در صنعت بازی‌های ویدیویی دیگر یک روال عادی شده است که اگر بازی قبل از عرضه سر و صدای زیادی به پا کند اما بعد از انتشار نتواند به آن وعده‌هایی که داده عمل کند، به طور کامل فراموش می‌شود و حتی سازندگان نیز پرونده آن پروژه را مختومه کرده و به سراغ پروژه جدید و دیگری می‌روند. نمونه‌اش را در بازی The Walking Dead که توسط 505 Games منتشر شد مشاهده کردیم. تنها یک ماه بعد از عرضه بازی و بازخورد ضعیفی که به خاطر مشکلات فنی، هنری و طراحی داشت، سازندگان به طور کامل پشتیبانی این بازی را قطع کردند و انگار نه انگار که تیم سازنده یک سال از وقت خود را برای توسعه این عنوان گذاشته بودند. بازی No Man’s Sky نیز از آن دسته بازی‌هایی بود که نتوانست در زمان عرضه، وعده‌هایی که داده بود را حداقل به درستی عملی کند و با موجی از انتقادات و نظرات منفی مواجه شد که شکست بزرگی برای این بازی محسوب می‌شد. خیلی از کسانی که بازی را خریداری کردند، درخواست بازگشت پول یا همان ریفاند داشتند و کسانی که ریفاند نمی‌کردند بعد از چند ساعت تجربه بازی خسته شده و آن را حذف می‌کردند. به صورت عادی و با پیروی از همان رویکرد اشتباه بقیه استودیوها، سازندگان این بازی یعنی Hello Games باید سراغ پروژه دیگری می‌رفت و پرونده No Man’s Sky را همان لحظه مختومه می‌کرد؛ اما سازندگان این بازی نشان دادند که پشتیبانی، کمپین و لایوآپس صحیح برای یک بازی شکست‌خورده باید به چه شکل باشد. آن‌ها به تازگی بازی No Man’s Sky Beyond را راهی بازار کردند.

به سوی بی‌نهایت و فراتر از آن

به یاد دارم زمانی که نسخه اولیه No Man’s Sky عرضه شده بود، تا توانستم نسبت به این بازی بدگویی کردم و هر کس از من راجع به تجربه بازی کردنش می‌پرسید، پیشنهاد می‌دادم که به سراغ آن نروند و بازی‌های بهتری برای تجربه ساخته شده‌اند. اما اگر الان می‌شد شان موری و تیمش را ببینم و از تیم فوق‌العاده‌اش عذرخواهی کنم، حتما این کار را انجام می‌دادم. تیم Hello Games نشان داد که کاربرهایشان اهمیت دارند و با انتشار چند به‌روزرسانی و محتوای جدید و متفاوت نه تنها به وعده‌هایی که داده بودند عمل کردند، بلکه موفق شدند که محتوایی کاملا متفاوت و جدید را در No Man’s Sky جای بدهند.

چندی پیش بود که با انتشار آپدیت بزرگ Next، سازندگان روح تازه‌ای به بازی بخشیدند و بخش‌هایی که در بازی اشکال داشت را برطرف کرده و چند بخش دیگر به بازی اضافه کردند. هم‌چنین بخش چند نفره بازی دلیل دیگری بود که آپدیت Next را بسیار خاص و دوست داشتنی می‌کرد. تقریبا با آپدیت Next مطمئن بودیم که دیگر وقت مناسبی برای تجربه No Man’s Sky است اما توسعه‌دهندگان به همین بسنده نکردند و در یکی از قسمت‌های State of Play که توسط پلی‌استیشن برگزار می‌شد، از آپدیت جدید این بازی با نام Beyond رونمایی کردند و قول دادند که بازی No Man’s Sky Beyond اتفاقات جذاب‌تری را پیش روی بازیکنان قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بازی No Man’s Sky: Beyond معرفی شد

حال چندی پیش بازی No Man’s Sky Beyond منتشر شد. بعد از عرضه این آپدیت، بار دیگر با مشکلات فنی در بازی مواجه بودیم اما Hello Games اشتباه قبل را مرتکب نشد و در سریع‌ترین زمان ممکن با انتشار پچ‌ها و فیکس آپدیت‌های مختلف این اشکالات را برطرف کرد؛ حال با نسخه کامل، گسترده‌تر و جذاب‌تری از No Man’s Sky روبه‌رو هستیم. نسخه‌ای که به راحتی صد‌ها ساعت ارزش بازی و تجربه دارد. پس بدون در نظر گرفتن نسخه اولیه بازی، یک بار دیگر نگاهی به No Man’s Sky  می‌اندازیم.

تنها در صور فلکی

نکته جذابی که شاید No Man’s Sky Beyond را بسیار خواستنی می‌کند، جسارت سازندگان در طراحی دنیایی بی‌کران و بزرگ است. موضوعی که شاید در نسخه اولیه بازی بر خلاف وعده‌های سازندگان به هیچ وجه رعایت نشده بود و حال این موضوع به لطف دو آپدیت بزرگ بازی تغییر کرده است و با دنیایی بی‌کران رو به رو هستیم که گشت و گذار در آن به هیچ‌وجه خسته‌کننده نمی‌شود. سیاره‌های جذابی در بازی حضور دارند که بعد از گذشت این همه مدت، تعدادی از آن‌ها هنوز کشف نشده‌اند. البته این موضوع فقط در بخش چندنفره صدق می‌کند و در بخش تک‌نفره و آفلاین به راحتی می‌توانید سیاره‌های مختلف را بگردید و همه ستاره‌ها آماده کشف شدن توسط بازیکن هستند.

تنوع و خلاقیتی که سازندگان در طراحی این سیاره‌ها و ستاره‌ها خرج کرده‌اند واقعا ستودنی است. اگر سیاره‌ای را برای اولین بار کشف کنید، می‌توانید نام آن را به هر چیزی که دوست دارید تغییر دهید یا حتی می‌توانید این کار را با گونه‌های زنده‌ای که کشف می‌کنید نیز انجام دهید. مقدار آزادی که سازندگان در بازی برای‌تان تدارک دیده‌اند یکی از دلایلی است که هرگز در بازی خسته نخواهید شد. آزادی عمل پلیرها در بازی تنها به گشت و گذار در بازی خلاصه نمی‌شود و یکی دیگر از مهم‌ترین المان‌های پرتنوع بازی، شخصی‌سازی است که این بخش خودش نیازمند توضیحاتی گسترده است که کمی جلوتر به آن خواهیم پرداخت. سیاره‌ها هر کدام یک پالت رنگی مجزا دارند و وقتی از جذابیت طراحی دنیای آن صحبت می‌کنیم منظورمان این نیست که تمامی این سیاره‌ها تماشایی و جذاب هستند، بلکه بعضی از سیاره‌ها به قدری ترسناک و زشت هستند که همین موضوع نیز خبر از طراحی هوشمندانه توسعه‌دهندگان بازی می‌دهد. به عنوان مثال در بعضی سیاره‌ها، عنصر آب بسیار در چشم است اما مانند خیلی دیگر از آثار دیگر شاهد رنگ آبی نیستیم و ممکن است این آب قرمز رنگ و سبزرنگ باشد که باید اعتراف کرد جلوه‌ای متفاوت را نسبت به دیگر جلوه‌های هم‌مفهوم رقم می‌زند.

وقتی به بخش مبارزات بازی می‌رسیم، دقیقا نمی‌توانم فکرم را جمع کنم که از کجا شروع کنم زیرا به چند بخش بسیار گسترده و بزرگ تقسیم‌بندی می‌شود. بعضی اوقات حیران می‌مانیم که چطور ممکن است دقیقا چنین المان‌های مختلف در کنار یک‌دیگر به خوبی، درست و منطقی عمل کنند. بازی از زاویه سوم شخص قابل تجربه است اما وقتی نوبت به استفاده از اسلحه می‌رسد دوربین کمی حالت On-Shoulder می‌گیرد و برای تیراندازی دقیق‌تر باید از زاویه شانه پروتاگونیست بازی را دنبال کنید که با توجه به شلوغ بودن محیط بازی، بسیار انتخاب و تصمیم درستی است. البته بدون نشانه‌گیری نیز می‌توانید از اسلحه خود استفاده کنید. اسلحه ابتدایی در بازی یک لیزر معمولی است اما به مرور و با پیدا کردن متریال‌های جدید می‌توانید اسلحه جذاب‌تر و تاثیرگذارتری داشته باشید. یکی از کارهایی که با اسلحه خود باید انجام دهید، تجزیه کردن مواد مختلف است؛ مثلا با لیزر انداختن روی یک گیاه خاص، المان منیزیم را به دست می‌آورید، اما اگر آن گیاه را با حجم بزرگ‌تری پیدا کنید، دیگر نمی‌توانید با همان لیزر کوچک منیزیم‌های انباشته شده در آن را به دست آورید و اینجاست که وارد بخش عظیم درخت مهارت و ارتقا دادن آیتم‌ها می‌شویم.

نقد بازی No Man's Sky Beyond

با پیدا کردن متریال‌های موردنیاز می‌توانید خیلی کارهای مهم و تاثیرگذاری در بازی انجام دهید. به طور کلی ساعات زیادی را در بازی باید به جست‌وجوی آیتم‌ها و عناصر مختلف بگردید و این موضوع خصوصا در اوایل بازی به یک چالش بزرگ بدل می‌شود و اگر نتوانید یک سری متریلا‌های مهم پیدا کنید، به هیچ‌وجه نمی‌توانید سفینه خود را تعمیر کنید و به ادامه ماجراجویی بین‌ستاره‌ای خود بپردازید. پس اولین توانایی که در طول بازی به دست می‌آورید، مهارت گشت و گذار، پیدا کردن آیتم‌ها و شناخت این آیتم‌ها است و اگر نتوانید به خوبی این موارد را در بازی رعایت کنید قطعا به مشکل می‌خورید. اینجاست که باید از سازندگان بازی قدردانی کرد که به خوبی توانستند المان‌های بقا را در جریان بازی جای دهند و به قدری هوشمندانه این کار را انجام داده‌اند که هیچ‌گاه از لوت کردن خسته نخواهید شد.

بیشتر بخوانید: آپدیت Beyond بازی No Man’s Sky به‌زودی منتشر می‌شود

بازی در دو بعد مختلف صورت می‌پذیرد؛ یا در سیاره‌ای می‌چرخیم یا در کهکشان‌ها سفر می‌کنیم که البته این دو کاملا با یک‌دیگر تفاوت دارند و اگر در داخل سیاره‌ها خوب عمل کنید و وضعیت بازی را به نفع خود پیش ببرید، دلیل نمی‌شود که حتما در بین سیاره و در کهکشان نیز به همین خوبی عمل کنید. ایجاد چالش دوگانه و ایجاد تعادل میان این دو، به مرور شما را یاد سری Mass Effect خواهد انداخت که Hello Games به طرز محسوس و غجیبی بهتر از Bioware عمل کرده است. این که باید حتما یک سفینه مادر داشته باشید و با ارتقا دادن آن، توانایی‌های خود را ارتقا دهید شاید از دلایل مهمی باشد که ساعت‌ها پای بازی بنشینید و از آن دل نکنید. ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و بعضی اوقات حس می‌کنید بازی شما را مجبور می‌کند که سفینه مادر خود را بزرگ و بهتر کنید و این موضوع وقتی ملموس است که یک سفینه مادر اندازه خورشید بالای سر شما می‌ایستد و شما را تهدید می‌کند که اگر پول نپردازید، شما را به سی تکه نامساوی تقسیم خواهد کرد.

نقد و بررسی بازی نقد بازی No Man's Sky Beyond

اینجا همان موقعی است که راجع به بهترین، بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین ویژگی و المان بازی یعنی شخصی‌سازی صحبت خواهیم کرد. اگر شما به بازی‌ایی که شخصی‌سازی در آن نقشی ویژه‌ دارد، علاقه دارید، پس شک نکنید که No Man’s Sky Beyond به راحتی می‌تواند نیازهای شما را برطرف کنید. آن‌قدر المان‌های مختلفی برای شخصی‌سازی وجود دارد که اگر صد ساعت هم به ارتقا و تغییر آن‌ها بپردازید، بازهم تمام نمی‌شوند و خسته نخواهید شد. هر یک از بخش‌های بازی دارای شخصی‌سازی جداگانه خود خواهند بود. به عنوان مثال اگر با پای پیاده در سیاره راه بروید، شخصیت‌تان شخصی‌سازی‌های مخصوص خود را خواهد داشت. مثلا اگر بخواهید به راحتی در همه سیاره‌ها بچرخید، باید مواظب باشید که سنسورهای لباستان همیشه سالم باشند و به مرور و برای سیاره‌هایی با احتمال خطر محیطی بیشتر، حتما از سطوح بالاتری از آیتم‌های خود استفاده کنید. یکی از جذاب‌ترین شخصی‌سازی‌ها مربوط به سفینه مادر است که هر چقدر بهتر عمل کنید، می‌توانید کهکشان را در دستان خود داشته باشید. شخصی‌سازی سفینه مادر تا حدی پیش می‌رود که شما می‌توانید افراد مختلف را برای سفینه استخدام کنید تا کارهایتان با سرعت و کیفیت بیشتری انجام دهید؛ این تنها قدرت دنیاسازی سازندگان را به نمایش می‌کشد که به خوبی از پس آن برآمده‌اند.

تو چنین زیبا چرایی؟

دقیقا نمی‌توانم احساسم را نسبت به جذابیت‌های بصری بازی بیان کنم. به قدری صحیح و درست تمامی المان‌های گرافیکی در کنار یک‌دیگر پیاده‌سازی شده‌اند که بدون شک می‌توان این بازی را یکی از بازی‌های تماشایی چند سال اخیر نام برد. البته باید اشاره کنم که این موضوع در نسخه اولیه بازی نه تنها قدرتمند ظاهر نشد، بلکه بسیار ضعیف عمل کرد اما به روز‌رسانی‌های درست بازی تغییرات اساسی در گرافیک بازی ایجاد کردند که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد.

اضافه شدن سیاره‌های نوآورانه و جذاب‌تر از گذشته یکی از دلایلی است که به راحتی نمی‌توان از بازی دل کند و ترکیب پالت‌های رنگی دنیای بازی به قدری دلنشین است که این جذابیت را دو چندان می‌کند. در کنار همه این‌ها، اضافه شدن پک بالا بردن کیفیت تکسچرها و بافت‌ها به بازی دلیل دیگری است که بخواهیم No Man’s Sky Beyond را تجربه کنیم. انیمیشن‌های بازی نیز دستخوش تغییر کوچکی بوده‌اند و حال از آن حالت تیز و اذیت‌کننده خارج شده‌اند و به روانی اجرا می‌شوند. سیقلی که روی جلوه‌های بصری بازی داده‌اند باعث شده است تا حد زیادی بتوانیم مشکلات گذشته را فراموش کنیم و با این چهره جدید از No Man’s Sky جدید ارتباط برقرار کنیم.

بهتر است فراموش نکنیم که یک آوای جذاب در فضا و میان کهکشان می‌تواند جذابیت بی‌مانندی را به بازی اضافه کند و این موضوع نه تنها بعد از آپدیت‌ها بلکه قبل از اینکه مشکلات بازی برطرف شود، به طرز واضحی ملموس بود. آلبوم موسیقی جذاب بازی را حتی خارج از محدوده خود بازی نیز می‌توانید گوش کنید و از ملودی‌های فوق‌العاده آن لذت ببرید.

به طور کلی، الان بهترین زمانی است که بار دیگر به No Man’s Sky فرصت دهید تا با یک دنیای خارق‌العاده و جذاب رو به رو شوید. اگر صاحب PSVR هستید نیز می‌توانید از آپدیت جدید و اضافه شدن درگاه واقعیت مجازی بی‌نهایت لذت ببرید. استودیو Hello Games نشان داد که معنای پشتیبانی و لایوآپس صحیح در بازی‌های ویدیویی چیست و کاش استودیوهای بیشتری این رویکرد را برای راه خود انتخاب می‌کردند.

نکات مثبت: دنیا و اتمسفرسازی خارق‌العاده، منحصر به فرد بودن روند در بین تمام بازی‌های هم‌سبک، سیستم شخصی‌سازی گسترده و جذاب، موسیقی گوش‌نواز، انیمیشن‌های روان و نرم، پشتیبانی از PSVR، بخش چندنفره اعتیادآور

نکات منفی: یک سری اشکالات فنی، تیراندازی بازی می‌توانست بهتر باشد

امتیاز: ۹ از ۱۰

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید