گوگل مپ یک ابزار مفید و کاربردی برای پیدا کردن مسیر هنگام رانندگی و رسیدن به مقصد است، اما کارهای زیاد دیگری هم هست که می‌توانید با این برنامه انجام دهید، مثل پیاده‌روی، پیدا کردن مسیر دوچرخه‌سواری، دیدن نمای خیابان مورد نظر در مقصد و اتصال نقشه به وبسایت یا بلاگ، تنها گوشه‌ای از ترفندهای گوگل مپ است که از آن‌ها بی‌خبر هستید. برای آشنایی با این ترفندها با گیکیطور همراه باشید.

ترفندهای گوگل مپ و قابلیت‌های مخفی

پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و مسیرهای وسایل حمل و نقل عمومی

ترفندهای گوگل مپ - 1

نه تنها می‌توانید با استفاده از گوگل مپ مسیرها را برای رانندگی از نقطه‌ای به نقطه دیگر پیدا کنید، بلکه می‌توانید مسیرهای مناسب پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری را هم پیدا کنید. اگر در یک کلان‌شهر زندگی می‌کنید، می‌توانید با استفاده از ترفندهای گوگل مپ ، اطلاعات وسایل نقلیه عمومی را هم پیدا کنید. بعد از اینکه مبدا و مقصد را مشخص کردید، به جای انتخاب آیکون خودرو، روی Transit، Walking یا Cycling ضربه بزنید و گوگل مپ مسیر را برای شما تغییر می‌دهد.

وقتی گوگل مسیر دوچرخه‌سواری را پیشنهاد می‌دهد، مسیرها از کوتاه‌ترین تا طولانی‌ترین مسیر لیست شده‌اند و بعضی از آن‌ها شما را به بالای تپه یا محله‌های شلوغ و پر ترافیک هدایت می‌کند. پیش از آنکه تصمیم بگیرید کدام مسیر را انتخاب کنید، با استفاده از Google Street View مسیر را بررسی کنید تا از زمین‌های ناهموار و ترافیک پرهیز کنید.

مسیر جایگزین انتخاب کنید

ترفندهای گوگل مپ - 2

یکی دیگر از ترفندهای گوگل مپ این است که می‌توانید مسیر پیشنهادی را تغییر دهید. گوگل مسیرهای مختلفی پیشنهاد می‌کند و اگر می‌بینید در مسیری ساخت و ساز اتفاق میفتد یا باید طرح ترافیک و عوارض پرداخت کنید یا مسیر به دلیلی مسدود شده است، می‌توانید مسیر را با ضربه زدن روی یک مسیر دیگر یا کشیدن مسیر به یک مسیر جدید، تغییر دهید. کار خیلی خاصی انجام نمی‌دهید، اما ویژگی کاربردی و خوبی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. بعد از اینکه نقطه مورد نظر را تغییر دادید، مسیر جایگزین برای شما نمایان می‌شود و دستورالعمل‌های رانندگی به تناسب مسیر جدید تغییر می‌کند.

نقشه‌ها را درون وبسایت یا بلاگ خود جاسازی کنید

ترفندهای گوگل مپ - 3

یکی از ترفندهای گوگل مپ که برای بسیاری از کسب و کارها و افراد مناسب است، جاسازی نقشه‌ها در وبسایت و بلاگ است. برای این کار گزینه Menu را در بالای پنل مسیریابی گوگل مپ انتخاب کنید و گزینه Share or embed map را انتخاب کنید. روی برگه Embed a map کلیک کنید تا URL سفارشی برای شما ساخته شود و می‌توانید از آن در هر وب‌پیجی که تگ‌های embedded را پشتیبانی کند استفاده کنید. فقط کافی است کد سفارشی را کپی و در وبسایت خود جاسازی کنید و یک نقشه حرفه‌ای داشته باشید که مشتریان و مخاطبان شما دقیقا بدانند کجا هستید.

اگر این مورد یکی از ترفندهای گوگل مپ مورد استفاده شماست و به جای وبسایت، می‌خواهید لینک آن را برای کسی بفرستید، برگه Send a link را انتخاب و لینک نقشه را کپی کنید. می‌توانید لینک را به صورت ایمیل یا پیام بفرستید. این گزینه زمانی خیلی به درد بخور و کاربردی است که میزبان یک مهمانی هستید و بسیاری از مهمانان شما اولین بار است به منزل شما می‌آیند و می‌خواهید مسیر خانه‌تان را به آن‌ها بگویید.

مش‌آپ‌ها را ببینید

یکی دیگر از ترفندهای گوگل مپ این است که به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا نقشه گوگل را به برنامه‌های خود متصل و آن را با دیگر منابع اطلاعاتی ترکیب کنند. این کار گاهی باعث می‌شود نقشه‌های غیرعادی و عجیبی ببینید. شرکت Gawker از این ویژگی استفاده کرد و «Gawker Stalker» را راه‌اندازی کرد. این نقشه از گزارشات لحظه‌ای استفاده می‌کند تا اماکن دیدنی و مشهور سینمایی را روی گوگل مپ نشان دهد. یکی از اتفاقات جذاب که در آن از ترفندهای گوگل مپ استفاده شده بود، نقشه موقعیت‌های Doctor Who بود و نشان می‌داد کمپانی BBC کدام مناطق را برای فیلم‌برداری انتخاب کرده است.

نقشه خودتان را بسازید

یکی از ترفندهای گوگل مپ این است که می‌توانید نقشه خودتان را خلق کنید و برای این کار نیازی نیست متخصص برنامه‌نویسی باشید. تنها کاری که باید بکنید این است که به قسمت Your Places در نوار کنار پنل مسیریابی بروید و مسیر زیر را دنبال کنید:

Maps > See all your maps

گزینه Create a New Map را بزنید و موقعیتی را انتخاب کنید. می‌توانید پرچم، اشکال مختلف و اشیای دیگر را اضافه کنید، لایه‌ها و مسیرهای مختلف داشته باشید و نقشه خود را به صورت عمومی منتشر کنید یا با دوستانتان به اشتراک بگذارید. آیا می‌خواهید به پیک‌نیک بروید؟ مطمئن شوید دوستانتان می‌توانند پارک یا مکان مورد نظر را پیدا کنند.

موقعیت ترافیک روی نقشه را ببینید

بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید، ممکن است بتوانید موقعیت ترافیک را با گوگل مپ ببینید. این قابلیت را با یکی دیگر از ترفندهای گوگل مپ که با هم مرور کردیم ترکیب کنید تا بهترین مسیر ممکن به شما پیشنهاد شود و بدون استرس و اعصاب‌خوردی و اتلاف وقت به مقصد مورد نظرتان برسید. فقط یادتان باشد این کارها را پیش از شروع رانندگی انجام دهید و هنگام رانندگی از کار کردن با گوشی پرهیز کنید.

وقتی در حال رانندگی هستید، Google Navigation اغلب شما را از ترافیک پیش رو آگاه می‌کند.

بدون GPS و با موبایل، موقعیت خود را روی نقشه ببینید

موقعیت شما روی نقشه گوگل با یک نقطه آبی مشخص شده است. اپلیکیشن موبایل Google Maps تقریبا می‌تواند مکان شما را نشان بدهد، حتی اگر GPS نداشته باشید یا از کار افتاده باشد. در واقع یکی از ترفندهای گوگل مپ این است که با استفاده از کانکشن‌های برج‌های مخابرات این کار را انجام بدهد. البته این روش به اندازه GPS دقیق نیست، به همین دلیل موقعیت شما که همان نقطه آبی است، با دایره‌ای آبی‌رنگ احاطه شده است و نشان‌گر منطقه‌ای است که در آن قرار دارید و موقعیت مکانی دقیق شما نیست. با این وجود وقتی می‌خواهید موقعیت حدودی خود را روی نقشه پیدا کنید، این اطلاعات و ترفندهای گوگل مپ می‌تواند مفید باشد.

قابلیتی به نام Street View (نمای خیابان)

ترفندهای گوگل مپ - 4

یکی از کاربردی‌ترین ترفندهای گوگل مپ Street View است که تصاویر پانورامایی از خیابان‌ها و موقعیت‌ها را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. می‌توانید خیابانی را انتخاب و نمای 360 درجه آن را با تصاویر پانورامایی سه‌بعدی بررسی کنید. تصاویر بسیار واضح و باکیفیت هستند و می‌توانید شماره پلاک‌ها و تابلوهای خیابان را بخوانید. برای این کار فقط کافی است روی Browse Street View images در پایین هر نقشه کلیک کنید.

قابلیت Street View در تمام مناطق در دسترس نیست. برای اینکه ببینید کدام خیابان‌ها این ویژگی را دارند، روی آیکون Pegman در گوشه پایین نقشه کلیک کنید یا ضربه بزنید تا خیابان‌هایی که این ویژگی را دارند فعال شوند. این خیابان‌ها روی نقشه به رنگ آبی هستند.

امیدواریم ترفندهای گوگل مپ برای شما مفید بوده باشد و از آن‌ها استفاده کنید تا زندگی کمی راحت‌تر شود.

فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید