به عنوان یکی از اولین سرویس‌های ارائه شده توسط گوگل، جیمیل (Gmail) سنگ بنا و بنیان حضور آنلاین گوگل است. بنابراین وقتی رمز جیمیل خود را فراموش می‌کنید (اگر نخواهم اغراق کنم)، در واقع مثل یک شبح اینترنتی هستید که به دنبال زندگی‌های قبلی خود در اینترنت می‌چرخید. برای اینکه انقدر اوضاع خراب نشود، راه حل فراموش کردن رمز جیمیل را به شما می‌گوییم تا بتوانید به راحتی و با چند روش رمز جیمیل خود را عوض کنید.

بیشتر بخوانید: عوض کردن رمز جیمیل در آیفون، آیپد، اندروید و ویندوز

روش‌های عوض کردن پسورد بعد از فراموش کردن رمز جیمیل

روش استاندارد بازیابی رمز ورود جیمیل

در صورت فراموش کردن رمز جیمیل و اقدام برای بازیابی رمز عبور، جیمیل روش‌های متعددی برای احراز هویت و بازیابی یا ریست کردن پسورد در اختیار شما قرار می‌دهد. خوشبختانه، تمام این مراحل توسط راهنماهای کوتاه و کاربردی آموزش داده می‌شود و قدم به قدم شما را به رمز عبورتان نزدیک می‌کند.

بعد از فراموش کردن رمز جیمیل ، فرآیند بازیابی بسیار ساده است؛ تنها کاری که باید بکنید این است که در صفحه اصلی جیمیل، روی گزینه «Forgot Password» کلیک کنید. بعد از آن صفحه‌ای باز می‌شود که از شما می‌خواهد آخرین پسوردی را که یادتان هست وارد کنید. اگر بتوانید پسورد درست یا نزدیک‌ترین گزینه به پسورد اصلی را تایپ کنید و از اطلاعات حساب کاربری خود بک‌آپ گرفته باشید، روش‌های مختلفی سر راهتان قرار می‌گیرد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر فراموش کردن رمز جیمیل جدی است و نمی‌توانید هیچ‌کدام از پسوردها را به یاد بیاورید، روی گزینه «Try another way» کلیک کنید.

فراموش کردن رمز جیمیل - ۱

هنگام ساخت اکانت جیمیل باید حتما یک ایمیل بازیابی (Recovery Email) برای خودتان در نظر بگیرید. بعد از فراموش کردن رمز جیمیل و انتخاب گزینه «راه‌های دیگر»، ایمیلی به آدرس ایمیل شما فرستاده می‌شود و از شما تاییدیه تغییر رمز عبور جیمیل را می‌خواهد و در واقع از شما می‌خواهد ثابت کنید خودتان می‌خواهید پسورد جیمیل را تغییر دهید.

برای دسترسی به این مرحله باید حتما اپلیکیشن موبایل جیمیل را داشته باشید، چرا که بعد از انتخاب گزینه احراز هویت، اعلانی از سمت Gmail App برای شما ارسال می‌شود و با باز کردن آن صفحه‌ای ظاهر می‌شود که ایمیل آدرس، دیوایسی که با آن کار می‌کنید و موقعیت جغرافیایی را نشان می‌دهد. اگر اطلاعاتی که به شما داده می‌شود درست است، گزینه Yes و اگر نیست، گزینه No را انتخاب کنید.

فراموش کردن رمز جیمیل - ۲
اپلیکیشن رایگان یادگیری زبان - 2
اپلیکیشن رایگان یادگیری زبان - 3

بعد از انتخاب گزینه Yes به صفحه جدیدی هدایت می‌شود و می‌توانید پسورد جدید خود را تایپ کنید. دقت کنید که این رمز عبور باید قوی و حداقل ۸ کاراکتر باشد.

فراموش کردن رمز جیمیل - ۳

اگر اپلیکیشن موبایل جیمیل را ندارید، می‌توانید از راه دیگری برای احراز هویت خود استفاده کنید، مثل مرحله قبل باید گزینه «Try another way» را بزنید. در این قسمت از فراموش کردن رمز جیمیل از شما خواسته می‌شود آدرس ایمیلی تایپ کنید تا ایمیل تایید به ایمیل بازیابی شما ارسال شود.  

فراموش کردن رمز جیمیل - ۴

در این مرحله هم اگر ایمیل بازیابی ندارید، گزینه بعدی برای عوض کردن رمز جیمیل را انتخاب کنید. باز هم باید گزینه «Try another way» را انتخاب کنید.

در این قسمت باید به سوالات امنیتی که هنگام ساخت اکانت انتخاب کردید، پاسخ بدهید.

فراموش کردن رمز جیمیل - ۵

اگر سوالی که از شما پرسیده می‌شود درست پاسخ بدهید، در قسمت بعد جیمیل از شما ایمیلی می‌خواهد که بتواند از طریق آن با شما در تماس باشد.

فراموش کردن رمز جیمیل - ۶

اگر ایمیل دیگری دارید که می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید، وارد کنید و منتظر ایمیل باشد.

اگر ایمیل دیگری ندارید، باز هم با انتخاب گزینه «Try another way» روش دیگری را انتخاب کنید.

اگر بعد از انتخاب گزینه بالا با پیام زیر مواجه شدید، بدانید جیمیل روش دیگری را در اختیار شما قرار نمی‌دهد و از شما می‌خواهد ثابت کنید صاحب حساب کاربری هستید.

To help keep your account secure, Google needs to confirm this account belongs to you.

To recover your account, try again to sign in and answer as many questions as you can.

بعد از دیدن این پیام باید مراحل را از ابتدا طی کنید و سعی کنید به سوالات امنیتی پاسخ دهید یا ایمیلی بسازید که بتوانید به جیمیل بدهید تا با شما در ارتباط باشد.

امنیت حساب کاربری خود را بالا ببرید

با خواندن مراحل بالا احتمالا متوجه شدید فراموش کردن رمز جیمیل عواقب سنگینی دارد و اگر اقدامات امنیتی لازم را انجام نداده باشید، راه نسبتا سختی در پیش دارید و ممکن است هیچ‌وقت نتوانید حساب کاربری خود را بازیابی کنید.

بنابراین بعد از اینکه پسورد جدید تعریف کردید، گوگل از شما می‌خواهد تنظیمات امنیتی ناقص مربوط به حساب کاربری خود را تکمیل کنید.

ما در گیکیطور پیشنهاد می‌کنیم یک شماره تلفن در دسترس و فعال و یک ایمیل بازیابی به حساب کاربری خود اضافه کنید.

با تنظیم کردن شماره تلفن موبایل یا ایمیل، فراموش کردن رمز جیمیل دیگر یک کابوس نیست و به راحتی می‌توانید پسورد جدید تعریف یا پسورد قبلی خود را بازیابی کنید.

فراموش کردن رمز جیمیل - ۷

در حال حاضر جیمیل اجازه اضافه کردن یا تغییر دادن سوالات امنیتی را نمی‌هد و فقط می‌توانید سوال امنیتی قدیمی خود را حذف کنید. دلیل جیمیل برای غیرفعال کردن امکان تغییر یا اضافه کردن سوالات امنیتی این است که این سوالات دیگر امنیت واقعی را تضمین نمی‌کنند. سوالات امنیتی شما تا زمانی که آن‌ها را به صورت دستی حذف نکنید، کاربرد دارند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

بعد از اینکه وارد صندوق پستی (Inbox) خود شدید، تنظیمات حساب کاربری گوگل خود را باز کنید تا بتوانید تغییرات را اعمال کنید. برای دسترسی به این قسمت روی عکس خود در بالای صفحه سمت راست کلیک کنید (اگر عکس انتخاب نکرده باشید، اولین حرف از اسمتان در دایره‌ای رنگی نشان داده خواهد شد) و گزینه Manage your Google Account را انتخاب کنید.

فراموش کردن رمز جیمیل - ۸

در صفحه‌ای که باز می‌شود می‌توانید قسمت‌های مختلف اکانت خود را ببینید و در قسمت Security، ایمیل بازیابی خود را اضافه کنید و یا یک شماره تلفن تعریف کنید. همچنین می‌توانید ببینید از چه دستگاه‌ها یا موقعیت‌های مکانی وارد حساب کاربری خود شده‌اید و ورود دو مرحله‌ای را فعال کنید تا هم امنیت حساب کاربری خود را تضمین کنید و هم در صورت فراموش کردن رمز جیمیل، کارتان راحت باشد.

تمام مراحل بازیابی رمز عبور جیمیل در گوشی موبایل هم مثل نسخه دسکتاپ است.

در صورت فراموش کردن رمز جیمیل و بازیابی آن از طریق اپلیکیشن، برنامه Gmail App را باز کنید و مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

  • روی سه خط بالا سمت چپ ضربه بزنید
  • گزینه Settings را انتخاب کنید
  • اکانت مورد نظر را انتخاب کنید
  • گزینه Manage your Google Account را انتخاب کنید
  • برگه دوم یا Personal info را باز کنید
  • میانه صفحه قسمت Password را انتخاب کنید
  • پسورد خود را وارد کنید و اگر آن را به خاطر نمی‌آورید، گزینه Forgot Password را بزنید (بقیه مراحل مثل قبل است که در مقاله توضیح دادیم)
  • اگر پسورد را درست وارد کردید، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که می‌توانید پسورد خود را تغییر دهید.

سخن پایانی

فراموش کردن رمز جیمیل یکی از کابوس‌های وحشتناک است که برای عده‌ای به قیمت از دست دادن همیشگی حساب کاربری‌شان تمام می‌شود. برای اینکه در چنین مواقعی با مشکل مواجه نشوید، توصیه اکید ما این است که یک شماره تلفن یا ایمیل بازیابی برای خود تعریف کنید تا در صورت نیاز، پسورد خود را به راحتی بازیابی کنید.

اگر درباره جیمیل و بازیابی پسورد سوالی داشتید یا در هر مرحله با مشکل مواجه شدید با ما در تماس باشید تا به شما کمک کنیم.

نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها برای ما بنویسید.

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید