انتقاد کردن از بازی‌های نینتندو همیشه برایم سخت و دشوار بوده است. خیلی سخت است بخواهی بازی را به بوته نقد و بررسی ببری که پر از المان‌های جذاب و خیره‌کننده است؛ تا به امروز نینتندو تا توانسته است بازی‌های مختلفی با محوریت فرنچایز مایرو ساخته است؛ اما همیشه ثابت کرده که رعایت تعادل را به خوبی می‌شناسد. این رعایت تعادل به این معناست که آن‌ها از ماریو بازی‌های مختلفی مانند بازی‌های پلتفرمر، مسابقه‌ای، مبارزه‌ای و حتی نقش‌آفرینی ساخته‌اند، اما آن‌قدر ساخته‌های آن‌ها جذاب است که اگر هزاران بار این فرمول‌ها را تکرار کنند، مطمئن هستیم که چاشنی اصلی یک بازی ویدیویی را در بازی خود رعایت کرده‌اند. بازی آن‌ها بسیار سرگرم کننده است. اخیرا نینتندو بازی جدیدی به نام Super Mario Maker 2 را برای نینتندو سوییچ منتشر کرده که در حقیقت دنباله‌ای برای قسمت اول است؛ اما چه چیزی باعث می‌شود که قسمت دوم انقدر جذابیت داشته باشد و نسبت به قسمت اول، بازخوردهای بهتری داشته باشد؟ با بررسی Super Mario Maker 2 با ما همراه باشید.

ماریوساز

در بررسی Super Mario Maker 2 باید به این موضوع اشاره کنیم که این بازی به‌معنای واقعی کلمه پر از جذابیت است؛ این بازی فستیوالی از آیتم‌های دوست‌داشتنی است که در کنار یک‌دیگر به خوبی قرار گرفته‌اند تا بتوانند یک عنوان سرگرم‌کننده را برای مخاطب خود بسازند. نکته‌ای که باعث شده است تا «سوپر ماریو میکر 2» آنقدر جذاب باشد، قرارگیری تمام المان‌های بنیادی و سازنده فرنچایز Super Mario در طی سالیان سال است. از اولین قسمت سری Super Mario Bors. گرفته تا Super Mario Odyssey.

«سوپر ماریو میکر» جذاب است و دلیل این جذابیت بدون شک قرار دادن حق انتخاب برای ساخت یک بازی است. به عنوان یک منتقد و کسی که در زمینه بازی‌های ویدیویی فعالیت دارم، همیشه دوست داشتم که یک بار بازی بسازم و طراحی بازی و مرحله را تجربه کنم که به لطف «سوپر ماریو میکر 2» این موضوع برایم ممکن شد و برای اولین بار توانستم طراحی مرحله و بازی انجام دهم.

یکی از بزرگ‌ترین تغییرات قسمت دوم، اضافه شدن بخش داستانی به بازی است. بخش داستانی بازی به قدری هوشمندانه ساخته شده است که در نگاه اول به هیچ‌وجه فکر نخواهید کرد که چطور داستان به این سادگی می‌تواند انقدر هوشمندانه و تا ساعت‌ها سرگرم‌کننده باشد. داستان از جایی شروع می‌شود شخصیت Undodog  به صورت تصادفی دکمه ریست و خراب شدن قلعه Peach را فشار می‌دهد و ناگهان دنیا خراب می‌شود. حال ماریو باید برای دوباره ساختن این دنیا سکه به دست آورد، اما سکه در بازی چگونه به دست می‌آید؟ با شکست دادن مراحل سخت، پس باید مراحل سخت را طراحی کنید تا بتوانید سکه‌های بیشتری برای ساختن مجدد قلعه Peach به دست آورد. وقتی به گیمپلی بخش داستانی می‌رسیم باید اعتراف کرد که این بخش آن‌قدر بزرگ است که می‌توانست یک بازی جداگانه برای خودش باشد.

اما قطعا «سوپر ماریو میکر 2» تنها به بخش داستانی منتهی نمی‌شود و ساختن مراحل اختصاصی نیز اتفاقی جذاب و دوست داشتنی است و شاید دلیل اصلی همگان برای خرید این بازی، همان اتفاق جذاب و دوست‌داشتنی باشد. نسبت به قسمت قبلی، کلی آیتم‌ها و آبجکت‌های جدید به بازی اضافه شده است که ارزش تجربه بازی را بسیار بالاتر از قبل می‌کند. امکاناتی که به بازی اضافه شده است به قدری ارزشمند هستند که گشتن در لیست این آیتم‌ها و انتخاب آن‌ها ساعت‌ها زمان می‌برند.

مراحلی که می‌توانید توسط این ابزار در دسترس ایجاد کنید به قدری می‌توانند بزرگ باشند که به تنهایی خود یک بازی بزرگ ماریو محسوب می‌شوند. فقط کافی است تا به یوتیوب مراجعه کرده و کمی از مراحل ساخته شده توسط مخاطبان و کاربران بازی را مشاهده کنید  و آنجا متوجه می‌شوید که چقدر خلاقیت زیادی برای ساختن این مراحل به کار رفته است.

تحول لوله‌کش

در ادامه بررسی Super Mario Maker 2 بد نیست به ظاهر بازی هم اشاره‌ای داشته باشیم. نکته جذابی که جلوه‌های بصری را جذاب می‌کند تنوع آیتم‌ها و شکل‌های مختلف در بازی است که تحول گرافیکی فرنچایز سوپر ماریو را نیز در طی این سال‌ها نشان می‌دهد و از اولین Super Mario Bros تا قسمت‌های آخر این سری را در خود گنجانده است که یکی از جذاب‌ترین نکات بازی است. حتی در بعضی مواقع بازی می‌توانید سبک و استایل‌های مختلف گرافیکی این سری را با یک‌دیگر ترکیب کنید و به یک نتیجه لذت‌بخش برسید.

از لحاظ اجرا و روان بودن مراحل نیز بازی کاملا شبیه به قسمت‌های این سری است و کاملا حس می‌کنید که چندین برنامه‌نویس نینتندو بر روی مرحله شما کار کرده‌اند. انیمیشن‌های روان بازی را مدیون بهینه‌سازی فوق‌العاده بازی هستیم که هم در بخش داستانی و هم در بخش شخصی‌سازی آن‌قدر خوب پیاده‌سازی شده‌اند که حتی اگر چندین ساعت به بازی بپردازید، هیچگاه حس خستگی نخواهید کرد.

قدم بزرگی که سازندگان برای ایجاد یک جامعه و کامیونیتی مناسب برای این بازی برداشته‌اند بسیار جذاب است. اگر در بازی مرحله‌ و ماموریتی ساخته باشید، می‌توانید با دیگر بازیکنان نیز به اشتراک بگذارید و یا این که مراحل آن‌ها را بازی کنید.  بعد از این که مرحله شخص دیگری را بازی کردید، می‌توانید متنی به عنوان انتقاد یا پیشنهاد به او بفرستید و این‌گونه باعث می‌شود که اثرگذاری این جامعه بر یک‌دیگر بیشتر شود و مراحل بازی بهتر از قبل شوند و پیشرفت کنند.

در کنار همه این المان‌ها، صداگذاری بازی نیز کاملا بر اساس بازی‌های قبلی این سری است و اگر با این سری آشنایی داشته باشید که البته کمتر کسی پیدا می‌شود که آشنایی نداشته باشد، صداگذاری و موسیقی بازی کاملا برایتان آشنا خواهد بود و می‌توانید انتخاب کنید که چه موسیقی بر روی مراحل شما قرار بگیرد.

رابط کاربری بازی بسیار ساده و روان است و حتی اگر هیچ ایده‌ای از طراحی مرحله و طراحی بازی نداشته باشید، به راحتی و بعد از کمی بازی کردن متوجه خواهید شد که دقیقا باید چکار کنید و چگونه می‌توان یک مرحله خوب و مناسب ساخت. با این که گزینه‌های بسیار زیادی برای قرار دادن در طول بازی وجود دارد اما به هیچ وجه احساس نمی‌کنید که بین این گزینه‌ها گم می‌شوید که همه این‌ها را مدیون رابط کاربری و تجربه کاربری درست و منطقی بازی هستیم.

به طور کلی اگر پیش از این سری ماریو میکر را بازی نکرده‌اید پس شک نکنید که Super Mario Maker 2 می‌تواند یکی از بهترین بازی‌های فرنچایز ماریو باشد و اگر که نینتندو سوییچ دارید، تا ساعت‌های زیاد می‌توانید خود را سرگرم کنید و از دنیای بزرگی که نینتندو برایتان ساخته است لذت ببرید و سرگرم شوید.

نکات مثبت: طراحی نوآورانه – ارزش تجربه بالا – ابزارهای قدرتمند طراحی بازی – تنوع جذابیت‌های بصری

نکات منفی: اتصال به بخش آنلاین با مشکل همراه است

امتیاز: ۹

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید