فیلم درام زندگی‌نامه‌ای I Still Believe یا به فارسی «من هنوز ایمان دارم» که ماه گذشته به‌صورت رسمی اکران شد، به‌ زندگی واقعی جرمی کمپ، خواننده‌ی معروف مسیحی و زندگی پرفراز و نشیب او پرداخته‌ است. در این مقاله سعی داشتیم تا به داستان واقعی I Still Believe و ماجرای زندگی او و همسرش ملیسا هنینگ بپردازیم. با گیکیطور همراه باشید.

اگر به داستان واقعی I Still Believe و زندگی جرمی کمپ و همسرش نگاهی بیندازیم، فراز و نشیب‌ها و غم فراوانی را می‌بینیم، اما عقیده و ایمان ملیسا هنینگ و جرمی کمپ باعث شد تا داستان واقعی I Still Believe مدت‌ها بعد از مرگ ملیسا همچنان برای بسیاری تاثیرگذار باشد.

آیا جرمی کمپ در ساخت فیلم نقش داشته است؟

بله. براساس تحقیقات درباره‌ی داستان واقعی I Still Believe ، ما متوجه شدیم که جرمی کمپ به‌صورت نزدیک در ساخت فیلم دخیل بوده است. در واقع، این فیلم بر اساس خاطرات او در کتاب I Still Believe که در سال 2011 منتشر شد، ساخته شده است. این کتاب نگاه عمیق‌تری به زندگی جرمی کمپ، شامل دوران کودکی او، از دست دادن اولین همسرش ملیسا هنینگ و همینطور رابطه‌اش با خدا می‌اندازد.

در جریان مصاحبه‌ای با WAY Nation، او توضیح داد که در زمان فیلم‌برداری بعضی از سکانس‌‌های بیمارستان، در آنجا حضور داشته است. کمپ درباره‌ی این موضوع می‌گوید:

کار آسانی نبود. بیمارستان خاطرات بدی را برایم تداعی می‌کند. در یک لحظه، من سکانس بیمارستان را دیدم و در همان لحظه از درون شکستم.

جرمی کمپ اولین بار چگونه با ملیسا لین هنینگ-کمپ آشنا شد؟

داستان واقعی I Still Believe - 1
جرمی کمپ و ملیسا هنینگ در وسط تصویر
بازیگران فیلم در نمای جلو و در دو طرف تصویر

در جریان مصاحبه با WAY Nation، جرمی کمپ در پاسخ به این سوال پاسخ داد:

اولین باری که او را دیدم، در کلاس مطالعات انجیل بودیم. من به‌خاطر دارم که در حال عبادت بودیم. درحالی که به ‌نواختن مشغول بودم، به قسمتی نگاه کردم و او آنجا بود. فقط دستانش را بالا برده بود و می‌خواند، همچون فردی که رها شده است. هیچکس دیگری کنار من نبود. من هم اهمیت نمی‌دادم که چه کسی در آن لحظه اطراف من است. در آن لحظه فقط من و مسیح بودیم. آن لحظه وقتی نگاهم به او افتاد، با خود گفتم: «خوب، این دختر کیست؟»

با مطالعه در داستان واقعی I Still Believe در آن زمان که در سال 1999 آن‌ها همدیگر را برای اولین بار دیدند، جرمی 22 سال و ملیسا 20 سال داشت. آن‌ها وقت‌گذراندن با هم را شروع کردند و ارتباطشان با هم نزدیک‌ و نزدیک‌تر شد.

آیا واقعاً کی جی آپا در فیلم I Still Believe آهنگ می‌خواند؟

بله. علی‌رغم وجود شک‌ و تردید‌هایی که او داشته، کی‌ جی آپا صدای خودش را برای فیلم ضبط کرده است. پنج تا از آهنگ‌هایی که او ضبط کرده، در موسیقی‌ متن‌های فیلم گنجانده شده است. کی جی آپا در این مورد گفته: «در موقع آهنگ‌ خواندن احساس ناراحتی بسیاری دارم. من به استودیو در نشویل رفتم – این کار را قبل از اینکه فیلم‌برداری را آغاز کنیم، انجام دادم – فکر می‌کنم این کار واقعاً چشم‌انداز بهتری از فیلم برای من روشن کرد.

جرمی کمپ درباره‌‌ی نسخه‌ای که کی جی آپا اجرا کرده بیان می‌کند: «این ترانه‌ها بسیار متفاوت است زیرا صدای او با صدای من بسیار تفاوت دارد؛ اما من فکر می‌کنم چون که او با شیوه و روش خودش این کار را انجام داده، توانسته تمام قلب و حسش را در کار قرار دهد. بنابراین شما می‌توانید واقعاً آن را حس کنید. من اصلاً ناامید نشدم چرا که حس کردم برای او بسیار خالص بوده و این باعث شده تا کار، واقعی از آب در بیاید. بنابراین، وقتی آهنگ‌ها منتشر شدند، همچنان احساس خود را داشتند و این واقعاً چیز خوبی بود.

آیا جرمی کمپ و ملیسا هنینگ تا به حال در زندگی واقعی رابطه‌‌شان بهم خورده است؟

بله. بر اساس داستان واقعی I Still Believe ، کمپ اعلام کرده که او و ملیسا همچون هر زوج دیگری، در رابطه‌ی خود پستی و بلندی‌هایی را تجربه کرده‌اند. او در این خصوص می‌گوید: «زمانی رسید که رابطه‌ی ما به‌گونه‌ای بهم خورد و من به این خاطر ویران شده بودم چرا که فکر کردم که او همان فرد خاص و منحصر به فرد مناسب برای من است.» جرمی حدود دو هفته صبر کرد و سپس تصمیم گرفت به ملیسا بگوید که عاشقش است. ملیسا در جواب پاسخ داد که فعلاً نمی‌تواند این حرف مشابه را به او بزند. پس از اینکه ماه‌ها گذشت، جرمی کم کم احساس کرد که همه چیز به پایان رسیده است.  

البته، برخلاف فیلم که استاد جرمی عاشق ملیسا می‌شود، در زندگی واقعی این چنین نبوده و یکی دیگر از اهالی گروه آن‌ها عاشق ملیسا می‌شود. ظاهراً در فیلم امکان اضافه کردن شخصیت دیگری وجود نداشته و به همین خاطر تصمیم گرفته‌اند این ماجرا را با شخصیت ژان لوک انجام دهند. کمپ می‌گوید که وقتی این را با ژان لوک در میان گذاشتم، او در پاسخ گفته که این موضوع از نظر او اشکالی ندارد.

داستان واقعی I Still Believe -2

پس از اینکه جرمی متوجه سرطان ملیسا شد، آیا آن‌ها دوباره به زندگی و رابطه‌ی خود بازگشتند؟

در گفتگوی جرمی کمپ با WAY Nation او در مورد این موضوع چنین گفته است:

بله. بخواهم داستان را خلاصه بگویم، تماسی از سوی یکی از دوستان با من گرفته شد که در آن به من گفته شد ملیسا در بیمارستان است و او سرطان دارد. بنابراین به همین خاطر به بیمارستان و ملاقات با او رفتم و در لحظه‌ای که وارد شدم [مثل فیلم] او گفت:« جرمی، من اینجا نشسته بودم و در حال فکر کردن بودم. اگر من به خاطر این سرطان بمیرم، اما باعث شوم که حتی یک نفر زندگی‌اش را به عیسی مسیح بدهد، ارزشش را دارد.» این حرف‌ها تاثیر زیادی روی من گذاشت. اینکه اگر او قادر بوده فقط یک نفر را به عیسی مسیح نزدیک کند، آنگاه زندگی‌اش ارزشش را داشته است. من در آن لحظه فقط می‌دانستم که او همان فردی بود که برای من آفریده شده و او هم چنین حسی را نسبت به من داشت.

آن‌ها بعد از آن ازدواج کردند و به‌گفته‌ی کمپ عروسی شگفت‌انگیز و زیبایی داشتند.

آیا جرمی کمپ و ملیسا هنینگ در کنار ساحل ازدواج کردند؟

نه. اگر بخواهیم داستان واقعی I Still Believe را در نظر بگیریم، در زندگی واقعی، جرمی و ملیسا در 21 اکتبر سال 2000 در یک کلیسا ازدواج کردند. آن‌ها در مراسم ازدواج درحالی که جرمی گیتار می‌نواخت، هر دو با هم آواز خواندند.

آیا واقعاً پدر جرمی کمپ یک کشیش بود؟

بله. با بررسی داستان واقعی I Still Believe می‌توان متوجه شد که پدر جرمی، تام کمپ، که در فیلم توسط گری سینایس به‌ تصویر کشیده شده بود، کشیش کلیسای Harvest Chapel در شهر لافایت ایالت ایندیانا بوده؛ جایی که جرمی به‌ دنیا آمده است. او البته همان کشیشی است که مراسم ازدواج جرمی و ملیسا را برگزار کرد.

آیا سرطان همسر کمپ در مقطعی رو به بهبودی رفت؟

بله. کمپ می‌گوید:« شرایط به‌نظر بهتر شد. او در دوره‌‌ی نامزدی در حال شیمی درمانی بود.» در آن زمان بود که او همه‌ی موهایش را از دست داد اما جرمی می‌گوید او همچنان شور و عشق فراوانش را از پروردگار نشئت می‌گرفت. مثل فیلم، ملیسا پس از ماه عسلشان به دکتر مراجعه کرد چرا که او در آن زمان در ناحیه شکم دردی را احساس می‌کرد. دکترها به او گفتند که سرطانش بازگشته و فقط چند هفته تا چند ماه دیگر از زندگی او باقی مانده است.

ازدواج جرمی کمپ و ملیسا لین هنینگ چه مدت طول کشید؟

آن‌ها در تاریخ 21 اکتبر 2000 با هم ازدواج کردند و حدود 3 ماه و نیم بعد در 5 فوریه 2001 ملیسا لین هنینگ کمپ در سن 21 سالگی به‌خاطر سرطان جهان را ترک گفت.

آیا جرمی کمپ دوره‌ای در ایمان خود دچار تردید شده بود؟

داستان واقعی I Still Believe - 4
کی جی آپا و جرمی کمپ

بله. برای مثال، صحنه‌ای که کی جی آپا در فیلم انجیل خود را پرت می‌کند دقیقاً از داستان واقعی I Still Believe گرفته شده است. کمپ در این‌باره به مجله‌ی CCM می‌گوید:

من در حال خواندن این بودم که خدا چگونه شفا می‌دهد و به همین دلیل بود که انجیل خود را پرت کردم. من همیشه از خودم می‌پرسیدم که آیا خداوند مهربان است یا نه؟ در ناامیدی با خود می‌گفتم من نمی‌خواهم در وفاداری تو شریک باشم چرا که فکر نمی‌کنم تو وفادار باشی. من هم باورم به مسیح را زنده نگه داشته بودم و هم ناباوری‌هایی داشتم. قطعاً یک دوران و یک سفر خاص بود. آسان نبود – اندوه زیاد، خشم زیاد، سردرگمی فراوان – اما خدا در هر قدم آنجا بود.

آیا سکانسی که پدر جرمی کمپ به او دلگرمی می‌دهد، در زندگی واقعی رخ داده است؟

نه. در فیلم، پدر کمپ پس از مرگ ملیسا به او دلگرمی می‌دهد در حالی که این سکانس در دوران جوانی او خیالی است اما جرمی کمپ می‌گوید که انگار هر چه که پدرش در طول زندگی‌اش به او گفته بود در آن لحظه خلاصه شده است.

جرمی کمپ در چه زمانی آهنگ «من هنوز ایمان دارم» را نوشت؟

داستان واقعی I Still Believe -3

دو هفته پس از فوت همسرش او آهنگ معروف خود یعنی «من هنوز ایمان دارم» را نوشت. او وقتی که ملیسا در هنگام ماه عسل مریض شده بود آهنگ «قدم زدن با ایمان» را نوشت که در فیلم هم اجرا شده است. کی جی آپا بازیگر اصلی فیلم خودش این آهنگ را در فیلم خوانده است. همانطور که آهنگ اصلی فیلم را که نام فیلم هم از آن آمده، خودش در فیلم خوانده است. البته، در آلبوم موسیقی متن فیلم هم این نسخه از آهنگ که توسط کی جی آپا خوانده شده موجود است.

آیا داستان زندگی جرمی و همسر اولش بر زندگی او و همسر دومش، آدرین لیشچینگ تاثیر گذاشته است؟

بله. آدرین لیشچینگ خواننده اهل آفریقای جنوبی و یکی از افراد اصلی گروه پاپ راک مسیحی The Benjamin Gate است. او هنگام تور سال 2002 با جرمی ملاقات کرد. بر اساس گفته‌های جرمی، آدرین به سمت جرمی رفته و خطاب به او گفته که در زندگی‌اش چه تاثیر فراوانی گذاشته است. حرف آدرین، جمله‌ی ملیسا را بعد از تشخیص سرطانش، به خاطر و ذهن جیمی آورد. جمله‌ای که می‌گفت اگر او یک نفر را به پیروان مسیح اضافه کند، هر چه در زندگی کرده و سختی‌هایی که کشیده، ارزشش را داشته است. آدرین به جرمی گفت که او یکی از افرادی بود که تحت تاثیر داستان زندگی او و ملیسا قرار گرفته است.

با عرضه‌ی این فیلم و بررسی داستان واقعی I Still Believe تقریباً دو دهه پس از مرگ ملیسا کمپ، داستان و میراث او همچنان بر بسیاری تاثیر می‌گذارد. به‌خصوص افرادی که تا قبل از آن اسمی از جرمی کمپ به گوششان نخورده بود. فیلم I Still Believe از آخرین آرزو و خواسته‌ی ملیسا پیروی می‌کند و آن را ادامه داده است. این فیلم حتی اگر بتواند باعث شود که یک نفر تحت تاثیر قرار گیرد و راه مسیح و پروردگار را به خاطر داستان ملیسا دنبال کند، آنگاه ارزشش را داشته است. همین قضیه است که اهمیت داستان واقعی I Still Believe و ماجرای زندگی این دو را ارزشمند می‌کند.

جنت هنینگ، مادر ملیسا، در صحبتی گفته است:

تا به امروز، من از پروردگار سپاسگزار بوده‌ام که این فرصت را به من داده تا هنوز ثمره‌های زندگی ملیسا را مشاهده کنم. سپاسگزارم که این فرصت را داده تا پاسخ عبادت‌هایش را ببینم و اینکه شکوه و بزرگی زندگی‌ ملیسا را نشانم داده است. همانطور که جرمی به گفتن داستان زندگی او ادامه می‌دهد، من فکر می‌کنم هر وقت یا تقریباً هر وقت او روی صحنه می‌رود و اجرا می‌کند، او ملیسا را با خود همراه می‌کند تا بلکه یک نفر بیش‌تر، فقط یک نفر بیش‌تر ماجرای زندگی او را بداند و به راه او ایمان بیاورد.

12 دیدگاه‌ها

  1. فوق العاده بود فیلمش حتما ببینید و درکتونو از عشق واقعی بیشتر کنید و به خدا ایمان داشته باشید حتی اگ ناامید شید اگ این اتفاق اون سر دنیا نمیافتاد من طعم عشق و دوست داشتن ایمان رو ب معنای واقعی لمسش نمیکردم

  2. پیشنهاد میکنم این فیلمو نبینید چون انقد قشنگه که دیگه دلتون نمیخواد تا آخر عمرتون حتی یه فیلم هم نگاه کنید

  3. به نظر من بین این همه عشق های تو خالی داستان این زوج عشق حقیقی را نشون میده و این که انسان با عشق زمینی به عشق آسمانی میرسه واقعا زیباست

  4. میتونم به جرئت بگم یکی از بهترین فیلمایی هست که تا به حال دیدم…
    این فیلم وجود خدارو و عشق واقعی و کاملو به نمایش میزاره…
    من یکی که عاشق این فیلمم پیشنهاد میکنم حتما در اولین وقت ببینید این فیلم دلچسبو..✨💛

  5. من الان فیلمو دیدم ..تمام طول فیلم رو اشک ریختم ..این فیلم باورهای منو نسبت به خداوند بیشتر کرد . مسیحی نیستم اما مطالب و دیدگاههای خداباورانه و رویکردهای فلسفیش عمیقا روم تاثیر گذاشت . خیلی فیلم خوبی بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید