اگر اهل بازی باشید (که ظاهرا هستید!) و به دنیای بازی‌های موبایل و اصطلاحات آن علاقه داشته باشید، احتمالا این اواخر نام سبک روگ لایک را زیاد شنیده‌اید و شاید کمی هم گیج شده باشید. حق دارید، این سبک واقعا گیج‌کننده است و مدت‌هاست کسی از آن استفاده نکرده و فقط چند سال اخیر است که این اصطلاح را می‌شنویم و شاید تعریف آن خیلی قابل فهم نباشد. اما ما اینجا هستیم تا این سبک را به شما توضیح دهیم و بتوانید از بازی‌های سبک روگ‌لایک که تا پیش از این خیلی از آن‌ها سر در نمی‌آوردید، لذت ببرید.

سبک روگ لایک چیست؟

سوال خوبی است! و احتمالا یکی از پیچیده‌ترین جواب‌ها را دارد چون تعریف دقیق و واضحی از سبک روگ لایک در دسترس نیست. با این حال، هسته اصلی یک بازی روگ لایک این است که این بازی دارای مراحلی است که به صورت رویه‌ای و با اصول مشخص طراحی می‌شوند. فرض کنید شخصیت اصلی شما در هر مرحله فقط یک بار فرصت زندگی دارد و بعد از اینکه کشته شد، دیگر نمی‌تواند ادامه بازی را انجام دهد. به این مورد «permadeath» می‌گویند. در این بازی‌ها بعد از کشته شدن شخصیت بازی، باید از اول بازی را شروع کنید.  سبک روگ لایک شما را مجبور می‌کند سیستم‌های بازی را با پذیرفتن عواقب سنگین آن یاد بگیرید.

نام این سبک از کلمه «Rogue» می‌آید، یکی از تعاریف کلاسیک این ژانر که بعدها الهام‌بخش بازی‌هایی با سبک «نت‌هک» (NetHack) شد. سبک «نت‌هک» ده‌ها سال عمر کرد و هنوز توسعه آن ادامه دارد. به لطف اوپن‌سورس بودن، پورت‌های زیادی برای کامپیوتر و پلتفرم‌های دیگر مثل اندروید وجود دارد.

سبک روگ لایک - ۱

سنت‌گراها درباره سبک روگ چه می‌گویند؟

هیچ تعریف ثابت و مشخصی وجود ندارد، اما بعضی از مشتاقان سبک روگ لایک ، خط و مشی‌ها و تعاریفی را مشخص کردند. تفسیر Berlin از این سبک در کنفرانس بین‌المللی سبک روگ‌لایک سال ۲۰۰۸ بیان شد. این تعریف تعدادی مولفه با ارزش و البته سطح پایین را بیان کرد که به بازی‌های روگ‌لایک مربوط می‌شد. اگر بخواهیم آن‌ها را نام ببریم، جنبه‌های permadeth و تولید محیط‌های تصادفی، دو مولفه اصلی بودند که در این تعریف عنوان شدند. اما ویژگی‌های دیگری مثل نوبتی بودن بازی و برخی ویژگی‌های کدنویسی بازی هم عنوان شد.

بیشتر بخوانید: بازی های رایگان اندروید سال ۲۰۲۰ ؛ جدیدترین فهرست بازی‌ها

البته افرادی هستند که با این ویژگی‌ها و اهمیت آن‌ها در سبک روگ لایک مخالفت کردند و گفتند این عوامل روی تعریف روگ لایک تاثیر نمی‌گذارند. اما به هر حال این عوامل چیزهایی هستند که در تمام بازی‌های روگ‌لایک به وضوح دیده می‌شوند و قطعا جزئی جدایی‌ناپذیر از این سبک هستند.

آیا می‌توان نتیجه گرفت روگ‌لایک واقعا روگ‌لایک نیست؟

خیر، حداقل بر اساس تعریف Berlin نمی‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد. در یک بازی با سبک روگ لایک می‌توانید هر چیزی از جمله شخصیت‌های خزنده در سیاه‌چاله و شوتر دوال استیک را ببینید.

چرا سبک روگ لایک پیچیده است؟

می‌توان اینطور گفت که بازی‌های موبایل از اواخر دهه 2000 و اوایل دهه 2010 ظهور کردند و از سبک روگ لایک الهام گرفتند بدون اینکه لزوما قوانین و ویژگی‌های آن را رعایت کنند. برخی از بازی‌سازها از جنبه «شروع از صفر (هیچ)» که اکثر بازی‌های سبک روگ لایک داشتند، خودداری کردند و به بازیکنان این امکان را دادند تا خودشان شروع کنند و پیشرفت کنند و بازی را بسازند.

به طور خاص، بعضی از بازی‌های روگ‌لایک، بازی‌های موفقی شدند و موفقیت‌های مالی زیادی کسب کردند. بازی Spelunky ثابت کرد یکی از بازی‌های تاثیرگذار سبک روگ لایک است، چون بسیاری از مولفه‌ها و ویژگی‌های این سبک را معرفی کرد و آن را در قالب یک بازی پلتفرمر عرضه کرد. دشواری و پیچیدگی زیاد این بازی باعث شد این گزینه یک بازی چالش‌برانگیز باشد و برای کسانی که به دنبال هیجان و پیچیدگی هستند، جذاب باشد.

بازی‌های الهام‌گرفته از سبک روگ لایک چه نامیده می‌شوند؟

اگرچه تعریف Berlin از سبک روگ لایک بسیار انعطاف‌پذیر بود و به کاربران اجازه داد تصمیم بگیرند این سبک چه چیزهایی دارد و چه چیزهایی ندارد، بعضی از بازی‌ها بیش‌تر از بقیه سبک روگ‌لایک را منعکس می‌کنند. اصطلاحی که برای این بازی‌ها در نظر گرفته می‌شود معمولا پیچیده است. سبک «Roguelite» برای بازی‌هایی کاربرد دارد که ویژگی‌های «permadeath» و تولید اصولی مراحل را در خود دارند و دیگر ویژگی‌های با ارزش و سطح بالای روگ‌لایک را ندارند. اغلب می‌بینید بازی‌ها با عبارت انگلیسی «roguelike-inspired» معرفی می‌شوند، اما استفاده دائم از این عبارت خسته‌کننده می‌شود و به همین دلیل از «روگ‌لایت» استفاده می‌شود. گاهی استفاده از روگ‌لایک به عنوان یک صفت در تعریف یک بازی هم می‌تواند به خوبی گیم‌پلی و ویژگی‌های بازی را شرح دهد.

چطور می‌توان این سبک را یاد گرفت؟

اول از همه باید بگوییم سبک روگ لایک به دشوار بودن گیم‌پلی مشهور است. این بازی‌ها سیستم‌های چالشی و دشواری را برای کاربران طراحی می‌کنند و مهارت در آن‌ها نیازمند وقت و انرژی زیادی است. در این بازی‌ها موفقیت، پاداشی بزرگ و شکست، جزای سختی دارد.

برای مهارت در این سبک بازی‌ها بهتر است ابتدا بازی‌های الهام‌گرفته از سبک روگ لایک یعنی روگ‌لایت را انتخاب کنید و بعد از اینکه با مکانیک و سیستم‌های بازی آشنا شدید، قدم به دنیای وسیع و جذاب بازی‌های روگ‌لایک بگذارید.

آیا بهتر است سبک اصلی روگ را بازی کرد؟

واقعا خوب است اگر این کار را انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم بازی‌های سبک «نت‌هک» را برای شروع انتخاب کنید. اما به یاد داشته باشید این بازی‌ها کلاسیک هستند و به سبک روگ لایک دهه ۸۰ برمی‌گردند و بی‌نهایت دشوار هستند. این دشوار بودن دو دلیل دارد: یک، بازی از دوران سبک اصلی Rogue ساده‌تر و قابل دسترس‌تر شدند. دوما باید خودتان را با سبکی آشنا کنید و وفق دهید که خیلی با آن آشنا نیستید.

برای مهارت در سبک روگ لایک باید بازی کنید، شکست بخورید، برخیزید، بازی کنید، شکست بخورید و باز برخیزید. بعد از درک سبک و گیم‌پلی و سیستم‌های بازی، از غنی و عمیق بودن این سبک به وجد می‌آیید و مطمئن باشید یکی از ژانرهای مورد علاقه‌تان در بازی‌های موبایل خواهد شد.

منبعLife Wire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید