شاید کلمه «لینکدین» را از همکاران، دوستان، هم‌کلاسی‌ها یا کسی که به دنبال فرصت شغلی جدید است شنیده باشید. اما سوال اصلی اینجاست که لینکدین چیست و چه کاربردی دارد.

لینکدین چیست ؟

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح بدهیم، لینکدین یک شبکه اجتماعی برای متخصصان و افراد حرفه‌ای است. این پلتفرم شبیه فیس‌بوک اما برای کسب و کار، تجارت و حرفه شماست.

با وجود اینکه LinkedIn یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های اجتماعی است، بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند لینکدین چیست و چه استفاده‌ای می‌توانند از آن بکنند. در گیکیطور هر آنچه که لازم است درباره ساخت لینکدین ، عضویت در LinkedIn و آموزش استفاده از LinkedIn بدانید به شما می‌گوییم.

لینکدین چیست - 1

معرفی کلی لینکدین

فرقی نمی‌کند مدیر بازاریابی در یک شرکت بزرگ باشید یا صاحب یک کسب و کار که فروشگاهی محلی را می‌گردانید یا حتی دانشجوی سال اول دانشگاه که به دنبال شغلی برای امرار معاش هستید!‌ لینکدین برای همه افراد است و هر کسی که زندگی حرفه‌ای و کاری خود را با جدیت دنبال می‌کند و به دنبال فرصت‌های جدید و رشد ارتباطات و گسترش دایره کانکشن‌های خود با دیگران است، باید از لینکدین استفاده کند.

می‌توانید به لینکدین به عنوان یک پلتفرم مدرن و جدید نگاه کنید که کار مهمانی‌های سنتی را انجام می‌دهد و می‌توانید به صورت غیرحضوری و مجازی با متخصصان و صاحبان کسب و کار آشنا شوید. سال‌ها پیش برای شناخت حرفه‌ای‌ها و افرادی که کسب و کار مشخصی داشتند، باید به مهمانی‌ها و مراسم مختلف می‌رفتید و کارت ویزیت رد و بدل می‌کردید. اما با دانستن اینکه لینکدین چیست می‌توانید بفهمید مثل یک رویداد یا مهمانی بزرگ مجازی عمل می‌کند.

در لینکدین، با اضافه کردن افراد «Connections» یا «ارتباطات» خود را گسترش می‌دهید و در واقع شبکه‌ای از متخصصین را با خود همراه می‌کنید یا با آن‌ها همراه می‌شوید. این فرآیند شبیه دوست‌یابی و گسترش شبکه دوستان در فیسبوک است. شما می‌توانید از طریق پیام خصوصی (یا اطلاعات تماس در دسترس) با دیگران صحبت کنید و تمام تجربیات و دستاوردهای حرفه‌ای خود را در قالب یک پروفایل منظم جمع‌آوری کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

برای توضیح بیشتر درباره اینکه لینکدین چیست باید بگوییم این پلتفرم از نظر رنگ‌آمیزی و چیدمان و ارائه ویژگی‌های گسترده شباهت زیادی به فیسبوک دارد. البته این ویژگی‌ها به این دلیل که در یک قالب حرفه‌ای و کاری هستند، تخصصی‌تر به نظر می‌رسند. اما به طور کلی اگر بدانید چطور با فیسبوک یا هر شبکه اجتماعی دیگر کار کنید، کار کردن با لینکدین هم راحت خواهد بود.

ویژگی‌های اصلی لینکدین چیست

لینکدین چیست - 2

در ادامه برخی از ویژگی‌های اصلی این شبکه اجتماعی و کاربرد آن‌ها را به شما می‌گوییم تا بهتر بدانید لینکدین چیست و متوجه شوید افراد حرفه‌ای چه استفاده‌ای از آن می‌کنند و مهم‌تر از همه اینکه چرا شما باید یک حساب کاربری لینکدین داشته باشید.

ویژگی‌های اصلی لینکدین چیست

در ادامه برخی از ویژگی‌های اصلی این شبکه اجتماعی و کاربرد آن‌ها را به شما می‌گوییم تا بهتر بدانید لینکدین چیست و متوجه شوید افراد حرفه‌ای چه استفاده‌ای از آن می‌کنند و مهم‌تر از همه اینکه چرا شما باید یک حساب کاربری لینکدین داشته باشید.

صفحه اصلی (Home): بعد از اینکه دانستید لینکدین چیست و حساب کاربری خود را ساختید و وارد لینکدین شدید، صفحه اصلی برای شما نمایش داده می‌شود که اخبار، پست‌ها و مطالب منتشرشده از کانکشن‌ها و شرکت‌هایی را که دنبال می‌کنید در این قسمت می‌توانید ببینید.

نمایه (Profile): نمایه یا پروفایل، صفحه‌ای برای نمایش نام و نام خانوادگی، شهر یا کشوری محل زندگی، شغل و موارد دیگر است که گوشه بالا سمت راست صفحه نشان داده می‌شود. زیر نمایه، قسمت‌های دیگری وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را شخصی‌سازی کنید و تغییر بدهید. در این قسمت معمولا خلاصه‌ای کوتاه درباره خودتان، تجربیات کاری و تحصیلات است و مثل یک وبسایت سنتی ساخت و نمایش رزومه عمل می‌کند.

شبکه من (My Network): در این قسمت فهرستی از تمام افراد حرفه‌ای که با آن‌ها در ارتباط هستید نشان داده می‌شود. وقتی کسی از شما پرسید لینکدین چیست و به چه دردی می‌خورد، می‌توانید درباره قسمت‌های مختلف به آن‌ها توضیح دهید و یکی از قسمت‌های مهم همین فهرست کانکشن‌هاست که آینده کاری شما را رقم می‌زند و از میان همین افراد کسانی پیدا می‌شوند که به شما فرصت‌های شغلی بهتر پیشنهاد می‌کنند. اگر ماوس خود را در منوی این صفحه حرکت دهید، می‌توانید ببینید قسمت‌های دیگری هم هستند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مخاطبین خود را افزایش بدهید، افرادی را که ممکن است بشناسید پیدا کنید و حتی افراد فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه محل تحصیل خودتان یا دانشگاه‌های دیگر را پیدا کنید.

مشاغل (Jobs): هرروزه تعداد زیادی فرصت‌های شغلی توسط کارفرمایان در لینکدین ارسال می‌شود و برای کسانی که می‌دانند لینکدین چیست، این قسمت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لینکدین بر اساس اطلاعات شخصی، تحصیلی، کاری، موقعیت مکانی و ترجیحات شغلی شما، فرصت‌های شغلی مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهد و می‌توانید برای پیدا کردن فرصت‌های بهتر به این قسمت سر بزنید.

علاقه‌مندی‌ها (Interests): علاوه بر ارتباطات خود با متخصصان و افراد حرفه‌ای، می‌توانید پروفایل‌ها و موضوعات مورد علاقه‌تان را در لینکدین دنبال کنید. این قسمت شامل صفحات شرکت‌ها، گروه‌های مختلف، قابلیت SlideShare لینکدین برای انتشار مطالب و پلتفرم Lynda برای اهداف آموزشی است.

نوار جستجو (Search Bar): مثل تمام شبکه‌های اجتماعی یا وبسایت‌های دیگر، لینکدین هم از ویژگی جستجوی قدرتمندی برخوردار است و به شما امکان می‌دهد نتایج جستجوی خود را مطابق با چندین فیلد قابل تنظیم فیلتر کنید. در کنار نوار جستجو روی گزینه «Advanced» کلیک کنید تا متخصصان، شرکت‌ها و مشاغل خاص را پیدا کنید.

پیام‌ها (Messages): اگر می‌خواهید با یکی از کانکشن‌های خود مکالمه متنی داشته باشید، می‌توانید با ارسال پیام خصوصی از طریق لینکدین این کار را انجام دهید. اگر خودتان بدانید لینکدین چیست، می‌دانید که مثل هر پیام‌رسان دیگری می‌توانید ضمیمه اضافه کنید که این ضمایم می‌توانند عکس، فایل یا موارد دیگر باشند.

اعلان‌ها (Notifications): مانند سایر شبکه‌های اجتماعی، لینکدین هم قابلیت ارسال اعلان‌ها را دارد تا بتوانید بفهمید کسی درخواست دوستی فرستاده، پیامی دارید یا کسی که برای او درخواست فرستادید، درخواست شما را تایید کرده است یا نه. همچنین وقتی یکی از کانکشن‌های شما پستی منتشر کند، می‌توانید با کمک اعلان‌ها متوجه شوید.

دعوت‌نامه‌های در انتظار (Pending Invitations): وقتی متخصصان دیگر از شما دعوت می‌کنند تا در لینکدین با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، پیام یا اعلانی دریافت خواهید کرد که می‌توانید آن را تایید یا رد کنید.

مواردی که در بالا معرفی کردیم، ویژگی‌های اصلی بود تا بهتر بدانید لینکدین چیست و چه کاربردی دارد. ساخت لینکدین و عضویت در LinkedIn هم بسیار ساده است و بعد از مدتی خودتان می‌توانید کار کردن با قسمت‌های مختلف را یاد بگیرید.

موارد استفاده از لینکدین

حالا می‌دانید لینکدین چیست و چه قابلیت‌هایی دارد و چه افرادی از آن استفاده می‌کنند، اما احتمالا هنوز ایده‌ای ندارید که خودتان چطور می‌توانید از آن استفاده کنید. در واقع، بسیاری از کاربران فقط حساب کاربری می‌سازند و لینکدین را رها می‌کنند، چرا که نمی‌دانند چطور باید از آن استفاده کنند.

در ادامه، آموزش استفاده از LinkedIn را به طور جامع و خلاصه برای شما عنوان می‌کنیم.

  • پیدا کردن همکاران، هم‌کلاسی‌ها، کارفرمایان یا کارمندان قدیم
  • استفاده از پروفایل کاربری لینکدین به عنوان رزومه کاری و ارسال آن به شرکت‌ها و افراد برای شناخت شما و سابقه کاری و تحصیلی‌تان
  • پیدا کردن فرصت‌های شغلی و درخواست دادن برای کار
  • پیدا کردن و برقراری ارتباط با متخصصان و افراد حرفه‌ای جدید
  • عضویت در گروه‌های مرتبط با شغل شما
  • انتشار مطالب کاری، باز نشر مطالب وبسایت یا وبلاگ و معرفی کسب و کار خود به دیگران

حالا دیگر می‌دانید لینکدین چیست و به عنوان سخن پایانی باید این نکته را یادآور شویم که این پلتفرم برای موبایل هم عرضه شده و هم برای اندروید و هم iOS در دسترس است. تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های وبسایت اصلی در اپلیکیشن لینکدین هم وجود دارد و از آن‌جایی که اپلیکیشن‌ها اغلب در دسترس‌تر هستند و کار کردن با آن‌ها راحت‌تر است، می‌توانید همیشه و همه‌جا به پروفایل و کانکشن‌های خود دسترسی داشته باشید.

منبعLife Wire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید