شما هم فکر می‌کنید سرعت دانلود PS4 شما به شدت کاهش پیدا کرده است؟ تنها نیستید! بسیاری از کاربران سرعت کم دانلود برای آپدیت‌ها و بازی‌های جدید را تجربه و درباره آن سوال کردند. این کندی سرعت حتی زمانی که هیچ دستگاه دیگری به شبکه وصل نبود هم ادامه داشت و همین مسئله ما را بر آن داشت تا راه‌های بالا بردن سرعت دانلود PS4 را به شما آموزش بدهیم تا بتوانید با سرعت بالا بازی‌ها و آپدیت‌ها را دانلود کنید.

در ادامه دلایل کاهش سرعت دانلود و روش‌های بالا بردن سرعت دانلود PS4 را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید!

روش‌هایی برای بالا بردن سرعت دانلود در PS4

برنامه‌های فعال در پس‌زمینه را ببندید

یکی از بزرگ‌ترین دلایل کند شدن سرعت دانلود PS4، باز بودن یا اجرای یک بازی است. وقتی یک بازی یا برنامه را در حال اجرا نگه دارید، پلی‌استیشن اجرای بازی را به هر چیزی ترجیح می‌دهد. این ادعا کاملا منطقی و درست است و وقتی در حال بازی آنلاین هستید، عملکرد ثابت بازی برایتان مهم‌تر از دانلود پس‌زمینه است. پس برای بالا بردن سرعت دانلود PS4، برنامه یا بازی‌های در حال اجرا را ببندید تا تفاوت را احساس کنید.

وقتی می‌خواهید دانلودی با بیشترین سرعت تمام شود، باید هر چیز دیگری که روی دستگاه در حال اجراست ببندید. در ادامه به شما می‌گوییم چطور باید برنامه‌های پس‌زمینه را ببندید.

  • دکمه PS را روی کنترلر نگه دارید تا منوی سریع (Quick Menu) باز شود.
  • فهرست اول را اسکرول کنید و گزینه Close Application(s) را انتخاب کنید.
  • بستن بازی یا برنامه فعلی را تایید کنید (یا اگر چند برنامه باز است، کنار همه آن‌ها تیک بزنید) تا برنامه بسته شود.
بالا بردن سرعت دانلود در PS4 - یک

وقتی این کار را کردید، به صفحه اصلی سیستم برمی‌گردید. بعد از آن دانلود بازی باید با سرعت بیشتری شروع شود، بنابراین تا زمانی که دانلود تمام نشده است، برنامه‌ها و بازی‌ها را بسته نگه دارید. این کار یکی از ابتدایی‌ترین روش‌ها برای بالا بردن سرعت دانلود در PS4 است.

اگر سرعت دانلود هنوز پایین است، ری‌استارت کردن سیستم اغلب ایده خوبی است که در اکثر موارد باعث بالا بردن سرعت دانلود در PS4 می‌شود. از منوی سریع، قسمت Power را انتخاب کنید، و سپس Restart PS4 را انتخاب کنید.

سیستم خود را در حالت Rest Mode قرار دهید

حالت Rest Mode یا حالت استراحت، پلی‌استیشن را در حالت کم‌مصرف قرار می‌دهد و همین مسئله باعث می‌شود عملکرد آن سریع‌تر شود. اگر گزینه خاصی در تنظیمات را فعال کرده باشید، سیستم آپدیت‌ها و بازی‌ها را در حالت استراحت دانلود می‌کند. بعد از بستن برنامه‌ها و بازی‌ها، سیستم خود را در حالت استراحت قرار دهید و از سرعت بالای دانلود لذت ببرید. این کار یکی از بهترین روش‌ها برای بالا بردن سرعت دانلود در PS4 است.

ابتدا مسیر زیر را دنبال کنید تا مطمئن شوید دستگاه برای دانلود برنامه‌ها و آپدیت‌ها در حالت استراحت تنظیم شده است.

Settings > Power Saving Settings > Set Features Available in Rest Mode

مطمئن شوید گزینه Stay Connected to the Internet فعال باشد و پلی‌استیشن شما در حالت استراحت، دانلود برنامه‌ها و بازی‌ها را شروع کند.

باید گزینه Enable Turning on PS4 from Network را هم فعال کنید تا اگر از PlayStation Store چیزی خریداری کردید، بلافاصله و بدون روشن کردن کنسول، دانلود آغاز شود.

بالا بردن سرعت دانلود در PS4 - دو

بعد از این، دکمه PS را نگه دارید تا منوی سریع باز شود، سپس مسیر Power > Enter Rest Mode را دنبال کنید تا سیستم را در حالت استراحت قرار دهید.

دانلود را متوقف و دوباره آغاز کنید

با اینکه ممکن است خیلی ابتدایی و آماتور به نظر برسد، اما عده زیادی از کاربران اعلام کردند متوقف کردن و آغاز دوباره دانلود باعث بالا رفتن سرعت دانلود در PS4 می‌شود و لگ زدن و کندی آن را رفع می‌کند. وقتی دانلود کند یا بسیار کند شده است، این کار ممکن است مشکل را حل کند.

برای اینکه دانلودهای فعلی خود را ببینید، منو در صفحه اصلی را باز کنید و گزینه Notifications و بعد از آن Downloads را انتخاب کنید. دانلودی را پیدا کنید که پیشرفت نمی‌کند، بعد از آن گزینه Pause را انتخاب کنید. بعد از مدتی، گزینه Resume را انتخاب کنید.

بالا بردن سرعت دانلود در PS4 - سه

بعد از اینکه دانلود از سر گرفته شد، می‌توانید عملکرد و سرعت بهتر دانلود را ببینید. همچنین اگر چند دانلود همزمان دارید، بهتر است همه را متوقف کنید و اولویت را به گزینه‌ای بدهید که اهمیت بیشتری دارد. این کار باعث سبک شدن پهنای باند و بالا بردن سرعت دانلود در PS4 می‌شود.

عملکرد Wi-Fi را ارتقا دهید یا از اترنت استفاده کنید

اگر برای استفاده از پلی‌استیشن ۴ از اتصال بی‌سیم استفاده می‌کنید، امکان تداخل وجود دارد که باعث کند شدن دانلود می‌شود. هر چه دستگاه از مودم و روتر دورتر باشد، سیگنالی که دریافت می‌کند، غیر قابل اعتماد‌تر و ضعیف‌تر است. به علاوه، مدل اوریجینال پلی‌استیشن ۴ فقط با شبکه‌های ۲.۴ گیگاهرتزی سازگار است و این شبکه‌ها بیشتر در معرض این مشکلات قرار می‌گیرند.

برای بالا بردن سرعت دانلود در PS4 اگر برایتان مقدور است، از کابل اترنت استفاده کنید تا سیستم را به اینترنت وصل کنید. این کار نه تنها قابل اعتماد‌تر است، بلکه باعث بالا بردن سرعت دانلود در PS4 می‌شود.

دانلود روی دستگاه‌های دیگر را متوقف کنید

شبکه اینترنت خانگی شما فقط مقداری پهنای باند دارد تا بین تمام دستگاه‌های شما تقسیم شود. اگر در حال دانلود یک فایل حجیم روی کامپیوتر، لپ‌تاپ یا گوشی خود هستید، اگر ویدیویی 4K را با اینترنت تماشا می‌کنید یا اگر کارهای سنگین دیگر با اینترنت انجام می‌دهید، پلی‌استیشن شما کند خواهد شد.

به همین دلیل برای حل این مشکل و بالا بردن سرعت دانلود در PS4 و افزایش پهنای باند اختصاصی برای پلی‌استیشن، تمام دانلودهای دیگر را قطع کنید.

تنظیمات DNS خود را تغییر دهید

مثل تمام دیوایس‌های آنلاین، پلی‌استیشن شما از DNS سرورهایی استفاده می‌کند تا URLهای انسان‌پسند را به IP آدرس‌های کامپیوترپسند ترجمه کند. به طور پیش‌فرض، پلی‌استیشن ۴ از DNS سرور شرکت خدمات اینترنتی (ISP) شما استفاده می‌کند که ممکن است بهترین گزینه نباشد.

بعضی مردم گزارش دادند تغییر تنظیمات DNS باعث بالا رفتن سرعت دانلود در PS4 می‌شود. این راه ممکن است برای شما جواب ندهد، اما امتحان کردن آن ضرر ندارد.

برای تغییر تنظیمات DNS سرور، مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Network > Set Up Internet Connection

بعد از آن با توجه به نوع اتصال به اینترنت، گزینه Wi-Fi یا LAN Cable را انتخاب کنید. گزینه Custom را انتخاب کنید، اگر به وای‌فای متصل هستید، شبکه فعلی‌تان را انتخاب کنید و اگر لازم بود پسورد را تایپ کنید.

از آنجایی که گزینه Custom را انتخاب کردید، از شما خواسته می‌شود یک شماره از گزینه‌های شبکه را انتخاب کنید. با این حال، نیازی نیست نگران این مراحل باشید، بنابراین برای IP Address Settings گزینه اتوماتیک (Automatic) و برای DHCP Host Name گزینه Do Not Specify را انتخاب کنید.

وقتی به قسمت تنظیمات DNS یا همان DNS Settings رسیدید، گزینه Manual را انتخاب و DNS سرورهایی که می‌خواهید استفاده کنید، وارد کنید. یک انتخاب خوب DNS عمومی گوگل است، یعنی باید IP آدرس 8.8.8.8 را برای Primary DNS و 8.8.4.4 را برای Secondary DNS وارد کنید. این کار باعث بالا بردن سرعت دانلود در PS4 می‌شود.

بالا بردن سرعت دانلود در PS4 - چهار

در پایان، برای MTU Settings گزینه Automatic و برای Proxy Server گزینه Do Not Use را انتخاب کنید. وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید سرعت اتصال اینترنت را تست کنید تا ببینید همه چیز به درستی کار می‌کند یا نه.

سرعت اینترنت خانگی و تجهیزات خود را در نظر بگیرید

اگر تمام گزینه‌های بالا را امتحان کردید و باز هم بالا بردن سرعت دانلود در PS4 موفقیت‌آمیز نبود، مشکل کندی سرعت دانلود ممکن است به علت کند بود سرعت اینترنت شما باشد. سرعت اینترنت پایین یا روتر قدیمی می‌تواند سرعت دانلود را در هر دستگاهی پایین بیاورد. پس تلاش برای بالا بردن سرعت دانلود در PS4 فایده‌ای ندارد.

سرعت اینترنت خانگی خود را تست کنید تا ببینید چه سرعتی از شبکه اینترنت خود دریافت می‌کنید. اگر در همه دستگاه‌ها سرعت اینترنت کم بود، بهتر است با ISP خود تماس بگیرید تا سرویس پرسرعت‌تری را در اختیار شما قرار دهد.

همچنین اگر مودم و روتر شما عمر خودش را کرده و نزدیک به ده سال است که از آن استفاده می‌کنید، یک مودم جدید بخرید تا سرعت‌های استاندارد و مدرن را پشتیبانی کند و مشکل شما هم حل شود.

سخن آخر

حالا دیگر می‌دانید دلایل کند بودن سرعت دانلود در پلی‌استیشن چیست و می‌دانید برای بالا بردن سرعت دانلود در PS4 چه کارهای می‌توانید بکنید. متاسفانه بعضی از کندی‌ها در کنترل شما نیست، اما با کمی برنامه‌ریزی، می‌توانید زمان تلف شده را به حداقل برسانید.

خوشبختانه، پلی استیشن ۵ به لطف داشتن حافظه SSD داخلی، زمان‌های به‌روزرسانی را کاهش داده است. بنابراین اگر چشم امیدتان به نسل بعدی کنسول‌های بازی است، می‌توانید در مقاله مربوط به «پلی استیشن ۵» همه‌چیز را درباره این دستگاه جذاب و پرقدرت بخوانید.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. اگر سوالی دارید در قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید.

منبعMakeUseOf
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید