باب اسفنجی شلوار مربعی (SpongeBob SquarePants) یک سریال کارتونی انیمیشنی بسیار موفق و محبوب در ایالات متحده آمریکاست. با گیکیطور همراه باشید.

این مجموعه در سال ۱۹۸۹ توسط «استفن هیلنبرگ» انیماتور شبکه تلویزیونی نیکلودئون (Nickelodeon) به عنوان یک کامیک بوک یا کتاب مصور طنز به نام The Intertidal Zone خلق شد، اما متاسفانه هیچ‌وقت به طور رسمی به چاپ نرسید. این مجموعه داستان تا سال ۱۹۹۶ به یک سریال تلویزیونی تبدیل نشد. باب اسفنجی قرار بود پسر اسفنجی (SpongeBoy) باشد، اما پیش از عملی کردن تصمیم، باب اسفنجی به عنوان یک برند ثبت شده بود. این سریال در سال ۱۹۹۹ به نمایش درآمد و آنقدر محبوب شد که در سال ۲۰۰۴ فیلمی با عنوان « باب اسفنجی شلوار مربعی » از آن ساخته و اکران شد.

باب اسفنجی شلوار مربعی - ۱

تا امروز ۱۲ فصل کامل از ماجراهای باب اسفنجی تولید و عرضه شده است و در سال ۲۰۱۹ هم فصل سیزدهم آن عرضه شد. این انیمیشن تا امروز ۴۶ جایزه از جشنواره‌های معتبر انیمیشن دنیا به دست آورده است و همانطور که بالا هم گفتیم، چندین فیلم طولانی و سینمایی با موضوعات مختلف هم با حضور این شخصیت محبوب ساخت شده است.

باب اسفنجی شلوار مربعی - 2

باب اسفنجی شلوار مربعی کیست؟

باب اسفنجی شلوار مربعی یک اسفنج دریایی زرد است که شبیه اسفنج آشپزخانه است. او در یک آناناس زیر آب زندگی می‌کند و در رستورانی به نام Krusty Krab مشغول به کار است و در آنجا همبرگرهای Krabby Patty آماده می‌کند. او چند دوست و رفیق دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و شخصیت‌های مخصوص به خودشان را دارند؛ از ستاره دریایی عامی گرفته تا یک اختاپوس بدبخت و بیچاره!

در داستان باب اسفنجی شلوار مربعی، هفت شخصیت انیمیشنی حضور دارند که هفت گناه کبیره در انجیل را نشان می‌دهند.

معرفی شخصیت‌های مختلف انیمیشن باب اسفنجی شلوار مربعی

بعد از شناخت باب اسفنجی شلوار مربعی، بهتر است دوستان او و دیگر شخصیت‌های این انیمیشن را بهتر بشناسید و با هفت گناهی که در انجیل از آن‌ها به عنوان گناهان کبیره یاد می‌شود، بیشتر آشنا شوید.

باب اسفنجی شلوار مربعی - 3

باب اسفنجی شلوار مربعی (SpongBob SqaurePants) نماد شهوت

متاسفانه کلمه شهوت در زندگی به عنوان آمال و امیال جنسی تعبیر می‌شود. اما معنی اصلی کلمه، «میل پر شور و اشتیاق زیاد برای چیزی» است. باب اسفنجی شلوار مربعی شهوت و میل و اشتیاق زیادی برای زندگی دارد و بر خلاف دیگر شخصیت‌های این انیمیشن، باب اسفنجی برای دوست و دشمن به یک اندازه میل و اشتیاق دارد و می‌خواهد همه را بشناسد و با آن‌ها تعامل داشته باشد. او علاقه زیادی به تحسین شدن دارد و می‌خواهد همیشه مورد تعریف و تمجید اطرافیان قرار بگیرد. او برای انجام کارهایی که به او سپرده می‌شود، هر کاری حاضر است بکند.

باب اسفنجی شلوار مربعی - 4

پاتریک ستاره (Patrick Star) نماد تنبلی

پاتریک بهترین دوست باب اسفنجی شلوار مربعی است و به تنبلی و کم‌عقلی معروف است. او زیر یک تخته‌سنگ زندگی می‌کند و تنها هدفش از زندگی بلند گریه کردن است. پاتریک به حدی تنبل است که به او جایزه «هیچ کاری نکردن و طولانی‌ترین تنبلی» داده شده است.

باب اسفنجی شلوار مربعی - 5

اختاپوس هشت‌پا (Squidward) نماد خشم

اگر می‌خواهید درباره هر چیزی چشم‌انداز منفی داشته باشید، سراغ اختاپوس بروید. آقای اختاپوس فقط انرژی منفی جذب می‌کند و از کارش در رستوران Krusty Krab متنفر است. او دائم در حال تحقیر دیگران و به خصوص دو همسایه نفرت‌انگیز خودش است. اختاپوس نماد شکست و خشم در زندگی است، کسی که عیب‌های خود را نمی‌پذیرد. این خودانکاری به شکل طنزی نیش‌دار و بعد از آن خشم نمود پیدا می‌کند و اختاپوس معتقد است در جامعه (دنیای انیمیشن باب اسفنجی شلوار مربعی) از او برای خلاقیت و مهارت‌هایشان تقدیر و تشکر نمی‌شود.

اختاپوس کلاستروفوبیا یعنی ترس از فضای بسته و تنگ دارد.

باب اسفنجی شلوار مربعی - 6

شلدون جیمز پلانکتون (Plankton) نماد حسادت

شاید بتوان گفت پلانکتون و آقای خرچنگ دو شخصیتی هستند که مقابل هم قرار می‌گیرند. آقای خرچنگ رستوران موفقی دارد و ثروت و شانس به او رو کرده است، اما در مقابل بخت بد و شکست، شخصیت پلانکتون را از بین برده و او را به یک حسود درجه یک تبدیل کرده است. پلانکتون رستورانی به نام «سطل دوستی»‌ (Chum Bucket) دارد که درست روبروی رستوران اختاپوس است. حسادت به حدی در او زیاد است که حاضر است هر کاری بکند به موفقیت دشمنش برسد و در این راه از پا درآمده است. تنها هدف او در زندگی این است که فرمول همبرگرهای محبوب آقای خرچنگ را بدزدد و او را از کسب و کار بیرون کند.

آقای خرچنگ و پلانکتون زمانی بهترین دوست و برادر هم بودند، اما بعد از اتفاقی که کسی درباره آن نمی‌داند، دشمن شدند.

باب اسفنجی شلوار مربعی - 7

آقای خرچنگ (Mr. Krabs) نماد طمع

شاید آشکارترین نماد در انیمیشن باب اسفنجی شلوار مربعی ، شخصیت آقای خرچنگ باشد. طمع و خسیس بودن آقای خرچنگ در تمام انیمیشن به وضوح آشکار است. او دائم به سود بیشتر فکر می‌کند و در این راه از هیچ کاری دریغ نمی‌کند و حتی از دوستان خود هم استفاده می‌کند و آن‌ها را در موقعیت‌های خطرناک و مضر قرار می‌دهد. در یکی از قسمت‌های این مجموعه آهنگی به نام «اگر می‌توانستم با پول صحبت کنم» (If I Could Talk To Money) می‌خواند.

باب اسفنجی شلوار مربعی - 8
باب اسفنجی شلوار مربعی - 9

سندی چیکس (Sandy Cheeks) نماد غرور

در انیمیشن باب اسفنجی شلوار مربعی ، سندی چیکس یک سنجاب است که بیش از حد به خود افتخار می‌کند. او به این مسئله هم افتخار می‌کند که تنها موجود زمینی است که در دنیای زیر آب و در میان گروهی از موجودات دریایی زندگی می‌کند. سندی دائم در حال تعریف و تمجید از خودش است و درباره موفقیت‌های خودش در مسابقات کاراته و وزنه‌برداری صحبت و خودنمایی می‌کند.

باب اسفنجی شلوار مربعی - 10

گری حلزون (Gary the Snail) نماد پرخوری

گری حلزون ، حیوان خانگی باب اسفنجی شلوار مربعی است که به پرخوری معروف است. باب اسفنجی باید دائم به او غذا بدهد. این پرخوری تا حدی زیاد است که در یک قسمت وقتی باب اسفنجی فراموش کرد به او غذا بدهد، گری حلزون نیمکت خود را خورد. در قسمتی دیگر، گری از خانه فرار می‌کند چون باب اسفنجی مدتی فراموش می‌کند باید به او غذا بدهد. حتی در یک قسمت وقتی باب اسفنجی شلوار مربعی فراموشی گرفته بود، گری ذخیره یک سال غذای خود را خورد و به شدت چاق شد. این مسئله نشان می‌دهد وقتی گری به حال خودش رها شود، کاری جز خوردن انجام نمی‌دهد.

حالا که با شخصیت‌های اصلی انیمیشن باب اسفنجی شلوار مربعی آشنا شدید، حقایق جالبی را درباره این مجموعه به شما می‌گوییم که دانستن آن‌ها باعث می‌شود بیشتر از این سریال کارتونی خوشتان بیاد.

حقایق بامزه و جالب درباره باب اسفنجی شلوار مربعی

باب اسفنجی متولد دهه ۸۰ میلادی است

در یکی از قسمت‌های انیمیشن باب اسفنجی شلوار مربعی، سن باب اسفنجی فاش می‌شود. او متولد ۱۴ ژوئیه ۱۹۸۶ است و در واقع یک دهه هشتادی (میلادی) است.

آقای خرچنگ بسیار پیرتر از چیزی که فکر می‌کنید

رئیس باب اسفنجی شلوار مربعی در ۳۰ نوامبر ۱۹۴۲ به دنیا آمده و در حال حاضر ۷۸ سال دارد و همچنان یکی از مقتدرترین مدیرانی است که دنیا به خودش دیده است.

پاتریک ستاره و گری حلزون پسر عمو هستند

پاتریک، همسایه و بهترین دوست باب اسفنجی است و عقل درست و حسابی ندارد. در حالت عادی یک ستاره دریایی و یک حلزون وجه مشترکی ندارند، اما اگر درخت خانوادگی آن‌ها را عمیقا بررسی کنید، می‌توانید ببینید گری و پاتریک در واقع پسر عمو هستند.

خالق باب اسفنجی شلوار مربعی یک زیست‌شناس دریایی بود

«استفن هیلنبرگ»، کسی که در سال ۱۹۹۶ توسعه و به تصویر کشیدن باب اسفنجی شلوار مربعی را شروع کرد، در اصل یک زیست‌شناس دریایی بوده است. او فارغ‌التحصیل رشته برنامه‌ریزی و تفسیر منابع دریایی است، ولی در سال ۱۹۹۲ تصمیم گرفت حرفه شغلی خود را تغییر دهد و در انستیتوی هنر کالیفرنیا ثبت‌نام کرد تا درباره انیمیشن بیشتر یاد بگیرد.

اسم اصلی باب اسفنجی، پسر اسفنجی بوده است

وقتی ایده SpongeBob اولین بار توسط «استفن هیلنبرگ» مطرح شد، باب اسفنجی شکل مشخصی نداشت و شبیه یک اسفنج معمولی بود. اما هیلنبرگ بعدها از اسفنج مربعی آشپزخانه الهام گرفت و به شخصیت کارتونی خود شکل مربع داد. همچنین ابتدا هیلنبرگ شخصیت خود را پسر اسفنجی (SpongeBoy) نامید، اما بعدا نام او به باب اسفنجی (SpongeBob) تغییر کرد.

رستوران Krusty Krab در واقع شکل یک تله خرچنگ است

رستوران مورد علاقه همه ممکن است یک شی واقعی نباشد، اما در مجموعه باب اسفنجی شلوار مربعی از روی یک شی واقعی یعنی تله خرچنگ ساخته شده است.

سخن آخر

انیمیشن باب اسفنجی محبوبیت بسیار زیادی دارد و محصولات دیگری مثل بازی‌های کامپیوتری، کتاب‌های مصور، عروسک، کیف، انواع لوازم‌التحریر، تی‌شرت و پوستر هم دارد. باب اسفنجی شلوار مربعی برندی موفق و پول‌ساز است که توانسته بعد از چند دهه، محبوبیت خود را حفظ کند.

این انیمیشن در بیش از ۱۷۰ کشور دنیا پخش و به ۲۴ زبان مختلف ترجمه شده است. هر کدام از شخصیت‌های این انیمیشن طرفداران خودشان را دارند.

یکی از جاهایی که می‌توانید تمام قسمت‌های مجموعه باب اسفنجی شلوار مربعی را ببینید، وبسایت دیجیتون است. در این وبسایت می‌توانید با ترافیک رایگان کارتون‌ها و انیمیشن‌های مختلف را تماشا کنید و لذت ببرید. با خرید اشتراک ماهانه می‌توانید به دنیایی از کارتون‌ها و انیمیشن‌ها دسترسی داشته باشید.

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید