چند روز پیش به‌صورت غیرمنتظره شرکت مایکروسافت در جریان مراسم The Game Awards 2019 از کنسول خانگی نسل جدید خود با نام Xbox Series X پرده‌برداری کرد. از همان ابتدا و پس از معرفی ناگهانی کنسول، بحث‌ها در مورد شکل ظاهری کنسول که با کنسول‌های بازی دیگر تفاوت‌های زیادی دارد و همچنین نام این کنسول به‌شدت بالا گرفت. مایکروسافت در جریان آن مراسم با نام Xbox Series X از کنسول خود رونمایی کرد. مشخص بود که چنین انتخابی، بحث‌برانگیز خواهد بود و موافقان و مخالفانی زیادی خواهد داشت. برخی شاید از آن استقبال کنند و برخی دیگر آن را گیج‌کننده و نامناسب بخوانند. اکنون مشخص شده است که اسم کنسول نسل بعدی مایکروسافت، آنگونه که فکر میکردیم نخواهد بود.

طبق گزارش‌های سایت Business Insider یکی از نمایندگان مایکروسافت به آن‌ها اعلام کرده که کنسول نسل نهمی این شرکت آمریکایی فقط با نام Xbox صدا زده خواهد شد و پسوند Series X نام مدل آن است. این نماینده مایکروسافت در صحبت‌هایش می‌گوید:

نامی که ما برای نسل بعد استفاده خواهیم کرد، صرفا Xbox خواهد بود. شما در The Game Awards‌ دیدید که این نام تحت عنوان Xbox Series X نمایش داده شد.

نام Xbox Series X به ما این اجازه را خواهد داد که در آینده کنسول‌های بیش‌تر و متفاوتی را در بازار عرضه کنیم.

با توجه به این گفته‌ها، مشخص است که مایکروسافت قصد دارد در آینده کنسول‌ها و نسخه‌های بیش‌تری از ایکس باکس خلق کند. به این ترتیب، آن‌ها نام کنسول نسل بعدی خود را ایکس باکس گذاشته‌اند و مدل‌های مختلف را با پسوندهای گوناگون شناسایی خواهند کرد. این شاید در آینده به مایکروسافت و ساماندهی نام کنسول‌هایش کمک کند اما از آن سمت انتخاب نام Xbox برای کنسول نسل بعد، کمی عجیب و غریب است؛ چراکه نام اولین کنسول ساخته شده توسط این شرکت در نسل ششم کنسول‌های خانگی هم Xbox بود. حال، مایکروسافت دوباره با یک سیاست و برنامه جدید و در نظر داشتن عرضه‌ مدل‌های مختلف، دوباره فقط نام Xbox (و البته پسوند هر مدل) استفاده کرده است. در گذشته هم شایعه‌های مبنی بر عرضه‌ی دو یا چند کنسول نسل بعدی توسط مایکروسافت وجود داشت. یکی از آن‌ها همین Series X است که با نام رمز اسکارلت (یا حتی آناکوندا) شناخته می‌شد و دیگری که بنابر شایعه‌ها در قدرت سخت‌افزاری ضعیف‌تر بوده و البته قیمتش هم ارزان‌تر است، با نام رمز لاکهارت شناخته می‌شود.

هرچند به نظر می‌رسد مایکروسافت برنامه‌ی دقیقی برای آینده‌ی کنسول‌های خودش ترسیم کرده و این نامگذاری هم به همین خاطر بوده است اما باید به منتقدان سیستم نامگذاری کنسول‌های مایکروسافت هم کمی حق داد. به‌خصوص افرادی که کمتر با دنیای بازی‌های ویدیویی آشنایی دارند و اخبار روزانه‌ی آن را دنبال نمی‌کنند. اگر به کنسول‌های قبلی نگاه بیندازیم، سومین کنسول مایکروسافت با نام Xbox One منتشر شد. اسم اولین کنسول Xbox بود که مشابه نام کنسول نسل بعدی این شرکت است. و کنسول نسل هفتمی مایکروسافت هم با نام Xbox 360 به بازار عرضه شد. اگر بخواهیم کنسول‌های اسلیم و میان‌نسلی مثل Xbox One X‌ را هم حساب کنیم، اوضاع پیچیده‌تر و گیج‌کننده‌تر می‌شود. با این حال، احتمالاً مایکروسافت در نظر دارد که با نام Xbox برای کنسول نسل بعدی خود، یک شروع دوباره را تجربه کند و این بار با برنامه‌ی دقیق‌تری این کار را انجام دهد.

Xbox Series X که در مراسم TGA 2019 معرفی شد، قرار است در تعطیلات زمستانی سال 2020 میلادی در بازارها عرضه شود. یکی از مهم‌ترین بازی‌های زمان عرضه، هیلو اینفینیت خواهد بود و البته اکنون می‌دانیم که Senua’s Saga: Hellblade II هم یکی از بازی‌های این کنسول نسل بعدی خواهد بود. هرچند که از تاریخ عرضه این بازی اطلاعی نداریم.

نظر شما در مورد نام کنسول نسل نهمی شرکت مایکروسافت چیست؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید