سرویس پیام‌رسان واتس اپ دارای تنظیمات ساده‌ای است و می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید، اما این فرآیند ساده ممکن است باعث سوءاستفاده از حساب کاربری شما شود و امنیت واتس اپ را به خطر بیندازد. خوشبختانه فعال کردن یک لایه امنیتی اضافی برای حساب کاربری واتس اپ، کار بسیار ساده‌ای است.

متاسفانه تنظیمات امنیتی فعلی نمی‌توانند مانع هک شدن برخی حساب‌ها همانند اتفاقی که برای جف بیزوس (Jeff Bezos)، مدیرعامل شرکت آمازون افتاد، شوند. در صورتی که یک کاربر بتواند با فریب شما موفق به اشتراک‌گذاری کد امنیتی شود، قطعا می‌توان گفت امنیت واتس اپ به خطر افتاده است.

اگر برای افزودن یک لایه امنیتی دیگر به منظور ارتقاء امنیت واتس اپ نیازمند دلیل و مدرک هستید، بهتر است اتفاقی را که به تازگی رخ داده، با شما مطرح کنیم.

یکی از کاربران واتس اپ پیامی را از دوست صمیمی خود دریافت می‌کند که از او خواسته شد تا یک کد شش رقمی را که از طریق پیام کوتاه دریافت کرده است، برای او ارسال کند. از آن جایی که این کاربر به دوست خود اعتماد داشت، کد شش رقمی را ارسال می‌کند و ناگهان متوجه می‌شود هیچ‌گونه دسترسی به حساب کاربری خود ندارد.

احتمالا شما متوجه اتفاقی که افتاده، شد‌ه‌اید؛ واضح است که دوست این کاربر به صورت کاملا غیر عمد، فریب هکرها را خورده و کنترل حساب کاربری واتس اپ خود را از دست داده است. هکرها پس از ورود به حساب کاربری واتس اپ به تمام کاربرانی که ارتباط نزدیکی با او داشتند، پیام ارسال کرده‌اند و به همین سادگی توانستند کلاهبرداری‌های زیادی انجام دهند و امنیت واتس اپ را به چالش بکشند.

از نظر تئوری می‌توان با مراجعه مجدد به برنامه و وارد کردن شماره موبایل، سپس دریافت و وارد کردن کد شش رقمی، کنترل حساب کاربری را باز پس گرفت، اما مشکل این است که هکرها می‌توانند با کدهای شش رقمی نادرست، شماره شما را اسپم کنند و حساب کاربری تا ۱۲ ساعت قفل شود. در ادامه اگر یک PIN برای خود تنظیم نکرده باشید، هکرها می‌توانند برخی تنظیمات را تغییر دهند و باعث قفل شدن حساب کاربری شما تا مدت ۷ روز شوند.

یادآوری دو قانون اهمیت بسیار زیادی دارد:

۱: هرگز کد شش رقمی واتس اپ را با سایر افراد و مخاطبین به اشتراک نگذارید؛ این افراد می‌توانند والدین و بهترین دوست یا حتی خواهر و برادر شما هم باشند. توجه داشته باشید که درخواست کد شش رقمی از سوی هیچ فردی نمی‌تواند دلیل منطقی داشته باشد، بنابراین حتی نباید به فکر اشتراک‌گذاری کد هم باشید.

۲: در صورتی که بدترین اتفاق هم بیفتد، تنظیم PIN به عنوان یک مانع دیگر برای جلوگیری از ورود افراد به حساب کاربری واتس اپ شما به حساب خواهد آمد.

روش افزایش سطح امنیت واتس اپ

توجه داشته باشید که PIN به شش رقم نیاز دارد و باید برای تنظیم آن مراحل زیر را دنبال کنید:

۱: واتس اپ را باز کنید و روی سه نقطه موجود در قسمت بالای سمت راست در گوشی‌های اندروید یا گزینه Setting در سیستم‌عامل iOS ضربه بزنید.

۲: گزینه تنظیمات را انتخاب کرده و از بخش Account، روی گزینه تایید هویت دو مرحله‌ای (Two-Step Verification) ضربه بزنید.

۳: گزینه فعال کردن (Enable) را انتخاب کرده و سپس کد PIN شش رقمی را تایید کنید. تصاویر پایین می‌توانند به شما کمک کنند.

4: این مرحله اجباری نیست، اما اضافه کردن آدرس ایمیل به شما اجازه می‌دهد در صورت فراموشی PIN، حساب کاربری خود را بازیابی کنید. واتس اپ در طول زمان اقدام به درخواست وارد کردن کد PIN خواهد کرد تا مانع فراموشی پسورد شود. ما به شما توصیه می‌کنیم بکاپ گرفتن از پسورد را جدی بگیرید.

توجه داشته باشید که در گذشته فیسبوک در زمینه تایید هویت دو مرحله‌ای دچار مشکل شده بود، اما واتس اپ به طور کلی این مسئله را انکار کرده است و اظهار داشتند که پشتیبانی را از طریق ایمیل انجام خواهند داد.   

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید