بازی The Surge را می‌توان یکی از عناوین نسبتا موفق سال ۲۰۱۷ به حساب آورد، اما نه به واسطه کسب نقدهای خوب و یا میزان فروشی که به هرنحو سازندگان و ناشران بازی را متقاعد کرد تا نسخه دوم را هم روانه بازار کنند. موفقیت The Surge را می‌توان در خلق فرمولی جدید که هرچند برگرفته از ساخته‌های محبوب استودیو FromSoftware است، دانست. فرمولی که المان‌ها و عناصر اصلی سری Souls را به عاریه گرفت و با افزودن عناصری جدید، کوچک و نواورانه به آن، پایه‌های اصلی گیم‌پلی جذاب و دشواری را ساخت. این موفقیت باعث شد که بازی The Surge با وجود تمام شباهت‌هایش به سری‌ سولز و همچنین عدم تنوع در طراحی محیط‌هایش، به جای تبدیل شدن به یک تقلید ساده، به عنوانی جذاب و نوآورانه بدل شود. حالا قرار است بازی The Surge 2 هم راهی بازار شود.

سنتی یا صنعتی؟

بازی The Surge 2

گیم‌پلی کلی بازی، همچون سری بازی‌های Dark Souls، حول جست و جوی محیط‌های پیچیده، کشتن دشمنان معمولاً سخت‌جان وجمع‌آوری واحد پول مخصوص بازی تمرکز دارد، همچنین قصه‌گویی محیطی، دشمنان قدرتمند و مبارزات هیجان‌انگیز و دشوار از اصلی‌ترین عناصر گیم‌پلی بازی هستند. با این همه اما سازندگان بازی با افزودن عنصری ساده به گیم‌پلی از تبدیل شدن آن به یکی از کلون‌های پرتعداد سری Dark Souls جلوگیری کرده‌اند و شخصیتی منحصر به فرد به ساخته‌شان بخشیده‌اند.

بازی The Surge 2 روایت کننده داستانی در آینده‌ای تاریک است و ماجرای شخصیت‌هایش را در جهانی کاملا صنعتی شده که رفته‌رفته به سمت نابودی مطلق پیش می‌رود دنبال می‌کند. شرکت‌های عظیم صنعتی، شهرهای آلوده و به سمت نابودی و طبیعتی که تقریبا هیچ چیزی از آن باقی نمانده است، از اصلی‌ترین نشانه‌های این دنیا هستند. در این شرایط سخت، ماشین‌های صنعتی، بازوهای مکانیکی، ربات‌ها و البته اسکلت‌های خارجی با مصارف صنعتی، وظیفه پیش بردن جهان به سمت آینده‌ای نامعلوم را برعهده گرفته‌اند. در چنین دنیایی همین ربات‌های عظیم و البته انسان‌هایی مخفی شده در اسکلت‌های خارجی قدرتمند، دشمنان اصلی شما هستند. اینجاست که سیستم نشانه‌روی اعضای بدن (Limb Targeting System) بازی به بهترین نحو ممکن خودنمایی می‌کند.

The Surge 2

این سیستم به شما اجازه می‌دهد با نشانه‌روی اعضا مختلف بدن دشمنان که هریک حملات خاصی را انجام می‌دهند، عضو موردنظر را از بین برده و یا از بدن دشمنتان جدا کنید. بدین ترتیب، آن‌ها دیگر قادر به استفاده از آن عضو نبوده و حملات ضعیف‌تری را انجام می‌دهند که فرصت شکست دادنشان را به شما خواهد داد. این سیستم در شماره اول بازی باعث شد تا مبارزات با دشمنان عظیم بازی، علاوه بر داشتن سختی متداول این سبک از بازی‌های نقش‌آفرینی، عمق و لایه‌های بیشتری را به خودش ببیند. چراکه شناختن مرگبارترین حملات حریف، برنامه‌ریزی برای قطع و یا از کار انداختن اعضا موردنظر و همچنین یافتن فرصت مناسب برای ضربه زدن، به روش دفاع و حمله همیشگی سری سولز اضافه شده است. این موضوع شاید بازی The Surge 2 را به‌عنوانی کاملا جدید تبدیل نکرد، اما شخصیتی منحصربه‌فرد به آن بخشید که تضمین‌کننده ساخت دنباله‌ای برای بازی بود. دنباله‌ای که تمرکزی ویژه روی سیستم ‌نشانه‌روی اعضا دارد و علاوه بر آن، قصد دارد تا با رفع کردن نقص‌های نسخه قبلی، تبدیل به یک بازی کامل و موفق شود.

آرمان شهر

سرج 2

سازندگان بازی The Surge 2 در استودیو آلمانی Deck 13 پیش از این بازی، توسعه و ساخت بازی Lords Of The Fallen را انجام داده بودند. در ساخت نسخه دوم The Surge از محیط‌های کاملا صنعتی فاصله گرفته و این بار به سراغ سبک دیگری از طراحی مرحله رفته‌اند. مراحل نسخه اول بازی علاوه بر طراحی یکپارچه صنعتی، نسبت به عناوین مشابه کوچک‌تر بوده و پیچیدگی‌های کمتری داشتند؛ اما قرار بر این است که در بازی The Surge 2 شاهد محیط‌هایی پیچیده‌تر و متنوع‌تر باشیم. به دنبال رسیدن به این هدف، سازندگان تصمیم گرفته‌اند تا به جای روایت داستان بازی در محیط کارخانه‌ای نسخه اول، داستان را در شهری بزرگ و البته رو به نابودی به نام «جریکو» روایت کنند. «جریکو سیتی» کلان‌شهری عظیم و صنعتی است که از محیط‌های مختلفی تشکیل شده، از جنگل‌های مصنوعی نمایش داده شده در اولین تریلر بازی گرفته تا محیط‌هایی که یادآور نسخه اول بازی هستند؛ اما تغییر مکان روایت داستان فقط و فقط برای رسیدن به تنوع در طراحی نبوده است و سازندگان سعی کرده‌اند تا از پتانسیل یک شهر در آینده استفاده کنند و محیط‌هایی با سطوح متفاوت طراحی کنند. بدین ترتیب برخی از مراحل بازی در آسمان‌خراش‌ها، زیرزمین‌ها و در طبقات مختلفی رخ می‌دهند. علاوه بر نقشه عمودی بازی که قرار است پیشرفت بسیاری داشته باشد، سازندگان سعی کرده‌اند تا مراحل بازی را همچون سری Souls در ارتباط با یکدیگر طراحی کنند. بازی The Surge 2 عنوانی Open World نیست، اما بازیکنان می‌توانند بین محیط‌های مختلف بازی رفت‌وآمد کرده و در صورت نیاز به محیط‌هایی که قبلا از آن‌ها گذر کرده‌اند برگردند. این موضوع مهم باعث می‌شود که تجربه هر بازیکن از گشت‌وگذار و جست‌وجو در مراحل بازی متفاوت از دیگری باشد.

بازی سرج 2

در کنار پیشرفت‌های وعده داده شده در زمینه طراحی مراحل بازی، قرار است تا در نسخه دوم با سیستم مبارزات تکامل‌یافته‌تری رو‌به‌رو باشیم که توانایی مبارزه با دشمنان باهوش‌تر و دشوارتر بازی را به بازیکنان می‌دهد. سیستم مبارزات سرعت بسیار بیشتری به خودش گرفته‌ است و حالا تمرکز بیشتری روی جا‌خالی دادن در مقابل ضربات دشمنان دارد. دشمنانی که این بار بسیار باهوش‌تر از قبل عمل خواهند کرد. دشمنان نسخه دوم برخلاف بازی قبلی، موجوداتی بی‌هدف نخواهند بود که در انتظار شما در محیط پرسه بزنند. در این بازی، دشمنان به معنای واقعی به دنبال شما هستند و حتی برای شکست دادن شما با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و برنامه‌ریزی می‌کنند. هوش مصنوعی جدید دشمنان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا شما را در محیط‌های مختلف تعقیب کرده و شکار کنند.

در مقابل این پیشرفت‌‌ها، شما هم توانایی استفاده از محیط برای شکست دادن دشمنان را خواهید داشت، همچنین با استفاده از سیستم دفاع جدید در بازی، می‌توانید از سپرهای مختلف استفاده کرده و ضربات را از جهت‌های مختلف دفاع کنید.

پیش نمایش بازی The Surge 2

سیستم نشانه‌روی اعضای بدن که نقطه قوت نسخه قبلی بود، در نسخه دوم پیشرفت خواهد کرد و دقت بیشتری به خودش خواهد دید. در نسخه دوم هریک از اعضای مختلف بدن رباتی دشمنان، برخلاف نسخه قبلی، دارای توانایی‌های خاصی بوده و فعالیت منحصربه‌فردی را انجام می‌دهند که در صورت قطع شدن، شما هم توانایی استفاده از آن‌ها را خواهید داشت. بدین ترتیب، برنامه‌ریزی برای نشانه‌روی اعضای درست و قطع کردن و یا از کار انداختن آن‌ها یکی از اساسی‌ترین المان‌های بازی را تشکیل خواهد داد. این شما هستید که انتخاب می‌کنید یکی از خطرناک‌ترین اعضای بدن دشمنان را از کار انداخته و یا قطع کرده و پس از مبارزه برای شخصی‌سازی قهرمان بازی استفاده کنید. بدون شک قطع کردن یک عضو بدون آسیب زدن به آن، دشواری‌های مخصوص به خود را خواهد داشت. یکی از تفاوت‌های اساسی این بخش با نسخه قبلی، امکان استفاده مستقیم از اعضای جدید، بدون نیاز به Metal Scrapها خواهد بود. Metal Scrap که کاربردی مشابه با ارواح در بازی‌های Souls دارند، واحد اصلی پول بازی هستند که برای خرید آیتم‌ها، پیشرفت قهرمان بازی و حتی استفاده از ایمپلنت‌ها و ابزارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما بهره بردن از اعضای بدن دشمنان در نسخه دوم، نیازی به آن‌ها نخواهد داشت.

نگاهی به بازی The Surge 2

بازی The Surge 2 تفاوت‌های عمده‌ای با نسخه قبلی خودش دارد و در همه جهات پیشرفت‌های بسیاری را شامل خواهد شد، از تنوع محیط‌ها و دشمنان و غول‌آخرها گرفته تا افزایش چشم‌گیر سرعت مبارزات و بهبود انیمیشن‌های شخصیت اصلی، اما آنچه که این بازی را با عناوین مشابه متفاوت می‌کند، بدون شک Limb Targeting System است. سیستمی که نقطه قوت نسخه قبلی بوده و حالا باید بار دیگر، به آزمایش گذاشته شود. همچنین شخصی‌سازی و افزایش تعامل با دیگر شخصیت‌های بازی نیز از جمله تغییرات مثال‌زدنی است. اما تا زمان انتشار بازی نمی‌توان نتیجه‌گیری نهایی را انجام داد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید