پیام‌های ناپدیدشونده، استوری‌های ۲۴ ساعته و فیلترهای سرگرم‌کننده دلایلی هستند که اسنپ چت این روزها خیلی محبوب شده است. سرگرم‌کننده لزوما به معنی امن و خصوصی نیست و اگر به فکر امنیت اسنپ چت خود نباشید، اطلاعات حساب کاربری و حتی عکس‌های خصوصی‌تان به راحتی در دسترس دیگران قرار می‌گیرد و ممکن است خسارات زیادی وارد کند. پس با رعایت ده نکته مهم که برای امن کردن اسنپ چت لازم است، از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

هیچ‌وقت نمی‌توان در فضای وب و هنگام استفاده از اینترنت، صد در صد مراقب بود، به خصوص وقتی صحبت از اشتراک‌گذاری عکس‌های شخصی، ویدیوها و اطلاعات حساس دیگر باشد. نکاتی که در ادامه می‌خوانید درباره امنیت اسنپ چت است و می‌تواند از حساب کاربری شما محافظت کند.

ده نکته مهم و ضروری برای حفظ امنیت اسنپ چت

۱. احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید

امنیت اسنپ چت - ۱

احراز هویت دو مرحله‌ای، لایه حفاظتی مضاعفی به حساب کاربری شما اضافه می‌کند و از دسترسی غیر معتبر جلوگیری می‌کند. هر بار بخواهید از هر دستگاهی وارد حساب کاربری خود شوید، هم باید رمز عبور و هم کد تایید احراز هویت را وارد کنید که به صورت خودکار به تلفن همراه شما ارسال می‌شود.

برای فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای و بالا بردن امنیت اسنپ چت ، مسیر Profile > Settings را دنبال کنید و سپس دکمه کنار SMS Verification را بزنید تا این قابلیت فعال شود. اسنپ چت شما را راهنمایی می‌کند تا بتوانید فرآیند را به طور کامل طی کنید.

نکته

اگر نمی‌خواهید از SMS برای احراز هویت دو مرحله‌ای و امنیت اسنپ چت استفاده کنید، امکان استفاده از احراز هویت توسط برنامه‌های شخص ثالث مثل Google Authenticator برای تولید کد و ارسال آن فراهم شده است. روی گزینه Authentication App ضربه بزنید تا این گزینه فعال شود.

۲. مطمئن شوید فقط دوستانتان می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند

امنیت اسنپ چت - ۲

اسنپ چت این امکان را به کاربران می‌دهد تا عکس‌ها و ویدیوهای خود را به تمام مردم جهان ارسال کنند، اما این کار امنیت اسنپ چت را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد. واقعا می‌خواهید همه کاربران اسنپ چت با شما در ارتباط باشند؟ احتمالا نه!

می‌توانید انتخاب کنید فقط دوستانتان (یعنی کاربرانی که به فهرست دوستان خود اضافه کردید) یا همه کسانی که در جهان اسنپ چت دارند با شما در ارتباط باشند. این دسترسی شامل همه روش‌های برقراری ارتباط می‌شود، از عکس‌ها و ویدیوها گرفته تا چت‌ها و تماس‌ها!

از آنجایی که هر کس به صورت تصادفی می‌تواند به نام کاربری یا اسنپ کد شما دسترسی پیدا کند، بهترین راه برای امنیت اسنپ چت این است که عکس‌ها، ویدیو‌ها و دسترسی به حساب کاربری خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. برای این کار به قسمت Settings بروید، قسمت Contact Me را باز کنید (این قسمت زیرمجموعه Who Can… است) و My Friends را انتخاب کنید.

۳. انتخاب کنید چه کسانی استوری‌های شما را ببینند

امنیت اسنپ چت - ۳

استوری‌های اسنپ چت به دوستان شما درباره کارهایی که در ۲۴ ساعت گذشته انجام دادید، اطلاعات مختصر و مفیدی می‌دهد. برخلاف ارسال عکس به دوستان خاص، استوری‌ها در قسمت My Story ثبت می‌شود و در صفحه اخبار دیگران هم ظاهر می‌شود و همین مسئله می‌تواند امنیت اسنپ چت را پایین بیاورد و حریم خصوصی معنایی نداشته باشد.

سلبریتی‌ها، افراد مشهور و سرشناس و افراد با فالوورهای زیاد، نمایش دادن استوری به همه می‌تواند آن‌ها را بیشتر در معرض دید عموم قرار دهد و به جذب فالوور کمک کند. با این حال، ممکن است فقط بخواهید دوستان شما استوری‌هایتان را ببینند. همچنین این گزینه را دارید که لیست شخصی بسازید و کاربرانی که می‌خواهید استوری شما را ببینند انتخاب کنید. مثل مورد قبل، برای بالا بردن امنیت اسنپ چت به Settings بروید، قسمتWho Can را انتخاب کنید و بعد روی View My Story ضربه بزنید. بعد از آن می‌توانید بین سه گزینه Everyone، My Friends یا Custom یکی را انتخاب کنید.

۴. خودتان را از قسمت Quick Add مخفی کنید

امنیت اسنپ چت - ۴

اسنپ چت اخیرا ویژگی جدیدی به نام Quick Add را معرفی کرده که می‌توانید آن را در پایین لیست چت‌ها و قسمت استوری‌ها ببینید. در این قسمت فهرست کوتاهی از کاربران پیشنهادی دیده می‌شود که با توجه به دوستی‌های مشترک شما و دیگران انتخاب شده است. این قسمت می‌تواند امنیت اسنپ چت را به خطر بیندازد.

اگر تنظیمات Quick Add را فعال کرده باشید، در قسمت Quick Add دوستانِ دوستانتان نمایش داده خواهد شد. اگر نمی‌خواهید در این قسمت دیده شوید، می‌توانید این گزینه را غیرفعال کنید. کافی است مسیر Profile > Settings را دنبال کنید و قسمت See Me in Quick Add را انتخاب کنید.

۵. کاربرانی که به طور تصادفی شما را به فهرست خود اضافه می‌کنند، نادیده بگیرید یا بلاک کنید

امنیت اسنپ چت - ۵

غیرعادی نیست که کاربرانی به صورت تصادفی شما را به فهرست دوستان خود اضافه کنند، فرقی نمی‌کند آن‌ها را بشناسید یا نه و هیچ اید‌ه‌ای نداشته باشید چطور ممکن است نام کاربری شما را پیدا کرده باشند. این افراد ممکن است هکر یا کاربران فیک باشند که امنیت اسنپ چت شما را به خطر می‌اندازند. حتی اگر تمام نکات امنیتی بالا را رعایت کردید و مطمئن هستید فقط دوستانتان می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند، باز هم باید این افراد را نادیده بگیرید (یا بلاک کنید) تا نتوانند به عکس‌ها و ویدیوهای شما دسترسی پیدا کنند و با شما تماس بگیرند. برای اینکه امنیت اسنپ چت خود را تضمین کنید، مراحل زیر را با دقت انجام دهید:

 • روی تصویر پروفایل یا Bitmoji ضربه بزنید.
 • در زیر گروه اسنپ کد، روی گزینه Add Friends ضربه بزنید.
 • در این قسمت گزینه‌ای می‌بینید که بالاتر از همه قرار دارد و Added Me نامگذاری شده است. روی Show More زیر آن ضربه بزنید تا تمام کسانی که شما را Add کردند ببینید.
 • روی تصویر پروفایل یا آیکون Bitmoji آن‌ها ضربه بزنید تا پروفایل آن‌ها باز شود.
 • روی سه نقطه بالا سمت راست ضربه بزنید.
 • در این قسمت اگر فرد مورد نظر را نمی‌شناسید، می‌توانید سه گزینه Block، Report یا Ignore Friend Request را انتخاب کنید.

۶. به اعلان‌های اسکرین‌شات گرفتن توجه کنید

امنیت اسنپ چت - ۶

وقتی اسنپی (عکس یا ویدیو) به یک دوست ارسال می‌کنید و آن‌ها پیش از ناپدید شدن آن، از پیام یا عکس و ویدیوی شما اسکرین‌شات بگیرند، از اسنپ چت اعلانی دریافت می‌کنید که می‌گوید «فلانی اسکرین شات گرفت!» ([Username] took a screenshot!). این اعلان کوتاه فیدبک مهمی است که می‌تواند اهمیت امنیت اسنپ چت را به شما یادآوری کند و آن وقت است که باید تصمیم بگیرید می‌خواهید دوستی خود با شخص مورد نظر را ادامه بدهید یا نه!

هر کس از عکس، ویدیو و چت‌های شما اسکرین شات بگیرد، می‌تواند آن را هر جایی پست یا برای هر کسی که می‌خواهد ارسال کند. در حالی که فرستادن عکس و ویدیو برای دوستان بسیار نزدیک و اقوام و دیدن اعلان اسکرین شات، ترسناک و ناراحت‌کننده نیست، اما ضرر ندارد از چیزی که برای دیگران می‌فرستید آگاه باشید و امنیت اسنپ چت خود را تضمین کنید.

اگر اسنپ چت باز باشد، اعلان درون‌برنامه‌ای دریافت خواهید کرد، اما اگر می‌خواهید بلافاصله بعد از اسکرین شات گرفتن دیگران خبردار شوید، باید اعلان‌های اسنپ چت را از تنظیمات اصلی گوشی فعال کنید تا امنیت اسنپ چت تضمین شود.

۷. نام کاربری یا اسنپ کد خود را آنلاین به اشتراک نگذارید

بسیاری از کاربران اسنپ چت نام کاربری خود را در پست‌های اینستاگرام، توییتر یا فیس‌بوک منشن می‌کنند. عده‌ای هم نام کاربری خود را در اینترنت پخش می‌کنند تا دیگران تشویق شوند آن‌ها را به عنوان دوست خود انتخاب کنند. این کار امنیت اسنپ چت شما را تا حد زیادی پایین می‌آورد. اگر تمام موارد امنیتی بالا را با مسئولیت و میل خودتان نادیده گرفته‌اید و می‌خواهید عده زیادی شما را در اسنپ چت یا فضای وب ببینند، ایرادی ندارد و خواست شما بوده است. اما اگر می‌خواهید فعالیت خود را مخفی کنید و امنیت اسنپ چت را بالا ببرید، بهتر است نام کاربری و کد اسنپ خود را در اینترنت پخش نکنید.

علاوه بر به اشتراک‌گذاری نام‌های کاربری، کاربران اغلب اسکرین‌شات‌هایی از اسنپ کدهای خود پست می‌کنند. اسنپ کدها در واقع QR کدهایی هستند که با اسکن آن‌ها توسط دوربین موبایل می‌توانند به طور خودکار به عنوان دوست شما انتخاب شوند. اگر نمی‌خواهید کاربران رندوم وارد فهرست دوستان شما شوند، امنیت اسنپ چت را بالا ببرید و اسکرین شات اسنپ کد خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

۸. اسنپ‌های خصوصی خود را به My Eyes Only انتقال دهید

امنیت اسنپ چت - ۸

در اسنپ چت قسمتی به نام Memories قرار دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا عکس و ویدیوها را قبل از پست یا استوری کردن یا بعد از آن ذخیره کنید. تمام کاری که باید بکنید این است که روی علامت کارت‌ها در پایین دکمه شاتر دوربین ضربه بزنید تا آلبومی از عکس‌ها و ویدیوهایی که قبلا گرفتید نمایان شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش پاک کردن اکانت اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و اسنپ چت

اما ممکن است بخواهید عکس‌ها و ویدیوهای خود را به طور شخصی و برای خودتان نگه دارید. بنابراین وقتی عکس‌های خود را به دوستانتان نشان دادید، می‌توانید عکس‌هایی را که نمی‌خواهید آن‌ها ببینند به My Eyes Only انتقال دهید و امنیت اسنپ چت خود را بالا ببرید.

برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی علامت ✓ در گوشه بالا سمت راست آلبوم عکس‌ها ضربه بزنید.
 • عکس‌هایی را که می‌خواهید مخفی کنید انتخاب و روی گزینه Hide ضربه بزنید.
 • اسنپ چت شما را راهنمایی می‌کند مسیر را تا انتها بروید و عکس‌ها را به My Eyes Only انتقال دهید.

۹. حواستان باشد عکس یا ویدیویی را به اشتباه برای کسی نفرستید

امنیت اسنپ چت - ۹

برخلاف شبکه‌های اجتماعی دیگر که گزینه پاک کردن پیام را دارند، امنیت اسنپ چت آنقدرها هم بالا نیست و اگر به طور تصادفی عکس یا ویدیویی را برای کسی فرستادید، دیگر نمی‌توانید آن را پاک کنید. بنابراین اگر می‌خواهید عکس یا ویدیویی کاملا خصوصی را برای دوست یا فامیل خود بفرستید، حواستان باشد آن را اشتباهی برای همکاری یا یکی دیگر از دوستان نه چندان صمیمی نفرستید، چون دیگر نمی‌توانید آن را پاک کنید.

قبل از آنکه دکمه «ارسال» را بزنید، خودتان را عادت بدهید گیرنده پیام را چک کنید. امنیت اسنپ چت شما می‌تواند با داشتن یک عکس یا ویدیوی اشتباهی از بین برود. اگر می‌خواهید از قسمت دوربین به کسی جواب بدهید، نام کاربری آن‌ها را چک کنید و مطمئن شوید به فرد درستی پیام می‌فرستید.

۱۰. پاک کردن استوری‌ها را یاد بگیرید

امنیت اسنپ چت - ۱۰

اگرچه نمی‌توانید عکس یا ویدیویی که به کسی فرستادید پاک کنید، اما اسنپ چت این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا اگر بعد از منتشر کردن استوری پشیمان شدید، بتوانید آن را پاک کنید. حداقل امنیت اسنپ چت در این قسمت کمی امیدوارکننده است.

اگر استوری گذاشتید و بلافاصله پشیمان شدید:

 • برگه Stories را باز کنید.
 • روی گزینه Your Story ضربه بزنید.
 • صفحه را بالا بکشید و روی علامت سطل آشغال ضربه بزنید.
 • متاسفانه اگر تعداد زیادی استوری دارید که می‌خواهید پاک کنید، باید هر کدام را به صورت جداگانه حذف کنید و اسنپ چت امکان حذف گروهی را به شما نمی‌دهد.

با توجه به اینکه اسنپ چت یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی حال حاضر در ایران است، امنیت اسنپ چت موردی است که باید جدی بگیرید.

منبعLife Wire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید