تمام کامپیوترهای ویندوزی ویژگی‌هایی دارند که از سیستم‌عامل در برابر هکرها، ویروس‌ها و انواع بدافزارها محافظت کنند. یکی از آن‌ها، ویندوز دیفندر فایروال (Windows Defender Firewall) است که همیشه بخشی از ویندوز بوده و از ویندوز XP تا امروز (ویندوزهای XP، 7، 8، 8.1) همراه سیستم‌عامل بوده است و اخیرا در ویندوز ۱۰ هم دیده می‌شود. این ویژگی به صورت پیش‌فرض فعال است، وظیفه‌اش محافظت از کامپیوتر، داده‌‌ها و حتی هویت شماست و تمام مدت در پیش‌زمینه اجرا می‌شود. در گیکیطور قرار است همه چیز را درباره فایروال ویندوز ۱۰ و نحوه استفاده از آن به شما بگوییم.

با ما همراه باشید!

چرا فایروال‌ها مهم هستند؟

در دنیای واقعی، فایروال‌ها یا دیوارهای آتش، دیوارهایی هستند که به طور خاص برای متوقف کردن یا جلوگیری از نزدیک شدن شعله‌های آتش طراحی شده‌اند. هنگامی که یک آتش‌سوزی خطرناک به دیوار آتش می‌رسد، دیوار جلوی آتش می‌ایستد و هر چیزی را که پشت خود دارد، حفظ می‌کند.

ویندوز دیفندر یا به طور خاص فایروال ویندوز ۱۰ هم دقیقا همین کار را می‌کند، تنها تفاوتش با دیوار آتش در واقعیت این است که به جای آتش از داده‌های شما محافظت می‌کنند. یکی از وظایف فایروال در ویندوز این است که از ورود عوامل بیگانه و رسیدن آن‌ها به اطلاعات شما جلوگیری کند. این عوامل بیگانه می‌توانند از وبسایت‌ها یا ایمیل وارد کامپیوتر شوند. فایروال ویندوز ۱۰ این عوامل را بررسی می‌کند و تصمیم می‌گیرد که آن‌ها خطرناک هستند یا نه. اگر به این نتیجه برسد که داده‌ها قابل قبول هستند، به آن‌ها اجازه ورود می‌دهد. داده‌هایی که ممکن است تهدید یا خطر به نظر برسند، در پشت دیوار دفاعی گیر می‌کنند و اجازه ورود به آن‌ها داده نمی‌شود؛ درست مثل دیوار آتش در دنیای واقعی. با این حال، توضیحی که در بالا دادیم، توصیف بسیار ساده‌ای از یک موضوع پیچیده و فنی است.

چرا و چطور می‌توان به گزینه‌های فایروال دسترسی پیدا کرد؟

ویندوز دیفندر فایروال تنظیمات متنوعی ارائه می‌دهد که می‌توانید از میان آن‌ها گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید:

بلاک کردن برنامه به صورت دستی که به صورت پیش‌فرض در تنظیمات فایروال ویندوز ۱۰ فعال است. برای برنامه‌هایی مثل Microsoft Tips یا  Get Office نمونه‌هایی از این مورد هستند. وقتی این برنامه‌ها را بلاک کنید، در واقع آن‌ها را غیرفعال کردید. اگر نمی‌خواهید ویندوز هر روز به شما یادآوری کند که باید Microsoft Office را بخرید، یا از اینکه ویندوز ترفندها و نکات آموزشی را به شما آموزش بدهد، کلافه می‌شوید، می‌توانید با بلاک کردن آن‌ها، خودتان را راحت کنید.

اجازه انتقال داده‌ها را صادر کنید. می‌توانید برنامه‌هایی که به طور پیش‌فرض غیرفعال هستند و ویندوز به آن‌ها اجازه انتقال داده‌ها را نمی‌دهد به صورت دستی فعال کنید. این شخصی‌سازی در فایروال ویندوز ۱۰ معمولا برای برنامه‌های غیربومی و شخص ثالثی است که خودتان دانلود و نصب می‌کنید (مثل iTunes) و ویندوز هر بار از شما می‌پرسد برای انتقال داده‌ها و دسترسی برنامه به کامپیوتر اجازه می‌دهید یا نه. اما گاهی ویندوز برای موارد مرتبط با ویندوز مثل استفاده از Hyper-V برای ایجاد ماشین مجازی (Virtual Machine) یا دسترسی از راه دور به کامپیوتر شما هم اجازه می‌گیرد.

خاموش کردن فایروال ویندوز ۱۰ به طور کامل. اگر می‌خواهید از یک آنتی‌ویروس یا دیفندر دیگر استفاده کنید، این گزینه را به طور کامل خاموش کنید. چرا که گاهی ممکن است ویندوز دیفندر آنتی‌ویروس را به عنوان یک عامل خطر شناسایی و آن را غیرفعال کند.

هشدار

تا زمانی که آنتی‌ویروس فعال و قابل اعتمادی روی سیستم‌عامل خود نصب نکردید، ویندوز دیفندر فایروال را غیرفعال نکنید و چند فایروال را با هم اجرا نکنید.

تغییر تنظیمات فایروال ویندز ۱۰

وقتی آماده بودید تا تغییرات فایروال ویندوز ۱۰ را تغییر دهید، در سرچ‌بار ویندوز عبارت Windows Defender را تایپ و سپس گزینه Windows Defender Settings را انتخاب کنید.

از قسمت ویندوز دیفندر فایروال، چندین کار می‌توانید انجام دهید. گزینه روشن یا خاموش کردن فایروال (Turn Windows Firewall On or Off) سمت چپ قرار دارد. برای اینکه مطمئن شوید فایروال ویندوز ۱۰ واقعا فعال است یا نه، بهتر است هر از گاهی آن را خاموش و روشن کنید. بعضی بدافزارها می‌توانند بدون اطلاع شما فایروال را غیرفعال کنند. همچنین می‌توانید هر از گاهی تمام تنظیمات را به حالت پیش‌فرض برگردانید تا همه‌چیز مثل روز اول شود. گزینه Restore Defaults هم در سمت چپ قرار دارد و دسترسی به این تنظیمات را ممکن می‌کند.

تنظیمات با آیکونی به شکل سپر و به رنگ آبی و طلایی مشخص هستند و برای تغییر آن‌ها دسترسی ادمین یا پسورد ادمین لازم است.

دسترسی دادن به برنامه‌ها از طریق ویندوز فایروال

وقتی در تنظیمات ویندوز دیفندر فایروال به برنامه‌ای دسترسی می‌دهید، در واقع به آن‌ها اجازه می‌دهید اطلاعات و داده‌ها را از طریق کامپیوتر شما انتقال بدهند و این دریافت و ارسال اطلاعات بر اساس این است که به شبکه خصوصی، عمومی یا هر دو متصل باشید. اگر فقط به شبکه خصوصی دسترسی داده باشید، فقط وقتی به شبکه خصوصی متصل باشید امکان دریافت و ارسال اطلاعات وجود دارد (مثل شبکه اینترنتی خانگی یا محل کار). اگر گزینه Public را انتخاب کرده باشید، می‌توانید هنگام اتصال به شبکه عمومی هم به برنامه دسترسی بدهید و اطلاعات منتقل شوند و بتوانید با برنامه کار کنید (مثل اینترنت کافی‌شاپ یا هتل). همانطور که بالاتر هم گفتیم، می‌توانید به هر دو شبکه دسترسی بدهید و فایروال ویندوز ۱۰ را برای دسترسی به برنامه‌ها تنظیم کنید.

برای دسترسی داده به برنامه از طریق ویندوز فایروال مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. منوی Start را باز کنید، گزینه Start Defender Security Center را سرچ کنید. گزینه مورد نظر را باز کنید.

فایروال ویندوز ۱۰ - ۱

۲. وقتی صفحه مربوط به فایروال ویندوز ۱۰ و در واقع مرکز کنترل باز شد، گزینه Firewall & network protection را انتخاب کنید.

فایروال ویندوز ۱۰ - ۲

۳. در این قسمت به صفحه فایروال ویندوز ۱۰ می‌رسید. نزدیک به انتهای صفحه، چند گزینه وجود دارد که با فونت سایز کوچک‌تر نوشته شده است. از میان آن‌ها، گزینه Allow an App Through Firewall را انتخاب کنید.

فایروال ویندوز ۱۰ - ۳

۴. در صفحه بعدی که باز می‌شود، فهرستی طولانی از برنامه‌هایی را می‌بینید که روی سیستم شما نصب هستند. در کنار هر کدام دو گزینه وجود دارد.

گزینه Change Settings را از سمت راست و بالای صفحه انتخاب کنید (اگر لازم بود، پسورد ادمین را تایپ کنید).

۵. برنامه مورد نظرتان را پیدا کنید و به آن دسترسی بدهید.

۶. با انتخاب گزینه مورد نظر، دسترسی به برنامه فعال می‌شود. دو گزینه Private و Public هم وجود دارد. ابتدا و برای امنیت بیشتر، گزینه Private را انتخاب کنید و بعدها اگر نیاز شد یا برنامه کارایی لازم را نداشت، گزینه Public را فعال کنید.

فایروال ویندوز ۱۰ - ۴

۷. گزینه Ok را بزنید.

بلاک کردن برنامه با ویندوز دیفندر فایروال

فایروال ویندوز ۱۰ به بعضی از برنامه‌ها و ویژگی‌ها اجازه می‌دهد اطلاعات را بدون اجازه یا تغییر تنظیمات توسط کاربر انتقال دهند. این برنامه‌ها شامل Microsoft Edge و Microsoft Photos  و ویژگی‌های ضروری دیگر مثل Core Networking و Windows Defender Security Center است. دیگر برنامه‌های مایکروسافت مثل دستیار صوتی کورتانا (Cortana) هم ممکن است دسترسی‌هایی داشته باشد که شما از آن خبر نداشته باشید. اگر می‌خواهید این دسترسی‌ها را قطع کنید یا فایروال ویندوز ۱۰ را محدود کنید، می‌توانید تنظیمات را تغییر دهید.

برای بلاک کردن برنامه‌ای در ویندوز ۱۰ مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. از قسمت Windows Defender Firewall گزینه Allow an App Through Firewall را انتخاب کنید.

۲. گزینه Change Settings را انتخاب کنید و اگر نیاز بود پسورد ادمین را وارد کنید.

۳. برنامه مورد نظرتان را پیدا کنید و گزینه عدم دسترسی که در کنار آن قرار دارد فعال کنید.

۴. چک باکس یا √ را بردارید تا دسترسی غیرفعال شود. دو گزینه Private و Public هم وجود دارد. هر دو را انتخاب کنید.

فایروال ویندوز ۱۰ - ۵

۵. گزینه Ok را انتخاب کنید.

بعد از اینکه این پروسه به پایان رسید، برنامه‌هایی که دسترسی آن‌ها را قطع کردید، دیگر اطلاعاتی را انتقال نمی‌دهند.

امیدواریم مقاله آشنایی با فایروال ویندوز ۱۰ و نحوه کار کردن با آن برای شما مفید بوده باشد. اگر مشکل یا سوالی داشتید با ما در میان بگذارید.

منبعLife Wire
فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی، عاشق فناوری و هر چیزی که تو این حوزه قرار می‌گیره. طرفدار دو آتیشه برند اپل و عاشق نوشتن درباره محصولات و تولیدات جدید در حوزه تکنولوژی. تولید محتوا و زبان انگلیسی دو تا از علایق زندگیشه و از این کار لذت می‌بره.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید