هشدار! اگر سریال ویچر را ندیده‌اید، نقد سریال ویچر را هم نخوانید!

شکارچی دوره‌گرد هیولاها، «گرالت» (Geralt) از ریویا (Rivia) در حومه شهر پرسه می‌زند، برای پول جانوران شیطانی را صلاخی می‌کند و با این حال هر کس او را می‌بیند، فحش و ناسزا نثارش می‌کند. در همین میان، دختر خوک‌چرانی به نام «ینفر» (Yennefer) با بازی «آنیا چالوترا» (Anya Chalotra) میل به سحر و جادو را در خود کشف می‌کند و پرنسس «سیریلا» از سینترا با بازی «فریا آلن» (Freya Allan) از ارتشی که خانواده‌اش را به قتل رسانده فرار می‌کند.

نقد سریال ویچر - 0

سریال ویچر در یک باتلاق شروع می‌شود و اولین صحنه این سریال هنگامی است که «هنری کویل»، ویچر، با موهای سفید، سر از باتلاق بیرون می‌آورد و در حال جنگ با یک هیولای جهنمی چندپا است. صحنه‌های نبردی که در این قسمت می‌بینید، شما را به یاد سریال «بازی تاج و تخت» می‌اندازد. «گرالت» در آب و در حال غرق شدن است، پیش از آن با ضربه هیولا در هوا معلق بوده و برای زندگی‌اش تقلا می‌کند، به سختی می‌تواند نفس بکشد و قبل از اینکه همه چیز برای او تمام شود، می‌تواند بازی را به نفع خودش تمام کند و شمشیرش را بدن هیولای باتلاق فرو و او را در خون خود غرق کند. در نقد سریال ویچر باید به این نکته اشاره کنیم که سریال ویچر که مجموعه جدید Netflix است، سریال بدی نیست و یکی از آن سریال‌های فانتزی است که باید دید. بسیاری از طرفداران سریال Game of Thrones با دیدن اولین قسمت این سریال لبخند بزرگی روی لبشان نقش می‌بندد و به یک مجموعه تلویزیونی جذاب دیگر که بتواند جای خالی «بازی تاج و تخت» را برای آن‌ها پر کند، امیدوار می‌شوند.

نقد سریال ویچر - 1

در نقد سریال ویچر باید بگوییم با وجود موجودات جنگلی، استریگاس و کیکیموراهای وحشی، سریال ویچر خیلی به واقعیت نزدیک نیست و برای کسانی که پیش از این با رمان‌های «آندژی ساپکوفسکی» یا افسانه‌های قومی و محلی اسلاوی که در این داستان ریشه دوانده‌ آشنا نیستند، مقدمه‌ای ناراحت‌کننده برای جهان نویسنده لهستانی این داستان است. «گرالت» یک ویچر است؛ یک شکارچی حرفه‌ای هیولا که با پادشاه و رعیت یکسان رفتار می‌کند و کسب و کارش از کشتن هیولاها و دریافت سکه می‌گذرد. یک جهش ژنتیکی در وجود او باعث شده خود او هم گاهی مثل یک هیولا رفتار کند، وارد شهر شود، سر مردم را بشکند و به راهش ادامه بدهد.

در این سریال الف‌ها، کوتوله‌ها و جادوگرهایی وجود دارند، اما اینجا، جایی است که شباهت‌ها با تخیل و وهم «سنتی» به پایان می‌رسد. اینجا، جادو از «نشانه‌ها» جداست، طلسم‌های افسانه‌ای یک موضوع جدی هستند و سنت‌های محرمانه مثل «law of surprise» به اندازه‌ای که دست‌نیافتنی هستند، شایع هم هستند. در این سریال مسائل بسیار زیادی برای درک و فهم وجود دارد و نویسنده و تهیه‌کننده مجموعه، «لاورن اشمیت هیسریش» (Lauren Schmidt Hissrich) با هر کسی که نتواند این موضوعات را درک کند سر جنگ دارد.

نقد سریال ویچر - 2

با این حال، اگر بتوانید این پیچیدگی‌ها را تحمل کنید و منتظر وقایع خوب داستان بمانید، چیزهای زیادی در این سریال وجود دارد که عاشق آن‌ها می‌شوید. «کویل» یا همان «گرالت» در این سریال به طرز خوشایند و لذت‌بخشی سرد و بدخلق است و این مسئله باعث جذابیت چهره و با ابهت بودن فیزیک او می‌شود. در عین حال، دنیای ویچر، دنیایی کاملا سرد و بی‌حفاظ است و از نظر اخلاقی کاملا شکست‌خورده و به گل نشسته است؛ اما این دنیا را با لباس‌های مجلل و اتفاقات چالش‌برانگیز مخفی می‌کند (روابط جنسی نامشروع، کودک‌کشی و پاکسازی‌های قوم و قبیله‌ای که همه در این سریال اتفاق میفتند). مثل بازی تاج و تخت، خون و زنان به وفور در این سریال دیده می‌شوند و وقتی به هر دلیلی حال طرفداران گرفته شود، این دو مسئله تاثیر فوق‌العاده‌ای دارند. صحنه‌های نفس‌گیر شمشیرزنی ویچر که مثل رقص است و سبک مبارزات او را به نمایش می‌گذارد و در این میان استفاده از جادو هم با هوشمندی و ظرافت هر چه تمام در آن دیده می‌شود.

اگر بتوانید این پیچیدگی‌ها را تحمل کنید و منتظر وقایع خوب داستان بمانید، چیزهای زیادی در این سریال وجود دارد که عاشق آن‌ها می‌شوید.

نقد سریال ویچر

به لطف بازی‌های ویدیویی سه‌گانه پرفروش همین داستان، عده زیادی ممکن است پیش از این با افسانه‌ها و روایت‌هایی درباره ویچرها آشنا باشند و به آن‌ها کمک کند داستان سریال و نقد سریال ویچر را بهتر و راحت‌تر بفهمند. فقط یک فرد ناشی و غیرمتخصص می‌تواند خیلی زود درباره این سریال قضاوت کند و احتمالا وقتی دو دختر را که تبدیل به مارماهی می‌شوند و یا شوالیه‌ای که تبدیل به جوجه تیغی می‌شود را ببیند، تلویزیون را خاموش کند و برود.

در نقد سریال ویچر از ما به شما نصیحت؛ اگر قسمت‌های اول این سریال تصمیم بگیرید داستان آن را دنبال نکنید، هیجان زیادی را از دست می‌دهید. چرا که مجادله و مبارزه «گرالت» با جانور باتلاقی، تقابل ثروتمندان با افراد سختکوش و ثابت‌قدم و ویچر، نبردی است که تا پایان سریال ارزش دیدن دارد.

منبعEmpire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید