عوامل زیادی وجود دارد که قبل از خرید پاور بانک باید به آن‌ها فکر کنید و بتوانید بهترین پاور بانک را با توجه به مورد استفاده و نیاز خود بخرید. این مقاله راهنمای خرید پاور بانک است و عوامل مهم در انتخاب یک پاور بانک خوب را به شما می‌گوییم. با گیکیطور همراه باشید.

این روزها پاور بانک‌ها یکی از پرطرفدارترین و پراستفاده‌ترین گجت‌هایی هستند که در بازار وجود دارند و انواع متنوعی از آن‌ها در شکل، اندازه، ظرفیت و ویژگی‌های گوناگون وجود دارند که در عین بالا بردن قدرت انتخاب، تصمیم‌گیری را سخت می‌کند و تفاوت فاحش قیمت‌ها هم عامل دیگری است که خرید را با مانع بزرگی مواجه می‌کند.  

مطالب پیشنهادی
راهنمای خرید پاور بانک - 0

انتخاب پاور بانک مناسب بر اساس استفاده و نیاز، قطعا کار سختی است. دانستن اینکه مشخصات مختلف پاور بانک‌ها چه معنایی دارند و اینکه آیا این ویژگی‌ها روی عملکرد و روش استفاده از پاوربانک تاثیر می‌گذارد یا نه، ممکن است برای همه قابل درک نباشد. برای همین کسی باید باشد که بتواند شما را راهنمایی کند و راهنمای خرید پاور بانک دقیقه همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید.

پاور بانک‌ها در هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند و ظرفیت‌های آن‌ها از تنوع زیادی برخوردار است و هم‌چنین گزینه دیگری هم وجود دارد که هنگام خرید پاور بانک باید به آن توجه کنید و آن هم فناوری باتری مورد استفاده در پاور بانک است. همه این عوامل به این معنی است که هنگام خرید پاور بانک مناسب برای استفاده خود، نکات مختلفی را باید در نظر بگیرید.

راهنمای خرید پاور بانک

هنگام خرید پاور بانک نکات مختلفی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. در اینجا به نکات کلیدی که ما در وبسایت گیکیطور برای شما لیست کردیم،‌ توجه کنید.

ظرفیت شارژ (Charge Capacity)

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید یا انتخاب پاور بانک باید در نظر بگیرید ظرفیت مورد نیاز است. به دستگاهی که قرار است شارژ شود فکر کنید؛ زیرا یک تبلت بیشتر از یک تلفن هوشمند انرژی می‌خواهد و توان بیشتری از پاور بانک خواهد کشید. همچنین برخی از تلفن‌های هوشمند نسبت به سایرین باتری بزرگ‌تر و پرظرفیت‌تری دارند. به همین دلیل مهم است درباره باتری گوشی هوشمند یا سایر دستگاه‌های دیجیتالی خود که می‌خواهید با پاور بانک شارژ کنید اطلاعات کافی داشته باشید. به عوامل دیگری که در راهنمای خرید پاور بانک به آن‌ها اشاره کردیم دقت کنید.

راهنمای خرید پاور بانک - 2

شارژ یا میزان بار با واحد میلی‌آمپرساعت اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین یک باتری 1000 میلی‌آمپرساعتی برای یک ساعت، 1 آمپر انرژی تامین می‌کند. تلفن‌های قدیمی‌تر ظرفیت‌های زیر 1000 میلی‌آمپرساعت دارند. اما گوشی‌های هوشمند جدید می‌توانند تا 6000 میلی‌آمپرساعت هم ظرفیت داشته باشند. برای مثال آیفون X باتری 2716 میلی‌آمپرساعتی دارد.

با توجه به توضیحات بالا، باید پاوربانکی انتخاب کنید که ظرفیت آن از گوشی یا دستگاهی که قرار است شارژ کند، بیشتر باشد؛ در این صورت مطمئن می‌شوید که دستگاه مورد نظر شما به طور کامل شارژ می‌شود.

باید این نکته را هم بگوییم که باتری‌های تبلت‌ها از گوشی‌ها بزرگ‌تر هستند و به همین دلیل پاوربانک قوی‌تر و پرظرفیت‌تری هم می‌خواهند.

جریان شارژ خروجی

هنگام خرید پاور بانک مهم است که بدانید دستگاه با چه توانی می‌تواند گوشی یا تبلت شما را شارژ کند. این مسئله روی زمان شارژ تاثیر می‌گذارد. با مثالی مسئله را برای شما بهتر توضیح می‌دهیم. به شارژرهایی که با دستگاه‌های مختلف ارائه می‌شوند فکر کنید. بسیاری از دستگاه‌های کوچکی که درگاه USB دارند، فقط جریان خروجی 0.5 آمپر دارند، شارژر تلفن‌ها یک آمپر و تبلت‌ها حدودا 2.5 آمپر هستند.

هر دستگاهی که قابلیت شارژ سریع داشته باشد، جریان بیشتری دریافت می‌کند و معمولا جریان ورودی 3 آمپر دارد.

معمولا روی بدنه یا جعبه پاور بانک‌ها نوشته شده جریان خروجی آن‌ها چقدر است. هر چه شدت جریان خروجی آن‌ها کمتر باشد، شارژ دستگاهی که به آن‌ها وصل می‌شود بیشتر طول می‌کشد. برخی از پاوربانک‌ها که بزرگ‌تر هستند، چندین خروجی دارند و شدت جریان هر کدام مشخص است و اغلب روی پاوربانک نوشته می‌شود. با این حال به این نکته توجه کنید که اگر یک دستگاه دارای چند خروجی باشد، ممکن است نتواند حداکثر جریان خروجی را به همه درگاه‌ها به طور همزمان منتقل کند.

بنابراین اگر می‌خواهید پاوربانکی داشته باشید که دستگاه‌های شما را به سرعت شارژ کند، باید گزینه‌ای را انتخاب کنید که شدت جریان خروجی بالایی دارد. در این راهنمای خرید پاور بانک به شما می‌گوییم اگر گوشی هوشمند یا تبلت شما نتواند حداکثر میزان جریان خروجی را دریافت کند، نگران خراب شدن باتری آن نباشید، فقط میزانی را دریافت می‌کند که برای شارژ شدن باتری به آن نیاز دارد.

تعداد پورت‌ها

راهنمای خرید پاور بانک - 2

ابعاد و وزن

یکی از مهم‌ترین مسائل هنگام خرید پاور بانک ابعاد و وزن آن است؛ به خصوص اگر قرار است آن را دائم همراه خود داشته باشید یا بخواهید در سفری که می‌روید پاور بانک همراهتان باشد. راهنمای خرید پاور بانک در این زمینه هم شما را راهنمایی خواهد کرد. هر چه پاور بانک کوچک‌تر، سبک‌تر و نازک‌تر باشد، بهتر است، اما از طرفی ممکن است ظرفیت و قدرت فدای ابعاد و وزن شود. پس با توجه به سلیقه خودتان و توان تحمل ابعاد و وزن، پاور بانکی را برایتان مناسب است انتخاب کنید.

لیتیوم یون یا لیتیوم پلیمر، مسئله این است

دو فناوری اصلی وجود دارد که در باتری پاوربانک‌ها استفاده می‌شود: لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر. اگرچه در بسیاری موارد بسیار شبیه به هم هستند اما چند تفاوت جزئی وجود دارد. باتری‌های لیتیوم یون به چگالی و توان بالا معروف هستند و چیزی به نام اثر حافظه ندارند (و همین مسئله باعث می‌شود شارژ شدن آن‌ها در طول زمان سخت‌تر شود). این باتری‌ها قیمت بسیار کمتری نسبت به باتری‌های لیتیوم پلیمری دارند. باتری‌های لیتیوم پلیمر به طور کلی استحکام و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند؛ به خصوص هنگامی که از ابعاد و شکل ساخت آن‌ها صحبت می‌شود. این باتری‌ها ماندگاری بیشتری دارند، وزن آن‌ها در مقایسه با لیتیوم یون‌ها سبک‌تر است و نشت الکترولیت در آن‌ها بسیار کمتر اتفاق میفتد.

راهنمای خرید پاور بانک - 1

برخی از شرکت‌های تولید پاوربانک در مشخصات دستگاه‌های خود این مسئله را بیان می‌کنند که آیا باتری، لیتیوم یونی یا لیتیوم پلیمری است. اما همه پاوربانک‌ها هم این اطلاعات در اختیار مشتری قرار نمی‌دهند. راهنمای خرید پاور بانک در این زمینه به شما کمک می‌کند تا گزینه بهتری را انتخاب کنید.

کانکتورهای شارژ

اگرچه درگاه خروجی اکثر پاور بانک‌ها و در تمام جهان کانکتور USB Type-A است، اما اخیرا و با توجه به تولید گوشی‌هایی با درگاه USB Type-C، این کانکتور را هم در پاوربانک‌های جدید می‌بینیم. بنابراین هنگام خرید و با توجه به راهنمای خرید پاور بانک دقت کنید که درگاه خروجی پاوربانک با درگاه ورودی گوشی شما یکسان باشد تا نیازی به مبدل نداشته باشید.

شارژ کردن باتری پاوربانک

به این مسئله دقت کنید که خود پاور بانک‌ها هم باید شارژ شوند. هر چه ظرفیت باتری پاور بانک بیشتر باشد، شارژ شدن آن هم بیشتر طول می‌کشد. اگر یک شارژر 1 آمپری و یک پاوربانک 5000 میلی‌آمپرساعتی دارید، برای شارژ کامل آن 5 ساعت زمان لازم است؛ البته گاهی بیشتر هم طول می‌کشد چون تمام جریانی که وارد پاوربانک می‌شود به طور مستقیم به شارژ تبدیل نمی‌شود. مدت زمانی که گفتیم معمولا برای شارژ 80 درصد یا کمی بیشتر است.

راهنمای خرید پاور بانک - 3

کابل شارژ

وقتی به راهنمای خرید پاور بانک مراجعه کردید، یعنی مواردی برای شما مهم است که قبل از خرید پاور بانک می‌خواهید درباره آن‌ها اطلاعات کسب کنید. یکی از مواردی که باید به آن دقت کنید کابل شارژ پاور بانک است. در بسته‌بندی و جعبه همه پاور بانک‌ها کابل شارژ وجود ندارد و این مسئله برای پاوربانک‌های ارزان بیشتر صدق می‌کند. بنابراین هنگام خرید پاور بانک به این مسئله دقت کنید تا لازم نباشد هزینه‌ای اضافه هم برای خرید کابل شارژ پاوربانک پرداخت کنید و آن را جداگانه بخرید.

پاوربانک‌ها گجت‌های جذابی هستند که داشتن یکی از آن‌ها برای هر کسی لازم است. به خصوص کسانی که در طول روز زیاد با گوشی کار می‌کنند و می‌خواهند تبلت‌ها یا گوشی‌های هوشمند خود را شارژ کنند. همیشه پریز برق یا منبع انرژی در دسترس نیست که بتوانید دیوایس‌های خود را شارژ کنید، بنابراین داشتن یک منبع انرژی قابل حمل یا همان پاوربانک‌ها راه‌حل ایده‌آلی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. از آنجایی که پاوربانک‌های زیادی در بازار وجود دارند و انتخاب از میان آن‌ها دشوار است، یک راهنمای خرید پاور بانک که شما را با موارد مهم خرید آشنا کند، می‌تواند شما را از سردرگمی خارج کند و بتوانید بهترین پاور بانک را بخرید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید