دلایل زیادی وجود دارد که کسی بخواهید یک تماس تلفنی را ضبط کند. سیستم‌عامل موبایل گوگل یا همان اندروید هیچ راه رسمی و از پیش تعریف‌شده‌ای برای ضبط مکالمه اندروید ۱۰ یا نسخه‌های پایین‌تر در نظر نگرفته است، اما کاربران اندروید می‌دانند خواستن توانستن است. امروز در گیکیطور راه‌های مختلفی را به شما می‌گوییم که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مکالمات خود را ضبط کنید.

با ما همراه باشید!

گوگل هیچ راه رسمی برای ضبط مکالمه اندروید ندارد، اما کاربران اندروید می‌دانند خواستن توانستن است.

آیا ضبط مکالمات تلفنی قانونی است؟

پیش از اقدام برای ضبط مکالمه اندروید ۱۰ یا پایین‌تر به این نکته توجه داشته باشید که این کار ممکن است پیامدهای قانونی به همراه داشته باشد. این وظیفه شماست که درباره قوانین و مقررات مربوط به این کار تحقیق کنید. فرقی نمی‌کند قانون محلی، ایالتی، فدرال یا بین‌المللی باشد؛ باید دقت کنید و تمام قوانین مربوطه را بخوانید و بشناسید. در بعضی کشورها، برای ضبط مکالمه به اجازه یک فرد (یکی از دو طرف درگیر در تماس) نیاز دارید، در حالی که در مناطق دیگر باید از هر دو نفر اجازه بگیرید. در نهایت اینکه باید مطمئن شوید پیش از ضبط مکالمه اندروید باید چه کارهایی انجام دهید و از انجام چه کارهایی پرهیز کنید.

به خاطر داشته باشید ضبط مکالمات ممکن است پیامدهای قانونی به همراه داشته باشد.

گوگل مخالف ضبط مکالمه اندروید است

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ -۱

به دلایلی که در بالا گفته شد، گوگل سال‌هاست برنامه‌ای رسمی و پیش‌فرض برای ضبط مکالمه اندروید در نظر نگرفته است. درگیر شدن با مراجع قضایی و قانونی در سراسر جهان سرگرم‌کننده نیست و گوگل نمی‌خواهد خودش را درگیر این موضوعات کند. حتی اخیرا و با معرفی سیستم‌عامل‌های جدید، ضبط مکالمه اندروید ۱۰ هم امکان‌پذیر نیست.

رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار (API) برای ضبط مکالمه اندروید از زمان انتشار اندروید ۶ یعنی مارشمالو حذف شد. با  این حال توسعه‌دهندگان را نمی‌توان متوقف کرد، بنابراین آن‌ها به دنبال راهی بودند تا بتوانند این ویژگی را زنده نگه دارند، اما گوگل سرانجام با انتشار اندروید ۹ (پای) این قابلیت را به طور کامل از بین برد.

گوگل سال‌هاست مدافع ضبط مکالمه نیست

در حال حاضر کاربران اندروید ۹ یا پایین‌تر اگر می‌خواهند با برنامه‌های شخص ثالث به ضبط مکالمه اندروید بپردازند، باید گوشی‌های خود را روت کنند. شایعاتی مبنی بر اضافه شدن قابلیت ضبط مکالمه اندروید ۱۰ در اینترنت دست به دست می‌چرخد، اما هنوز هیچ چیز رسما تایید نشده است.

ضبط مکالمه با ضبط‌کننده صدا

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ -۲

کسانی که نمی‌خواهند با برنامه‌های گیج‌کننده، روت کردن گوشی یا هر عارضه دیگر سر و کله بزنند، می‌توانند از راه‌های قدیمی و بی‌خطر استفاده کنند. تنها کاری که باید بکنید این است که یک ضبط‌کننده صوتی در اختیار داشته باشید تا بتوانید مکالمات را با استفاده از بلندگوی گوشی ضبط کنید. ممکن است کیفیت صدای ضبط شده عالی نباشد و به اقدامات فیزیکی نیاز داشته باشد، اما وقتی ضبط مکالمه اندروید ۱۰ و نسخه‌های دیگر غیرقانونی و غیرممکن است، کار دیگری نمی‌توان کرد.

ضبط صدا با استفاده از یک گوشی دیگر

اگر علاوه بر گوشی اصلی خود، یک گوشی هوشمند دیگر، یک تبلت یا یک لپ‌تاپ دارید، می‌توانید از آن هم به عنوان وسیله‌ای برای ضبط مکالمه اندروید ۱۰ یا پایین‌تر استفاده کنید. بیشتر گوشی‌های هوشمند با برنامه ضبط صدا از پیش نصب‌شده عرضه می‌شوند. اگر گوشی شما این برنامه را ندارد، یا اگر می‌خواهید برنامه پیشرفته‌ای برای ضبط صدا داشته باشید، می‌توانید از برنامه‌های شخص ثالث استفاده کنید.

ضبط مکالمه با استفاده از گوگل ویس (Google Voice)

رسمی‌ترین راه برای ضبط مکالمه اندروید ۱۰ یا پایین‌تر، استفاده از برنامه Google Voice است، سرویسی که توسط گوگل عرضه می‌شود. البته این سرویس نقص‌هایی هم دارد، این سرویس در خارج از آمریکا کار نمی‌کند و فقط می‌توانید تماس‌های ورودی را ضبط کنید. اگر این گزینه برای همه فراهم بود، عالی می‌شد!

ضبط مکالمه با استفاده از برنامه‌های شخص ثالث

تعداد زیادی از برنامه‌های شخص ثالث برای ضبط مکالمه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که نسخه‌های جدید اندروید یا تولید‌کننده‌های خاص ممکن است از آن‌ها پشتیبانی نکنند.

برنامه‌های رایگان و کاربردی برای ضبط مکالمه اندروید

خوشبختانه، با وجود تمام محدودیت‌های اعلام شده از سوی گوگل، برنامه‌های شخص ثالث زیادی وجود دارند که در Play Store در دسترس هستند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته باید ببینید گوشی و نسخه اندروید شما از این برنامه‌ها پشتیبانی می‌کنند یا نه. در ادامه ده مورد از بهترین برنامه‌های رایگان ضبط مکالمه را به شما معرفی می‌کنیم.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ -۳

Smart Voice Recorder

اگرچه این برنامه به طور مستقل یک برنامه ضبط مکالمه نیست، اما با این وجود یک برنامه کاربردی و مفید است که می‌تواند مکالمات شما را ضبط کند. برنامه Smart Voice Recorder به عنوان یک برنامه ضبط صدا، به شما این امکان را می‌دهد که منبع صدا را مشخص کنید و با انتخاب تماس‌های صوتی، می‌توانید آن‌ها را ضبط کنید.

این برنامه رایگان است و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای ندارد. در توضیحات این برنامه نوشته شده که برای اندروید ۴.۱ یا بالاتر ساخته شده است و بنابراین ضبط مکالمه اندروید ۱۰ با این برنامه امکان‌پذیر است.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - ۴

Call Recorder – ACR

این برنامه یکی از اولین گزینه‌هایی است که بعد از جستجوی برنامه ضبط مکالمه اندروید آن را می‌بینید، دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد. برنامه ACR مدت‌هاست در پلی استور وجود دارد و اسم و رسم خوبی برای خود دست و پا کرده است. وقتی این برنامه را نصب و قابلیت ضبط مکالمه را فعال کنید، همه تماس‌ها به طور خودکار رکورد می‌شوند. همچنین می‌توانید به برنامه، دسترسی دفترچه تلفن گوشی را بدهید و هر مکالمه را با اسم مخاطب ذخیره کند و پیدا کردن گزینه مورد نظرتان راحت‌تر شود.

این برنامه رایگان است، اما پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای و تبلیغات دارد.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - ۵

Voice Recorder by Splend Apps

این برنامه هم یکی دیگر از گزینه‌های ضبط صداست که کار ضبط مکالمه اندروید ۱۰ یا پایین‌تر را هم انجام می‌دهد. اگرچه ماهیت اصلی این برنامه ضبط صداهای طولانی یا کوتاه است، اما تماس‌های صوتی شما را هم ذخیره می‌کند و می‌توانید منبع صوت را انتخاب کنید.

این برنامه رایگان است ولی تبلیغات و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای دارد و بعد از پرداخت است که می‌توانید ویژگی‌های اضافی را فعال کنید. این برنامه با دستگاه‌هایی که اندروید ۴.۱ و بالاتر دارند کار می‌کند.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - ۶

Automatic Call Recorder

این برنامه یکی دیگر از گزینه‌هایی است که بسیاری از کاربران با آن مواجه شدند. اما با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، ارزش این را داشت که در فهرست بهترین برنامه‌های ضبط مکالمه اندروید ۱۰ و پایین‌تر قرار بگیرد. این برنامه به طور خودکار تمام تماس‌های شما را ضبط می‌کند و فایل‌های ضبط شده روی دستگاه شما ذخیره می‌شود. از آنجایی که محدودیتی برای تعداد تماس‌های ضبط شده وجود ندارد، تمام چیزی که لازم دارید فضای ذخیره‌سازی بالا روی گوشی‌تان است. این برنامه با Dropbox و Google Drive هم یکپارچه شده و می‌توانید به جای فضای گوشی، از فضای ابری برای ذخیره فایل‌ها استفاده کنید.

این برنامه رایگان است و پرداخت درون‌برنامه‌ای ندارد، اما تبلیغات وجود دارند.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - 7

Call Recorder Automatic

استفاده از یک برنامه ضبط مکالمه اندروید که طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها را ارائه کند، بسیار جذاب است. چیزی که این برنامه را در مقایسه با برنامه‌های دیگر متمایز می‌کند، امکان نشان دادن Caller ID تماس‌های ناشناس است، بنابراین با یک تیر دو نشان خواهید زد. تماس‌های ضبط شده به صورت محلی روی گوشی شما ذخیره می‌شوند و می‌توانید فایل‌ها را بر اساس تاریخ، مدت یا معیارهای دیگر دسته‌بندی کنید.

این برنامه هم مثل بسیاری از برنامه‌های باارزش دیگر، نسخه فرمیوم است، یعنی مدتی اجازه استفاده به صورت رایگان دارید، اما بعد باید هزینه پرداخت کنید. این برنامه با اندروید ۴.۱ و بالاتر کار می‌کند.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - 8

Cube ACR – Call Recorder

اگرچه برنامه‌ای جدید معمولا با گزینه‌های قدیمی‌تر مقایسه می‌شود، اما برنامه Cube ACR یکی از برنامه‌های خوب است که برای ضبط مکالمه اندروید ۱۰ و پایین‌تر استفاده می‌شود، حتی در بعضی موارد، بهترین‌های بازار را پشت سر می‌گذارد.

چه چیزی بهتر از این است که برنامه‌ای به شما امکان ضبط مکالمات از برنامه‌های Skype، Line، Whatsapp و غیره را بدهد. این برنامه یک گزینه واقعا مفید است که باید آن را روی گوشی خود داشته باشید.

این برنامه هم نسخه رایگان دارد و هم پرمیوم. البته بیشتر کاربران نسخه رایگان را انتخاب می‌کنند و کارشان هم راه میفتد، اما نسخه پرمیوم جزئیات و ویژگی‌های کامل‌تری دارد.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - 9

All Call Recorder Lite 2020

از آنجایی که اکثر برنامه‌های ضبط مکالمه اندروید ۱۰ و پایین‌تر شبیه هم هستند، تمایز قائل شدن بین چند برنامه سخت است. خوشبختانه، این توسعه‌دهنده کاری کرده است که مطمئن شود بالاتر از رقبا قرار می‌گیرد، اگرچه امیدوار بودیم لوگوی این برنامه کمی بهتر طراحی می‌شد. این برنامه همیشه آماده استفاده است و هر بار آن را باز کنید می‌توانید به راحتی از آن کار بکشید، البته باید این نکته را یادآور شویم که این برنامه ضبط مکالمه ممکن است روی بعضی دیوایس‌ها و به خاطر محدودیت‌های پردازنده (CPU) کار نکند.

این برنامه رایگان است، تبلیغات دارد ولی پرداخت درون‌برنامه‌ای ندارد. این برنامه در دستگاه‌هایی با اندروید ۴ و بالاتر کار می‌کند.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - 10

Auto Call Recorder

این برنامه به دلیل رابط کاربری سبک و جذابش معروف است. از نظر ویژگی‌ها، این برنامه شبیه تمام گزینه‌های ضبط مکالمه اندروید ۱۰ و پایین‌تر است. می‌توانید قسمت مخاطبان را در برنامه اضافه یا حذف کنید و هر چیزی که می‌خواهید ضبط کنید. این برنامه تا زمانی که گوشی شما فضای ذخیره‌سازی داشته باشد، به ضبط مکالمات ادامه می‌دهد.

این برنامه رایگان است، اما باید تبلیغات و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای را تحمل کنید.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - 11

Super Call Recorder

این برنامه از نظر ظاهری کمی متفاوت از گزینه‌های دیگر است و دلیل آن می‌تواند این باشد که مدت‌ها رابط کاربری خود را تغییر نداده است. اما با این وجود، Super Call Recorder یک پیشنهاد عالی است که فوق‌العاده عمل کرده است. توسعه‌دهندگان اطمینان زیادی به این برنامه دارند و این تضمین را به کاربران می‌دهند که این برنامه روی همه دیوایس‌ها عمل می‌کند.

هر تماس تلفنی با فرمت MP3 ضبط می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد کیفیت صدای فوق‌العاده را تجربه کنند. برنامه Super Call Recorder یک برنامه رایگان است که تبلیغات و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای دارد و برای دستگاه‌هایی با اندروید ۴.۳ و بالاتر کار می‌کند.

ضبط مکالمه اندروید ۱۰ - 12

Call Recorder by Smart Mobile Tools

این برنامه یکی دیگر از برنامه‌های ضبط مکالمه اندروید ۱۰ و نسخه‌های دیگر است که می‌تواند ده‌ها فایل صوتی را روی گوشی شما ذخیره کند. این برنامه در پس‌زمینه اجرا می‌شود و تمام تماس‌های ورودی و خروجی را به طور خودکار ذخیره می‌کند. علاوه بر این، برنامه به زبان‌های مختلف در دسترس است.

این برنامه هم رایگان است و می‌توانید آن را از پلی استور دانلود کنید. البته تبلیغات و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای را به این برنامه اضافه کنید. برای اجرای موفق این برنامه باید اندروید ۴.۱ و بالاتر داشته باشید.

سخن آخر

ما همچنان امیدواریم راه حلی برای این مشکل پیدا شود یا حداقل گوگل اعلام کند از برنامه‌های شخص ثالث برای ضبط مکالمه اندروید ۱۰ (یا نسخه‌های جدیدتر و قدیمی‌تر) پشتیبانی کند، اما در حال حاضر بهترین راه‌ها برای ضبط مکالمات شما، روش‌هایی است که در این مقاله گفتیم. لذت ببرید!

8 دیدگاه‌ها

 1. نرم افزار call x رو سالها استفاده کردم و عالی بود. اما الان روی گوشی a30s و اندروید ۱۰اصلا جوابگو نیس. ظاهرا ضبط میکنه ولی عملا نوار خالی پخش میشه. چکار کنم؟

  • سلام
   از برنامه‌هایی که برای اندروید ۱۰ تولید شدند استفاده کنید. بعضی برنامه‌های قدیمی ظاهرا کار می‌کنند اما با مشکل خروجی گرفتن مواجه هستند.

 2. میشه لطفا برنامه معرفی کنید برای اندروید ۱۰.تمام رکردرها رو تست کردم ظاهرا ضبط میکنن اما بعد میببنم که خالی هستن

 3. فایل صوتی درست میکنن این نرم افزارایی که گفتین، اما بعدش چیزی پخش نمیکنن.
  تو دسترسی های تلفنمون باید یه حرکتی انجام بدیم فکنم.
  اندروید ۱۰ اینجوری شده. گوشیمم سامسونگA30 هست

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید