یکی از محبوب‌ترین شبکه های اجتماعی که به لطف داشتن ویژگی‌هایی همانند تماس ویدیویی رایگان و امکان حذف پیام‌ها توانسته کاربران زیادی را به خود علاقه‌مند کند، پیام رسان واتساپ نام دارد. با این که کاربران زیادی در حال استفاده از واتساپ هستند، اما این احتمال وجود دارد اطلاعاتی درباره بهترین ویژگی‌های آن نداشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با ترفندهای واتساپ آشنا کنیم که در گذشته با آن‌ها آشنا نبودید؛ با گیکیطور برای مشاهده ترفندهای شبکه اجتماعی واتساپ همراه باشید.

۱. تنظیمات حریم خصوصی واتساپ

تنظیمات حریم خصوصی واتساپ

شاید تمایل نداشته باشید که افراد مختلف بتوانند زمان آنلاین بودن شما را مشاهده کنند، زیرا ممکن است بخواهید قبل از برقراری ارتباط، اندکی فکر کنید. برای انجام تنظیمات و ایجاد تغییر در حریم خصوصی کافی است وارد Settings شوید و از بخش حساب کاربری (Accounts)، گزینه حریم خصوصی واتساپ (Privacy) را انتخاب کنید.

تمام افراد به صورت پیش فرض می‌توانند آخرین زمان آنلاین بودن شما به همراه وضعیت و تصویر پروفایل کاربری را مشاهده کنند که به نظر می‌رسد از حالت خصوصی خارج شده است. جای تعجب دارد برنامه واتساپ مدعی داشتن رمزگذاری عالی است، اما از تنظیمات پیش فرض عمومی برای حالت خصوصی استفاده کرده است؛ ایمن و خصوصی‌تر کردن واتساپ دارای اهمیت زیادی بوده که باید مدنظر قرار دهید و ما از آن به عنوان یکی از ترفندهای واتساپ یاد کرده‌ایم.

نکته: شما می‌توانید تاییدیه خوانده شدن پیام‌ها توسط خود را از طریق تنظیمات حریم خصوصی غیرفعال کنید، اما اگر این کار را انجام دهید، نمی‌توانید تاییدیه خوانده شدن پیامی که شما ارسال کرده‌اید را مشاهده نمایید.

۲. تهیه پشتیبان از پیام های واتساپ

تهیه پشتیبان از پیام های واتساپ

در صورتی که پیام‌های واتساپ برای شما اهمیت زیادی دارند و هرگز دوست ندارید آن‌ها را از دست دهید، می‌توانید یک پشتیبان از سابقه چت پیام رسان تهیه نمایید. شما باید برای انجام این کار از تنظیمات وارد بخش Chats شوید و از قسمت Chat Backup روی گزینه Backup Now ضربه بزنید.

اگر گوشی آیفون دارید و از سیستم عامل iOS استفاده می‌کنید، می‌توانید فایل پشتیبان را به صورت مستقیم در حساب iCloud ذخیره نمایید، همچنین امکان ذخیره فایل پشتیبان در سیستم عامل اندروید و در حساب گوگل درایو هم وجود دارد؛ توجه داشته باشید که ابتدا باید وارد حساب کاربری فضای ذخیره‌سازی ابری شوید.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای تهیه پشتیبان از چت‌های واتساپ انجام دهید را می‌توان فعال سازی قابلیت تهیه فایل پشتیبان خودکار (Auto Backup) دانست؛ این قابلیت که یکی از ترفندهای واتساپ به حساب می‌آید، می‌تواند به صورت خودکار از چت های شما به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه پشتیبان تهیه کند. بد نیست بدانید قابلیت تهیه خودکار فایل پشتیبان از چت‌های واتساپ می‌تواند شامل فایل‌های ویدیویی هم شود، اما باید این مورد را در تنظیمات مورد تایید قرار دهید.

هنگامی که پشتیبان را تهیه کردید، دیگر نگران از بین رفتن ناگهانی پیام های واتساپ نخواهید بود و هنوز می‌توانید امیدوار باشید که آن‌ها را بازیابی کنید.

۳. گرفتن فایل خروجی از چت های شخصی در واتساپ

گرفتن فایل خروجی از چت های شخصی در واتساپ

در صورتی که می‌خواهید چت‌های خاص خود را از طریق ایمیل، Slack یا برخی از سرویس‌های دیگر اشتراک‌گذاری کنید، ابتدا باید از گزینه Export Chat برای صادر کردن مجوزهای لازم استفاده کنید. شما می‌توانید این ویژگی را در بخش اطلاعات مربوط به مخاطبین (Contact Info) پیدا کنید که نام مخاطب، شماره تلفن و سایر موارد را نشان می‌دهد.

فایل خروجی چت به صورت یک فایل زیپ (ZIP) در اختیارتان قرار خواهد گرفت و می‌توانید با دیگران اشتراک‌گذاری کنید. بد نیست بدانید امکان دانلود تصاویر و فایل‌های ویدیویی Whatsapp Status به راحتی وجود دارد، اما آیا واقعا به آن‌ها نیاز دارید؟

۴. تغییر تصویر زمینه چت در واتساپ

چت کردن در واتساپ را می‌توانید برای خود لذت‌بخش‌تر کنید و این کار به صورت ساده و تنها با تغییر پس زمینه امکان‌پذیر خواهد بود. شما می‌توانید با ورود به تنظیمات و بخش Chats، تصاویر زمینه این قسمت را تغییر دهید، حتی امکان دریافت پس زمینه‌های جدید از Library وجود دارد. بد نیست بدانید که قرار دادن تصاویر شخصی خودتان در پس زمینه صفحه چت هم امکان‌پذیر بوده و این را می‌توان به عنوان یکی دیگر از ترفندهای واتساپ به حساب آورد.

آیا می‌خواهید تصاویر پس زمینه واتساپ را به حالت پیش فرض بازگردانید؟ مشکلی نیست و این کار را می‌توانید با انتخاب گزینه Reset Wallpaper انجام دهید.

۵. زمان دقیق خوانده شدن پیام های واتساپ را مشاهده کنید

فرض کنید می‌خواهید یک مهمانی برگزار کنید و پیام دعوت خود را برای دوستانتان از طریق واتساپ ارسال کرده‌اید و هم اکنون قصد دارید وضعیت خوانده شدن پیام را مشاهده کنید. مشاهده وضعیت پیام کار بسیار ساده‌ای بوده و تنها باید وارد چت شوید و تیک آبی رنگ را مشاهده کنید؛ در صورتی که تیک آبی رنگ را ببینید، پیام شما خوانده شده و در غیر این صورت، رنگ آبی مشاهده نخواهید کرد.

آیا شما به اطلاعات بیشتری در این رابطه نیاز دارید؟ پیام موردنظرتان را لمس کرده و نگه دارید تا گزینه‌های مربوطه ظاهر شود، سپس Info را انتخاب کنید تا دقیقا زمان ارسال و خواندن پیام را مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که اگر دو تیک خاکستری رنگ مشاهده کردید، یعنی پیام تحویل داده شده اما خوانده نشده است و اگر یک تیک خاکستری مشاهده کرده‌اید، هنوز پیام تحویل داده نشده و می‌تواند به دلیل قطع بودن اینترنت باشد.

۶. بررسی میزان استفاده دیتا توسط واتساپ

میزان استفاده دیتا توسط واتساپ

شبکه های اجتماعی زیادی هستند که از دیتا و حجم بسته های اینترنت استفاده می‌کنند، اما آیا آن‌ها را می‌شناسید؟ ما پیشنهاد می‌کنیم بررسی‌های لازم را برای واتساپ انجام دهید. شما می‌توانید برای این کار وارد تنظیمات شوید و از بخش Data and Storage Usage، روی Network Uasage ضربه بزنید تا بتوانید جزئیات کامل مربوط به مصرف داده‌ها را بررسی نمایید.

در صورتی که می‌خواهید میزان استفاده از بسته‌های اینترنت توسط واتساپ را پایین نگه دارید، کافی است وارد تنظیمات شوید و از بخش Data and Storage Usage، تغییرات موردنظرتان را اعمال کنید. شما می‌توانید دانلود خودکار فایل‌های مدیا از طریق وای فای را محدود یا خاموش کنید و بدین ترتیب، صرفه‌جویی در داده‌های تلفن همراه را انجام دهید. بد نیست بدانید انتخاب کیفیت پایین مکالمه صوتی هم می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف دیتای اینترنت شود.

۷. استفاده از واتساپ در دسکتاپ

استفاده از واتساپ در دسکتاپ

شما می‌توانید از طریق کامپیوتر هم به واتساپ متصل شوید و تنها باید مرورگر را باز کرده و وارد آدرس web.whatsapp.com شوید. در ادامه باید برنامه واتساپ را در گوشی باز کنید و از بخش تنظیمات، گزینه Whatsapp Web را انتخاب نمایید تا صفحه جدید بارکد خوان باز شود و آن را در جلوی بارکد نمایش داده شده کامپیوتر قرار دهید؛ بدین ترتیب کار تایید اعتبار انجام خواهد شد و به راحتی می‌توانید تمام اطلاعات و چت‌های خود را در کامپیوتر مشاهده نمایید.

۸. انتقال حساب کاربری واتساپ به یک شماره تلفن جدید

یکی از نکاتی که باید درباره واتساپ بدانید را می‌توان انتقال شماره تلفن همراه حساب کاربری فعلی به یک شماره تلفن دیگر دانست. برای شروع انتقال حساب کاربری باید وارد تنظیمات شوید و از بخش Account، گزینه تغییر شماره تلفن (Change Number) را برای آغاز فرآیند، انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که باید برای انجام صحیح فرآیند، شماره‌های قدیم و جدید را به درستی وارد کنید.

۹. حذف اکانت واتساپ

حذف اکانت واتساپ

در صورتی که قصد دارید حساب کاربری واتساپ خود را به دلایل گوناگون، حذف کنید، کافی است وارد تنظیمات شوید و از بخش Account، گزینه Delete My Account را انتخاب کنید. اگر نظر خود را تغییر دهید، مجددا می‌توانید حساب کاربری جدیدی را ایجاد نمایید، اما سابقه چت خود را از دست داده‌اید و دیگر نمی‌توانید آن را بازیابی کنید. شاید بگویید از پیام‌های حساب کاربری پشتیبان تهیه خواهید کرد، اما باید بدانید که این کار عملی نبوده و تمام سوابق شما ارزشی ندارند و در حساب کاربری جدید نمایش داده نخواهند شد، همچنین از گروه‌ها و لیست تماس دوستان هم ناپدید خواهید شد.

توجه داشته باشید که تمام مکالمات شما برای دوستانتان باقی خواهد ماند، زیرا شما بخشی از سابقه چت آن‌ها به حساب می‌آیید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید