یکی از اتفاقاتی که می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد، پاک شدن ناگهانی تصاویر از گوشی است. اتفاقات زیادی ممکن است باعث پاک شدن تصاویر از گوشی شوند و از میان آن‌ها می‌توان به ریست فکتوری یا خراب شدن دستگاه اشاره کرد. در صورتی که تصاویر مهم ذخیره شده در گوشی خود را به صورت اتفاقی حذف کردید و هم اکنون به شدت ناراحت هستید، بهتر است بدانید جایی برای نگرانی وجود ندارد و شما می‌توانید بازیابی تصاویر را با سه روش ساده انجام دهید. ما در گیکیطور قصد داریم شما را با روش‌های ساده برگرداندن عکس های پاک شده گوشی اندروید آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

1: بازیابی تصاویر پاک شده از فضای ابری

اکثر فضاهای ابری و برنامه‌های ذخیره‌سازی تصاویر (به غیر از اینستاگرام) پیشنهاد بک آپ گرفتن از فایل‌ها را به منظور بازیابی عکس های پاک شده گوشی اندروید مطرح می‌کنند. در صورتی که شما از تصاویر خود بک آپ تهیه کرده باشید، احتمالا تصاویر شما حذف نخواهند شد. در حقیقت حذف کردن یک عکس از گالری گوشی باعث نمی‌شود که تصویر مورد نظر از سرویس پشتیبان ابری هم حذف شود. شما برای بازیابی تصاویر کافی است وارد برنامه سرویس ابری مورد نظرتان شوید و یک بار دیگر، تصویر خود را دانلود کنید. در Google Photos باید تصاویر را باز کرده و گزینه Save to Device را از فهرست انتخاب کنید. همچنین در Dropbox هم کافی است از بخش Export، گزینه Save to Device را انتخاب نمایید.

در صورتی که تصویر را از نسخه پشتیبان ابری خود حذف کرده باشید، امکان بازیابی وجود دارد و جای نگرانی نیست. اکثر سرویس‌های ابری دارای یک بخش جداگانه هستند که تمام فایل‌های حذف شده در آن قرار خواهند گرفت. شما می‌توانید کلیه فایل‌ها را در یک بازه زمانی خاص بازیابی نمایید.

روش برگرداندن عکس های پاک شده در Google Photos

همانطور که گفته شد، برنامه Google Photos را باز کرده و از نوار کناری، بخش مربوط به Trash یا Recycle Bin را انتخاب کنید. در ادامه کافی است روی تصویر مورد نظرتان ضربه زده و فشار دهید تا گزینه بازیابی (Recover) نمایش داده شود. کلیه فایل‌های حذف شده به مدت 60 روز در دسترس شما قرار دارند.

برگرداندن عکس های پاک شده گوشی اندروید - 3

روش برگرداندن عکس های پاک شده از مایکروسافت وان درایو

شما باید برای برگرداندن عکس های پاک شده گوشی اندروید در وان درایو، برنامه را باز کرده و از بخش Me وارد Recycle Bin شوید. فایل‌های خود را انتخاب کرده و روی نماد بازیابی (Restore) ضربه بزنید. بد نیست بدانید وان درایو کلیه فایل‌های حذف شده را به مدت 30 روز حفظ خواهد کرد. البته این امکان وجود دارد فایل‌های حذف شده از سطل زباله هم در مدت زمان کمتری حذف شوند، اما در صورتی که فضای آن 10 درصد از مجموع فضای ذخیره‌سازی بیشتر باشد.

برگرداندن عکس های پاک شده گوشی اندروید - 4

روش برگرداندن عکس های پاک شده از Dropbox

باید در Dropbox برای بازیابی تصاویر حذف شده وارد دسکتاپ شوید، زیرا نمی‌توانید این کار را در برنامه انجام دهید. در ادامه و به منظور بازیابی وارد بخش Files شوید و گزینه فایل‌های حذف شده (Deleted Files) را انتخاب نمایید، سپس تمام موارد مورد نظر خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید کلیه فایل‌های حذف شده به مدت 30 روز در دسترس قرار دارند.

برگرداندن عکس های پاک شده گوشی اندروید - 5

سایر برنامه‌های ابری با روش‌های مشابه کار می‌کنند. شرایط حساب خود را بررسی کرده و ببینید چه مدت زمانی از حذف فایل مورد نظرتان می‌گذرد.

2: برگرداندن عکس های پاک شده اندروید از کارت حافظه جانبی

در صورتی که از تصاویر گوشی خود در سرویس‌های ابری پشتیبان تهیه نکنید، قطعا از آن‌ها در کارت حافظه جانبی نگه‌داری خواهید کرد. در صورتی که می‌خواهید تصاویر حذف شده از برنامه گالری را بازیابی کنید، بهترین امید شما این است که آن‌ها را در کارت حافظه جانبی SD خود ذخیره کرده باشید.

شما می‌توانید کارت حافظه جانبی خود را به کامپیوتر متصل کرده و امیدوار باشید بتوانید از طریق برنامه‌های مخصوص ریکاوری، برگرداندن عکس های پاک شده از گوشی اندروید را انجام دهید، اما هیچ تضمینی هم وجود ندارد.

توجه داشته باشید که فایل‌های حذف شده در صورتی بازیابی خواهند شد که توسط داده‌های جدید، فضای ذخیره‌سازی تکمیل نشده باشد؛ در حقیقت زمانی که فایلی را حذف کردید و متوجه اشتباه خود شدید، باید کارت حافظه ذخیره‌سازی جانبی را جدا کرده تا خطر ذخیره فایل‌های دیگر و غیر قابل بازیابی شدن عکس های پاک شده گوشی اندروید کاهش یابد.

توجه داشته باشید که این روش روی حافظه داخلی گوشی موبایل شما عمل نمی‌کند، زیرا اندروید از پروتکل ذخیره‌سازی انبوه USB استفاده نکرده و به همین علت هم بازیابی پیام‌های متنی حذف شده در اندروید کار سختی به حساب می‌آید.

بازیابی تصاویر حذف شده با EaseUS Data Recovery Wizard

یکی از بهترین نرم افزارهای رایگان بازیابی تصاویر، EaseUS Data Recovery Wizard است. شما می‌توانید آن را برای ویندوز و مک دانلود کنید.

برنامه EaseUS Data Recovery Wizard را دانلود و نصب کنید. پس از راه‌اندازی، تمام درایوها را نشان می‌دهد و شما می‌توانید درایو موردنظرتان برای بازیابی را انتخاب کنید که البته می‌تواند شامل هارددیسک و کارت حافظه باشد.

برگرداندن عکس های پاک شده گوشی اندروید - 6

کارت حافظه و سپس گزینه Scan را انتخاب کنید. در این لحظه برنامه شروع به اسکن تمام فایل‌ها خواهد کرد. شما می‌توانید حداکثر 2 گیگابایت اطلاعات را به صورت همزمان با نسخه رایگان، بازیابی نمایید. توجه داشته باشید که مدت زمان اسکن به میزان فضای ذخیره‌سازی و اطلاعاتی مربوط است که در آن وجود دارد و ممکن است تا 20 دقیقه یا بیشتر هم طول بکشد، اما لازم نیست تا پایان کار منتظر باشید.

در پنل سمت چپ، Type را انتخاب کنید و روی پیکان کشویی موجود در کنار Graphics کلیک کنید تا بتوانید فرمت jpg را انتخاب نمایید. تمام تصاویری که امکان بازیابی آن‌ها وجود دارد را در پنجره اصلی مشاهده خواهید کرد؛ در این مرحله باید تصاویر مورد نظرتان را انتخاب کنید.

برگرداندن عکس های پاک شده گوشی اندروید - 7

در ادامه روی Recover Now کلیک کنید و مکانی را برای ذخیره‌سازی تصاویر بازیابی شده انتخاب نمایید؛ تمام تصاویر مورد نظرتان بازیابی خواهند شد و در فایل خروجی ذخیره می‌شوند. هم اکنون می‌توانید آن‌ها را در گوشی خود کپی کنید.

3: برگرداندن عکس های پاک شده در گوشی های روت شده

در صورتی که شما از سرویس‌های ابری یا کارت حافظه ذخیره‌سازی جانبی استفاده نمی‌کنید، قطعا بازیابی عکس های پاک شده گوشی اندروید کار سختی به حساب می‌آید. با این که وبسایت‌های زیادی مدعی بازیابی تصاویر از گوشی هستند، اما هیچ راهی برای اسکن کردن وجود ندارد، مگر این که گوشی شما روت شده باشد.

در صورتی که امیدی به بازیابی عکس های پاک شده گوشی اندروید ندارید، می‌توانید گوشی خود را روت کنید، اما روت کردن گوشی نیازمند حذف کامل اطلاعات هم بوده و این مشکل می‌تواند احتمال بازیابی تصاویر را به طور کامل از بین ببرد. خوشبختانه در صورتی که گوشی شما از قبل روت شده باشد، فرآیند انجام کار ساده است.

حذف نکردن تصاویر با DiskDigger

شما باید برنامه DiskDigger Photo را از گوگل پلی نصب کنید. این کار برای بازیابی عکس های پاک شده گوشی اندروید و فایل‌های ویدیویی، رایگان است. فقط در صورتی که بخواهید فایل‌هایی غیر از تصاویر را هم بازیابی کنید، نیازمند پرداخت هزینه است.

برنامه را راه‌اندازی کرده و در صورت درخواست، تمام مجوزهای اصلی را ارائه دهید. هم اکنون گزینه‌های Basic Scan و Full Scan را مشاهده خواهید کرد. اولین مورد را نادیده بگیرید، زیرا فقط تصاویر و ریز عکس‌های شما را می‌تواند پیدا کند. در عوض شما باید از گزینه Full Scan استفاده نمایید.

حافظه داخلی گوشی را پیدا کنید و معمولا به صورت یک پارتیشن نمایش داده می‌شود. در ادامه روی آن ضربه بزنید، سپس نوع فایل (احتمالا JPG یا PNG) مورد نظر خود را جستجو کنید و به منظور شروع کار، گزینه تایید (Ok) را انتخاب نمایید.

بلافاصله کار اسکن توسط برنامه آغاز خواهد شد و تمام یافته‌ها را در سایز بند انگشتی به شما نمایش خواهد داد. توجه داشته باشید تمام تصاویر شما در حافظه داخلی نمایش داده خواهد شد، بنابراین انجام فرآیند نیازمند زمان است.

شما باید به منظور فیلتر کردن برخی یافته‌ها، روی نماد تنظیمات ضربه بزنید، حتی می‌توانید جستجو را با تعیین سایز فایل‌های مورد نظرتان هم انجام دهید. بد نیست بدانید امکان تعیین تاریخ هم برای فیلتر کردن نتایج جستجو وجود دارد.

توجه داشته باشید که DiskDigger نمی‌تواند تمام تصاویر حذف شده را پیدا کند و احتمال خرابی برخی از آن‌ها وجود دارد. تنها باید موارد دلخواه را پیدا کرده و گزینه Restore را انتخاب کنید. همچنین مکان مورد نظرتان برای ذخیره تصاویر را هم تعیین کنید؛ بهتر است پوشه DCIM را انتخاب نمایید. در ادامه و برای تایید تمام مراحل، گزینه OK را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که بهترین راه برای جلوگیری از دست دادن تصاویر با ارزش، تهیه پشتیبان است و ساده‌ترین روش را هم می‌توان استفاده از سرویس‌های ابری دانست. سرویس Google Photos به شما اجازه می‌دهد تصاویر زیادی را ذخیره سازی کنید و این فقط یکی از نمونه‌هاست. امیدواریم بتوانید با این سه روش، بازیابی عکس های پاک شده گوشی اندروید را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید