برخلاف گیمرها، تولیدکنندگان محتوا برای نمایشگر لپ‌تاپ نیازهای دقیق‌تر و مهم‌تری دارند. در این مقاله، ما عواملی را بررسی می‌کنیم که لازمه و ویژگی یک پنل LCD ایده‌آل برای یک تولیدکننده محتوا یا یک لپ‌تاپ حرفه‌ای شرکتی است. لپ تاپ مناسب برای تولید محتوا یک سری استاندارد خاص دارد؛ عواملی از جمله تراکم پیکسلی، وسعت رنگ، دقت رنگ و موارد دیگر از جمه مولفه‌هایی است که برای یک صفحه‌نمایش ایده‌آل برای تولیدکنندگان محتوا مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای حرفه‌ای‌های خلاق و کسانی که با لپ‌تاپ یا نمایشگر کار حرفه‌ای انجام می‌دهند، نمایشگری که طیف وسیعی از رنگ‌ها را پوشش دهد و به خوبی کالیبره شده باشد، اهمیت زیادی دارد.

تراکم پیکسلی؛ چرا مهم است؟

یکی از عواملی که در خرید یک لپ تاپ مناسب برای تولید محتوا باید به آن توجه کنید، تراکم پیکسلی است. تراکم پیکسلی که با واحد «پیکسل در هر اینچ» (PPI) شناخته می‌شود، به تعداد پیکسل‌های موجود در هر اینچ مربع از نمایشگر گفته می‌شود. هر چه تراکم پیکسلی بیشتر باشد، اطلاعاتی بیشتری در صفحه‌نمایش نشان داده می‌شود. تراکم پیکسلی با وضوح صفحه‌نمایش هم ارتباط مستقیم دارد. برای مثال، تراکم پیکسلی یک صفحه‌نمایش FullHD با ابعاد ۱۵٫۶ اینچ، حدودا ۱۴۱ پیکسل در هر اینچ است و در نمایشگر UHD با همان ابعاد، چیزی حدود ۲۸۲٫۴ پیکسل در هر اینچ دارد؛ بنابراین، در نمایشگری با وضوح تصویر UHD، پیکسل‌های بیشتری وجود دارد و در نتیجه جزئیات بهتر نمایش داده می‌شوند، فونت و حروف کلمات واضح‌تر هستند، خط‌ها وضوح بیشتری دارند و در کل تجربه تصویر بهتری را به مخاطب هدیه می‌کند.

البته در اینجا نکته‌ای وجود دارد که بیان آن خالی از لطف نیست: اگرچه تراکم پیکسلی بیشتر همیشه طرفداران بیشتری هم دارد، اما اعداد و تعداد پیکسل‌ها از یک آستانه خاصی فراتر نمی‌روند. به این دلیل که چشم انسان نمی‌تواند بیشتر از ۴۰۰ پیکسل در هر اینچ را از فاصله حدودا  ۴۰ سانتی‌متری تشخیص بدهد.

لپ تاپ مناسب برای تولید محتوا

وسعت رنگ؛ معیاری مهم برای متخصصین خلاق

در اصل، وسعت رنگ، طیفی از رنگ‌ها را مشخص می‌کند که نمایشگر می‌تواند در مقایسه با رنگ‌های درک شده توسط چشم انسان نشان بدهد. نمایشگرهایی که وسعت رنگ بیشتری دارند، برای تولیدکنندگان محتوا از بالاترین اهمیت برخوردار هستند؛ به‌خصوص آن دسته از کسانی که با عکاسی و تدوین ویدیوهای حساس به رنگ سروکار دارند. وسعت رنگ دوش‌به‌دوش دقت رنگ حرکت می‌کند که خیلی زود به توضیح آن خواهیم پرداخت.

استانداردهای رایج sRGB ،NTSC و AdobeRGB هستند. بیشتر پنل‌های LCD موجود در بازار استانداردهای وسعت رنگ و میزان پوشش آن را روی بدنه یا جعبه محصول ذکر می‌کنند. حرفه‌ای‌ها بیشتر به پوشش AdobeRGB دقت می‌کنند؛ چون در مقایسه با sRGB، رنگ‌های زنده و شفاف‌تری را به نمایش می‌گذارد. در مبحث وسعت رنگ می‌تواند تفاوت‌ها و تنوعات زیادی وجود داشته باشد؛ به همین دلیل، وجود سیستمی استاندارد کمک می‌کند تا با نگاه کردن به اطلاعات نمایشگر، متوجه شوید رنگ‌هایی را که می‌خواهید نشان می‌دهد یا نه.

نمودار زیر با نام نمودار رنگ‌بندی xy شناخته می‌شود که توسط کمیسیون بین‌المللی روشنایی (CIE) ایجاد شده است. در این نمودار، درک رنگ چشم انسان در قسمتی که به شکل U معکوس دیده می‌شود ارائه شده است و هر کدام از استانداردهای وسعت رنگ در مثلث‌ها مشخص شده‌اند. هر چه اندازه مثلث بزرگ‌تر باشد، پوشش رنگ پنل برای آن استاندارد بیشتر است. هیچ نمایشگری نمی‌تواند رنگ‌هایی را نشان بدهد که خارج از مثلث‌های مربوطه قرار دارند.

نمودار رنگ‌بندی xy

استاندارد sRGB استاندارد وسعت رنگ رایجی است که در اکثر مانیتورهای LCD، پرینترها و بیشتر دوربین‌های دیجیتالی استفاده می‌شود. با این حال، طیف کلی رنگی sRGB بسیار محدود است و رنگ‌هایی با غلظت بالا را نشان نمی‌دهد. استاندارد AdobeRGB این محدودیت‌ها را رفع می‌کند و پنل‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند رنگ‌های زنده و شفاف‌تری را نمایش بدهند؛ به‌خصوص دامنه رنگ‌های سبز با وضوح و دقت بالاتری نشان داده می‌شود. تصویر زیر این تفاوت را به خوبی نشان می‌دهد.

لپ تاپ مناسب برای تولید محتوا

یکی از برندهایی که امروزه پرچم‌دار بازار است و هم گیمرها و هم تولیدکنندگان محتوای صوتی و تصویری از آن به نیکی یاد می‌کنند، برند MSI است. در این مقاله با توجه به توضیحاتی که دادیم، نگاهی به پوشش رنگی و وسعت رنگ لپ‌تاپ بالارده MSI خواهیم داشت. صفحه‌نمایش این لپ‌تاپ نزدیک به ۱۰۰ درصد استانداردهای رنگی sRGB و AdobeRGB را پوشش می‌دهد. چنین پوششی برای تکثیر و پخش رنگ در یک لپ تاپ مناسب برای تولید محتوا عالی است. شرکت MSI بیشتر لپ‌تاپ‌هایش را به فناوری True Color مجهز کرده است که امضای Portrait Displays Inc را همراه دارد و تضمین می‌کند وسعت رنگ تا جایی که امکان‌پذیر است به پشتیبانی ۱۰۰ درصد sRGB و AdobeRGB برسد.

فناوری True Color؛ رنگ‌های دقیق

کمپانی MSI اولین بار در سال ۲۰۱۴ فناوری True Color را معرفی کرد و آن را در همه محصولاتش به کار برد. این فرآیند درست از قسمت بازرسی پنل‌ها در کارخانه شروع می‌شود و تا جایی که قرار است لپ‌تاپ به دست کاربر برسد ادامه دارد. هر پنل دارای کالیبراسیون رنگی است که شامل تنظیم دمای رنگ ایده‌آل، وسعت رنگ و مقادیر رنگ خاکستری است. این موارد بعدا کالیبره می‌شوند و با استفاده از مشخصات رنگی، مانیتوری ایده‌آل را می‌سازند و پیش از حمل و نقل به نقاط مختلف کره زمین آن را آماده می‌کنند.

فناوری True Color مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را در برمی‌گیرد که برای تنظیم دقیق رنگ نمایشگر، به کاربران کنترل زیادی می‌دهد. با این فناوری، کاربران می‌توانند تنظیمات رنگی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، دمای رنگ‌ها را تنظیم کنند و تنظیمات رنگی خود را در نمایشگرهایی که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند، همگام‌سازی کنند.

دلتا ای (Delta E)؛ اندازه‌گیری دقت رنگ

«دلتا ای» (Delta E) اندازه و معیاری برای تفاوت رنگی است که چشم انسان قادر به درک آن است. به طور کلی، Delta E با مقدار یک نشان می‌دهد که چشم انسان می‌تواند دو رنگ را از هم تشخیص و تمیز بدهد؛ در حالی که Delta E با مقدار صفر نشان می‌دهد رنگ‌ها از نظر ریاضی یکسان هستند. مقادیر Delta E کمتر از دو به خاطر محدودیت دید چشم انسان غیرقابل مشاهده هستند. کسانی که به دنبال نمایشگری با رنگ‌های دقیق هستند، ترجیح می‌دهند نمایشگرهایی را انتخاب کنند که Delta E آن‌ها در کارخانه کالیبره شده است. در حالی که با توجه به نوع نمایشگر، نمایشگر لپ تاپ مناسب برای تولید محتوا عموما Delta E بسیار کمی دارند، امکان کالیبره کردن نمایشگر و کاهش Delta E به کمتر از یک هم وجود دارد. پنل‌های LCD با مقادیر پایین Delta E رنگ‌های دقیق‌تری را نشان می‌دهند که تا جای ممکن به رنگ‌ها در دنیای واقعی شباهت دارند.

برند تجاری CalMAN Verified؛ تضمین نمایشگری با رنگ‌های دقیق

ابزار CalMAN نام مشهور و محبوبی است که برای کالیبراسیون رنگ در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. «کالمن» (CalMAN) برای بیشتر پنل‌های LCD مدرن، پشتیبانی سخت‌افزاری ارائه می‌کند و در سراسر زنجیره تولید از طراحی و ساخت تا پخش، ابزاری با ارزش است. برند تجاری CalMAN Verified به مشتریان این اطمینان را می‌دهد که پولی که قرار است برای خرید یک نمایشگر هزینه کنند، واقعا ارزش دارد و این نمایشگر می‌تواند دقیق‌ترین رنگ‌ها را به آن‌ها بدهد. نمایشگرهای تاییدشده توسط CalMAN برای تولیدکنندگان محتوا یک لایه اطمینان بیشتر فراهم می‌کند. فرقی نمی‌کند بخواهید عکس یک منظره زیبا را ویرایش کنید، به تدوین فیلمی بپردازید که درباره رنگ‌هاست یا حتی بخواهید هر روز فقط فیلم ببینید؛ لپ‌تاپ‌هایی با نمایشگر تاییدشده با ابزار CalMAN، تجربه‌ای فوق‌العاده از رنگ‌ها را در دنیای واقعی به شما هدیه می‌دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله، ما به طور مختصر برخی معیارهای مهمی را بررسی کردیم که برای انتخاب پنل‌های LCD لپ تاپ مناسب برای تولید محتوا ضروری و سرنوشت‌ساز است. در حالی که مانیتورهای حرفه‌ای برای افراد متخصص وجود دارد، اما لپ‌تاپ‌هایی با رنگ دقیق نمایشگر، ابزاری عالی برای کسانی است که دائم در حال حرکت هستند و عقیده‌ای به کار پشت میز و کامپیوترهای شخصی و رومیزی ندارند.

برای مثال، لپ‌تاپ‌های سری Prestige 14 و Prestige 15 از شرکت MSI، صفحه‌نمایش‌هایی با فناوری True Pixel دارند که در کنار وضوح بالای تصویر (4K)، تراکم پیکسلی بالا (۲۲۰ پیکسل در هر اینچ) و پشتیبانی ۱۰۰ درصد از دامنه رنگ‌های AdobeRGB با دقت رنگ بسیار بالا و تضمین‌شده که نام CalMAN را یدک می‌کشد، به شما این اطمینان را می‌دهد که بهترین نمایشگر موجود را برای خلق هنر و خلاقیت بی‌حدومرز انتخاب می‌کنید.

امیدواریم مقاله‌ای که در اختیار شما قرار گرفت، بتواند برای انتخاب لپ تاپ مناسب برای تولید محتوا و برای کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند مفید باشد.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید