در این مقاله می‌خواهیم داستان واقعی عروسک آنابل را در قالب یک سری سوال بررسی و آن را با فیلم‌های سینمای ساخته‌شده مقایسه کنیم. با گیکیطور همراه شوید.

آنابل 01
عروسک واقعی آنابل (سمت راست) یک عروسک پارچه‌ای است؛ نه یک عروسک سرامیکی (تصویر سمت چپ) که در فیلم‌های سینمایی نشان داده می‌شود.

آیا داستان آنابل به دنیای کانجورینگ مربوط است؟

فیلم «آنابل» (Annabelle) که سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر شد، پیش‌درآمدی بر سری فیلم‌های کانجورینگ محسوب می‌شود؛ البته به‌جز چند دقیقه اولش، دیگر هیچ‌وقت هیچ‌کدام از شخصیت‌های فیلم کانجورینگ را نمی‌بینیم. در عوض، روی عقبه داستان عروسکی تمرکز می‌کند که زوج محقق در زمینه مسائل فراطبیعی، «اد وارن» و «لورن وارن» (با بازیگری «پاتریک ویلسون» و «ورا فارمیگا») از آن در فیلم کانجورینگ نگهداری می‌کنند. داستان فیلم، این موضوع را روایت می‌کند که چطور یک شیطان به یک عروسک ورود کرد. همین‌طور نشان می‌دهد که چطور نام یک دختر مرده یعنی «آنابل» برای این عروسک انتخاب شد. البته جزئیات بیشتر در این مورد، در قسمت دوم این فیلم یعنی «آنابل: خلقت» (Annabelle: Creation) نشان داده شد. در تصویر زیر می‌توانید «لورن وارن» را در کنار عروسک واقعی ببینید.

آنابل 02
سمت چپ: لورن وارن درحالی‌که عروسک واقعی را خارج از خانه‌اش در آغوش گرفته است.
سمت راست: لورن چند سال بعد در کنار عروسک واقعی که در موزه اسرارآمیز وارن‌ها نگهداری می‌شود.

آیا عروسک واقعی آنابل هم، یک عروسک سرامیکی است؟

خیر، عروسک واقعی همان‌طور که در تصویر بالا هم نشان داده شده است، برخلاف عروسک سرامیکی و ترسناکی که در فیلم‌های سینمایی وجود دارد، یک عروسک پارچه‌ای با ظاهری کاملا نرمال است.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های ترسناک 2019

آیا در واقعیت، عروسک آنابل توسط مردی به همسر باردارش هدیه داده شده بود؟

خیر. در اولین فیلم، «جان فرم» (با بازی اریک لادین) این عروسک را به همسر باردارش، «میا» (با بازی آنابل والیس) هدیه می‌دهد. ولی روایت داستان واقعی این عروسک نشان می‌دهد که جان و میا، شخصیت‌هایی ساختگی هستند. عروسک واقعی به‌عنوان کادوی تولد، توسط مادری به دختر ۲۸ ساله‌اش «دونا» که دانشجوی پرستاری بود، هدیه شده بود. مادر دونا، این عروسک نخی و پارچه‌ای را در سال ۱۹۷۰ میلادی خریده بود. با توجه به ظاهر عروسک واقعی، به نظر هم نمی‌آید که به‌عنوان یک عروسک دست‌دوم خریداری شده باشد؛ به‌خصوص این‌که این شکل از عروسک‌ها با چنین لباس‌هایی، قبل از دهه ۷۰ میلادی اصلا وجود نداشته‌اند. بیشتر داستان قسمت اول فیلم آنابل هم به دوره‌ای می‌پردازد که این عروسک هنوز توسط مادر دونا خریداری نشده بود و داستانی خیالی و ساختگی را روایت می‌کند که چگونه شیطان وارد این عروسک شده است. ابتدای فیلم، دونا، هم‌اتاقی او، «انجی»، و نامزد انجی، «لو»، نشان داده می‌شوند که با دو محقق دیوشناسی یعنی همان اد و لورن درباره تجربه‌شان با عروسک صحبت می‌کنند.

آیا صاحبان پیشین عروسک واقعا توسط فرقه‌ای از شیطان‌پرستان موردحمله قرار گرفتند؟

خیر. همان‌طور که داستان واقعی آنابل را دنبال می‌کردیم، متوجه شدیم که صاحبان قبلی عروسک یعنی همان دو دانشجوی پرستاری (دونا و انجی) هیچ‌وقت توسط فرقه‌های شیطان‌پرستان موردحمله قرار نگرفتند و هیچ‌وقت شیطانی را وارد عروسک نکردند. این بخش از فیلم که در سال ۱۹۶۹ اتفاق می‌افتد، کاملا دروغ است؛ چرا که در آن سال، هنوز حتی عروسکی که قرار بود به دونا هدیه داده شود، خریداری نشده بود. این بخش فقط برای این ساخته شده که یک توضیح ساختگی در مورد چگونگی شیطانی شدن عروسک داده شود. در واقعیت، روحی متعلق به دختربچه‌ای به نام آنابل درون عروسک وجود دارد؛ یعنی کم‌وبیش چیزی که در قسمت دوم این فیلم با نام «آنابل: خلقت» نشان داده می‌شود.

آنابل 03
چیزی که در فیلم اول در مورد حمله چند شیطان‌پرست نشان داده می‌شود، کاملا ساختگی است. این موضوع هم که شیطان توسط قطره‌ای از خون این افراد وارد عروسک شده، واقعیت ندارد.

آیا صاحبان عروسک تلاش کردند که آن را دور بیندازند، ولی موفق نشدند؟

خیر. در فیلم اول آنابل، «جان فورم» (با بازی اریک لادین) پیش از اینکه از خانه خارج شوند، این عروسک را در سطل زباله قرار می‌دهد، ولی همسرش مدتی بعد و هنگام باز کردن جعبه‌های اثاثیه، آن را در یکی از جعبه‌ها پیدا می‌کند. در داستان واقعی آنابل، صاحبان عروسک هیچ‌وقت سعی نکردند که آن را دور بیندازند، خانه‌شان هیچ‌وقت توسط افراد شیطان‌پرست مورد حمله قرار نگرفت و پیش از این‌که عروسک را به اد و لورن بدهند، هیچ‌وقت اتفاق‌های ماورالطبیعه مربوط به عروسک آن‌قدر شدید نشد که بخواهند آن را دور بیندازند.

آیا در واقعیت هم، صاحبان عروسک، آن را در اتاق‌های مختلفی از خانه پیدا می‌کردند؟

طبق داستان واقعی، دونا، دانشجوی پرستاری در که خانه کوچکی با هم خانگی پرستارش، انجی، زندگی می‌کرد، ادعا کرده است که برخی اوقات که از دانشگاه به خانه می‌آمدند، مکان عروسک عوض شده بود. اوایل، این تغییرات فقط در حد چند سانتی‌متر روی تختی که عروسک روی آن قرار داشت اتفاق می‌افتاد، اما به‌مرور زمان، این جابجایی‌ها بیشتر شد. دونا و انجی عروسک را در اتاق‌های مختلفی پیدا می‌کردند. برخی اوقات آن‌ها عروسک را حتی در اتاقی که درش قفل بود پیدا می‌کردند و گاهی اوقات هم آن را در حالی پیدا می‌کردند که پاهایش را روی هم انداخته و دست‌به‌سینه نشسته بود. حتی آن را گاهی درحالی‌که ایستاده بود و به صندلی میز ناهارخوری تکیه کرده بود، پیدا می‌کردند. یک‌بار هم آن را درحالی‌که روی صندلی با زانوهای خم‌شده نشسته بود پیدا کردند و این در حالی است که عروسک طوری طراحی شده که اگر می‌خواستند زانوهای عروسک را خم کنند، به زمین می‌افتاد.

آنابل 04
درست مثل فیلم، صاحب عروسک می‌گوید که آن را در بخش‌های مختلفی از خانه پیدا می‌کرد. البته صاحب عروسک یک دانشجوی پرستاری با یک هم‌خانگی پرستار بود؛ نه یک مرد و همسر باردارش.

اتفاق‌های ماورالطبیعه اطراف عروسک، چه مدت طول کشید؟

همان‌طور که در کتاب The Demonologist نوشته شده است، اتفاق‌های ماورالطبیعه که به عروسک واقعی آنابل مربوط می‌شود، از یک سال پیش از این‌که محققان دیوشناسی، اد و لورن وارن، درگیر این موضوع شوند، در جریان بوده است. دیدار این دو با صاحب عروسک، هم‌اتاقی و نامزد هم‌اتاقی‌اش در ابتدای فیلم‌های کانجورینگ و آنابل دیده می‌شود.

آیا عروسک آنابل، پیغامی هم از خود به جای گذاشته بود؟

بله، طبق روایت تعریف شده توسط اد و لورن وارن، صاحب قبلی این عروسک ادعا کرده که برخی اوقات، وقتی به خانه می‌آمده است، پیغام‌هایی را که با مداد روی کاغذ پوست نوشته شده بود پیدا می‌کرد. این پیغام‌ها که با خط بچه‌گانه نوشته شده بود، حاوی پیغام‌هایی مثل «به ما کمک کن» یا «به لو کمک کن» (لو نامزد هم‌اتاقی دونا بود که با آن‌ها زندگی می‌کرد) بود. نکته جالب در مورد این پیغام‌ها این است که دونا اصلا کاغذ پوست در خانه نداشت و نمی‌دانست که این کاغذها چگونه وارد خانه او شده بودند.

آنابل 05
همان‌طور که در فیلم کانجورینگ نشان داده می‌شود، آنابل واقعی هم ظاهرا پیغام‌هایی را روی کاغذ‌ پوست می‌نوشت. البته در داستان واقعی، این پیغام‌ها به‌جای مداد رنگی مومی، با مداد نوشته می‌شد.

آیا روی عروسک آنابل، خون دیده می‌شد؟

بله؛ حداقل طبق گفته وارن‌ها دیده می‌شد. اد و لورن وارن که دو دیوشناس بودند، ادعا کرده‌اند که صاحب اصلی عروسک آنابل یعنی دونا که یک دانشجوی پرستاری بود، یک بار هنگامی که به خانه آمده بود، مقداری خون روی پشت دست‌های عروسک و چند قطره هم روی سینه آن پیدا کرده بود. هیچ توضیحی هم برای این‌که چرا خون روی عروسک بود، وجود نداشت. بعد از این موضوع، دونا با یک شخص مدیوم (شخصی که می‌تواند با ارواح و جهان فراطبیعی ارتباط برقرار کند) برای کمک تماس گرفت. در اتفاقی کاملا ساختگی و غیرمرتبط، در قسمت اول فیلم آنابل می‌بینیم که خون یکی از اعضای فرقه شیطان‌پرستان روی چشمان عروسک می‌چکد.

آیا صاحب عروسک با یک شخص مدیوم برای اجرای مراسم احضار ارواح تماس گرفت؟

بله. با اینکه هیچ حرفی از یک مدیوم یا جلسه احضار ارواح در فیلم‌های آنابل گفته نمی‌شود، ولی طبق داستان واقعی این عروسک که توسط اد وارن و لورن وارن گفته شده، دونا، صاحب اصلی عروسک، بعد از دیدن قطرات خون روی عروسک با یک شخص مدیوم تماس می‌گیرد. این شخص چیزی بین چهار تا ۶ هفته پس از اولین علائم ماورالطبیعه، درگیر این موضوع می‌شود.

این مدیوم یک جلسه احضار ارواح با دونا و هم‌اتاقی‌اش انجی برگزار کرد و آن‌ها را با روح آنابل آشنا کرد؛ دختری ۷ ساله که پیش‌تر در زمینی که حالا ساختمان آپارتمان محل سکونت دونا و انجی قرار دارد، بازی می‌کرده است. ظاهرا جسد این دختر در همین زمین پیدا شده است. دونا و انجی از روی دلسوزی به این روح که فکر می‌کردند به دختربچه‌ای تعلق دارد، اجازه دادند که عروسک را تسخیر کند و با آن‌ها زندگی کند.

در اینجا باید بگوییم که این بخش از داستان که در کتاب The Demonologist وجود دارد و روی وب‌سایت مربوط به اد وارن و لورن وارن هم پیدا می‌شود، با داستانی که اد وارن در دهه ۱۹۸۰ در ویدیوی معرفی «موزه اسرارآمیز وارن‌ها» (Warrens’ Occult Museum) وجود دارد، فرق می‌کند. در آن ویدیو، اد می‌گوید که شخص مدیوم به دونا و انجی می‌گوید که آنابل در یک سانحه رانندگی در خارج از آپارتمان دونا و انجی کشته شده است. در ضمن، او می‌گوید که آنابل ۶ سال دارد، نه ۷ سال. در طول ویدیو، اد می‌گوید که این عروسک پارچه‌ای توسط مادر دونا به‌عنوان هدیه سال نوی میلادی به او داده شده بود؛ این در حالی است که در کتاب The Demonologist گفته شده که این عروسک یک کادوی تولد بوده است. باوجود این موارد، اعتماد کردن به داستان وارن‌ها کمی دشوار می‌شود.

آیا واقعا اهریمنی که عروسک را تسخیر کرده بود، آشپزخانه را آتش زد؟

خیر. داستان واقعی آنابل مشخص می‌کند که هیچ مدرکی برای این‌که عروسک تسخیرشده، آشپزخانه را آتش بزند، وجود ندارد. در حقیقت، کل صحنه آتش زدن آشپزخانه که در قسمت اول فیلم آنابل نشان داده می‌شود، ساختگی است. شیطان درون عروسک، هیچ‌وقت اجاق‌گاز را روشن نکرد که منجر به آتش‌سوزی آشپزخانه شود. در همان زمان، صاحب عروسک هم انگشتش را توسط چرخ‌خیاطی زخمی نکرد. در ضمن، شیطان درون عروسک هیچ‌وقت صاحبت عروسک را روی زمین و به سمت آتش نکشید.

آنابل 06

آیا عروسک واقعی آنابل هیچ‌وقت به کسی آسیب فیزیکی وارد کرد؟

بله، ولی نه به آن شدتی که در فیلم نشان داده می‌شود. شخصی به نام «لو» که نامزد انجی، هم‌اتاقی دونا، بود و از زمان ورود عروسک با آن‌ها زندگی می‌کرد، به دونا در مورد شیطانی بودن این عروسک اخطار داده بود. یک‌شب، لو ناگهان از یک خواب عمیق بیدار می‌شود و متوجه می‌شود که نمی‌تواند حرکت کند. او در عروسک را می‌بیند که کم‌کم از پاهای او به سمت سینه‌اش می‌خزد و سپس آن‌قدر گلوی او را می‌فشارد تا از حال برود. او صبح روز بعد بیدار می‌شود و ادعا می‌کند که این داستان حقیقت دارد و خواب نبوده است.

مدتی بعد، زمانی که لو و انجی در حال بررسی نقشه برای سفر بودند، متوجه شدند که صداهای عجیبی از اتاق دونا به گوش می‌رسد. لو نزدیک اتاق دونا شد و منتظر ماند تا پیش از وارد شدنش به اتاق، این سروصداها قطع شود. او چراغ اتاق را روشن کرد و عروسک آنابل را در گوشه اتاق دید. او به سمت عروسک رفت، ولی همان‌طور که به آن نزدیک می‌شد، احساس کرد که موجودی پشت او ایستاده است. وقتی لو برگشت، کسی را پشت سرش ندید. ولی ناگهان چیزی لو را به سمت جلو خم کرد و از قسمت سینه، او را بلند کرد. بعدا لو تعدادی زخم شبیه به‌جای پنجه روی بدنش پیدا کرد (چهار زخم افقی و سه زخم عمودی) که اثرات سوختگی هم اطراف این زخم‌ها دیده می‌شد. موضوع جالب این است که این زخم‌ها به‌سرعت و در مدت دو روز، به‌طور کامل خوب شدند.

آیا شخصیت «اولین» (با بازی الفری وودارد)، برمبنای یک شخصیت واقعی است؟

خیر. در فیلم، همسایه جان و میا، «اولین» (با بازی الفری وودارد)، یک کتاب‌فروشی دارد که میا برای پیدا کردن کتابی در رابطه با ارواح به آنجا می‌رود. اولین یک شخصیت کاملا خیالی است. به‌علاوه هیچ‌کس روحش را برای شیطانی که عروسک را کنترل می‌کرد، قربانی نکرد.

آنابل 07
الفری وودارد یک شخصیت کاملا خیالی را بازی کرده است. هیچ‌کس خودش را قربانی نکرد که روحش را به شیطان دهد.

آیا هیچ مرگی که مرتبط با عروسک واقعی آنابل باشد، گزارش شده است؟

اد وارن که یک محقق وقایع ماورالطبیعه و دیوشناسی است، اعتقاد دارد که عروسک واقعی آنابل دست‌کم باعث کشته شدن یک نفر شده است. در طول ویدیوی معرفی موزه اسرارآمیز وارن‌ها که به اد و لورن وارن تعلق و در ایالت کنتیکت قرار دارد، اد می‌گوید:

خیلی از اشیاعی که در این مکان می‌بینید، تاثیر مرگ‌باری رو مردم دارند. مردم توسط آن‌ها آسیب دیده و حتی کشته شده‌اند. خیلی مردم به خاطر این اشیاء در بیمارستان‌های روانی بستری هستند. اینجا عروسک‌های وودو و عروسک نخی آنابل وجود دارند که دومی باعث مرگ مرد جوانی شد که یک‌بار به این موزه سر زده بود. او از عروسک درخواست کرده بود که بدترین کاری را که می‌تواند انجام دهد و عروسک هم او را به قتل رساند.

مرد جوان ظاهرا به همراه دوستش با موتورسیکلت به موزه اسرارآمیز وارن‌ها آمده بودند. وقتی اد وارن در حال معرفی اشیاء مختلف بود، او شروع به مسخره کردن عروسک آنابل کرد و به محفظه شیشه‌ای که عروسک در آن نگهداری می‌شود ضربه زد. او از عروسک خواست که مثل کاری که با «لو» (دوست صاحب اصلی عروسک) کرد، چند خراش روی بدنش ایجاد کند. پس‌ازاین موضوع، اد وارن، مرد جوان را از موزه خارج کرد و ظاهر سه ساعت بعد، مرد جوان کنترل موتورسیکلتش را از دست می‌دهد و با یک درخت تصادف کرد. در این سانحه، مرد جوان کشته و دوست او که زنده مانده بود، یک سال در بیمارستان بستری شد.

آنابل 08
در تصویر سمت چپ، «پاتریک ویلسون»، بازیگر نقش «اد وارن» را در سری فیلم‌های کانجورینگ می‌بینید که در کنار عروسک واقعی آنابل ایستاده است. در سمت راست هم، تصویر واقعی اد وارن را می‌بینید که به دهه ۱۹۷۰ میلادی برمی‌گردد.

آیا می‌توانیم عروسک واقعی آنابل را از نزدیک ببینیم؟

بله. همان‌طور که در پایان فیلم آنابل هم گفته می‌شود، عروسک واقعی آنابل در موزه اسرارآمیز وارن‌ها در ایالت کنتیکت (شمال شرق آمریکا) قرار دارد. در حال حاضر، تورهای مربوط به این موزه بسیار محدود است و فقط در جریان مراسمی به نام Warrenology فروخته می‌شود. برای جزئیات بیشتر در این مورد باید به وب‌سایت Warrens.net مراجعه کنید.

آیا روح دختربچه‌ای ۷ ساله به اسم آنابل واقعا با عروسک ارتباط برقرار می‌کرد؟

طبق گفته وارن‌ها، دونا (صاحب اصلی عروسک) در کنار هم‌اتاقی‌اش انجی، با یک شخص مدیوم تماس گرفتند که او یک مراسم احضار ارواح با حضور عروسک برگزار کرد. اد وارن در این مورد می‌گوید:

آن زن (مدیوم) به آن‌ها گفت که روح دختربچه ۷ ساله‌ای به نام آنابل در عروسک وجود دارد. ظاهرا آنابل در خارج از آپارتمان آن‌ها و در جریان یک سانحه رانندگی کشته شده است. خوب، این عروسک وجود دارد، ولی هیچ‌وقت خداوند به روح یک بچه اجاره نمی‌دهد که وارد یک عروسک شود. این یک شیطان بود، یک دیو، که خود را به شکل روح یک کودک ۷ ساله درآورده بود.

برخلاف چیزی که در فیلم نشان داده می‌شود، صاحب عروسک هیچ‌وقت آن چیزی را که خودش را شبیه به روح یک دختر ۷ ساله به نام «آنابل هیگینز» کرده بود ندیده است؛ کسی که در فیلم در دوران جوانی یک فرقه از شیطان‌پرستان را تشکیل می‌دهد. در قسمت دوم آنابل که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و به گذشته این عروسک اشاره دارد، متوجه می‌شویم که آنابل هیگینز در حقیقت یک دختر یتیم ساختگی به اسم «جینس» است که شیطان داخل عروسک در بدن او قرار می‌گیرد. جینس فرار می‌کند و توسط خانواده هیگینز به دخترخواندگی پذیرفته می‌شود و نامش را به نام عروسک یعنی آنابل تغییر می‌دهد. خود عروسک هم برای زنده نگه‌داشتن نام دختر سازنده آن که در ۷ سالگی در یک سانحه رانندگی کشته شده بود، آنابل نامیده می‌شد.

چطور عروسک آنابل در نهایت به دست این دو محقق ماورالطبیعه یعنی اد و لورین وارن رسید؟

بر اساس داستان واقعی آنابل، بعدازاینکه شیطان درون عروسک، به «لو» (نامزد هم‌اتاقی صاحب عروسک) آسیب فیزیکی رساند، دونا (صاحب عروسک) متوجه شد که روح چسبیده به این عروسک، آن‌قدرها هم بی‌خطر نیست. او با «پدر هیگان» در کلیسا تماس گرفت و او هم با کشیش رده‌بالاتری به نام «پدر کوک» تماس گرفت. او فورا با دو محقق ماورالطبیعه یعنی اد وارن و لورن وارن تماس گرفت. وارن‌ها توانستند پدر کوک را متقاعد کنند که برای پاک‌سازی آپارتمان، یک عمل جن‌گیری آنجا انجام دهد. او علاوه بر این کار، افراد داخل آپارتمان را هم از آثار شیطانی مرتبط با عروسک پاک کرد. طبق درخواست دونا، وارن‌ها هنگام خروج از آپارتمان، عروسک آنابل را هم با خودشان بردند. از آن زمان تاکنون، این عروسک در اختیار آن‌ها قرار دارد.

آیا پرونده‌های دیگری هم از عروسک‌های شیطانی وجود دارد؟

بله. اگر سری به جزیره «کی وست» در ایالت فلوریدا بزنید، با یکی دیگر از پرونده‌های معروف عروسک‌های شیطانی یعنی «رابرت عروسک» (Robert the Doll) آشنا خواهید شد. این عروسک همانی است که بعدا به ایده عروسک «چاکی» (Chucky) برای مجموعه فیلم‌های «بازی بچه‌گانه» (Child’s Play) تبدیل شد. داستان آن به این شکل است که عروسک به نقاش و نویسنده معروف جزیره «کی وست» یعنی «رابرت یوجین اتو»، توسط خدمتکار باهامایی خانوادگی او در سال ۱۹۰۶ هدیه داده شد. این خدمتکار بعدا توسط جادوی سیاه کشته شد.

یوجین جوان از این عروسک جدانشدنی بود؛ به همین دلیل، نام خود را یعنی «رابرت» روی عروسک گذاشت. پدر و مادر رابرت گاهی اوقات او را در حال حرف زدن با عروسک پیدا می‌کردند؛ ولی کم‌کم به این نتیجه رسیدند که عروسک هم با او حرف می‌زند. پس از سال‌ها، گزارش‌هایی از راه رفتن عروسک پخش شد و اعضای خانواده هم، صحنه‌هایی مثل دویدن عروسک را مشاهده می‌کردند و حتی ادعا می‌کردند که عروسک به آن‌ها می‌خندد. هنگامی که والدین یوجین صداهای بلندی را از اتاق او در شب می‌شنیدند و سراسیمه وارد اتاقش شدند، با جمله «رابرت این کار را کرد!» مواجه می‌شدند.

آنابل 09
عروسک تسخیرشده «چاکی» (سمت چپ) از سری فیلم‌های «بازی بچه‌گانه» از روی عروسک واقعی «رابرت» (سمت راست) ساخته شده است. البته رابرت خیلی کمتر از چاکی شیطانی بود و هیچ‌وقت هم هیچ‌کسی را نکشت.

عروسک رابرت در موزه Fort East Martello در یک محفظه شیشه‌ای نگهداری می‌شود. صدها نامه از طرف افراد مختلف که اکثرشان هم جزو طرفداران رابرت هستند، روی دیوار کنار آن چسبانده شده است. جالب است بدانید که اگر بخواهید از رابرت عکس بگیرید، باید از او کسب اجازه کنید.


در ادامه می‌توانید تریلر جدیدترین قسمت از سری فیلم‌های آنابل را با نام «آنابل به خانه می‌آید» (Annabelle Comes Home) ببینید:


129 دیدگاه‌ها

 1. من اگه برم به موزه اصا بهش نگا نمیکنم عروسک خوبیه ولی… چی بگم هم ازش خوشم میاد هم ازش بدم میاد
  وقتی تو دیدم که نوشتید ی نفرو که رفته بود موزه کشته دیگه اصا میشه رف پیشش/:

 2. انابل واقعیه و تو موزس ایناییم که میگن نیست دروغ میگن این فیلم بر اساس واقعیت ساخته شده اگه فیلمو کامل ببینید اخرش میگه که انابل کجاست و تو چا موزه ای نگه داری میشه…تازه دونفر ازش مراقبت میکنن یه چیزیم بود که نگفتن تو اینجا …اینه که انابل هر ماه از ویترینش درش میهرن و موهاشو میزنن….

 3. من نرفتم و دوست ندارم هم برم عروسک انابل واقعیت داره ولی من نمیدونم ایا داخل اون عروسک جن رفته یا چی کاشکی کمی بیشتر درباره این موضوع مینوشتین

 4. فیلمشو دیدم هیچ حس ترسی نداشتم،و عکسشو دیدم کلی خندم گرفت و ب این فکرکردم چقدر کارتونی و ساختگیه همه چیز، اما شب دوسه مدل خواب ازین عروسک واقعی دیدم، هنوزم برام گیج و مبهمه

 5. من یه چیزیو نفهمیدم تو سال ۱۹۷۰ این عروسک به دونا داده میشه و بعد از اتفاقات ترسناک اون رو میدن به وارن ها خب تا الان که حدودا ۵۰ سال گذشته کی از اون مراقبت میکنه؟ منظورم اینه که کی تو موزه مواظبشه؟

 6. حضرت سلیمان کوزه ای از جنس فلز نقره داشت که شیاطین و سپاهیانشان را همه را با هم داخل آن میفرستاد و بعد با فلز قلع در آن را مهر و موم میکرد . شیاطین واقعی هستند . نکته جالب اینه که اگر بخان کسی را تسخیر کنن قبلش اون شخص متوجه میشه ولی به قدری خودشونو مهربون و زیبا جلوه میدن که دلت نمیاد بگی بسم الله الرحمن الرحیم که برن . بعد که حسابی به شخص نزدیک شدن ناگهان اون شخص را تسخیر میکنن و دیگه هزار بار هم بگی بسم الله الرحمن الرحیم فایده نداره . مثلا شاید اولش یه صدای آواز با صدای زنانه بشنوی که بسیار لطیف و زیبا است ولی متوجه میشی که این یک جن است . اونجا باید اسم خدا رو بیاری که بره . اگه نگی و تسخیرت کنه اون صدای لطیف تبدیل به صدایی وحشتناک میشه . اولش با کلک میان جلو . اونا لازم دارن که تا یه فاصله ای نزدیک بشن که بتونن تسخیر کنن . و هیچ کس به جز خوده ما نمیتونه به اونا اجازه رو بده . تو چین یه دریاچه هست که میگن ماهیگیرهای زیادی تا به حال از ساحل حسابی دور شدن و هیچوقت بر نگشتن . میگن قبلش اون ماهیگیرها یه صدای آواز زیبا میشنیدن و میرفتن که به منبع صدا برسن ولی دیگه بر نمیگشتن . به شما قول میدم اونا میفهمیدن این ها همان اجنه هستند ولی باورشون نشده که این همه پیغمبر وقتی میگن شیاطین دشمن انسان هستند بابا راست گفتن . برای مصلحت خودمون گفتن . شیاطین قدرتی در برابر ما ندارن . مگر اینکه ما خودمون ضعف نشون بدیم . مثل یه دزد میمونن که تا دره خونه رو براشون باز نکنی نمیتونن داخل شن . ولی اگر در را براشون باز کنی و بیان تو به این راحتی بیرون نمیرن و باید پلیس ها بیان بندازنشون بیرون . یعنی فرشته ها . ولی از اونجا که خدا خیلی مهربونه یه اسم را برای بیرون راندن آن ها قرار داده .ذکر یا عیسی مسیح . چون معجزه ی مسیح بیرون کشیدن ارواح شریر از بدن دیوانگان بوده و هنوز هم اسم مسیح اونا رو فراری میده . در ضمن هر کسی فرشته ی محافظ داره و در مواقعی که ما این فرشته ها رو از خود دور کنیم این شیاطین جرات میکنن نزدیکمون بیان . مثلا کسی که باید غسل جنابت کنه ولی غسل نمیکنه فرشته ها را از خودش دور میکنه . اصلا جنب تو عربی یعنی کنار . مثلا جنب بانک یعنی کنار بانک . شخص جنب یعنی شخصی که کنار گذاشته شده . فرشته ها نزدیکش نمیشن . کارهایی مثل مشروب خوردن و مواد کشیدن هم شیاطین را به ما نزدیک میکنن . وگرنه اگر آدم رعایت کنه اینا نمیتونن غلطی کنن . از ماهی قرمز کوچولو ها هم خیلی میترسن . به همون دلیلی که ما از سوسک میترسیم و فیل از موش میترسه . خدا را بر هر چیزی ترجیح بدید حتی به چیزایی که خیلی خیلی جذاب و زیبا هستند . هیچ چیز جز خدا زیبا نیست . همه چیز فانی است .

  • سلطان فکر کنم شما خیلی فیلم و داستان میبینید.مشتی این حرفا چیه مشروب اجنه داره.پس اگه اینجوریه مردم اروپا و خیلیای دیگه که تو کشورشون مشروب ازاده همشون تسخیر شده هستن؟چرا با این خرافات زندگی مردمو خراب میکنید چرا دیده مردمو نسبت به همه چی عوض میکنید.قدیم که تو ایران مشروب ازاد بود همه شیاطین بودن.بس کنید تروخدا.همین جوریش تو این مملکت که اقا زاده ها مثله اجنه چمبره زدن بالا سرمون،دیگه شما اتیش بیار معرکه نشید خواهشن.ولی من الان خودم کالیفرنیا هستم و به شخصه دنبال این داستانا بودم همش واقعیته.فقط ذهن ادمو زیادی درگیر میکنن.زیاد پیگیر نباش خدا بزرگه

   • البته بنده هم با شما موافقم هم با این دوستمون.
    نظر شما راجع به (به اصطلاح خودشون) اقازاده ها درسته.
    نظر دوستمون راجع به شراب و….
    اما علت اینه مثلا زمانی که ما جز یه حزبی باشیم طبیعیه حزب مخالف ما ببینن استعدادی داریم و اگه ما بریم سمتشون واسشون خوبه یا به هدفشون میرسند درصدد این باشند ما رو جذب کنند.خب چطوری؟ جواب روشنه وقتی کاری کنیم که به اونا ربط داره و اونا ما رو جز خودشون بدونند نزدیک بشن…..
    زمانی که ما به خداوند ایمان بیاریم در واقع ولایت خدا رو قبول کردیم و طبیعیه بخوان ما رو منحرف کنند!
    اما دوستان کسی که به دنبال پلیدی بره تا حدودی درواقع خودش شیطان میشه!
    نکته جالب اینه همش وسوسه میکنه که برید سمتش!
    نکته بعدی اینه چرا مثلا خارجی ها بلا نمیگیرند؟
    جواب:
    اولا این اتفاقات توی همون خارج بوده !
    ثانیا این حرف به این معنی نیست حتما مثلا با خوردن شراب میان واسه تسخیر همین که عمل حرام انجام دادید واسه اونا کافیه چرا که به هدفشون رسیدن یعنی دور شدن از خدا….
    ثالثا بر فرض این اتفاقات واقعی باشن و واقعا مثلا عروسک آدم کشته باشه! خب این اتفاق زمانیه که ما اون رو دارای قدرت بدونیم یعنی قدرت خداوند رو نادیده بگیریم خب طبق فرمایش خداوند در قرآن کسی که به خدا کافر بشه و تحت ولایت طاغوت قرار بگیره گمراه میشه!
    وقتی گمراه شد خب در مقابل اون از چی میخواد کمک بگیره؟از اینجا رونده و اونجا مونده!
    اما سعی کنید دنبال این علوم نرید چرا که روشن نیستن و فاصله هدایت و گمراهی خیلی کم هست.!
    یا علی

  • سلام من ۱۲ سالمه و هیچکدام از فیلم های انابل را ندیدم و به نظرم همش دروغه ، چون روح نمی‌تواند وارد عروسک بشه ، چون هرکسی بمیره چه دختر باشه ، چه پسر ، چه زن باشه ، چه مرد ، چه پیر باشه ، چه جوان ، فرقی ندارن روح همه ی انسان ها می‌ره پیش خدا ، و من تو سایت های زیادی در باره ی واقعی بودن
   انابل شنیدم اما میگم همش دروغه یعنی راستش وقتی به انابل فکر می‌کنم ، هم از ترس یخ می‌کنم هم خندم می گیره که یه عروسک این کارها را کرده باشه ، واقعا خیلی گیج کننده ست 😦 . تازه من از وقتی که ۷ یا ۸ ساله بودم، در مدرسه در باره ی انابل شنیده بودم و وقتی در سایت های متفاوت داستان و عکسش را دیدم ( بازم میگم ، فیلمش را ندیدم فقط عکس و داستان ) از ترس گریه میکردم و من بیشتر از شماهایی که در این سایت کامنت میزارید ، می‌ترسم ، میدانید چرا ؟ چون من خودم از این عروسک ها دارم البته شبیه انابل نیست و چشم های تقریبا درشتی داره و من واقعا عروسکم را دوست دارم . وقتی در اتاقم را باز کنم ، عروسک درست روبه روی من قرار داره ، به همین دلیل خیلی اوقات که وارد اتاق میشوم و در لحظه ی اولی که چراغ را روشن می‌کنم ، انگار که چشمم چپ بره یه دفعه می‌بینم که عروسکم یکی از ابروهایش بالا است یا مژه هایش بلند تر است ( البته واقعی نیست چون گفتم که ، من وقتی وارد اتاقی که تاریک باشد بشوم ، و چراغ را روشن کنم ، یه وسایلی را متفاوت می‌بینم ، انگار که چشمم به تاریکی عادت کرده باشه ) خلاصه به این دلایل بیشتر می‌ترسم و با این که میدونم انابل دروغه اما باز هم از عروسک خودم می‌ترسم و حتی همین ۲ یا ۳ شب پیش خواب انابل واقعی را دیدم ( خواب دیدم که به جای عروسک خودم انابل در اتاق من است و باید باهاش صحبت کنم 😨) یا چند بار خواب هایش ترسناکی دیدم که دوست داشتم واقعی باشن ☺ باورتون میشه ؟ مثلاً یه بار خواب دیدم من دارم با عروسک خودم صحبت می‌کنم ( البته او با من صحبت نمی‌کرد، الان میگم منظورم چیه )مثلاً من بهش میگفتم با من دوستی یاقهری ؟ و او در جواب سرش را به نشانه اره ، پایین میاورد ، یا میگفتم من دوست دارم ، تو هم من را دوست داری و او باز با سر جواب می‌داد 😂 خلاصه با اینکه این خواب ترسناک بود اما دوست داشتم واقعی باشه هرکس با من موافقه که انابل الکیه لطفاً لللااایییککککک 😘😘

 7. التماس تفکر …لطفا واقع بین باشید ..انقد مردم از معنویت دور شده اند که روح و روان آنها سرگردان شده است اطفا به خدا پناه ببرید از شر هر چیزی که شما رو نگران و مضطرب می کنه.

  • آنابل تنها عروسک نیست که جن اون رو تسخیر کرده خیلی از عروسک و مجسمه‌های وجود داره که جن از اون طریق خودشو نشون میده و باید باور کنیم که آنابل حقیقت داره چرا که راز های شیطانی و مستنداتی دیدم که از طریق عروسک هم انسان ها وهم شیاطین قربانی می گیره.

  • اگه باور داشته باشی خرافات نیست راسته از نظر خیلی از مسلمنا و خرافت خارجیا بیشتر قبول دارن که خرافات نیست

   • به نظر من این داستان میتونه هم واقعی باشه هم خیالی،ماها رو جوری بار آوردن که بترسیم بدون دلیل،ولی خوب نمیشه گفت ما به همه علوم ماورالطبیعه دسترسب داریم،تا اونجا که من میدونم بدون اذن خدا حتی ۱ برگ از درخت نمیفته،بنابراین ایمان هر فرد مشخص میکنه چه چیزی براش اتفاق میفته….

 8. گفته شده که شیطان در وجود آنابل هست آیا درسته؟؟

  اگه درسته چرا مردم کار بد انجام میدن و صلح حاکم نمیشه

  اگه هم نه چرا در این مقاله گفته شده و همتون قبول میکنین

 9. سلام آقا جان انقد نگید الکیه الکیه اگه الکی بود تا الان اینقد بچه ها فحش و کار نا مشروح و از اینجور چیزا انجام نمیدادن همش کار شیطانه که بزرگه ولی دست به دست هم بدیم تا اونو حقیر کنیم شیطان بالاخره یه روزی نابود میشه کل داستان هم واقعیت داره توکل به خدا هرکی این مطلب منو دوست داشت یه لایک بنویسه یا علی

 10. به نظر من واقعیه اما اگه ما به خدا و پیامبرانش بتور داشته باشیم هیچ شیطان و یا جنی نمیتونه ما را از پا در بیاره پس به امید تو یا الله

 11. سلام‌ خوب هستید فیلمهای انابل هرسه تاش خیلی ترسناک هستند من قسمت سوم امروز با ترس و لرز دیدم ولی آخرش خوب شد.باید به ارواح خبیث اعتقاد داشت یا نه این خیلی تحقیق میخواهد .داستان واقعی آنابل را خواندم من یکی از قسمتهای انابل را دوبار دیدم ولی همه آنها ترسناک هستند با وجودی که پنجاه سال دارم ولی مثل بچه ترسیدم از آقای فرهنگ حشمتی هم تشکر میکنم که این مطالب قشنگ را گذاشت .یک فیلم را دارم ودوتای دیگر را اینترنتی دیدم .واقعا تمام فیلمهای انابل ترسناک هست .حتی قیافه اش همان سرامیکی را میگویم خیلی ترسناک هست.بهرحال از آقای فرهنگ حشمتی ممنون هستم .پایان. شب خوش

  • خیلی هم ترسناک. نیست اما واقعی هم نیست فکردم گفتم اونیکه این فیلم رو می ساخته
   آنابل واقعی بود پس اون سازنده تا الان مرده بود چرا نمرده چون آنابل الکیه. این شایعات رو میگن که مردم رو معتاد فیلم های خودشون کنند و مردم را بترسونن

 12. تا سر یکی زبونم لال پیش نیاد باور نمی کنه به اجنه شیاطین من جوری بودم تا میخاستم شبا خابم ببره میپریدم از هاب تا ۳شب اینجوری بودم دیوونه شده بودم

  • از نظر من انابل اگه رفتید پیش انابل یه بسم الله الرحمن الرحیم و اوضو به الله من شیطان رجیم بگید و بعد دیگه تو موزه نرید سلفی نگیرید شاید علکی باشه ولی کشته داده ایشالا نرید دیدنش سعی نکنید که پیشتون باشه چون مساوی مرگه به نظر شما انابل واقعی یا نه؟

 13. بچه ها هیچیو باور نکنین من بیشتر موقع ها که مامان بابام میرن بیرون خونه تنهام هیچ کدوم از این اتفاقا برام نمیفته همش الکیه شاید یه صدایی بیاد یا یه چیزی بیفته ولی طبیعیه من با اینکه ۱۴ سالمه هیچ کدوم از این چرت و پرتا رو باور نمیکنم توصیه میکنم شما هم باور نکنین من بعضی وقتا شبا خونه تنهام میشینم فیلم ترسناک میبینم شجاعم نیستم ولی چون میدونم فیلمه و باور نمیکنم نمیترسم پس بهتره شما هم باور نکنین

 14. بابا ایت فلیم عالیییییییییییییییییییییییی من دوست دارم مثل انابل یه عروسک داشته باشم اون تو بدنش یه روح داره وقلبش هم شیطانی انابل دوست دارم

 15. این موضوع انابل واقعیت داره ولی متاسفانه ما مردم ایران تا اتفاقی برامون نیوفته باورش نمیکنیم.حالا باور کردنش به دست خودتونه.باور کنید تو فکرش نمیرید باور نکنید اتفاقات متعدد پشت سر هم براتون میوفته

  • من قضیه شو می دونم هرکسی با آنابل حرف میزده اد و لورن میشنیدند و به جای آنابل کار انجام میدادن بعد میگفتند انابل کرده انابل با همه کار داره غیر اونا مگه میشه همش چرته

  • گل من این هاهمش چرت وپرته
   یه زن وشوهربلندشدن می گن یه چیزای ترسناکی هست ما دیدیم شما ندیدین باورش کنین وبترسین ازش(ازاین استدلال ضعیف ترهم مگه هست؟)
   وسوالی که دارم اون چه شیطان احمقیه که ازیه شیشه ساده نمی تونه ردشه؟یعنی قدرت این شیطان از امواج الکترومغناطیس کمتره؟چرا با همین وارن ها کاری نداره؟اینا که زندانیش کردن باید کینه ازشون داشته باشه

 16. به نظرم حرف های شما ها اشتباهه چون شیطان میتونه هر زمان وارد هر چیزی بشه پس اینجوری نگین چون خیلی ها کشته شدن من میترسم ولی ترس برادر مرگه و اینکه مسخره بازی و بزارین کنار شیطان اگه بخواد میتونه حتی شما هارو هم بکشه پس به مسخره نگیرید شیطان همه کار ازش برمیاد انابل متمعنم واقعیه شما هایی که میگین اگه انابل و بفروشن من میگیرم به عاقبتش فکر کنین فکر میکنین مسخره بازیه همه چیز توی این دنیا وجود داره پس به مسخره نگیرین . چون سر خودتون میاد همون طور که اون پسره اون بلا سرش اومد پس لطفا واقع بینانه به این نگاه کنین دوست دارین به بدترین شرایط با ترس کشته بشین یا راحت بمیرین . الکی جو گیر نشین یه حرفی بزنین

 17. فیلم زیبا بود ولی زیبا تر از آن نظرات دوستان بود که نشان می‌دهد هرکسی برای خودش یک دیدگاه خاصی دارد ودوست دارد که بقیه هم به دیدگاهش احترام بگذارند من واقعا متحول شدم ممنونم ازتون

 18. توی این دنیا همه چی وجود داره بهتره مسخره نگیریم به نظرتون این ترسناک نیست با ترس وحشت کشته بشین یا دوست دارین با ارامش بمیرین شیطان هر کاری را که بخواهد میتواند بکند پس لطفا به مسخره بازی نگیرین فکر میکنین اگه اون عروسک ازاد بشه بیاد پیش شما میدونین چه عواقبی داره فکر کنین . و محظ اطلاع فیلم های ترسناک معمولا که غربی ها می سازند با واقعیت است ولی چند چیز را داخل ان فیلم میگذارند تا مخاطب بیشتری جذب فیلم شود نمی خوام بترسونمتون ولی به عاقبت حرف هاتون فکر کنین .

 19. و بنظرم اصلا ترسناک نیست چرا باید بترسم فقط مراقب حرف هم هستم که اگه روز ازاد شد که نمیشه سراغ من نیاد وگرنه کاری میکنه که خاندان صد نثل قبلم بیان جلوم تازه فیلمش اصلا به نظر من ترسناک نیست.

 20. اون سایتی که توی متن بود، دیدم و خوندم.
  جالب بود. اتفاقاتی که برای بعضی مردم تو دنیا افتاده خیلی جالب و در عین حال ترسناکه..
  خداروشکر ما اینجا انقدر مصیبت داریم که دیکه به این جریانا نمیرسه :))

 21. آقا این چرت و پرت ها چیه خدا هیچوقت نمیزاره دست شیطان به بنده اش برسه فقط روز جذا. اگه جهنمی باشه تمام حالا می خواد هرکی باشه حتی یزید

 22. سلام و درود
  بنده به نسبت این سال ها تمرین و تجربیات خود و آنچه درک فرا طبیعه داشتم و …
  نظرم این است که این فیلم میتواند از یک جریان حقیقی باشد ، اما فیلم برای ایجاد جذابیت بیشتر برای مخاطبین کنجکاو و عاشق این سبک فیلم ها ، حقیقت را به شکلی دیگر نشان داده به تماشاچیان فیلم .
  این امکان هم هست که وقایع از یک محقق قوی جمع آوری شده به ذهن و به آن پرداختند که واقعیت دارد .
  کلیدهایی در فیلم است که در علوم …. تایید میکند از حقایق تاریخی غریبه و خفیه .
  پس دو حالت کلی ، یا همان ساخته شدن فیلم بر اساس یک روایت حقیقی اما به کلی تحریف .
  و یا ساختگی بودن کلی اسناد منبع فیلم .
  اینکه آیا میتوانند غیر ارگانیک ها ، وارد عروسک و مجسمه و … شود ، بله تایید میشود .
  اگر هم کسی با ترس های اینگونه مشکل داشت بدون هزینه ، فقط از صوت های ایمان و باور حضور خداوند و ملائکه نگهبان و … استفاده کند که در کانال تلگرامیمان ، تقدیم شده است .
  Rahjoo14 را در تلگرام میتوانید سرچ کنید و وارد کانال شده و موضوع مورد نظر را پیدا کنید در آرشیو کانال .
  و در گروه مرتبط هم پاسخ سوالات داده میشود بدون هیچ دقت بر پی وی .
  سلامت باشید و در آرامش

 23. می دونین چیه معلومه همتون از ترس به خودتون پیچیدین البته بنده نیز الان چنین هستم . وقتی هم که می ترسین یاد خدا و پیامبر و قرآن و پاکی و ایمان و اینا یادتون میاد همون دو روز پیش هم یادتون نیست که حتی خدا رو نمی شناختین حالا که ترسیدین یادتون میاد که خدا هم هست همه چی دست خدا است شما که دو روز قبل کنار همون شیطانی که الان می ترسین ایستاده بودین چی شد اینم فقط واسه الانه همه می دونن که بعد یک روز کنار همون چیزی می ایستید که ازش می ترسین بدون آنکه متوجهش بشین این فقط یه مثال کوچک از چیزی هست که هیچوقت اینطوری فکر نمی کنین

  • سلام
   نه چنین چیزی نیست 🙂
   روز جمعه شایعه‌ای تو توییتر شروع شد که کسی گفته بود عروسک آنابل فرار کرده، اما چند ساعت بعد تکذیب شد.

 24. باباچه کشکی چه دوغی؟همه ایناروسرهم می کنن معروف بشن مگه خود شما نگفتید این آقا یا خانم وارن قبلایه چیز می گفته والآن یه چیز دیگه؟
  شهرت چیزیه که همه براش هرکاری می کنن
  سینماگرها هم که دنبال فروش هستن و هرچیزی که به نظرشون به این امر کمک کنه وبرای مردم جذاب باشه رو مورد توجه قرار می دن
  خلاصه که به نظرم زیاد خودتون رو درگیر این قسم خیالات نکنید

  • سلام من تابحال به موزه ای که آنابل در اون نگهداری میشه رفتم و همه چیزو با چشمای خودم از نزدیک دیدم.وقتی به چشماش نگاه کردم احساس کردم منو تسخیر کرد و من ۲سال تمام درگیر ماجرای آنابل بودم و یه جورایی جن زده شده بودم!من یه محقق هستم و ۳۳سالمه.تنها به خدا توکل کنید و بدونید تا خودتون نخواید شیاطین به دنبال شما نخواهند امد!من تابحال به خونه های قدیمی و جن زده زیادی رفتم اما هبچ کدام حتی با وجود بودن بسیاری اشیای مقدس در موزه انابل ترسناک نبودن!

 25. من اصلا نمی ترسم چون خونه ی ماهم خادم مسلمان داره خیلیم میبینمش سجاده هامون جابه جا میشن سروصدا میکنه ولی هیچ ترسیم نداره منکه تا ساعت ۵و۶صبح فیلم وحشتناک نگاه میکنم خیلی جن هارو دوس دارم😂😉

 26. اهم اهم سلام😐 عروسک آنابل کاملا واقعیه ولی چیزی نیست ک ما ازش بترسیم در واقع هیچ کس از خود آنابل نمیترسه ما هممون از نشناخته ها می ترسیم از چیزایی ک برامون واضح نیست من یا همه انسان ها قدرتمون خلی بالاتر از این چیزاست اما بازم دارم میگم چیزی برای ترس نیست ما فقط از نشناخته ها میترسیم 😐راسی اگ کسی این جا جن گیره من خیلی ب من گیری و این جور چیزا علاقه دارم😐

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید