با توجه به تلاش شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های هوشمند که سعی زیادی در جلب نظر مشتریان دارند و همچنین چرخه بسیار قوی و دائمی معرفی گوشی‌های جدید، می‌توان گفت فشار زیادی روی مشتریان برای خرید گوشی جدید قرار دارد. بد نیست بدانید که ظرف مدت‌زمان ۶ ماه، تولیدکنندگان در حال تبلیغات گسترده برای جدیدترین و قدرتمندترین گوشی‌های هوشمند هستند، اما آیا واقعا نیازمند خرید گوشی جدید هستید؟ در این مقاله شما را با ۴ سوال مواجه خواهیم کرد تا قبل از اقدام برای خرید گوشی جدید ، با دقت به آن‌ها پاسخ دهید.


۱. آیا بودجه کافی برای خرید گوشی جدید را دارید؟

اولین سوالی که هنگام خرید گوشی موبایل جدید مطرح می‌شود، مربوط به وضعیت مالی است. همواره گوشی‌های هوشمند پیشرفته نسبت به مدل‌های قبل با افزایش قیمت همراه هستند و هم‌اکنون هم تعداد گوشی‌های موبایل بالای ۱۰۰۰ دلار در حال افزایش است.

درصورتی‌که درآمد بالایی ندارید، قطعا به‌محض باز کردن جعبه گوشی جدید، بخش قابل‌توجهی از قیمت آن از دست خواهد رفت و چیزی به‌غیراز ضرر نصیب شما نخواهد شد. درصورتی‌که گوشی جدید خود را به‌صورت اقساط و ماهیانه خریداری کنید، باید بدانید که خود را زیر بار پرداخت اقساط ماهیانه قرار داده‌اید و ممکن است برای شما مشکل‌آفرین باشد.

توجه داشته باشید که گوشی‌های هوشمند جدید با امکانات بالایی که دارند، می‌توانند وسوسه کننده به نظر برسند، اما باید نگاه واقع‌گرایانه به بحث مالی داشته باشید. گوشی‌های جدید با قیمت بالایی در بازار وجود دارند، اما اگر دستگاه فعلی شما از نوع پرچم‌دار بوده که اخیرا معرفی شده است، ارتقاء می‌تواند باعث کاهش قیمت و ضرر شود.

۲. آیا رشد فناوری گوشی‌های هوشمند جدید راضی‌کننده است؟

تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، بدون توجه به پیشرفت‌های واقعی که در فناوری به‌دست آورده‌اند، فقط سعی دارند برنامه‌ریزی خود برای معرفی گوشی‌های هوشمند جدید را با دستگاه‌های مشابه ادامه دهند و درحالی‌که گاهی وقت‌ها شاهد پیشرفت‌های گسترده‌ای هستیم. این‌طور که پیداست، اکثرا با ترفند یا پیشرفت‌های جزئی در طراحی، شاهد مدل‌های جدیدی از سوی تولیدکنندگان هستیم.

صرف‌نظر از پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی به‌دست آمده است، می‌توان گفت قیمت‌ها بر اساس بازار افزایش خواهد یافت و شما باید تصمیم بگیرید که آیا پیشرفت‌های به‌دست آمده جدید، برتری خاصی نسبت به گوشی شما را نشان می‌دهند؟! در حقیقت شما می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که بیهوده در حال خرج کردن پول، نیستید.

معمولا وقتی زمان چرخه سالانه معرفی گوشی‌های جدید فرا می‌رسد، پیشرفت‌ها روند صعودی دارد. به‌عنوان مثال، تفاوت چندانی میان گلکسی اس 8 و گلکسی اس 9 وجود ندارد، اما گلکسی اس 10 دارای پیشرفت‌های قابل‌توجهی در مقایسه با گوشی گلکسی اس 8 بوده و به‌مراتب از گلکسی اس 7 فاصله دارد.

پیشرفت‌های نرم‌افزاری به دریافت به‌روزرسانی نرم‌افزاری مستمر در برخی دستگاه‌های خاص اشاره دارد؛ ارتقاء سیستم‌عامل می‌تواند وضعیت دستگاه را تا حد زیادی بهبود ببخشد و نیاز به ارتقاء سخت‌افزاری را کاهش دهد.

متأسفانه به‌روزرسانی‌های اندرویدی در میان برندها متفاوت بوده و افراد کمی به آن‌ها اطمینان می‌کنند. درصورتی‌که به‌روزرسانی‌های به‌موقع را دریافت می‌کنید، زمان آپدیت بعدی را در نظر بگیرید. درصورتی‌که نسبت به انتشار به‌روزرسانی جدید در آینده نزدیک اطمینان دارید، امکان دارد بخواهید صبر کنید تا تغییرات موجود در آپدیت و تأثیرات آن روی عملکرد دستگاه را مشاهده کنید.

هنگامی‌که بحث سخت‌افزار و نرم‌افزار در دستگاه‌های جدید راه بیفتد، باید مطمئن شوید که هنگام خریدوفروش، ضرر نکنید؛ در حقیقت شما باید به خوبی وضعیت پیشرفت‌های حقیقی و نظرات کاربران را درباره گوشی و فناوری‌های جدیدی که توسط تولیدکنندگان ارائه می‌شود، موردبررسی قرار دهید.

۳: آیا گوشی هوشمند شما می‌تواند نیازهای روزانه را رفع کند؟

آیا گوشی هوشمند شما می‌تواند نیازهای روزمره را برآورده کند؟ این یکی از سوالات مهمی است که باید موردتوجه قرار دهید. درصورتی‌که گوشی هوشمند شما نتواند شارژ را بیشتر از چند ساعت حفظ کند، قطعا نمی‌تواند برنامه‌های جدید را به‌طور موثر اجرا کند یا در یک سیستم‌عامل قدیمی که مشکلات زیادی در عملکرد و امنیت دارد، گرفتار شده است؛ در این حالت بهتر است برای خرید گوشی جدید ، اقدام کنید. درصورتی‌که تمام نیازهای شما توسط گوشی هوشمندی که در اختیار دارید، رفع می‌شود، به نظر می‌رسد که باید تلاش برای خرید گوشی جدید را متوقف یا به تأخیر بیندازید.

اگر شما برای کار یا سرگرمی خود نیازمند جدیدترین فناوری‌های تصویربرداری نیستید، قطعا نیازی هم به آخرین فناوری‌های دوربین نخواهید داشت، حتی اگر تمام استفاده شما از گوشی معطوف به واتساپ یا Candy Crash است، نیازی به در اختیار داشتن گوشی پرچم‌دار یا گران‌قیمت ندارید.

یک گوشی پیشرفته می‌تواند وسوسه کننده باشد، اما ارزیابی خواسته‌ها در مقابل نیازمندی به شما کمک می‌کند تصمیم لازم را برای خریدن یا نخریدن گوشی موبایل جدید، اتخاذ کنید.

۴: روش‌های ارزان‌قیمت‌تری هم برای جایگزینی خرید گوشی جدید وجود دارد؟

هنگامی‌که تلفن هوشمند شما عملکرد مناسبی نداشته باشد، نمی‌توان از خرید گوشی جدید به‌عنوان تنها راه‌حل موجود، یاد کرد. به‌عنوان مثال، برخی تولیدکنندگان اقدام به عرضه باتری‌های جایگزین برای افزایش دوام گوشی خواهند کرد. از آنجایی که باتری‌های لیتیوم یونی به‌مرور زمان خراب خواهند شد، گوشی هم ظرفیت باتری و تأثیر مناسب آن را از دست خواهد داد.

شما می‌توانید مشکل را با جایگزین کردن باتری حل کنید و این مسئله می‌تواند باعث بهبود عملکرد گوشی شود. درصورتی‌که عملکرد نامطلوب باتری گوشی به‌عنوان علت اصلی شما برای خرید گوشی جدید به‌حساب آید، بهتر است ضمانت‌نامه آن را موردبررسی قرار دهید.

شما می‌توانید مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی را با روش‌های مقرون‌به‌صرفه حل کنید، حتی امکان انتقال فایل‌ها به فضای ابری هم وجود دارد. مشکلات مربوط به کمبود فضای ذخیره‌سازی می‌تواند عملکرد گوشی را کاهش دهد. درصورتی‌که علت اصلی خرید گوشی جدید توسط شما، عملکرد ضعیف گوشی است، باید Factory Reset یا ارتقاء حافظه به‌وسیله کارت حافظه جانبی را موردبررسی قرار دهید.

بد نیست به لوازم جانبی گوشی هوشمند همانند لوازم دوربین، صوتی و سایر موارد که ممکن است ویژگی‌های موردنظر و کمبودها را برایتان جبران کنند، توجه کنید؛ تأثیر لوازم جانبی روی تجربه کاربری شما، قطعا شگفت‌انگیز خواهد بود.

درصورتی‌که هنوز هم نسبت به خرید گوشی جدید، تردید دارید، می‌توانید دنبال مواردی باشید که عملکرد نامطلوب گوشی شما را ثابت کند.


یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید