سونی رسما تاریخ عرضه پلی استیشن 5 را اعلام کرد. سونی اعلام کرد که پلی استیشن 5 در تعطیلات سال ۲۰۲۰ میلادی راهی بازار می‌شود. در واقع سونی تاریخ عرضه پلی استیشن 5 را از مهر تا آذر سال ۹۹ اعلام کرده است. سونی با اعلام تاریخ عرضه پلی استیشن 5 ، اطلاعات جدیدی هم از این کنسول و ویژگی‌های جدید آن منتشر کرد.

پس از مشخص شدن تاریخ عرضه پلی استیشن 5 ، سونی درباره کنترلرهای کنسول جدید خود هم صحبت کرد و از ویژگی‌های سخت‌افزاری آن صحبت کرد. کنسول پلی استیشن 5 از تکنولوژی Ray-Tracing بهره می‌برد و حتی مشخص شده که این تکنولوژی به‌صورت سخت‌افزاری روی کنسول پیاده شده و نرم‌افزاری نیست. سونی اعلام کرد که پلی استیشن 5 از یک شتاب‌دهنده سخت‌افزاری Ray-Tracing در پردازنده گرافیکی بهره می‌برد. مارک سرنی طراح این کنسول به این موضوع اشاره کرد که این چیزی است که مردم از سخت‌افزار پلی استیشن 5 انتظار داشتند.

در ادامه مشخص شد که بازی‌های پلی استیشن 5 از روی دیسک‌های ۱۰۰ گیگابایتی عرضه می‌شوند. حجم بازی‌های فیزیکی این کنسول دو برابر بیشتر از بازی‌های فعلی خواهد بود.

همچنین مشخص شد که نصب بازی روی کنسول انجام می‌شود، اما روند آن با روند نصب بازی روی پلی استیشن 4 متفاوت است. نصب و حذف بازی‌ها با گزینه‌‌های بیشتری همراه شده و بازیکنان اختیار بیشتری روی این قسمت خواهند داشت. مارک سرنی می‌گوید به جای اینکه کل بازی یک فضای خاص به خود اختصاص دهد، این امکان وجود دارد که بازیکنان بتوانند بخش‌های مختلف بازی‌ها را جداگانه نصب کنند. مثلا بازیکنان می‌توانند بخش چندنفره یک بازی را جداگانه روی کنسول نصب کنند و بعدا بخش داستانی را نصب کنند. یا می‌توانند بخش داستانی را نصب کنند و پس از به پایان رساندن، آن را حذف کنند.

رابط کاربری پلی استیشن 5 از نو طراحی شده است. سرنی می‌گوید:

درحالی‌که بازی‌ها سریع «بوت» می‌شوند، ما نمی‌خواستیم که بازیکنان بوت شدن بازی‌ها را مشاهده کنند. سرورهای بازی‌های چندنفره از طریق خود کنسول‌ها فراهم می‌شوند و شامل کلی فعالیت‌‌های مختلف می‌شوند که در لحظه می‌توان به آن‌ها اضافه شد. بازی‌های تک‌نفره هم اطلاعات مختلفی را پیش روی کاربر قرار می‌دهند و همه بازیکنان متوجه می‌شوند که شما در چه مرحله‌ای قرار دارید و به چه شکل می‌توانید تروفی‌های خاص از دریافت کنید. هر کاری هم که بازیکنان در بازی انجام می‌دهند در رابط کاربری قابل‌مشاهده خواهند بود.

با این حال کنترلر پلی استیشن 5 هم یکی از ویژگی‌های مهم این کنسول خواهد بود. کنترلر جدید پلی استیشن 5 شبیه به کنترلرهای «دوال شاک 4» خواهد بود، اما یک سوراخ کوچک داخل آن‌ها دیده می‌شوند که بعدا اطلاعات بیشتری درباره آن منتشر می‌شود. یکی از ویژگی‌هایی که کنترلرهای جدید پلی استیشن 5 دارند، امکان شخصی‌سازی میزان فشار روی دکمه‌های ماشه است. قابلیتی که Adaptive Triggers نام دارد.  این کنترلر از ویبره مخصوصی بهره می‌برد. این ویژگی کمک می‌کند که حالت ویبره کنترلر بسیار پیشرفته‌تر و شخصی‌سازی‌شده‌تر از ویبره کنترلرهای فعلی باشد.

کنترلرهای پلی استیشن 5 با USB-C شارژ می‌شوند و ظرفیت باتری آن هم بیشتر شده است. این ویژگی باعث شده که کنترلر کمی سنگین‌تر از کنترلر دوال شاک 4 باشد؛ همچنین مشخص شده که کنترلر پلی استیشن 5 کمی از کنترلر‌های ایکس‌باکس وان بزرگ‌تر و حتی سنگین‌تر است.

سونی به تازگی کیت توسعه کنترلرهای پلی استیشن 5 را در اختیار استودیوهای بیشتری قرار داده است. همچنین مشخص شده که استودیوی Bluepoint Games که بازی Shadow of the Colossus را برای پلی استیشن 4 ساخته بود، در حال ساخت یک بازی جدید برای پلی استیشن 5 است. رییس این استودیوی بازی‌سازی اعلام کرده که وجود حافظه SSD روی این کنسول بسیار هیجان‌انگیز است و این ویژگی به آن‌ها اجازه می‌دهد که تغییرات زیادی در گیم‌پلی بازی ایجاد کنند.

سونی در حالی تاریخ عرضه پلی استیشن 5 را اعلام کرد که هنوز یک سال تا آن فاصله داریم. جیم رایان رییس بخش سرگرمی‌های سونی اعلام کرد که در یک سال باقی‌مانده، بازی‌های بزرگی برای پلی استیشن 4 راهی بازار می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به دث استرندینگ، The Last of Us Part 2 و Ghost of Tsushima اشاره کرد.


منبعGematsu
علاقه‌ مجید به بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی باعث شد که او در این حوزه فعالیت زیادی داشته باشد. مجید سال‌های زیادی است که در حوزه بازی‌های ویدیویی و تکنولوژی فعالیت می‌کند و درکنار اینکه خبرها و اتفاقات روز این حوزه را دنبال می‌کند، علاقه‌ زیادی به داستان‌ها و فیلم‌های فانتزی هم دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید