یا کنسول بازی این اصطلاح خیلی آشنا نیست. البته برخلاف بازی‌های موبایل، بخش پرداخت درون بازی مورتال کمبت 11 تاثیری روی نتیجه مبارزات شما نخواهد داشت و بیشتر، ظاهر شخصیت‌ها را تغییر می‌دهد. در نظر داشته باشید که اگر بتوانید بخش «کریپت» و «ستون‌های زمان» (Time Towers) را به‌طور کامل به پایان برسانید (که چند ۱۰ ساعتی طول خواهد کشید)، همه لباس‌ها و موارد دیگر آزاد می‌شوند؛ ولی بعید است که حوصله و زمان این کار را داشته باشید. پیشنهاد ما این است که روی یک شخصیت مورد علاقه‌تان تمرکز کنید و همه بخش‌های مربوط به او را در Time Towers تمام کنید. همه پولی را هم که در این بخش به‌دست می‌آورید، در کریپت خرج کنید.

کریپت؛ مورتال کمبت 6 با گرافیک به‌روزشده

اما یکی از جالب‌ترین بخش‌ها، «کریپت» (Krypt) است که تغییرات زیادی در مقایسه با کریپ نسخه‌های قبلی کرده؛ در حقیقت این بار استودیوی ندررلم، یک بازی اکشن سوم شخص را جایگزین بخش کریپت کرده است. در این بخش شما در نقش یک مبارز نامشخص هستید که وارد جزیره شنگ سونگ می‌شوید و باید معماهای این جزیره را حل کنید. در روند گشت‌وگذار در این جزیره، قدرت‌های برخی از شخصیت‌ها مثل شائو کان، ارمک و اسکورپیون را به‌دست می‌آورید تا بتوانید به بخش‌های بیشتری از جزیره دسترسی داشته باشید. این بخش بسیار شبیه به بخش داستانی مورتال کمبت 6 یا Deception است. به‌علاوه همه آیتم‌هایی را که در بخش‌های دیگر به‌دست می‌آورید (پول، روح، قلب) می‌توانید برای باز کردن آیتم‌های مربوط به بخش شخصی‌سازی خرج کنید.

جمع‌بندی؛ بهترین مورتال کمبت یا حتی بهترین بازی مبارزه‌ای؟

مورتال کمبت 11 را می‌توانیم بهترین بخش از این عنوان ۲۷ ساله بدانیم که از همه نظر کامل‌ترین، جذاب‌ترین و خشن‌ترین بخش این بازی محسوب می‌شود که حتی اگر فقط بخواهید آن را به‌صورت تک‌نفره بازی کنید، باز هم ده‌ها ساعت درگیر آن خواهید بود. تقریبا همه شخصیت‌های دوست‌داشتنی و کلاسیک کمبت‌های 1، 2 و 3 در این بازی حضور دارند و شخصیت‌پردازی آن‌ها هم به بهترین شکل صورت پذیرفته است. از لحاظ گرافیک و صداگذاری هم، کمبت 11 اصلا قابل مقایسه با نسخه‌های پیشین نیست. مطمئن باشید بی‌دلیل نیست که این بازی، توانسته است مدت زیادی در صدر جدول پرفروش‌ترین بازی‌های ویدیویی جهان قرار بگیرد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید